Keresés

Részletes keresés

TINTUS Creative Commons License 2022.12.02 0 0 5758

Kenyérsütő gép.... már sok mindent megnéztem róla de esetleg valakinek van még jó tanácsa?  Úgy gondolom két keverőlapátos és 800 watt  teljesítményű legyen majd.

55judit Creative Commons License 2022.11.29 0 0 5757

Azon filózok, túl sok a fokhagymám. Nem fogy el nyárig mire jön az új. Fokhagymakrémet fogok készíteni nyersen: http://www.eztfaldfel.hu/2015/06/hazi-fokhagymakrem-tartositoszer-nelkul-telire.html

Az ötletet a Farm c. műsorból vettem, de ott hőkezelik a fokhagymát, amit én nem akarok. Készítenek fokhagyma port is, de az szerintem a szárítás során sok értékes anyagot veszíthet.

Verakavics Creative Commons License 2022.11.27 0 0 5756

      Ellenálló, de a tűzelhalás megérintheti, és a calciumhiány is fenyegeti/ barnafoltosság/. 30 éve nem nyúltam a bokorhoz, csak a termésből szedek, a többi a madaraké. 

öreg_néne_b Creative Commons License 2022.11.26 0 0 5755

Ez abszolút bio, soha, semmilyen kezelést nem kapott, szép és bőven terem.

Előzmény: TINTUS (5754)
TINTUS Creative Commons License 2022.11.26 0 0 5754

A naspolyának mennyire van ellensége??

Előzmény: öreg_néne_b (5753)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.11.26 0 0 5753

Én keményen szedem és leszedve szottyosodik. Sajnos a családban csak Holland óriás van, ami ízben nyomába sem ér a Szentesi rózsának.
(Kb. egy mázsát szedtem és még maradt a fán, mert rám sötétedett.)

Előzmény: Verakavics (5752)
Verakavics Creative Commons License 2022.11.26 0 0 5752

              A naspolya is "beérett". Megcsípte a dér, a hajnali fagy. A szottyos terméseket leszedtem, hááát, jó szutykos lett a kezem....... Rásegítő ízesítéssel / fahéj, citrom, szegfűszeg, alma stb/ lekvár lesz belőle. Tavaly sajtot is csináltam, de nem nagyon tetszett, ez most elmarad.  

beetee Creative Commons License 2022.11.25 0 0 5751

Hát .... ott édesszájú gyerekként, kaportól tartózkodó korszakomban, más véleményem volt.🤣

A cukros-tésztás lecsúszott.

Előzmény: öreg_néne_b (5750)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.11.25 0 0 5750

A Jászságban hagyományos népi étel a tejleves, anyám más vidékről származott, nálunk soha nem volt ilyen.
Úgy tudom, az egyszerűen sózott, vizezett tejbe főtt tészta. Ez a kapros, krumplis nem is lehet rossz.

Előzmény: beetee (5748)
CBNora Creative Commons License 2022.11.25 0 0 5749

Tényleg... Mikor gyerekkoromban voltam kint keresztanyámmal, akkor láttuk, ahogy mások tejlevest esznek. Nem kóstoltam, nem volt bizalomgerjesztő, és gyerekkoromban egyébként is kerültem a fehér színű főtt ételeket.

Előzmény: beetee (5748)
beetee Creative Commons License 2022.11.25 0 0 5748

Iskolai csereüdülésen voltam. 10-nap-két hét... már nem emlékszem.

 

A tejlevesre igen. Édesen tésztával.

 

Aztán 2 alkalom beszoktatás után látványra teljesen ugyanolyan tejleves sósan, krumplisan, kaprosan....:)

Előzmény: CBNora (5747)
CBNora Creative Commons License 2022.11.25 0 0 5747

Egyszer 3 hétig voltam Krakkóban nyelvtanfolyamon teljes ellátással. Lehetett vegetáriánus menüt is kérni, ezért fizettem így be. Még soha ilyen jó közétkeztetésben nem volt részem, a három hét alatt csak egy valami volt, ami nem ízlett (már nem emlékszem, mi), egyébként minden nagyon finom volt, mindig mindent az utolsó falatig megettem. Finom tejfölös levesek, tele zöldséggel, nem csak valami egyenízű lé itt-ott zöldségdarabkákkal, amilyet itthon legtöbbször kaptam (nem is szoktam soha ebédet kérni, ha olyan helyen vagyok, ahogy választható). Változatos húsmentes ételek, pont az én ízlésem szerinti volt minden.

Előzmény: beetee (5746)
beetee Creative Commons License 2022.11.24 0 0 5746

Érdekes. Elég retró, lehet megpróbálom én is.

 

De adtál egy ötletet ezzel a lengyel receptes oldallal.

Nagyon régen jártam Lengyelországban, de máig emlékszem a zsurek levesre.

Annak nekiállok, az se pár óra...:) minimum 3 nap kovászolás...

 

Anno olyan echte kockásabroszos kisvendéglőben is voltam, ahol teli volt minden különböző fázisú 5 literes befőttesben nevelgetett kovásszal a leveshez.

Biztosan azt kaptad.

Előzmény: CBNora (5745)
CBNora Creative Commons License 2022.11.24 0 0 5745

Nem tudom, az enyémben nem lesz marcipán, csak lekvár, és a tetején valószínűleg csoki.

A + még egy adag lekvárt se tudom. Amit én néztem, az elég egyértelmű, abban csak egyféle lekvár van ill. lekvár vagy marcipán, elég részletes leírás. Onnan vettem a fűszerkeveréket is. Csak az egy lengyel recept, nem akartam belinkelni, de ez az:

https://mojewypieki.com/przepis/piernik-staropolski

https://mojewypieki.com/przepis/domowa-przyprawa-do-piernika

Erről az oldalról már sütöttem túrótortát, jó lett. De az Adblock 6994 blokkolást jelez, és még így is marad benne csizma-papucs-jutalomfalat, úgyhogy reklámblokkoló nélkül valószínűleg használhatatlan az oldal.

Előzmény: beetee (5744)
beetee Creative Commons License 2022.11.24 0 1 5744

és a 40 deka marcipán hol fér el benne? meg a 60+40 deka lekvár? :)

 

A csillagánizs őrölve meg egy ánizs ízű por.

Likőrbe szoktam használni. Ott egészben, de teljesen ánizs.

Előzmény: CBNora (5743)
CBNora Creative Commons License 2022.11.24 0 0 5743

Nem a kertből vannak a hozzávalók, de talán kivételesen elfér. Ha ide beírom, vissza tudom keresni, mikor készült a tészta.

Az utóbbi napokban több videó is megjelent a youtube-on erről a mézeskalácsról, mert már ilyenkor el kell készíteni a tésztát a karácsonyi süteményhez. Kedvet kaptam, kipróbálom, ma elkészült a tészta. Jobb lett volna még korábban (azt írják, akkor a legjobb, ha 4-6 hetet áll), de nem kaptam rögtön minden fűszert, ami kell hozzá. A bolti mézeskalács fűszerkeveréket nem ismerem, inkább recept szerint kevertem.

https://www.lengyelorszag.travel/hu/gasztronomia/receptek/desszertek/olengyel-mezeskalacs

Abban a leírásban, ami szerint kevertem, csak 1 kg liszt volt, én annyival csináltam. A csipet sót kifelejtettem, de talán az elhanyagolható. Aszalt gyümölcsöt nem tettem bele.

A fűszerkeverék:

50 g fahéj

20 g őrölt gyömbér

15 g őrölt szegfűszeg

15 g őrölt kardamomimag - ezt nehezebb volt beszerezni, de a Gödöllői Tescóban van egy bolt, ahol gyógynövényeket és papucsokat árulnak, ott lehet kapni. Szeretem ezt a fűszert, nem akartam kihagyni.

10 g őrölt szerecsendió

10 g őrölt szegfűbors (ebből rengeteg van itthon, tavaly a férjem véletlenül több zacskóval hozott szegfűszeg helyett a mézesekhez)

10 g őrölt fekete bors

10 g őrölt csillagánizs - ezt kihagytam, nem tudom, milyen, még nem kóstoltam

Ebből a keverékből tettem bele kb. 4 dekát.

Mosogatás előtt lenyaltam a keverőgép habverő lapátját (elég híg tészta, keverhető), jó ízű a tészta. Most pár hetet áll a spájzban.

Karácsony előtt egy héttel kell megsütni 3 lapban, megkenni szilvalekvárral, nehezéket rakni rá, és megint hagyni pár napot állni, mielőtt 3 darabra vágjuk és bevonjuk csokival vagy cukormázzal.

 

Verakavics Creative Commons License 2022.11.13 0 0 5742

       Szombaton kaptam 27 kg fejeskáposztát. Mind laposfejű, frissen  szedett- szállított. Megy a hordóba, 1 kg káposzta/ 2 dk sóval. A gyalulást Papa vállalta. 

Verakavics Creative Commons License 2022.10.26 0 0 5741

                   Van még egy receptem: LABA fokhagyma. Egyszerű, 5 dl rizsecet, 1 kg fhagyma üvegekbe téve. 22 nap után fogyasztható, közben szép jadezöld lesz. 

Verakavics Creative Commons License 2022.10.26 0 0 5740

      Számomra nem a C fok  a lényeges, hanem a fokhagyma eltevésének, mentésének a lehetősége ezzel a módszerrel. Ültetéshez szédszedett fejek közepe megmaradt, a vékonyabb gerezdeket nem ültettem el. Már ment belőle a fagyasztóba letisztítva.- Na ez is jó macera volt,de egyszerűsítettem. A gerezdeket langyosvízbe beáztattam, lecsöpögtetve már pillanatok alatt le tudtam szedni a hártyákat. --Másik része pácolt, fűszeres, ecetes lesz tormás üvegekben, s lesz ez is, szintén a kisebb üvegekbe téve. 

öreg_néne_b Creative Commons License 2022.10.25 0 0 5739

olajban 180 fokon sütni 30-40 percig.

180 fokos olajban a hasábkrumplit sütjük, de azt is csak pár percig.

A konfitálás hosszú ideig, alacsony hőfokon történik.

Előzmény: Verakavics (5736)
Verakavics Creative Commons License 2022.10.24 0 0 5738

.....akkor legyen alacsonyabb... ki   kell próbálnom....

Előzmény: CBNora (5737)
CBNora Creative Commons License 2022.10.24 0 1 5737

180 fok nem túl sok?

Úgy rémlik, hogy a konfitálás nagyon lassú folyamat. (Sose csináltam.) Egyébként kenyérre kenve finom lenne, vagy bármire ízesítőnek.

De most semmi ilyesmin nem gondolkodom, még mindig elborít az alma. A rendelkezésre álló időben csak véges mennyiséget tudok megpucolni.

Előzmény: Verakavics (5736)
Verakavics Creative Commons License 2022.10.24 0 0 5736

      Ki kellenne próbálni: konfitált fokhagyma, üvegbe.....A megtisztított hagymagerezdeket fűszerekkel / rozmaring, só, babérlevél stb/  zsírban /kacsa,liba, disznó/ esetleg olajban 180 fokon sütni 30-40 percig.  Érdemes tetővel lefedni. Üvegbetéve sokféleképpen használható. Mennyisége korlátlan. Mindíg készen,  kéznél van.  

CBNora Creative Commons License 2022.10.16 0 0 5735

Egyrészt, mint Néne írja.

Másrészt a kompótot fazékban főzöm, míg olyan állagú nem lesz, ahogy szeretjük. Most a feldarabolt almát nyersen üvegbe pakoltam, rá a cukor, víz, fahéj, feltöltöttem vízzel és beraktam az automatába. Míg nem bontom fel, nem tudom, milyen az állaga.

De végül is az a lényeg, hogy elálljon. Ha keménynek találom, még főzhetek rajta, mikor gyümölcslevessé alakítom.

Előzmény: taormina001 (5733)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.10.16 0 0 5734

Felénk a befőtt, amit eltettünk üvegben, a kompót meg, amit frissen megettük.

Előzmény: taormina001 (5733)
taormina001 Creative Commons License 2022.10.16 0 0 5733

Mi a különbség a befött és a kompót között?

Előzmény: CBNora (5731)
Verakavics Creative Commons License 2022.10.16 0 0 5732

Én úgy gondolom, hogy függ az alma fajtától, ha kásás, "puha" nyersen akkor a kompót is puhább, omlósabb. A harapásnál recsegős-ropogós az keményebb marad. ...A vizes dunsztolás még nem "fővés". 

Előzmény: CBNora (5731)
CBNora Creative Commons License 2022.10.16 0 0 5731

Nem egészen olyanok a befőttek, mint ahogy elképzeltem. Ezek voltak életem első befőttjei, eddig csak lekvárt, birsalmasajtot raktam el.

Arra számítottan, hogy a gyümölcs fővés során össze fog esni, mint a kompótnál. Jól megtömtem az üveget (a kupak alatt persze hagytam helyet, csak lenyomkodtam), és nem töltöttem meg teljesen vízzel, arra gondolva, hogy a gyümölcs majd úgyis beleroskad. Ez nem történt meg, a befőttek lényegében pont úgy néznek ki, mint mikor beraktam az automatába, csak a vízből kilógó rész kicsit megbarnult. Hogy megpuhult-e, azt persze nem tudom, de tartok tőle, hogy nem.

Tovább kellene hőkezelni, vagy nagyobb hőfokon? Vagy ennek így kell kinéznie?

Nem ropogós befőttre vágyom.

öreg_néne_b Creative Commons License 2022.10.16 0 0 5730

Igen, én is üvegben szoktam elrakni, kétszeri lepárlással alaposan bekoncentrálva. ;)

Előzmény: beetee (5723)
CBNora Creative Commons License 2022.10.15 0 0 5729

Meghúztuk az automatán a csapot. Picit még csöpög, de csak nagyon lassan. Kiraktam a kertbe, ott csöpöghet, és ha később netán mégis kiöntene, nem baj.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!