Keresés

Részletes keresés

Aurora502 Creative Commons License 2012.03.24 0 0 502

Ezt nem értem.

Előzmény: answ3r (496)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.24 0 0 501

Köszi.

Előzmény: Nautilus_ (492)
answ3r Creative Commons License 2012.03.24 0 0 500

Sokatmondoan tudtok hallgatni.

Előzmény: Aurora502 (491)
answ3r Creative Commons License 2012.03.24 0 0 499

Mivel ket szeparalt terido hataran "forog",

 

Ez a szeparalt terido lehet egy univerzumban is, ekkor az egyik a jovo fenykup, a masik a mult.

Előzmény: answ3r (494)
answ3r Creative Commons License 2012.03.24 0 0 498
Előzmény: answ3r (496)
answ3r Creative Commons License 2012.03.24 0 0 497

*javitas:

 

Mivel szamara a ter es az ido is ezen a fenykupon van

 

 

nem mindegy ..

Előzmény: answ3r (495)
answ3r Creative Commons License 2012.03.24 0 0 496

Nem tudom, hogy Feynman mit hogy ertett, de a kvantum harmonikus oszcillatorok a fenykupon a teridoben igy rezegnek.

 

http://eskesthai.blogspot.com/2005/06/could-chaos-have-been-implied-in.html

 

 

Előzmény: Aurora502 (487)
answ3r Creative Commons License 2012.03.24 0 0 495

hanem sok időre nézve a sok becsapódási szitúáció alkot egy sokaságot. 

 

Igy igaz. Ez elektron vegtelen rugalmas buborekken leirhato. Ez a Dirac-delta fuggveny szerint kepes rezegni a fenykupon. Mivel a ter es az ido is ezen a fenykupon van, ezert kepes korbeforogni azon. Ez szamunka ugy jelentkezik, hogy tobb helyen letezik egyszerre a mi terunkben.

Mivel valojaban egyetlen rezgo buborek, ezert utkozes utan eltunik azokrol a helyekrol, amelyek a fenykupon az elnyelodes idopontja utan helyezkednek el.

 

A hullamfuggveny osszeomlott.

Előzmény: Aurora502 (491)
answ3r Creative Commons License 2012.03.24 0 0 494

Nem eliras, h a perdulete. Mivel ket szeparalt terido hataran "forog", ezert szamunkra ez h/2 nek merheto. Ezert kell 720 fokot forgatni rajta, hogy visszaterjen az eredeti helyzetebe.

Előzmény: answ3r (493)
answ3r Creative Commons License 2012.03.24 0 0 493

"elektron forgasa es a rezgese szinkronban van,"

 

Ez igy felreertheto. Az elektron mindig Compton-frekvencian rezeg, es mindig h a perdulete.

De amikor mozog, a hullamfuggveny a teridoben asszimetrikus egy kulso KR-ben. Ez asszinkronitast okoz a buborek forgasa es a rezgese kozt.

Előzmény: answ3r (484)
Nautilus_ Creative Commons License 2012.03.23 0 0 492

Vagyis a Hilbert-tér egy olyan Banach-tér, ahol a norma a skalárszorzat alapján van definiálva?

 

Igen.

 

Előzmény: Aurora502 (491)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.23 0 0 491

"Blohincev szerint a függvény egyszerre több részecskére vonatkozik, de ez számomra nem tűnik hihetőnek. Ugyanis egyetlen részecske is úgy csapódik be, mintha interferálna (olyan helyen). Ha jól emlékszem."

 

 

 Én is így tudom. Ha csak egyetlen részecske van egyszerre jelen a detektorban, akkor is az a részecske csak egy fénypontot okoz a fényképezőlemezen. Vagyis sok különböző mérés során becsapódások rajzolják ki az interferenciaberendezést. De a sok részecske, ha egyszerre csak egyenként vannak a berendezésben, mégis sokaságot alkotnak. Nem úgy mint egy részecskesokaság alkotta részecske (egy időben sokan vannak jelen), hanem sok időre nézve a sok becsapódási szitúáció alkot egy sokaságot. Én így tudtam értelmezni.

 

"Mi is a különbség a Hilbert-tér és a Banach tér között?

 

A Banach-tér normált topologikus vektortér; a norma persze metrikát indukál, és minden Cauchy-sorozat konvergens (teljesség).

 

Hilbert-térben továbbá skaláris szorzat is van, és a normát abból származtatjuk: az y elem normája a <y,y> skaláris szorzat négyzetgyöke."

 

Köszönöm szépen. Vagyis a Hilbert-tér egy olyan Banach-tér, ahol a norma a skalárszorzat alapján van definiálva?

Előzmény: Nautilus_ (489)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.23 0 0 490

Szia!

 

"Igen, de azt mondják, hogy mindezt kisérletileg bárhol lehet reprodukálni.

 

Ez pedig olyan, mintha Isten bábozna a részecskékkel, de csak akkor, ha van néző a bábszínházban."

 

:)

 

 

 "Olvasom az ajánlott anyagot, de kicsit nehéz így is."

 

Esetleg szívesen segítenék ezekben.

Előzmény: ZorróAszter (488)
Nautilus_ Creative Commons License 2012.03.23 0 0 489

A szuperpozició és a kvantummérés kapcsolata nagyon érdekes. A hullámfüggvény kapcsolata. A különböző kvantummechanikai szemléletek összevetése. Én a Blohincev-féle statisztikus kvantummechanikai szemléletet tartom korrektnek, és elutasítom a szubjektivizmuson alapuló koppenhágai interpretációt. Mert a megfigyelő észlelésének nem lehet szerepe a jelenségek kialakulásában. Csak a mérésnek során a detektorban kialakuló jelenségeknek lehet szerepük a hullámfüggvény összeomlásnak. Tök mindegy, hogy rá nézzünk-e a részecskére vagy sem.

 

A koppenhágai interpretáció nem jelenti azt, hogy "szubjektív"(?) megfigyelő van. Pontosan azt jelenti, hogy a mérés (benne a detektor) befolyásolja a mért értéket. A méréskor a hullámfüggvény összeomlik.

 

Blohincev szerint a függvény egyszerre több részecskére vonatkozik, de ez számomra nem tűnik hihetőnek. Ugyanis egyetlen részecske is úgy csapódik be, mintha interferálna (olyan helyen). Ha jól emlékszem.

 

Mi is a különbség a Hilbert-tér és a Banach tér között?

 

A Banach-tér normált topologikus vektortér; a norma persze metrikát indukál, és minden Cauchy-sorozat konvergens (teljesség).

 

Hilbert-térben továbbá skaláris szorzat is van, és a normát abból származtatjuk: az y elem normája a <y,y> skaláris szorzat négyzetgyöke.

 

Előzmény: Aurora502 (486)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.23 0 0 488

>"elutasítom a szubjektivizmuson alapuló koppenhágai interpretációt. Mert a megfigyelő észlelésének nem lehet szerepe a jelenségek kialakulásában."

 

Igen, de azt mondják, hogy mindezt kisérletileg bárhol lehet reprodukálni.

 

Ez pedig olyan, mintha Isten bábozna a részecskékkel, de csak akkor, ha van néző a bábszínházban.

 

 

---------------------------

 

Olvasom az ajánlott anyagot, de kicsit nehéz így is.

Előzmény: Aurora502 (486)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.23 0 0 487

Nem tudom, hogy Feynman tényleg így értette ezt a tételt. Nem hiszem, hogy ne tudta volna, hogy a kauzalitás határfeltétele (vagyis, hogy időben visszafele való megoldásokat ki kell zárni) fontos a fizikában( olyan, mint a hullámfüggvény normáltsága). Gribbin könyvét én is olvastam, de én nem hiszek neki.

Előzmény: answ3r (481)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.23 0 0 486

Szia!

 

Köszönöm szépen! Ezek nagyon érdekesek!

A szuperpozició és a kvantummérés kapcsolata nagyon érdekes. A hullámfüggvény kapcsolata. A különböző kvantummechanikai szemléletek összevetése. Én a Blohincev-féle statisztikus kvantummechanikai szemléletet tartom korrektnek, és elutasítom a szubjektivizmuson alapuló koppenhágai interpretációt. Mert a megfigyelő észlelésének nem lehet szerepe a jelenségek kialakulásában. Csak a mérésnek során a detektorban kialakuló jelenségeknek lehet szerepük a hullámfüggvény összeomlásnak. Tök mindegy, hogy rá nézzünk-e a részecskére vagy sem.

 

Mi is a különbség a Hilbert-tér és a Banach tér között? Úgy emlékszem, hogy a Banach-tér elő-Hilbert tér, vagyis talán negatív normájú állapotokat is tartalmazhat. De mit is jelentenek ezek a szópatronok?

Előzmény: Nautilus_ (473)
answ3r Creative Commons License 2012.03.23 0 0 485

Az elektron felenek a mozgasa a fenykupon nem mas, mint a Lorentz-boost.

Előzmény: answ3r (481)
answ3r Creative Commons License 2012.03.23 0 0 484

A kvantalas meg mindig nem trivialis, hogyan jon ki ebbol a kaotikus mozgasbol.

 

A kulcs: ter-szimmetria. Ha az elektron forgasa es a rezgese szinkronban van, akkor elerhet egy viszonlagos egyensulyi allapotot a kornyezetevel.

Ekkor csak statikus elektromos ter van a vakuumban. Ha ez a szinkronitas szetcsuszik, akkor "elektromagneses hullamok"  keletkeznek. Valojaban csak annyi tortenik, hogy az energia-eloszlas megvaltozik a teridoben.

Előzmény: Nautilus_ (478)
answ3r Creative Commons License 2012.03.23 0 0 483

Konnyu belatni, hogy ezen terjedesi modszerrel az elektron azon a ponton fogja leadni az energiajat, amit a leghamarabb eler.

Ez mar a QED asztala,  egy masik metszete a valosagnak.

Előzmény: Nautilus_ (478)
answ3r Creative Commons License 2012.03.23 0 0 482

Ha az amplitudot folyamatosan noveljuk /szetfolyik az elektron/, akkor egy nagyon erdekes terido-metszetet kapunk.

 

Virtualis reszecskeket, amelyek latszolag csak ugy, minden ok nelkul vannak a vakuumban. Nos, ezek a virtualis reszecskek a vegtelenul megnyult elektron darabjai, metszetei.

Előzmény: answ3r (481)
answ3r Creative Commons License 2012.03.23 0 0 481

Szoval, hogyan "rezeg" egy elektron?

Ahogy azt a Dirac-delta funkcio leirja.  Mint egy vegtelenul rugalmas hur. Akarmennyire kepes megnyulni.

 

Az amplitudoja folyamatosan no, es mikozben rezeg, meg forog is. Bejarja ez a rezges az egesz kornyezo "teret". Nos, azert tettem idezojelbe ez a szot, mert ez ilyen forman nem igaz.

A helyes kifejezes: bejarja az egesz fenykupot.

Ez az oka annak, hogy Dirac nem volt hajlando szemleletes kepet adni errol. Ez a rezges nem egy kozonseges rezges. Az amplitudo az fenykupon mozog. Olyan, mintha az elektron szamara a fenykup lenne a jelen. Ez jol illeszkedik a specrelhez, hiszen a foton szamara nem telik az ido.

 

Ez nem mas, mint a Feynman-Wheeler elmelet  egy egeszen erdekes megoldasa.

Előzmény: Nautilus_ (478)
answ3r Creative Commons License 2012.03.23 0 0 480

Sokat gondolkoztam, hogy vajon kovessem Feynman tanacsat, es kussoljak, vagy belekezdjek elmagyarazni az elmagyarazhatatlanba.

 

Nezd, nem biztos hogy erteni fogod amit irok, de megprobalom. De nem most.

Előzmény: Nautilus_ (478)
Nautilus_ Creative Commons License 2012.03.21 0 0 479

geometriák egy - az operátorok által meghatározott - osztályát kell definiálni a topologikus sokaságon

 

És mivel a különböző sajátértékek valószínűsége meghatározott, nem-klasszikus valószínűségi mértéket kell megadni a szóba jövő geometriákon, mint eseményalgebrán (a lineáris konnexiókon).

 

Hát, ha ennek van értelme, az igencsak összetett matematikai modell!

 

Előzmény: Nautilus_ (476)
Nautilus_ Creative Commons License 2012.03.20 0 0 478

Az hogy valamit klasszikusnak nevezel vagy kvantaltnak, tisztan nezopont kerdese. Attol fugg, hogy milyen hatarfelteteleket adsz meg.

 

 

Kifejtenéd ezt? Azért is kérdezem, mert a kvantálásnak van értelme, hiszen a mikrostruktúra további formális-empirikus vizsgálatára ad lehetőséget. A kvantálás csak a klasszikus mérési rendszer átírása egy másik formalizmusba (sokkal gazdagabb matematikai formalizmusba!), de ez igen hasznos a további fejlődés (és az előrejelzés) szempontjából. 

 

Előzmény: jackjearon (474)
Nautilus_ Creative Commons License 2012.03.20 0 0 477

 

Ja persze, annyira belemerültem a lehetséges matematikai formalizmusba, hogy elfelejtettem említeni a Yang-Mills-, és a Witten-féle (és Seiberg-Witten-féle) topologikus kvantummezőelméletek - szintén differenciálgeometriához, és differenciáltopológiához köthető - formalizmusát, ami ráadásul lényegében a Standard Modellt is képes rekonstruálni.

 

Ha igényli valaki, valamennyire újra fel tudok készülni (a matematikájukból), bár most már dolgom van. Az operátorokat például kobordizmusokkal modellezhetjük a mezőelméletekben. Annak idején tanultam M. Atiyah (axiomatikus) mezőelméletét is (1990).

 

Nautilus_ Creative Commons License 2012.03.20 0 0 476

Nem egyetlen sokaság (és geometria) létezik tehát, hanem sokaságok osztálya, amely a méréskor specifikálódik, választódik ki. Tehát nem egy végtelen dimenziós sokaságot kell definiálni, hanem a lehetséges sokaságok egy osztályát.

 

Bocsánat, itt fogalmilag elcsúsztam: a sokaság marad, a geometriák egy - az operátorok által meghatározott - osztályát kell definiálni a topologikus sokaságon.

 

Tehát helyesen:

 

"Nem egyetlen és geometria létezik tehát a végtelen topologikus sokaságon, hanem geometriák osztálya, amelyek közül (lokálisan) egy a méréskor specifikálódik, választódik ki."

 

Előzmény: Nautilus_ (473)
jackjearon Creative Commons License 2012.03.20 0 0 475

Mondhatom azt is, hogy csak a koordinata-rendszer megvalasztasatol fugg.

Igazabol lenyegtelen reszlet.

Előzmény: Nautilus_ (468)
jackjearon Creative Commons License 2012.03.20 0 0 474

Az hogy valamit klasszikusnak nevezel vagy kvantaltnak, tisztan nezopont kerdese. Attol fugg, hogy milyen hatarfelteteleket adsz meg.

 

 

Előzmény: Nautilus_ (468)
Nautilus_ Creative Commons License 2012.03.20 0 0 473

Sajnos ilyen geometriai elméletekről sohasem hallottam. :(

 

Először is, ilyen elméletekről én is csak egy kollégától hallottam. Meg fogom őt kérdezni.

Azt tudom, hogy a technikai problémák miatt faktorizálják a lokális tereket (stratification, vagy ilyesmi, de ez jelent mást is a differenciálgeometriában!), a dimenziójuk is változik, emiatt infinitezimálisan közeli (azaz tetszőlegesen közeli) terek dimenziója lehet végtelen, és 1. Ez aztán a geometria definiálását szinte lehetetlenné teszi.

Meg fogom kérdezni a részleteket, mert irodalmat nem tudok.

 

Másodszor, világos, hogy egy Banach-tér egy kvantummechanikai rendszer, akár több részecskéé is. Teljesen értelmes azt mondani, hogy létezik a részecske (vagy több részecske) pályája a topologikus sokaságon, hiszen minden Banach-tér a részecske (vagy több) szuperpozícióját definiálja, hiszen vannak hermitikus lineáris operátorok, amelyeknek vannak valós sajátértékeik.

Mivel a sokaság minden pontjában (eseményében) igaz ez, elfogadható azt mondani, hogy a részecskének (vagy többnek, a kvantummechanikai rendszernek) van egy pályája a téridő-sokaságon, miután minden sokasági ponthoz van Banach-tér.

 

Ha most a tömeg, mint kvantált entitás (részecske) létezik a Banach-tereken, és még más részecske is, akkor az így összetett kvantumrendszer, és a végtelen dimenziós sokasági geometria lehet úgy definiálva, hogy összefüggjön: ha a mért tömeg valamekkora, akkor az a sokasági geometriában tükröződhet.

 

-->Koncepuálisan segít az, hogy a Banach-tér, hasonlóan a relativitáselmélethez, eseményt definiál (hiszen a mérés, (de az adott operátorokhoz tartozó szuperpozíció is) esemény, amely a sajátértéket adja). Ezért tűnik jogosnak ezt a két eseményontológiát egy matematikai keretben tárgyalni. 

 

A szuperpozíció viszont valóságos probléma, de ez csak érdekesebbé teszi a dolgot. Mivel a kvantummechanikai rendszer állapota meghatározatlan (bizonyos mértékig), a geometria sem lehet teljesen determinált (a nem-mért tömeg szuperpozíciójakor). Nem egyetlen sokaság (és geometria) létezik tehát, hanem sokaságok osztálya, amely a méréskor specifikálódik, választódik ki. Tehát nem egy végtelen dimenziós sokaságot kell definiálni, hanem a lehetséges sokaságok egy osztályát.

 

(Mindezt talán el lehetett volna mondani úgy is, hogy az állapotvektorok milyen alterekben vannak, vagy nincsenek, stb., spektrálfelbontás..)

 

-->Legalábbis így gondolom én. De mondom, meg fogom kérdezni. Ha hozzáfűznivalód van, ne tartsd vissza magad.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!