Keresés

Részletes keresés

lukacs89 Creative Commons License 2023.05.09 0 0 6862

Jó kérdés, csak szilvamoly feromoncsapdám van. De ajánlom figyelmedbe az alábbi rajzási táblázatot:

 

http://zsigogyorgy.hu/__ujweboldal_dokumentumok/rajzasi_tablazatok/hazikerti_kartevok/

Előzmény: Balage-81 (6861)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.09 0 0 6861

Akkor már az almamoly is megjelent az almán?

Előzmény: lukacs89 (6860)
lukacs89 Creative Commons License 2023.05.09 0 0 6860

Ezek szilvamolyok lehetnek? Mert akkor úgy tűnik, működik a feromoncsapda. :) 

Balage-81 Creative Commons License 2023.05.07 0 0 6859
Didergő Király Creative Commons License 2023.05.07 0 0 6858

én is jókat hallottam róla, ezért is vagyok kíváncsi rá. kár, hogy csak egy fának lesz helyem.

Előzmény: CBNora (6855)
Didergő Király Creative Commons License 2023.05.07 0 0 6857

pedig az inkább törpésítő alanyra utal, ha 30 éves a fa.

Előzmény: Balage-81 (6856)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.07 0 0 6856

Kb. 4 méteresek.

Előzmény: Didergő Király (6854)
CBNora Creative Commons License 2023.05.07 0 0 6855

Az a zalai Batul nagyon finom, legalábbis amit én annak ismerek. Jellegzetes aromája van.

Előzmény: Didergő Király (6852)
Didergő Király Creative Commons License 2023.05.07 0 0 6854

mekkora a fa? vadalanyon fordul ilyen későn termőre. 

Előzmény: Balage-81 (6853)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.07 0 0 6853

Fogalmam sincs milyen alanyon vannak. Annyi biztos, hogy 1992 körül vettük őket egy helyi faiskolából.

Előzmény: Didergő Király (6852)
Didergő Király Creative Commons License 2023.05.07 0 0 6852

akkor lehet, hogy a tiéd vadalanyon van? az enyém 2019 őszi ültetésű, idén virágzott először, és ma vettem észre, hogy minden kezdeti probléma ellenére van rajta egy szem gyümölcskezdemény.

a "kesernyésség" nem jó szó a pogácsaalmára, annyi, hogy van egy pici fanyar beütése. pár napja ismerkedtem meg egy helyi emberrel, aki zalából, egy régi gyümölcs kertészetből hozott pár éve batult, pónyikot és leánycsöcsű almát. meg van beszélve, hogy ősszel megyek kóstolni.

Előzmény: Balage-81 (6845)
cfoto Creative Commons License 2023.05.05 0 0 6851

Több évvel ezelőtt használtam cseresznyénél, soha többet. Önmagában tuti nem elég, ahhoz irtó sokat kellene felrakni. Már egyszer is nyaktörő mutatvány volt (a szilva sem sokkal alacsonyabb) és a szilvánál meg állandóan cserélgetni meg nézegetni kellene hónapokig. Tele volt mindennel, nem vagyok szakértő, hogy ebből bármit megállapítsak.

 

Egyébként a cseresznyénél se akartam, csak hozták. Mondogattam, hogy nekem nem ez kell, mert a 

szüleimnél volt mindig cseresznye, érés előtt 2.5 héttel (amikor sárgult) lefújtuk (csak azt a fajtát amit egyáltalán kellett) és sose volt probléma.

 

Csak a szilvánál a többszöri rajzás miatt nem tűnik olyan egyszerűnek.

Előzmény: lukacs89 (6847)
cfoto Creative Commons License 2023.05.05 0 0 6850

Ha tényleg monília volt (nálam mindent támadott amit tudott, de a szilvát pont nem) akkor ilyenkor már nem sokat tehetsz, szinte az egyetlen a metszés. A permetezés az legkésőbb virágzáskor ér valamit vagy akkor sem.

 

Ha meglátom akkor azonnal metszem, konkrétan a meggynél már kb. 1 hete ezt csinálom (több fa is van és nem kicsik; a többszöri Chorus se oldotta meg). Két éve nálunk a környéken a meggy fele kiment és most is úgy látom ugyanaz lesz. Az időben történő metszéssel minimalizálható a fára gyakorolt hatása.

 

Nálunk egyetlen kivétel volt a nektarin. Minden évben küzdök vele a tafrinával, de most annyit permeteztem, hogy vsz. a monília legyengítette és azért jött ki megint rajta. 

Előzmény: abnm (6848)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.05 0 0 6849

Mi a véleményetek a Gömöri nyakas szilváról? Íz, vírus-ellenállóság stb.

abnm Creative Commons License 2023.05.05 0 0 6848

Sajnos a szilvafa virágzás alatt és után nem permeteztem, a monilia levitt mindent, itt-ott van csak zöld levél.

Vége a fának, vagy várható új hajtás?

Az este bepermeteztem a pár élő levelet.

lukacs89 Creative Commons License 2023.05.05 0 0 6847

Szia!

Szerintem kiskertben, 1-2 fánál pont, hogy jó a feromoncsapda, akár elég is lehet. Én idén próbálkozom először, permetezni nem fogok. Kicsi még a fa, 4-5 éves, kb a fele el is fagyott. Szóval túl sok nem lesz rajta, de szeretném megkóstolni már. Úgyhogy én rendeltem feromoncsapdát. Nézz át a növényvédelem topicba, ott beszélgettünk róla pár hete. Előrejelzéses linket is csatoltam ott. 

 

Elküldöm azért a topic linket, hozzászólásomat: https://forum.index.hu/Article/jumpTree?a=164219460&t=9020473

Előzmény: cfoto (6846)
cfoto Creative Commons License 2023.05.05 0 0 6846

Van 1 ringló szilvám, bár én ültettem típusát már nem tudom (kerek sárga , augusztusban érik, akkor mézédes). Kötni sosem kötött igazán jól, ezért a sziromhullás utáni mospilanon kívül (szilvadarázs ellen) mást nem kapott eddig, mert többe került volna a permetszer mint amit a szilva ért. A szilvamoly a többségét megrágta, de azoknak a rossz részét kivágva meg a hibátlanok bőven elfogyott (több is elfogyott volna).

 

Most viszont úgy tűnik nagyon szépen kötött, pont amennyi kell.

Amiben kellene némi segítség, hogy hogyan lehetne a szilvamoly ellen védekezni? Annyit tudok róla, hogy több rajzása van, akár három is. Most már bőven nagyobb a szilva mint a borsószem, de az érésig még több mint 3 hónap van hátra.

Van valami oldal ahol a rajzást előrejelzik? Feromon csapdát nem szeretnék, nem is tudom, hogy itt egyáltalán működne-e. Annyit nem tudok permetezni (és nem is érné meg), hogy folyamatosan védve legyen. Gondolom inkább érés előtt kellene védekezni?

 

Amit eddig használtam és van is otthon: Mospilan (cseresznyelégy, szilvadarázs ellen) nem tudom ezt hányszor lehetne még bevetni a szilván, Tepeki ezt elsősorban levéltetvek ellen ill. Karate főképp poloska ellen (paradicsomot különösen kedvelik ezek a büdös bogarak) szoktam használni.

Balage-81 Creative Commons License 2023.05.01 0 0 6845

Jó videó, köszönöm! Na, akkor kiderült, hogy mégsem magyar fajta. A kesernyésségről nem említett semmit.

Ami a 8 évet illeti, nálam is 7-8 évbe telt, mire a kertészetben vásárolt oltott Mutsu fák elkezdtek teremni.

Előzmény: Didergő Király (6844)
Didergő Király Creative Commons License 2023.04.30 0 0 6844

ezt nem ismerem, én a téli pirosra pogácsaalmára gondoltam. amúgy van ennek a csávónak egy videója is erről az almáról.

ha ez nem hozza meg hozzá a kedvedet, akkor semmi. :)) szerintem nagyon érzékletesen taglalja, hogy miért fantasztikus alma.

Előzmény: Balage-81 (6843)
Balage-81 Creative Commons License 2023.04.30 0 0 6843

https://zselicben.hu/2020/07/29/teli-feher-pogacsa/

 

 

Itt azt írják, hogy van egy fehér változata is, Téli Fehér Pogácsa alma, aminek jobb az íze, nem fanyar.

 

 

 

Előzmény: Didergő Király (6842)
Didergő Király Creative Commons License 2023.04.30 0 0 6842

kukacosodik és beteges? én olyan helyen kósoltam a mutsut, ahol nem kukacosodott, nem is betegeskedett, pedig nem permetezték. gondoltam, ez jó jel, illetve nagyon ízlett is. bár már abban sem vagyok biztos, hogy mutsu volt, a tulaj nem tudta megmondani milyen fajta, de kinézet és íz alapján eddig egyértelműen mutsunak gondoltam. egy problémát láttam vele kapcsolatban: elég keveset termett. mellette pogácsaalmák és húsvéti rozmaringok voltak, valszeg nem porozzák a mutsut.

 

a pogácsa először is szerintem gyönyőrű szép alma. azt is imádom benne, hogy nem igazán rohad kisebb ütődés után sem. az említett utcában a havas árokból szoktam felszedni néha.

ízre nem az a "közízlést" megtestesítő alma. van benne egy pici fanyar beütés, de van benne édeskésség is, szerintem elég komplex az ízvilága, nem egy faék egyszerűségű gála. a húsa viszonylag kemény. hosszan lehet tárolni, de azért egy idő után megjelenhetnek rajta a keserű foltok. a fa nagyon edzett.

Előzmény: Balage-81 (6840)
zsorsz Creative Commons License 2023.04.30 0 1 6841
Előzmény: Balage-81 (6840)
Balage-81 Creative Commons License 2023.04.30 -1 0 6840

Minden betegség van rajta + kukacos, mert abszolút nem szoktam permetezni. Időm se nagyon van rá, nem is nagyon értek a permetezéshez, drága a permetszer, mérgező is... Úgyhogy kivágom a hibás részeket az almából és megeszem a javát. Van elég betegségem, nem akarom még permetszerekkel is mérgezni magam.

A pogácsa almának milyen az íze?

Előzmény: Didergő Király (6839)
Didergő Király Creative Commons License 2023.04.30 0 0 6839

lehet, hogy már sosem tudom meg, hogy mi volt a baja. nekem a következő almám biztos, hogy egy régi, ellenálló fajta lesz. a környékbeli utcákban 70 éves pogácsaalmák állnak, sorfának ültetve. párszor már le lettek csonkolva a méretük miatt. gondozás nélkül is teremnek. nagyon valószínű, hogy ilyet fogok ültetni. kár, hogy kevés a helyem, ezért jobb lenne nem vadalma alanyon, pedig azon edzettebb lenne. még meglátom. mivel ezen a száraz, köves-homokos dombtetőn nagyon lassan fejlődnek a fák, lehet, hogy bevállalom a vadalma alanyt.

a mutsu nekem is ízlik, ezért ültettem, de nem igazán akar fejlődni, plusz a levéltetvek is imádják. neked milyen tapasztalataid vannak vele?

Előzmény: Balage-81 (6838)
Balage-81 Creative Commons License 2023.04.29 0 0 6838

Én se hallottam még ilyet, hogy elfagytak az alma levelei. 3 Mutsu fám is van, a kedvenc fajtám.

Előzmény: Didergő Király (6835)
Balage-81 Creative Commons License 2023.04.29 0 0 6837

Nem vagyok szakértő szilvák terén, de általában a régi fajtáknak van a legjobb íze. Nyilván azoknak is megvan a hátránya és az előnye is, mérlegelni kell.

Előzmény: Didergő Király (6836)
Didergő Király Creative Commons License 2023.04.29 0 0 6836

nem termett még, eddig mindig leszedtem a virágait. egyébként nagyon hamar termőre fordult volna. a leggyorsabban növekvő gyümölcsfám, de lehet, hogy csak amiatt, hogy az ereszcsatona vizét az szomszéd a fa melletti árokba vezeti ki. azt gondolnám, hogy az messze van neki, de lehet, hogy profitál belőle.

 

én ali bá ajánlására választottam, neki a top taste ízlik legjobban. később mások írták, hogy bár a legnagyobb cukortartalmú szilva, zamata nem nagyon van. nagyon valószínű, hogy így nem fog bejönni, mert a stanley-mmel is pont az a bajom, hogy egy nagy cukoríz az egész, semmi több, emiatt kerestem másik fajtát. hát így jártam. majd az, amit most oltok. csak sikerüljön.

Előzmény: Balage-81 (6834)
Didergő Király Creative Commons License 2023.04.29 0 0 6835

egyértelmű, hogy olyan kórokozó, ami virágon keresztül fertőz. gondolom, hogy monília. az a vicc, hogy pár hete mondta egy ismerős, hogy monília ellen permetezi a szilváját, én meg kiröhögtem, hogy a szilva nem is érzékeny a moníliára. erre tessék. ha ezt tudom, nem ültetek ilyen fajtát. sosem okozott nálam gondot a monília szilván (beszterceim volt, .

 

a napokban akarom beoltani az ősszel ültetett mirabolan alanyomat egy nagyon ellenálló és nagyon finom, ismeretlen fajtájú szilvával. remélem, hogy sikerül. 9,8 mm átmérőjű az alany, a legvastagabb oltóágam 8 mm-es, a többi vékonyabb. valószínűleg ékoltással fogok próbálkozni, pedig ki akartam próbálni az angolnyelvest, de így, hogy nem egyforma vastag az alany és a nemes, elvetettem az elképzelést.

 

a mutsu alma problémámmal kapcsolatban lehet, hogy neked volt igazad, és mégis elfagyott. megfeketedtek, megpöndörödtek az első hajtásai, rögtön a fagy után. mindenki azt mondta, hogy kizárt dolog, hogy elfagyott az alma levele nem tud elfagyni. pláne nem -5 fokban. nem csináltam vele semmit, a frissebb hajtásainak semmi baja. maradjon is így.

Előzmény: lukacs89 (6833)
Balage-81 Creative Commons License 2023.04.28 0 0 6834

Termett már? Mennyire jó a Top Taste íze?

Előzmény: Didergő Király (6832)
lukacs89 Creative Commons License 2023.04.28 0 0 6833

Ugyanígy jártam a Joganta szilvámmal. Nekem is csak 3-4 éves a fa. Idén tarolt a monília. De azt mondják a szilvánál bábaszilvát okoz, nem virághervasztó. Aztán ki tudja. Mondjuk nálam kisebb fagyok is voltak virágzás idején. Nem sok gyümölcskezdemény maradt a fán, nem kell ritkítani. Örülök, ha végre meg tudom kóstolni. Őszibaracknál sem jellemző a virágzáskori monília, mégis láttam idén ilyen képeket FB-on, illetve nekem is 1-2 kisebb ágacskát elvitt. 

Előzmény: Didergő Király (6832)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!