Keresés

Részletes keresés

bombaba Creative Commons License 2014.03.18 0 0 707

A narancsokhoz nem értek, de valószínű be kellene oltani, ha belátható időn belül jó minőségű termést akarsz róla. Teleltetni meg jobb lenne 5-10 fok között, lehetőleg világos helye, nagyon kevés öntözéssel.

Talán mégis érdemes a könyvet megvenni, sok leírás, fajtaismertetés van benne fotókkal.

Előzmény: Parapapa (706)
Parapapa Creative Commons License 2014.03.17 0 0 706

Köszönöm szépen!!! Magról ültettem egy narancsfát, bírja a kiképzést, de a teleltetést annyival oldom meg, hogy behozom a lakásba, semmi extra. De bírja a gyűrődést!

Előzmény: bombaba (705)
bombaba Creative Commons License 2014.03.16 0 0 705

Kezdőknek megfelel, indulásként, de néhány dologban - pl. teleltetés - már változott a gyakorlat. Valamikor beszkennelve elérhető volt, meg kellene keresni itt a fórumban.

Javaslom ezt inkább:

http://egzotikusnovenyek.freeiz.com/Citrusok2.html

 

Előzmény: Parapapa (704)
Parapapa Creative Commons License 2014.03.16 0 0 704

Sziasztok! Ismeri valaki ezt a könyvet? http://www.libri.hu/konyv/peter_klock.citruskert-teraszon-es-balkonon.html

Szeretném megvenni, de nem tudom, hogy érdemes-e... Ha valaki ismeri, referáljon kérem szépen! :)

gáborke Creative Commons License 2014.03.11 0 0 703

Máris ültetheted, ha lehet napos helyre, és mészmentes talajra. Más igénye nincs, max nyáron a locsolás, kis tápozás.

Előzmény: parga 010 (702)
parga 010 Creative Commons License 2014.03.10 0 0 702

Sziasztok!

Van valakinek télálló citromja? Hogyan kezeljem? Mikor rakható , vagy ültethető ki a szabadba?Milyen helyre ültessem?Déli terasz előtt jó? Mennyi meleget és napot bir?-vagy inkább egy félárnyékos helyre tegyem? Köszi

Terak Katta Creative Commons License 2014.03.09 0 0 701

Sziasztok, szép napot mindenkinek!

Kezdő citrus kertész vagyok.
Érdekel minden, ami citrusokkal kapcsolatos.
Szeretnék érdeklődni, van-e valakinek eladó citrus fája, vagy oltóvessző róla. Érdekel mindenféle citrus.

GubiczaT Creative Commons License 2013.12.30 0 0 700

Sziasztok!

 

Tavasszal vásárolt kumquat fácskám eddig jól viselte magát, a nyáron virágba is borult és megmaradt kb. 20 termése. Ezek szépen sárgulnak. Sajnos teleltetni nem tudom, a szobában kb. 18-19 fok van. Igyekszem nem nagyon fűteni, nem használjuk nagyon a szobát. Eddig nem is volt vele gond. Kb. két hete elkezdett leveleket dobálni (napi 1-2) gondoltam nem vészes. Mikor megvettem eldobta a lomb felét egy hónap alatt. Viszont most dec. 22-30 elszórta a lomb felét és egy két ág a végétől elszáradt. Gyümölcseire szépen vigyáz. Egyet sem dobott. Mi tévő legyek? Ez normális? Leszedjem a gyümölcsöket, hogy ne oda pumpálja a tápanyagot? Már szépen sárgulnak. Tavasz óta összessen két darab levelet hozott, most azoknak is lőttek. Szóval nem csak a régiekből dobál.

Törölt nick Creative Commons License 2013.04.03 0 0 699

Személyesen megvenni jobb szerintem. Nem tudom merre laksz, de obi, oázis ilyen helyeken lehet kapni.

Előzmény: molkrisz (698)
molkrisz Creative Commons License 2013.04.03 0 0 698

Szervusztok!

 

Szeretnék egy kumkvat fácskát vásárolni. Margaréta Online megbízható forrás szerintetek?

 

Köszi előre a választ.

Rozmar56 Creative Commons License 2013.03.30 0 0 697

Köszi a segítségedet.Megfogadom a tanácsaidat.Kellemes Husvéti ünnepet kívánok!

Előzmény: gáborke (696)
gáborke Creative Commons License 2013.03.29 0 0 696

Kissé le van gyengülve a növény, valszin az öntözés miatt is lehet, és a nem megfelelő teleltetés is lehet baj.

A felfelé, és oldalra törő hajtásokat visszacsipném hogy a rövidekkel arányban legyenek (ezek főleg a hosszú, kopasz ágak).

Óvatos öntözés, de addig is ki kell szárítani valamennyire a talajt, minél világosabb hely. A legjobb már kint lenne, de a lehetséges fagyok, és a kissé hüvős esős idő miatt, ez még várat magára.

Előzmény: Rozmar56 (695)
Rozmar56 Creative Commons License 2013.03.28 0 0 695

Ma megnéztem jobban a földjét hát elég vizes.Lehet,hogy túl locsoltam.Egyébként egy déli fekvésü ablakban van, kb 20C fokban.Szerinted a két hosszú hajtást vágjam vissza?Köszi a segítségedet.

 

Előzmény: gáborke (694)
gáborke Creative Commons License 2013.03.27 0 0 694

Lehet a talajtól, túl nedves, tömör stb. Esetleg fényhiány. Ha megírod a körülményeket, előzményeket az segíthet.

Ez bizonyos mértékben lehet természetes is, de ha minden hajtás ezt csinálja akkor gond is lehet.

Előzmény: Rozmar56 (693)
Rozmar56 Creative Commons License 2013.03.27 0 0 693

A teljesen kopasz citromfámon jött két nagy hajtás,ezek szépen  nőnek.A felső ágakon semmi.

Az alsókon néha megindul egy hajtás aztán félcentisen leszárad.Kb 20Cfokban van,földje nedves.

Mi lehet az oka?Köszi ha valaki tudna segíteni.

 

raiff Creative Commons License 2013.03.22 0 0 692

Sanmite 20 wp

Előzmény: Timcsike28 (691)
Timcsike28 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 691

Sziasztok!

Takácsatkát fedeztem fel a termő és virágzó citromfámon.Tudtok valami hatásos módszert ellene?Milyen vegyszert használhatnék,ha kb. 2 hónap múlva beérnek a citromok?

Köszi

taormina001 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 690

ígyjárás; most épp ez a topic süllyedt jó el, de így hátha..

Előzmény: taormina001 (689)
taormina001 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 689

Sose tudom, melyik citrustopicba írtam utoljára....ti meg sose mondjátok meg, miért használtok ennyit ugyanarról a témáról.

 

A visszakötözött ág állapota változatlan; nem mutatja hervadás vagy hanyatlás nyomait. Mikor lehet föllélegezni. A letört és vízbetett ágak ott két nap alatt elhervadtak.

Előzmény: gáborke (688)
gáborke Creative Commons License 2013.03.10 0 0 688

Nézd nem igen csináltam ilyet ilyen vastag ággal, kisebb ágakat kötöztem már fel félig meddig letörés után, azok megvastagodtak és egy igő után ismét egységessé váltak. Kötözd ugy vissza ahogy volt , hogy ne mozduljanak el egymáshoz képest, ha elég erősen nő az a hajtás egy idő után félig meddig összeforrhat, de ha nem kap elég kakaót a letört ás akkor hiába. Próbálkozz nem kerül semmibe.

A zacskót a letört ágra ráboríthatod és a törés alatt megkötözöd. De valszin sokat nem fog érni a zacsi, mert már inkább a vastagodás fogja gyógyítani, nem a felületek fognak sztem összeforrni.

Előzmény: taormina001 (687)
taormina001 Creative Commons License 2013.03.10 0 0 687

Azonnal visszakötöztem, mihelyt hazaértem vele, de mást nem csináltam vele a gyümölcsmentesítésen kívül, mert ezt a többi dolgot nem tudtam.

Úgy érted, hogy késö volt visszakötözni, vagy úgy, hogy most már késö lenne utólag beviaszozni és/vagy bezacskózni?

A zacskózásnál az egész ágat bele kell rakni a zacskóba és a törzshöz kötözni?

Tényleg nagy, ujjnyi vastag ágról van szó, eltávolítása által tényleg elveszne gyakorlatilag a fa közepe. Most már több nap eltelt és nem látok rajta negatív változást.

A levágott /letört ágakat dugványozni akartam, de eltanácsoltatok töle, és mostanra már elég rosszul is néznek ki. nekem nincs se alanyom se szakértelmem az oltáshoz.

Előzmény: gáborke (684)
gáborke Creative Commons License 2013.03.09 0 0 686

Egyetértek, én is mondtam hogy nem érdemes vacerálni vele, de elvileg megmaradhatna, de sok energia pepecselni vele, főleg ha nem vastag ág, nem érdemes, nő helyette másik majd.

Előzmény: Arth_ur (685)
Arth_ur Creative Commons License 2013.03.09 0 0 685

Mondták már a többiek, akkor most mondom én is: olló, metszés.

 

Én vágnék. Egyszerűen nem érdemes időt, energiát (beleértve a növény idejét és energiáját is!) vesztegetni egy ág felesleges megmentésére. Minél hamarabb vágod le, annál hamarabb fogja kinőni a veszteséget, és minél több terméséről vagy hajlandó lemondani a növény erősödése érdekében, annál erőteljesebben fog nőni idén tavasszal. Tudni kell racionális döntést hozni.

Előzmény: taormina001 (683)
gáborke Creative Commons License 2013.03.09 0 0 684

Az a baj hogy már sok idő eltelt, azonnal vissza kellett volna kötözni és kicsit visszanyesni a letört ágat, gyümi mentesíteni, majd jól összekötözni, és lezacskózni a pára miatt, vagy csak lekezelni a viasszal az összekötés után.  De nem biztos hogy sikerül akkor sem, mivel a kumkvát lassabb növekedésű, nehezen fog összeforrni, meg attól is függ mekkora részben maradt kapcsolatban a nagyobb résszel az ág.

Inkább oltsd rá a hajtást vmi alanyra:)

Előzmény: taormina001 (683)
taormina001 Creative Commons License 2013.03.08 0 0 683

Párát hogy csináljak? Köszönöm a választ.

Egyszerüen szedegessem le a leveleit?

Előzmény: gáborke (681)
gáborke Creative Commons License 2013.03.08 0 0 682

Igy van nagyon jól mondod. Ráadásul ne feledkezzünk meg a hogy az alany választással a tulajdonságát, talajjal szembeni érzékenységét (pl. meszesség) is megválaszthatjuk, míg saját gyökéren nincs választás. 1-2 citrus kivételével a növekedés is sokkal jobb és kiegyensúlyozottabb oltással.

Előzmény: Törölt nick (680)
gáborke Creative Commons License 2013.03.08 0 0 681

Ha leszeded a terméseket és a levelek egy részét, lehet hogy párában, mintha oltanál, újra összeforr. De nem túl biztató, mert nagyon optimális feltételnek kell lenni.

Ha sok rész tartja még akkor előfordulhat hogy megvastagszik a kis rész amivel kapcsolódik és egy idő után áthidalja a hajtást. Viszont szvsz ha kicsit rész tartja össze akkor nem érdemes vele foglalkozni.

Előzmény: taormina001 (673)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.08 0 0 680
Például azért kell oltani mert léteznek mindenféle gyökérbetegségek, amire valamelyik citrus érzékeny valamelyik nem. A nemes gyökéren lévő növény(dugvány) sokkal érzékenyebb, mint egy oltvány. A dugványok se gyökeresednek olyan nagyon jól, de ha ki is gyökeresedik nem biztos, hogy gyorsan is fog nőni. Egy lassú növekedésű citrus gyors alanyon jobban nő. Szaporítás szempontjából is az oltás kedvezőbb.
Citromok mehetnek dugványról a többi oltással.
bombaba Creative Commons License 2013.03.08 0 0 679

A vásárlás idején 200804.

A teleltetőben 200902.

Virágzás 200907.

 

Ennyit a metszésről :)

Max. a túlzottan elnyúlt, vagy kilógó hajtásokat szoktam tavasszal metszeni, a fa formáját alakítani.

 

Az oltás nem az erősségem, de néhány ok, ami szükségessé teszi:

- vannak fajták, amik dugványozással nem szaporíthatók,

- vannak, amik ugyan gyökereztethetőek, de saját gyökéren túl kényesek a talajra, talajnedvességre, hőmérsékletre, stb. Gondolj csak a pl. szőlőre (filoxéravészre), ami dugványról szaporítható, mégis szinte 100 %-ban oltványokat telepítenek.

 

 

Előzmény: taormina001 (678)
taormina001 Creative Commons License 2013.03.08 0 0 678

Tudom, hogy dugványból nem lesz más fajta, de ezek az oltott növények nekem nagyon rejtélyesek. Sose értettem, hogy ha egyszer a dugványból ugyanolyan növény lesz, minek oltják öket? Azt gondoltam azért, mert ha csak ledugjuk, akkor valami nem termö, vad ösökre visszaütö növény lesz belöle.

A lehasadt ágak egyértelmüen úgy keletkezhettek, hogy leeshetett szállításkor a kocsiról, de szerintem esetleg még rá is tapostak.

A kisebb ágak vagy maguktól "lejöttek" vagy levágtam öket, de ezt az egy nagyot visszakötöztem, mert akkor gyakorlatilag az egész közepe eltünne. Nem volt teljesen letörve. ha nem sikerül, még mindig levághatom, és addigra talán már elkezd hajtani a anyg sokk után.

Érdekes, amit a virágzásról meg a termésröl mondasz, már többször hallottam ezt a véleményt, de nálam minden eröfeszítésem ellenére "hagyományos" növényként müködnek; csak egyszer virágzanak, elég késö nyáron, aztán majdnem egy évig érnek; ilyenkorra készülnek el nagyjából.

Azért mégis érdekelne, metsszük-e egyáltalán, és ha igen, mikor, és mi szerint.

Előzmény: bombaba (677)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!