Néhány év linux használat után, némi segítsére lenne szükségem a megfelelő disztró kiválasztásához.
A komoly elvárásaim az alábbiak:
-Feltelepül, méghozzá a grubbal együtt
-Feltelepítés után el is indul
-Kezelhető, vagyis nincs rajta unity, gnome-shell etc. , s előreláthatólag nem is lesz
-Nem fagy le, nem áll le lépten-nyomon
-Másodszorra, harmadszorra, ... stb. is elindítható akár
Megjegyzem: ez nem fikatopik, a kérdés most teljesen komoly.
Tud valaki ilyenről?
Viszont alapból nem ismerte fel az egzotikusnak épp nem mondható videokártyát, ami a gépben van (NVIDIA GeForce). Fórumozással, xorg állítgatással biztos menne, de alapból nem megy. Windows alatt? Az XP alatt még kellett hozzá az NVIDIA CD-je, Windows 7 alatt már az se kellett. Az videokamerákról ne is beszéljünk, próbáld ki! :-)
Szerintem mára már nagyjából tisztázódott, hogy a Linuxnak hol és milyen helye van a világban. Dominál mindenféle backend, szever felhasználás terén, beágyazott rendszerekben, mobiltelefonokon (Android), de mainstream asztali rendszerként nem. Volt idő, amikor sokan reménykedtek benne, hogy egyszer ott is fog, de ez végül soha nem történt meg. Ettől még a Windows nem jobb operációs rendszer úgy általában, csak másra való.
Végeredményben tehát az használjon asztali gépen/laptopon linuxot, aki ért hozzá! Aki nem, az meg ne fikázza pusztán azért, mert esetleg többet kell foglalkozni vele, hogy feltelepítse.
Ideje lenne ha Linus végre összefogná a fejlesztéseket, ez így egy egyre terebélyesedő szemétdomb. Tele van félkész fejlesztésekkel, bugoktól hemzsegő ablakkezelőkkel, ebből is számtalan variációval. Amire használható az a szerverek világa, desktopnak egyre inkább szenvedés.
Én "néhány év linux használat után" tényleg arra jöttem rá, hogy a Windows a legjobban használható operációs rendszer. Feltelepül, elindul, nem fagy le, fut rajta minden és minden hardvert ismer. Normális beállítások és normális használat mellett a vírusok nem jelentenek problémát. (Ha mégis kb. annyi idő alatt újratelepíthető, mint amennyit a Linux-ra kell fordítani majd' minden új hardver telepítésekor.)
A kérdésre is válaszolva. Én a Fedora-t tudom ajánlani.
"ahol nem magával a rendszerrel kell foglalkoznom az a Win. Gyakorlatilag olyan mintha nem is lenne, csak a programok amelyeket használok"
El szoktak hangozni mindeféle érvek pro és kontra, de ez nagyon meglepő, és pontosan ellentétes az én tapasztalatommal. Én pont ezért váltam meg a Windowstól évekkel ezelőtt, mert utáltam, hogy szakadatlan azt kell hackelni. Igaz, az egyik kollégám is mondta, hogy ő azért szereti a Windowst, mert ahhoz megvan a jó vírusírtója, meg AdAware, RegistryMechanic ilyenek.
Mert az elején azt éreztem, hogy X-re nincs is szükséged. Aztán kiderült, hogy mégis. Aztán kiderült, hogy egy konkrét alkalmazás alá keresel rendszert.
Mit ír a Mathematica doksi, milyen oprendszerrel megy? Általában egy Ubuntu verzió van mellé írva, én azt választanám. Nekem ezek nem szoktak elhasalni.
nekem spec a mint-el nincs semmi bajom mar harom eve stabilan azt hasznalom. Az ubuntu unity felultete nekem sem tetszik, de csak egy ket kattintas es el is tunik.
Ha sajat dolgokat akarsz lepesrol lepesre telepiteni, akkor a debian netisntet javaslom, es parancssorbol huzod ra azt, ami kell es akkor semmi felesleges nem lesz a gepeden. De lehet, hogy egy ora alatt nem lesz minden problemara jol hasznalhato rendszered.
Igazából minél puritánabb a kezelőfelülete, annál jobb (számomra)
Van olyan alkalmazásom, amelyik önmagában 5-6 ablakban terpeszkedik el, nem számítva az Office ablakot, amivel a prezentációt készítem a projecthez... na ilyenkor tud rohadt idegesítő lenni egy egész képernyős alkalmazásváltó.
Nem próbáltam még, viszont a Mint egy katasztrófa. (csomagkezelő nem működik, grubot kézzel kell alátenni, X-server összeomlik, második restart után indításnal lefagyott... mindössze ennyi bajom volt vele kb 1 óra használat közben)
Ez már röhej, ahogy sikerült a sok felesleges újítással elkúrni ezt az egész linux plattformot.
Csak tegnap három disztrót próbáltam ki (a nem is tudom minek is nevezzem már ubuntum helyére), de eddig egyetlen egy sem teljesítette a fenti komoly kritériumokat. (Mint, Fedora, Fermi)