Keresés

Részletes keresés

yxc432 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 101

Hajtó? Nem hajlító? ;)

Mire kell és miért?

Előzmény: Törölt nick (100)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.13 0 0 100

Van itt valakinek tapasztalata műanyag lemez hajtó géppel?

yxc432 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 99

Köszönöm, erre gondoltam. ;)

Előzmény: Vikusz1977 (98)
Vikusz1977 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 98

Alapvetően két kategória van: 1.Vannak a maximum 12mm-es szárral rendelkező marószerszámokkal dolgozó 5-7 kilós gépek, ezek nagyteljesítményűek(1500-2500w) nagy átmérőjű (max 90mm) szerszámokhoz valók.

2. Vannak a maximum 8mm-es szárú marószerszámokhoz használható 2-3 kilós gépek, kisebb teljesítménnyel(kb 500-1300W) ezek kisebb anaygmennyiséget leválasztó kisebb átmérőjű marószerszámokhoz valók.

A nagygéppel mindent meg tudsz csinálni mint a kicsivel, fordítva már ez nem igaz.

 

Mindkét kategóriából van profi és barkács minőség. Ezek elsősorban élettartamukban, kidolgozásuk minőségében térnek el, a barkáccsal is ugyanúgy el lehet végezni minden marást amit a profival, csak lehet, hogy negyed óra után pl pihenni kell hagyni, mert melegszik, illetve nem fog csak pl 100 órát menni mielőtt tönkremegy.

 

Árban a profi gépeknél a kicsik kb 30-80 ezer között vannak, a nagyok 100-200 ezerbe kerülnek.

Barkácsgépeknél kicsi és nagy is van 10-20 ezer között.

A fordulatszám állítás a marószerszámok különbözö átmérője miatt szükséges, kis átmérőhöz nagyobb, nagy átmérőhöz kisebb fordulatszámra kell állítani a gépet.

A gépek szerzsámot befogadó patron- és a szerszámok szármérete szabvány: 6,8,12 mm általában. Ettől eltérőt, pl 6,35mm is lehet kapni, de ezekhez nehezebb marószerszámot beszerezni.

 

El kell dönteni milyen marásokat akarsz csinálni, ha komolyabb terveid vannak és egy gépet akarsz akkor nagy(12mm) gépet célszerű venni.

Ehhez mindenféle méretű marószerzsámot beszerezhetsz amit csak szeretnél.

Ha nem akarod sokat használni 10-20 ezerért veszed ami épp van (pl Mastermax a vaterán most 10 ezer, de Kinzo is szokott lenni), ha szánsz rá 50 ezernél többet, veszel egy komolyabb gépet.

 

Itt pl megnézheted melyik marószerszám  mit művel:

http://www.cmtutensili.com/show_items.asp?pars=RB~~2

 

Nem kell feltétlenül márkás szerszámot venni bele, az olcsóbbak is használhatóak, a profi árának töredékéért.

 

Előzmény: yxc432 (96)
Soká Creative Commons License 2011.02.13 0 0 97

Azt hiszem nem felsőmaróról beszélünk :)

Jó éjszakát! :)

Előzmény: yxc432 (96)
yxc432 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 96

Nem kicsit, nagyon, három nap alatt aludtam vagy tíz órát, és most sem vagyok képben, csak azért válaszolok, hogy ne csalódj bennem nagyon.;)

Olyanokra gondoltam, mint pl. fordulatszámok és teljesítmények, ami állítólag jelzi, hogy kemény fára is jó, vagy csak puhára, vagy rémlik valami számozás tartozékoknál, hogyha ilyen készlet jó bele, akkor másmilyen nem, illetve valamelyik gyártó készülékére mintha azt mondták volna, hogy csak a hozzá adott készlettel használható, stb.

Előzmény: Soká (95)
Soká Creative Commons License 2011.02.12 0 0 95

Hát, ne haragudj, vagy türelmetlen vagyok, vagy Te vagy kicsit fárasztó :) Leírtam elég sok mindent, egyetlen érdemi sorára sem reagáltál, de kezded újra ezt az általános vajon mi mire jó és mir nem jó ügyet. Akkor inkább azt írd már le, hogy mit szeretnél kezdeni vele? Az önmagában nem baj, ha nem értesz hozzá, de akkor legalább azt tisztázd, hogy mire szeretnéd használni, mennyi pénzed van rá, stb. A Cser kiadónak van egy könyve a felsőmaróról. Jónak nem nevezném, de ha elolvasod, akkor legalább annyit tudni fogsz, hogy legalább kérdezni tudj. Nézd meg, hány kérdőjel van a mondandódban? Én egyet sem látok, ugyanakkor mégiscsak kérdezni szeretnél, de annyira általános dolgokról írsz, hogy a felsőmaró szót nyugodtan behelyettesíthetnénk egy epilátorral is, akkor is ugyanazt jelentené :)

Ha már tudod, hogy egy fúrógépnél mire kell figyelni, akkor megnyugtatlak, a felsőmarónál is ugyanaz a helyzet. Nézd meg, láthatod melyiknek mekkora a teljesítménye. 800-2000W között. Egyik vége kicsi de gyenge, másik vége nehéz, de erős. A wattszám barkácsgépnél eltúlzott, profinál reálisabb leadott teljesítményt takar. Olcsó gép lötyögősebb, drág gép tutibb. 

Ezt szeretted volna hallani?

 

És azt is nagyon jól tudod, hogy ennek a témának van jobb és régibb topikja is, ahol több válaszra számíthatnál...Nem tudom reális elvárás-e, hogy "házhoz jöjjenek" a kedvedért az ottlakók....

Előzmény: yxc432 (94)
yxc432 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 94

"Hát, az a baj, hogy ez így túl általános. olyan embert nem találsz, aki minden gépet használt volna már, mindegyiknek ismerné az előnyét és hátrányát. És még ezt mind le is írná :)"

 

Nem is erre gondoltam, hanem a fontosabb szempontokra, mire kell vigyázni, figyelni.

Amint írtam, az egyik rész lehet maga a gép, az erőssége, teljesítménye, mechanikai kivitele, biztos, hogy vannak határok ennél is, mint pl. anno a fúrógépeknél lehetett tudni, hogy ott kezdődött a komoly gép, amelyik tokmányába 10-nél vagy később 13-nál nagyobb átmérőjű fúrót is be lehetett fogni.

 

A másik a tartozékok kérdése, ez a terület számomra teljesen ismeretlen, jó lenne tudni, honnan lehet tudni ránézésre, hogy milyen tartozékokat lehet az adott géphez később beszerezni.

Persze, azt is kell tudni hozzá, hogy a tartozékok mire valók, nagyon szép készleteket lehet látni, kérdés gyakorlati használhatóságuk, illetve tartósságuk.

 

A nyáron több órás csavarhúzókészlettel is szembe kerültem, amelyeknél egyes csillagcsavarhúzók élettartama a második csavarig tartott.:-((

Előzmény: Soká (93)
Soká Creative Commons License 2011.02.10 0 0 93

Hát, az a baj, hogy ez így túl általános. olyan embert nem találsz, aki minden gépet használt volna már, mindegyiknek ismerné az előnyét és hátrányát. És még ezt mind le is írná :)

Volt már felsőmaród? Mire akarod használni? Mit akarsz megmunkálni vele?

 

Nagyon különbözőek az elvárások. Nekem például kimondottan csak nagy, nehéz felsőmaróim vannak, egy asztalos srác meg egy kis 800W-os DeWaltra "esküdött", amivel úgy dolgozik hatékonyan, hogy bal kezében a munkadarab, jobb kezében a felsőmaró. (én ilyenről nem is hallottam addig...) Ő nyilván élek letörésére használja elsősorban a felsőmarót.

 

Nagy géppel nagy késeket tudsz használni, nagy fogásokat venni. Kis géppel könnyebben és gyorsabban dolgozol kézből.

Én az előbbire szavazok, ugyanakkor ha napi 8 órában kellene tolnom, akkor lehet, hogy leszakadna a derekam 6-7kilótól.

 

Van akinek fontos, hogy 12mm-es késeket tudjon használni, van akinek nem.

 

Mérettől függetlenül persze fontos szempont, hogy:

- a felsőmaró kotyogás nélkül fusson le-fel a két tengelyén.

- az orsó kicsit se üssön

- legyen ereje a motornak

- jól és tartósan működjenek a gombjai a csavarjai

 

Ezek a legfontosabbak, a kiegészítők és egyéb szolgáltatások esetlegesek.

 

Az árak nagyjából tükrözik a minőséget. 30-40ezer alatt ne keress úgymond profi gépet. Még pontosabban: a profi gépek (a nagy teljesítményűek) 100.000 felett járnak. Én két kivételt ismerek. Most a legjobb ár-érték arányú az uni-max-nál kapható Triton-klón. Utána következik szerintem a Freud 3000-es (esetleg a 2000-es öccse) Efelett már szimpátia kérdése, hogy Makita, kékBosch, DeWalt vagy Hitachi, Festool, stb.

Vannak még általam kevéssé ismert, a profi felé kacsingató gépek, mint a Sparky, de ha 40e felett gondolkozol, akkor a triton-klón, szerintem.

És akkor még nem említettük a maróasztalba illeszthetőség kérdését... a porelszívás tökéletlenségének fokát, stb.

De a fenti gépek nem igazán a topik címéhez igazodó masinák.

 

Szerintem 5-8ezer forint nem sok tanulópénz gyanánt, ha pedig ennyiért veszel egy kis felsőmarót, akkor azt használva már nem lesz szükséged az itteni tanácsokra, tudni fogod, hogy mire figyelj. :) Az olcsóbbak között is akad jobb-rosszabb.

 

Ha meg 20.000 körül szánsz rá, akkor leginkább arra a kompromisszumra készülj, hogy akármilyen méretű kést nem tudsz befogni a gépbe, mert érezni is fogod, hogy az orsó nem elég merev vagy pontos ahhoz, hogy nagy késeket forgasson. Volt nekem Kinzo felsőmaróm is, lehetett vele dolgozni, éppen csak mérsékletesebben kellett terhelni, noha volt 12mm-es patronja.

Előzmény: yxc432 (92)
yxc432 Creative Commons License 2011.02.09 0 0 92

Általános megközelítést, mik a lényegi különbségek egyes gépek között.

Korábban egyszerű volt a helyzet, profi és barkács kategória volt, lehetett tudni, melyik mire jó. Most nem igazodok el közöttük. Van olyan gép, ami elvileg jó, de bizonyos műszaki megoldásokra nem képes, másiknál a tartozékok használata jelent korlátot. A harmadiknál a kezelhetőségnél, a hazsnálatnál vannak problémák. Keresem a választóvonalakat, utálom, hogy úgy kell mindent szemlélnem, hogy arra kell figyelnem, hogy mivel akarnak átverni.

Előzmény: Soká (91)
Soká Creative Commons License 2011.02.09 0 0 91

Bocs, de én már elvesztettem a fonalat, pontosan mire is vagy kíváncsi?

Előzmény: yxc432 (90)
yxc432 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 90

Ettől még mindig nem tudok, hogy felsőmarónál mitől függ az, hogy "csak" gyenge, vagy az, hogy nincsenek hozzá tartozékok?

Előzmény: PETYUS (89)
PETYUS Creative Commons License 2011.01.30 0 0 89

> ... mi az a hispán vax?

 

Spanyol viasz.

Előzmény: yxc432 (88)
yxc432 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 88

Tartozol a leírással, mi az a hispán vax?

Előzmény: Soká (84)
yxc432 Creative Commons License 2011.01.19 0 0 85

Kétlem, hogy csupán annyi lenne a különbség, hogy gyengébb a motor, vagy más fordulatszámot tud. Kérdés a tartozékok csereberélhetősége is.

Előzmény: Soká (84)
Soká Creative Commons License 2011.01.17 0 0 84

Hát, ezt ne tőlem kérdezd. Te tudod, hogy mit fedeztél fel. :)

Majd meglátjuk, mennyiben rokonítható a hispán vaxhoz...

Előzmény: yxc432 (83)
yxc432 Creative Commons License 2011.01.17 0 0 83

Ugye? ;)

Már csak az a kérdés, mit fedeztem fel, és mi az eredménye?

Előzmény: Soká (82)
Soká Creative Commons License 2011.01.15 0 0 82

Nagy felfedező vagy! :)

Előzmény: yxc432 (81)
yxc432 Creative Commons License 2011.01.15 0 0 81

Felsőmaró terén van valakinek tapasztalata? Nagy különbségeket vélek felfedezni egyes gyártók ill. készülékek között, és nemcsak árban.

yxc432 Creative Commons License 2010.12.31 0 0 80

BUÉK!

yxc432 Creative Commons License 2010.12.25 0 0 79

Na igen, a topik pont azt a határt keresi, mit és hogyan lehet otthon barkácsolás szinten megoldani, és mihez kell profikat keresni.

Előzmény: Soká (75)
Soká Creative Commons License 2010.12.16 0 0 78

Jónak látszik ez így! Nézd, a szalagcsiszolóval max, 1mm-t érdemes/lehet leszedni. Azzal kiegyenesíteni egy deszkát, az művészet :) Azt gyaluval szokták. Először tudnod kellene, hogy mit akarsz csinálni belőle? Az alapján "megszerkeszted", hogy mit hol érdemes elvágni. Utána jöhet az, hogy levágod a széleket, feldarabolod a szükséges méretekre (szalagfűrész, körfűrész) a deszkákat, aztán jöhet a méretre gyalulás.

Most nehogy bekend lenolajjal! Már nem emlékszem, mióta szárad, de ha lekened lenolajjal, akkor tk. megnehezíted a száradást., az nem cél.

Mondom, azt kellene kitalálnod, hogy mit akarsz csinálni belőle? A fantáziádon múlik, hogy mennyire tudod gazdaságosan felhasználni a rendelkezésre álló anyagot.

 

A Hobbiasztalos topikban több segítséget kapnál, mint itt...

Előzmény: frenki! (77)
frenki! Creative Commons License 2010.12.15 0 0 77

Köszönöm mindketőtöknek. Kb. egy méter hosszúak a darabok, és a legszélesebb szeletek fél méter körül vannak. Néhány repedt csak el közülök a végén. Azt hiszem feltöltöm majd a hétvégén a képeket az összesről, addig is itt van néhány. Párat lecsiszoltam szalagcsiszolóval (hogy jobban lássam az állapootukat). Ezzel nem ártok neki, ugye? Ez esetben talán a gyalulás sem lenne szükséges... A lenolaj-kencézéshez mit szóltok? Az van otthon.

 

Soká Creative Commons License 2010.12.12 0 0 76

Fotóval sokkal jobban lehetne illusztrálni a dolgot, mint szavakkal...

Amit elrontottál, azzal már nehéz bármit is kezdeni. Még a műszárítás is jobb, mintha helytelenül tárolod. A deszkák végeit le szokták "zárni" (viasz, festék, bármi) mert az évgyűrűk felől szárad legintenzívebben a fa, és ha ez nem egyenletes, akkor jönnek a problémák. A végek nem repedeztek meg nagyon?

A víz nyomaitól ne félj, az a gyalulás során eltűnik, a penész már kérdésesebb. Mekkora a rönk, milyen széles, milyen hosszúságú darabokról van szó?

Előzmény: frenki! (72)
Soká Creative Commons License 2010.12.12 0 0 75

Vannak dolgok, amit jobb egy szakemberrel megcsináltatni, legalábbis olyannal, akinek van megfelelő eszköze...

Ha lennének különféle méretű léceid, össze lehetne ragasztani őket úgy, hogy létrejöjjön az a nút, amit szeretnél. de ha már mindenképpen egy fúrógéppel szeretnéd megoldani a dolgot, akkor szükséged lesz a nút szélességének megfelelő vastagságú fűrészlap-vagy marószerűségre, a fúrógépet röügzítened kell fixen valahogy az asztal felett, ami alatt a lécet el tudod tolni, úgy, hogy belevágja a kívánt nútot. De ahhoz, hogy a lécet biztonsággal végig tudd tolni, ahhoz két oldalról rögzíteni kellene két másik lécszerűséget, amik között tolni tudod az anyagot. nem tudom, hány méterről van szó, de egyszerűbbnek tűnik találni egy asztalost, aki talán megszán és megcsinálja neked, nem drágán.

Előzmény: yxc432 (73)
yxc432 Creative Commons License 2010.12.11 0 0 74

Hát, tudtommal nemes faanyagok tárolásánál a kulcs a páratartalom és a hőmérséklet, ez esetben egyik sem volt figyelve. A vetemedés nagyon nehezen kezelhető. Asztalosokat keress meg, azonnal tudnak ajánlani profikat, mert nemes faanyagot évekig kell jül tárolni a biztos felhasználáshoz.

Előzmény: frenki! (72)
yxc432 Creative Commons License 2010.12.11 0 0 73

Nagyon jó, már csak egy asztali körfűrész kell hozzá.;)

Előzmény: PETYUS (71)
frenki! Creative Commons License 2010.12.11 0 0 72

Sziasztok!

Kb. egy éve kivágtuk a diófánkat, és azóta a terasz alatt lapokra vágva volt elfektetve. Lecek voltak közötte, mégis sok közülük elszíneződött (penész?), vsz. a páratartalomtól ill. egy helyen vízcsöpögés nyomait is láttam. El is vetemedett néhány lap, nagyon csúnyán.
Mit tanácsoltok, hol tároljam az értékes fát és mivel kezeljem le, ha most még nem szeretném felhasználni? Létezik olyan szer, amitől az eredeti színét visszanyeri s a további vetemedést megakadályozza (ilyen nem hinném hogy van)? Erre nincs valami módszer (pl. benedvesítve fém szelvények közé szorítva???)

PETYUS Creative Commons License 2010.12.07 0 0 71

Asztali körfűrész pl.

Előbb kivájni a hornyot, utána méretre darabolni a leceket.

Előzmény: yxc432 (69)
yxc432 Creative Commons License 2010.12.07 0 0 70

Még mindig nem.;)

Előzmény: yxc432 (69)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!