Keresés

Részletes keresés

Bundee90 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 375

Nahát jól kibabrált velem ez a T100 :@

Jó alaposan szétszedtem, nem-e valahol kapcsoló ragadt be vagy ilyesmi, de semmit nemtaláltam. Eddig úgy működött, hogy a zöld és a sárga vezeték közé ment a 60V, a fehér és a lila pedig össze voltak kötve. Sorba volt kötve a táppal meg az RFT-vel és működött is. Aztán egyszercsak elfelejtett működni így. Nagynehezen rájöttem, hogy a zöld és a fehér drótokkal sorbakötve a tápot, tudok irogatni magamnak, sorbakötve az RFT-vel pedig szépen működik. Ez máig érthetetlen számomra.

Mindkét gépen van egy nagy rovátkolt számozott tárcsa, amit ránézésre lehet tekergetni. Azt mit állít pontosan? Az RFT-ben van saját azonosító küldő? Mert az RFT-ről meghívva a T100-ast, szépen küldi a jelét, az RFT meg nemnagyon csinál semmit.

Csináltam két kis videót a masinákról :)

http://www.youtube.com/watch?v=_YBXPiWxqRU

http://www.youtube.com/watch?v=RasqjcObT5I

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

Előzmény: Bundee90 (374)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.08 0 0 374

Tegnap óta egyszerűen kikészít ez a T100 :@ Hiába húzom be kézzel a W hagy H relét, semmit nemcsinál, sőt az A relét se mozgatja mint eddig. Illetve a két gomb lámpáit kapcsolja... Az M relére elindul a motor rendesen.
Azután lett ilyen, hogy elkeztük nyomogni az előlapon lévő saját azonosító küldést, meg mindenféle fura gombokat rajta. Olyan mintha valami blokkolná a működést. Hasonló eset volt akkoris, mikor a lyukszalag kifogyott belőle, bár akkor legalább egyik oldalra eltolta a kocsit, meg talán csattogott is.
Továbbra is foglalkoztat különben, hogy hogy maradna bekapcsolva a gép.

Előzmény: pacita (371)
heted7 Creative Commons License 2013.08.08 0 0 373

Az elküldött doksiban benne van az is -- én emlékeim szerint anno kiszedtem és lefényképeztem a doboz tetejét. De írok róla bővebben emailben.

Előzmény: Bundee90 (369)
heted7 Creative Commons License 2013.08.08 0 0 372

A doksit már éjjel átküldtem az adatlapon megadott email címre. Megkaptad?

Előzmény: Bundee90 (370)
pacita Creative Commons License 2013.08.08 0 0 371

 

Már irtam egyszer, csk elkerülte a figyelmedet:

 

"Szia Bundee! Ha esetleg szükséged lenne rá, (nem tudom milyen telexgépet akarsz összekötni: RFT, Lorenz, Olivetti, Zbrojovka T100, vagy elektronikus RFT F 2000), Ha az előzőek akkor a motor fordulatszám beállitáshoz tudok neked adni 125 Hz-en rezgő beállitó hangvillát Tudniillik, ha nem forog a két gép motorja azonos fordulaton, akkor hamis lesz a szöveg (torzul)"

Előzmény: Bundee90 (370)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.08 0 0 370

Sajnos már szkópom nincs, de láttam a motor főtengelyén hogy van stroboszkópnak felfestés, gondolom ott lehet mókolni a hangvillával :D

A doksit megköszönném :)

Előzmény: heted7 (367)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.08 0 0 369

Köszi! :)

Na pont ez a gond, hogy egyszerűen nem férek hozzá. A sokpólusú csatit is alig bírtam összedugni. Hogy lehet kiszedni ezt a dobozt? Elől egy jó hosszú pálcaszerű csavar fogta, de hátul is fogja valami. Illetve ezeket a reléket melyik gombnak kéne kapcsolni? Felülről a másodikat lehet ki/be kapcsolgatni deaz abszolút hatástalan. Gondolom eztis valami öntartó logika fogná a helyén.

Előzmény: Chapadj (368)
Chapadj Creative Commons License 2013.08.08 0 0 368

Ha előlről nézed a gépet, akkor a hívó (vezérlő) doboz hátulján (az író szerkezet felől) van egy lemez felcsavarozva és annak a belső oldalán ott kell hogy legyen az egész gép belső kapcsolási rajza. Azt viszont csak akkor lehet levenni, ha kiveszed az egész dobozt, vagy le kell venni a fehér kupakot és a lemez 2 felső csavarját ki kell venni és esetleg ki lehet húzni. A 4 db relé közül az alsó (W jelű) húz a helyi üzemben. Alulról a második (H jelű) húz a bejövő hívásra. Alulról a harmadik (A jelű) pedig a kimenő hívásnál húz. A "H" és a "W" közül bármelyik meghúz, akkor meghúzat egy "M" jelűt, amely indítja a motort.

Előzmény: Bundee90 (366)
heted7 Creative Commons License 2013.08.08 0 0 367

Zsíííír!!! Ügyes vagy :))

 

Az említett hiba szerintem tuti az eltérő sebességből adódik. Asszem ezt utána lehet állítani, de persze nem árt egy szkóppal ellenőrízni, hogy mi is a helyzet. Elvben 50 bit/sec az adatátvitel sebessége, azaz egy bitidő 20 msec. Működhet a hangvillás módszer is, sőt az sokkal romantikusabb :) A T100-hoz tudok némi doksit küldeni (szerelési és használati utasítások különböző nyelveken), ill. aug végén, szept. elején a XI. ker-ben tudok mutatni működő példányt is, ha az segít. (Bár ehhez fel kell cipelni a pincéből, de megoldjuk)

 

Üdv

H7

Előzmény: Bundee90 (366)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.07 0 0 366

Végre a mai nap összejött és működött a két gép!

Az egyik ilyen dobozt kibeleztem és abba építettem a tápegységet, meg bekötöttem pár gombbal néhány visszajelzőt meg zümmert is :)

Ami probléma: a T100-as által írt szöveget az RFT nemmindig helyesen jeleníti meg, főleg ha gyorsabban gépelek. Az RFT-n gépelt dolgokat és az RFT-s lyukszalagot a T100 kb jól írja ki, bár ottis akad hiba. Gondolom ez a fordulatszámkülönbségből lehet.
A T100 jól megszívatott, mire rájöttem, hogy lyukszalag nélkül nem üzemel... :D

Ami a T100-asnál viszont nagy hiba, hogy egyszerűen nem indul el a gép magától! 4db relé van jobb hátul(a hívódoboz paneljén), abból a legflső abszolút hatástalan, az az alattit ki/be kapcsolja a tárcsa feletti két szélső nyomógomb, az ezalattit ha kézzel behúzom elindul a gép, minden funkciója működik és világít a jobboldali gomb a tárcsa felett, ha a legalsót húzom be kézzel akkor ugyanez csak a középső gomb világít. Mi lehet a gond?
A nap vége felé pedig azt játszotta, hogy csak kerepelt, mint mikor nemkap feszültséget a vevőrelé. Bár az ismerősöm elkezdett zongorázni a billentyűzeten, ez kb azután lett, lehet hogy kiolvadt a bizti ennél a körnél.

Előzmény: Chapadj (364)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.07 0 0 365

 Szakmailag fömágus 

manegerek  ne  figyeljenek,   Dr. Hetényi  , 78-as  Rádiotechnika  Kézikönyv, rövid 10 oldal.

HA5BK.

Chapadj Creative Commons License 2013.08.07 0 0 364

Ezeket valami "összevont, távolsági vonalcsatlakozó" néven hívták.

"H" jelű nyomógomb: hívó üzem.

"HÜ" jelű nyomógomb : helyi üzem.

"V" jelű nyomógomb : vége (leállítás). Ezzel lehetett a kapcsolatot bontani.

 

A "HÜL" lámpa a helyi üzem alatt világított.

Az "ML" lámpa akkor világított, ha központ kapcsolta a hívott állomást (ekkor indult el a gép motorja is). Foglaltság esetén csak felvillant és a motor is csak egy pillanatra indult meg.

A többiről egyelőre nem tudok nyilatkozni, de előkeresem a könyveimet. Én is csupán érdeklődésem okán kezdtem el foglalkozni a dologgal (kaptam 2 gépet minden nélkül és szerettem volna életet lehelni beléjük).

A T 100-ast el lehet indítani magában is. Ehhez kell egy távíró aljzat, amiben két pontot rövidre kell zárni (ezzel fordítjuk vissza a tápfeszt a gép felé, estére megnézem melyik az a kettő). Majd a számtárcs a feletti középső gombra indul, jobb szélsőre leáll a gép.

Előzmény: Bundee90 (362)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.07 0 0 363

A képről lemaradt, hogy a színes drótok végén egy sima 5pólusú tuchel papa van.

 

Előzmény: Bundee90 (362)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.07 0 0 362

Lefotóztam a csatikat is, meg két dobozt, amik állítólag arra voltak hivatottak, hogy rákössék a telexet a vonalra.

Előzmény: heted7 (350)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.06 0 0 361

Egy  biztos  ,  a távgépiro jelei  rádion  csak  FSK  modszerrel  került  sugárzásra. RTTY.

Chapadj Creative Commons License 2013.08.06 0 0 360

Én olyat is olvastam, hogy tulajdonképpen háromféle távíró hálózat létezett hazánkban.

 TGX : a Magyar Posta belső hálózata a táviratok továbbítására (amit a postákon vagy telefonon feladott az ügyfél)

 TELEX : előtizetői távíró hálózat (ugyanúgy mint a telefon, csak ezt gyakorlatilag cégek vették igégybe)

 GENTEX : ez volt a nemzetközi távíró hálózat

 

Persze a három hálózat közt meg volt az átlépés lehetősége. Pl lehetett úgy táviratot feladni, hogy címzettnek ne papíron kézbesítsék, hanem TELEX-en.

 Én is kísérletezek 2db T 100-assal, csak én egy kicsit jobban belenyúltam, így vizsont a saját belső tápegysége adja a villanyt a vonalnak. És így meg tudtam oldani azt is, hogy az egyik gép indítsa a másikat (sajnos még csak az egyik irányba megy az indítás-leállítás)

 

 

Előzmény: Törölt nick (352)
heted7 Creative Commons License 2013.08.06 0 0 359

Működik. Csodálatos kollekció!!!

Előzmény: rainman (358)
rainman Creative Commons License 2013.08.06 0 0 358

próbaként:

https://plus.google.com/u/0/photos/103819290305231854797/albums/5415578433628467185

heted7 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 357

Próbáld csak simán bemásolni a linket, ahogy én tettem az előbb a Hiradástechnikás cikkel.

Előzmény: rainman (354)
heted7 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 356

Csak mert ha olyan, amilyet tudok fogadni, akkor nálam alkalmasint kipróbálhatod a gépeket.

Előzmény: heted7 (350)
heted7 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 355

Tudtommal az általad leírt modulációs technikák arra voltak, hogy telefonvolnalon vigyék át a távíróhálózat jeleit. Ez egy lehetőség volt, de nem az "alapértelmezett". Az alapértelmezés egy alapsávi, viszonylag nagy feszültségű és áramú átvitel, ahogy itt is részletesen leírja: http://www.hiradastechnika.hu/data/upload/file/1983/02/1983_02_10.PDF

 

De még egyszer: én csak utólag okoskodom, nem tudom melyiket mennyire elterjedten használták.

Előzmény: rainman (351)
rainman Creative Commons License 2013.08.05 0 0 354

van egy galériám, de nem bírom linkelni....

rainman Creative Commons License 2013.08.05 0 0 353

próbaként:

Előzmény: rainman (351)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.05 0 0 352

A  szabatos  magyar  neve   távgépiro,  a  nemzetközi  meghatározása  a  telex.

Mind  a  vevö  mind  az  adooldalon mechanikus  elemekkel  kodolja  dekodolja  a  jeleket.

       Mivel  a  jelkodok  egymásután  következö  elektromos  impulzusokbol állnak,  ezért

az  ado  és  vevörendszernek  egymáshoz  képest  szinkronban  kell lenni  ahhoz   hogy 

a  dekodolás  megtörténhessen. Ez  a  szinkronizálás  minden  egyes  jelkod  elején 

megtörténik azáltal,  hogy  a  jelkod  elötti  impulzus   ,  start  impulzus,   váltja  ki  az  ellenállomás  mechanikus vevöegységének  indulását.

 

                                          2.  rész .   ( köv)

rainman Creative Commons License 2013.08.05 0 0 351

rendesen a telex hálózat egy zárt rendszer, ami a végpontok eléréséhez a telefonhálózat kábeleinek érpárjait használta.
Nekem valahogy a 60 voltos jelfeszültség rémlik, lehet, hogy tévedek.
Távolsági összeköttetésekhez AMVT vagy FMVT modulációs eljárásokat használtak. Amplitúdó vagy frekvencia modulációt.
Mivel a telex 50 boud sebességgel operált, bőven belefért egy vivős hangcsatorna alá a 0-300 hertz közé a modulált jel.
Meg rémlik valami fantom meg szuperfantom megoldás is ami alá még beszuszakoltak egy telex áramkört is.
vannak telexügyi elméleti rajzaim. majd belinkelem.

 

Előzmény: heted7 (337)
heted7 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 350

Le tudnád fotózni a csatlakozóikat is?

Előzmény: Bundee90 (339)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.04 0 0 349

Sajnos  nem  tudtam  felsoroni  minden  telexmüszerészt ,  hagyjuk szohozjutni  a  kérdezöt,  még  a  végén megijesztjük  a  hozzáértésünkel....

pacita Creative Commons License 2013.08.04 0 0 348

Szia bundee! Én kb 25 évig foglalkozam telexgépekkel, és táviró átviteltechnikával. Az RFT gép azért csattog, ha bekapcsolod, mert a gyengeáramú kör nincs feszültség alatt. Adni kell a vevőmágnesnek 40 mA áramot, és akkor nem fog csattogni. De ha ugy akarod hogy ellenállomás nélkül irjál magadnak valamit helyben, akkor- mint előzőleg irtam - sorba kell kötni az adás és vétel ágat. Nem tudom, hogy van-e szabványos telex gyengeáramu aljzatos, ha van akkor az "a" és "c" jelü az adás , a "b" és "w2" a vétel, ha jól emlékszem.

De egy ohmmérővel ki tudod mérni, a vevőmágnesen mérsz ellenállást, az adó ágon (attól függ, hol áll az adóérintkező: nyitott vagy zárt), vagy rövidzár, vagy szakadás van.

A jobboldali T 100-as gépnél már be van épitve az ún. hivodoboz, (tárcsa, relék stb) Ami közvetlen csatlakozást biztositott a telex központ felé. Az RFT-hez ezt a hivódobozt külön kellett csatlakoztatni.

Namármost: ha te a két gépet össze akarod kötni, ahogy javasoltam, és nagyon helyesen te lerajzoltad, akkor T 100 "hivódobozán van 2 db csatlakozó (sokpólusu,- nem tudom már hogy mennyi- egyik papa a másik mama. Ezt a kettőt kell egymásba dugni, és akkr a hivódoboz ki van iktatva, ugyanugy összel lehet kötni, min két RFT-t.

 

Az, hogy ékezetes vagy nem ékezetesbetük vannak, ne zavarjon, néhány szervezetnél kellett használni ékezetes betüket (rendőrség, HM stb) ez csak abban különbözött a postai és közcélú gépektől, hogy a betükarra milyen betüfejet forrasztottak fel. Tipikusan: a rendőrségnél az "FGH" második kihasználtságnál lett ráforrasztva ékezetes beü a betükarra.

Előzmény: Bundee90 (339)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.04 0 0 347

A vonal  igen ,  a gépek  egy  kicsit  bezavarnak.

Előzmény: Qqberci (345)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.04 0 0 346

Keresni kell  egy akkori  telexmüszerészt,   Somkuti  Feri,  Gögös   Gabi...

Előzmény: Bundee90 (339)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!