Keresés

Részletes keresés

Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.06.04 0 0 18385

 

A nagyfoltú szemeslepke meg ez az araszoló hernyó (?) lemaradt

Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.06.04 0 0 18384

Sziasztok!

 

Ma Szilas-patak, Naplás-tónál jártunk.

Nincs egyforma nap. Minden nap más arcát mutatja a természet.

 

A lepkék melyek megörvendeztettek minket:

C-betűs

Égszínkék bogi

Ezüstös bogi

 

Akit érdekel annak küldöm egyik nagy kedvencem, a zöld küllő fiókát:

 

És végezetül szeretnék cáfolni egy széles körben ismert "tényt".

A teknős nem elefántot tart a hátán, amin a föld van, hanem egy kígyót...

A teknős(ök) meg hungarocellen állnak, amit a környezettudatos kirándulók valamelyik barkácsáruházból idehoztak mikor a kis hídon átcsapott a víz. Oda tették nehogy vizes legyen a topánkájuk. Legalábbis néhány hete  még ott volt amit gyatra hídként, amit elvitt egy nagyobb eső. Így most várja sorsát, hogy bekerüljön a  táplálékláncba, melyből talán a híd feltalálója sem marad ki...

 

Üdv, Szilárd

Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.06.03 0 0 18383

Sziasztok!

 

Elkészült a házi lepiledünk. Tegnap éjfélig lámpáztunk a panel erkélyén.

 

         Költségek                        A lámpa                    Helyszín (vasbetonrengetegben)

 

A lepkék:

              

felkiáltójeles földibagoly (2 db)     változékony szürkebagoly      négypettyes selymesbagoly

 

Tapasztalat. A külső burkolatot nagyobb palackra kell cserélni, mert a hűtőventilátor ellenére 4 órás használat után kicsit a palackot deformálta. A hűtőventilátor meg zúg (kb mint egy cserebogár közeli repte) mintha csapágyas lenne. Lepkeügyileg nincs mivel összehasonlítani. Még sose lepiledeztünk. És panelban is ez a 3. lepkészésünk. 06.02-án annyira nem volt jó idő itt. A fákat meg nagyon megnyirbálták. Több nagy fát visszacsonkoltak kb. három elágazásik, tehát egy darab levél nincs rajtuk. A bokrokat szinte teljesen kiirtották. Évről-évre egyre kisebb területre visszavágva. Tavaly is már csak egy íróasztal nagyságú volt, most meg csak csonkok vannak. Pedig gyerekkoromban itt százával voltak a verebek. Ma egy sincs már hosszú évek óta. Érdekes, hogy egy vörösbegy kitartott. Még tavaly is láttam ott ülni, elbújni már akkor sem tudott. Könnyű volt észrevenni.

 

Üdv, Szilárd

Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.06.02 0 0 18382

Sziasztok!

 

Május 30-án kimentünk a  cinkotai kiserdő melletti rétre. Ez fogadott minket:

 

Legyalulták az erdőig ahol, 1,5-2 méter magasra  feltúrták a talajt, a bokrokat fákat, mint egy természetes kerítésként választották le teljesen az erdőtől.

A másik végében már épül a "lakópark". Egy becsatoló út már elkészült. Ha idáig beépítik, de ha csak félig, vagy itt más lesz, akkor is elviselhetetlen lesz a Naplás út forgalma. Így is lassan közlekedési lámpa kell, hogy az erdő és a tó közt átjussuk egy-egy időszakban.

 

A borzok már elmentek. Nyulakat nem rég még -ez előtt- láttunk. Ölyv, holló, róka, fácán viszlát!

 

W-betűs farkincásboglárka, ibolyás tűzlepkék, fecskefarkú, kardfarkú, kis gyöngyházlepke, málna-gyöngyházlepke, közönséges tarkalepke, kis tarkalepke, nagy tarkalepke, nagyszemes boglárka, sakktábla lepke, ezüstös boglárka, közönséges szerecsenboglárka, nagyfoltú szemeslepke, szürkeöves szemeslepke, fehéröves szemeslepke, közönséges ökörszemlepke, nagy ökörszemlepke, citromlepke, csőrős lepke, keleti kéneslepke, fakó kéneslepke, sáfrányszínű kéneslepke, busalepkék, kóbor ékesboglárka, benge boglárka, barna tűzlepke, züldfonákú lepke, tintakék boglárka, égszínkék boglárka, kockás lepke, széna lepkék és még sokan mások.

Viszlát Nektek lepkék! Itt éltetek 2021-ig.

 

Sajnos az éjjeli felhozatal vizsgálatára már nem jutott lehetőségünk (mostanra lett meg minden felszerelésünk). De így legalább azokért nem név szerint gyászolunk...

 

Ezek után kellett egy kis séta a Szilas-patak mellet, mert a sírás kerülgetett.

Ők fogadtak minket:

Málnapohók (nöstény)

     barna levélaraszoló           barna rétiaraszoló

 

                       Ibolyás tűzlepkék

Közönséges boglárka

 

Üdv, Szilárd

 

Hukumuri Creative Commons License 2021.05.30 0 0 18381
Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.05.24 0 0 18380

Sziasztok!

Vasárnap majdnem éjfélig lámpáztunk az erkélyen.

Felkiáltójeles földibagoly (Agrotis exclamationis) lepkék jöttek (5 db).

 

Meg mások:

 

Ma meg a Tétényi-fennsíkon voltunk.

 

 ?

 

És végül kedves barátaink, a Boros család, a Gödöllői-dombságban ma fotózták ezt a nagy csapat (feleségem a képen 41 darabot számolt, ha jól, mert én csak 36-ot, ha jól...) ezüstös boglárkát, nyitott étteremben, maszk nélkül, fura ízléssel táplálkozni.

 

Üdv, 

Szilárd és Szilvi

lepkés Creative Commons License 2021.05.24 0 0 18379

Sziasztok! Kedves Németh Lajos!

 

Nem mertem határozni ezt a boglárkát, de elképzelhetőnek tartom, hogy ez egy Polyommatus amandus. Létezik ez vagy csak a szemem káprázik?

 

Most fotózta Jakab Réka a Nyírségben.

 

Üdv,

Tamás

 

Thecla Creative Commons License 2021.05.23 0 1 18378

Sziasztok!

 

Egy hete készült a fénykép, de csak most igazán jól nézem meg.

Ez itt phoebe és cinxia közötti párzás, nem? Meglepő...

Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.05.22 0 0 18377

Sziasztok!

 

Egy kis sétát tettünk a cinkotai kiserdőben.

 

Velük találkoztunk:

 

Phalaena rubi (málnapohók)

 

Valami araszoló

 

Más -nekünk- érdekes:

(Kis hőscincér - Cerambyx scopolii?)

Sárga gévagomba, szerintem..

 

Gyönyörű volt a naplemente ma...is.

 

Üdv, Szilárd és Szilvi

Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.05.21 0 0 18376

Sziasztok!

 

Elnézést kérek. Tévesen jelöltem Autographa gamma lepkének a  3. emeleten a lámpázáskor beérkező lepkéket. 

 

Észlelésünket Ádám javította, amit ezúton is köszönünk!

 

https://www.izeltlabuak.hu/talalat/186842

 

 

Ezek alapján a lepke amiből több is jött Macdunnoughia confusa képviselői voltak.

 

Most este sétáltunk egyet a Szilas-patak mentén.

Elég szürreális élmény volt. 

Mentünk a szűk ösvényen a patak mellett. Még hallottuk a cserregő nádiposzáták hangját. A patak felől paintballoztak, némi találatkor kiadott - itt most körül sem írt - hangokkal, kifejezésekkel kísérve.

 

A másik oldal felől, meg azon a bizonyos hordozható hangszórón Elvis Presley zengett. Ez utóbbi "üde" hang volt az egyébként hagyományosan szóló techno meg rap után, amiket eddig elszenvedtünk. Nem mintha Elvisnek örültünk volna, csak szembesültünk a ténnyel, hogy az idősebb korosztálynak is megy el az esze, mármint ha üvölteti egy ilyen helyen. ha csak nem ez az új rap a fiatalok között.

 

Szerencsére a lövések és kiabálások után nem kereszteztük útjukat a barbároknak akik patak mellett vívták csatájukat, lehet nekik is és nekem is szerencsémre.

 

Van egy hely ahol valami cikázó éjjeli lepke már több éve felkeltette figyelmünket. Lehet lámpázni kellene ott. Nagyon cikázó, gyors repte van, termete daliás nagy.

 

Egyébként a sok molyon kívül egy szép Siona lineata-t (reméljük nem tévedünk) láttunk. Késő volt (negyed kilenc), telefonnal azért lefotóztuk.

 

Üdv, Szilárd és Szilvi

 

 

Előzmény: Corvus corone cornix (18354)
bjanos21 Creative Commons License 2021.05.17 0 0 18375

Itt van pár kép is hogy lássátok mi volt.

bjanos21 Creative Commons License 2021.05.17 0 0 18374

Tegnap megint próbáltam lámpázni, mérsékelt sikerrel. Két front közti derült, szélcsendes fél nap volt. A lepkék nem nagyon akartak mozogni. Egy hete este 10 után beindultak, most meg akkor álltak le. Valahogy nem lett jó ez az időpont. Viszont egy csomó tegzes jött a fényre, egyszerre nem láttam még pár darabnál többet. Most egyszerre úgy 20-25 db mászkált a lepedőn. Ez most a tegzesek éjszakája volt. Ilyennek is lenni kell :-)

Hukumuri Creative Commons License 2021.05.13 0 0 18373
fredrik.ullen Creative Commons License 2021.05.13 0 0 18372

Thank you Tamás! Yes, sad if it disappeared. Best /Fredrik

Előzmény: lepkés (18371)
lepkés Creative Commons License 2021.05.13 0 0 18371

Hello Fredrik!

 

I think you have to ask András Ambrus about the Leptidea morsei.

Write an e-mail to him: ambrus.andras@gmail.com

 

Or you should ask Zoltán Scherer!

 

Best wishes,

Tamás Baranyi

 

https://www.researchgate.net/publication/273743506_The_distribution_life_cycle_ecology_and_present_status_of_Leptidea_morsei_Fenton_1882_in_Slovenia_with_additional_observations_from_Romania_Lepidoptera_Pieridae

 

I found this sad information: "On the other hand formerly rare butterfly species such as Danube Clouded Yellow – Colias myrmidone (Esper, [1781]) and Fenton’s Wood White – Leptidea morsei major (Grund, 1905) were not recorded during the surveys. These two butterflies could now be considered extinct in Hungary."

https://termeszetvedelmikezeles.hu/wp-content/uploads/2016/12/vedett-allatfajok-elterjedesi-atlasza-2016.pdf

 

Előzmény: fredrik.ullen (18367)
bjanos21 Creative Commons License 2021.05.13 0 0 18370

Habszegfű az van rengeteg nálunk, szóval akkor ez a lepke biztosan jó élőhelyet talál.

A lámpázásra meg majd kíváncsi leszek nyáron a főszezonban. Remélem addigra ezt az éjfélre hazaérős tréfát is megszüntetik. vagy kint maradok hajnalig. Az éjszaka második felében még úgyse próbálkoztam, lehet hogy onnan is lesz pár új faj.

Köszönöm a sok segítséget!

Előzmény: lepkés (18369)
lepkés Creative Commons License 2021.05.13 0 0 18369

Szia!

Teljesen igazad van. Ez a lepke is valószínűleg azért tűnik olyan ritkának, mert a fényre kevésbé reagál. 

Nem láttam én se sokszor, de emlékeim szerint nekem is csak pár másodperces "esélyt" adott, arra is csak éjfél után 1-2 óra között.

Olvastam valamelyik külföldi lepkésztől (alighanem Jeroen Voogd-tól), hogy rengeteg Hadena-fajt csak hernyó alakban észlel (de azokat nagy egyedszámban) lámpázáskor ugyanott évente egy-két példányt talál. Habszegfű-fajok (Silene nutans, Silene vulgaris) virágját, magtokjait gyűjti - ebben vannak a Hadena-hernyók.

A példányszám hirtelen fog megugrani május végén, június elején. Természetes, hogy július végén, augusztus elején van a "csúcs". Akkor mozog a legtöbb lepkefaj, nekem sok olyan estém volt, amikor 140 feletti nagylepkefajt észleltem és az araszolók nagy részét nem is írtam fel...

Üdv, Tamás

 

Előzmény: bjanos21 (18368)
bjanos21 Creative Commons License 2021.05.13 0 0 18368

Köszönöm a gratulációt! Ez a lepke pont egy olyan volt ami odajött pár másodpercre aztán el is tűnt. Közben sikerült 1 db értékelhető képet csinálni róla. Igyekszem elkapni az ilyen kóbor látogatókat is, ezek szerint ez most bejött. De nem lehet, hogy ez a lepke azért is ritkán látott, mert nem annyira vonzódik a fényhez? Arra gondolok, hogy talán van belőle sok csak nem igazán megy a lepkészek szokásos lepkefogási módszereire. Ez csak egy tipp. Azért örülök neki hogy ilyen ritkább fajok is élnek nálunk.

Igyekszem rendszeresen menni lámpázni. Én  most azt látom, hogy a tavaly nyár végi első lámpázásaimhoz képest sokkal kevesebb lepke van. Fajszámra nem is annyira, darabszámra és nyugton maradási hajlandóságra mindenképpen. Viszont ezek a fajok most nagyrészt újak nekem, nyár végén meg ősszel mások mozogtak. Szóval ez most nagyon érdekes nekem. Meglátjuk pár év múlva mennyire találok majd új fajokat.

 

Előzmény: lepkés (18366)
fredrik.ullen Creative Commons License 2021.05.12 0 0 18367

Sziasztok!

 

First, apologies for writing this in English, but my Hungarian writing skills are

a bit too bad for butterfly discussions still (although reading is fine with the help

of Google Translate so please don't hesitate to answer in Hungarian!).

 

I just want to bring up the question of Leptidea morsei in Mecsek.

I know there are findings at least from the 80s, and e.g. Fazekas (2005)

discusses the Mecsek metapopulation as viable. 

 

However, I have searched rather actively many times from end of April to mid May

during the last two years at several old localities with no success, e.g.: the area

around Tripammer fa, and the brooks southwest of Árpádtetö (many visits); Éger-völgy;

south of Mecseknádasd; Réka-völgy and Halász-patak further west; around Püspökszentlászló.

Unfortunately, I feel pretty confident that 100% of the Leptideas I have

seen in these places were from the sinapis-group. It would be great

if the species is still around in small numbers, but I start to

feel pessimistic... :-).

 

Anyway, it would be very interesting to hear if anyone has made or knows of

findings in the last decade. Do you know when the last

sure observations of morsei were made in Baranya?

 

Best

Fredrik

 

lepkés Creative Commons License 2021.05.12 0 0 18366

Szia!

 

Láttam a fotókat az izeltlabuak.hu oldalon.

Ez a faj elég jó! Gratulálok hozzá!

Hegyesnyilú szegfűbagoly (Hadena silenes)

https://www.izeltlabuak.hu/talalat/183913

 

Most már érdemes gyakrabban lámpáznod, itt a szezon legjobb időszaka!

 

Üdv,

Tamás

Előzmény: bjanos21 (18365)
bjanos21 Creative Commons License 2021.05.12 0 0 18365

Köszönöm! Amúgy már vártam ezt a lepkét. Tavasszal találkoztunk a hernyójával, bíztam benne hogy lepke formájában is meglesz. A hernyó méretéből ítélve jó nagynak kellett lennie. És nem csalódtam! Tényleg szép lepke.

Előzmény: dobos3 (18364)
dobos3 Creative Commons License 2021.05.11 0 0 18364

Üdv,

 

Igen, ez a málnapohók. Szép lepke és szerencsére még elég gyakori.

Nálam a lepedőre petézett, pedig az sem hasonlít a tápnövényre. Érdekes kérdés, hogy miért teszi. Még nem hallottam rá magyarázatot. Nem hiszem, hogy stresszreakció lenne. Lehet, hogy egyszerűen mindenhova petézik, ha egyszer megérett rá az idő, mert a hernyó polifág, a nősténynek pedig evolúciósan jobb inkább előbb és sok petét rakni, mint várni és kevesebbet lerakni.

 

Zsolt

Előzmény: bjanos21 (18363)
bjanos21 Creative Commons License 2021.05.11 0 0 18363

Tegnap este megint megpróbáltam a lámpázást. Kezd alakulni. Kár, hogy van ez a kijárási korlátozás, mire beindult rendesen a mozgás indulni kellett haza. Ettől függetlenül érdekes volt, elég sokféle lepke jött. A legérdekesebb egy bazinagy lepke volt, szerintem a málnapohók. Az istennek nem akart megállni a lepedőn, ott röpködtek ketten is folyamatosan, de nem szálltak le. Aztán az egyik leszállt a fűben, lenyugodott, én meg felkaptam és bevittem a fényre. Szépen tűrte, sőt elkezdett petéket rakni. Ilyet eddig még nem láttam. Ez valami stressz reakció? Gondolom nem hitte azt hogy én jó táplélék lennék a hernyóinak :-)

lepkés Creative Commons License 2021.05.07 0 0 18362

Szia!

Még csak most kezd elindulni a rajzása.

Majd a jövő héten lesz ez érdekes. 

Az izeltlabuak.hu oldalon figyelemmel tudod kísérni éppen milyen fajok repülnek, elég sok adatot feltöltenek ide.

https://www.izeltlabuak.hu/faj/nagy-pavaszem/talalatok

Üdv, Tamás

Előzmény: btibor59 (18361)
btibor59 Creative Commons License 2021.05.06 0 0 18361

Sziasztok, kedves fórumtagok !

 

Volt valakinek mostanában saturnia pyri észlelése Budadapesthez közel ? Régen Biatorbágy környékén volt lámpázás a Nyakas kőnél, nem tudom, érdemes e próbálkozni ? Azt hiszem, valamikor most tetőzik a rajzás....bár elég szeles az idő !

lepkés Creative Commons License 2021.05.05 0 0 18360

A feltöltéshez itt tudsz regisztrálni: 

https://www.izeltlabuak.hu/register/

Előzmény: Hukumuri (18356)
lepkés Creative Commons License 2021.05.05 0 0 18359

Szia! 

Ezek nagyon jó adatok!

Érdemes volna ezeket feltölteni az izeltlabuak.hu oldalra is!

Mind a gyászlepke, mind a vörös rókalepke szuper adat. Próbáljuk a hazai lepkefotókat és az elterjedési adatokat ezen a honlapon összegyűjteni. Ha nem gond, kérlek töltsd fel ezeket Te is!

Üdvözlettel, Tamás

Előzmény: Hukumuri (18356)
lepkés Creative Commons License 2021.05.05 0 0 18358

Szia! 

A bagolylepke szerintem négypettyes selymesbagoly (Caradrina clavipalpis).

Karl Csaba fotójára (https://www.izeltlabuak.hu/talalat/67912) nagyon hasonlít.

Üdv, Tamás

Előzmény: Corvus corone cornix (18355)
b.szisz Creative Commons License 2021.05.05 0 1 18357

Sziasztok!

 

Ma délelőtt tettem egy sétát a Naplás-tónál. Elindultak a farkasalmalepkék (Z polyxena). Már nagyon vártuk :)

További megfigyelések: P napi, P brassicae, L sinapis, A cardamines, P malvae, P aegeria, A levana, E atomaria, N sappho is megjelent.

 

Üdv

Szilvi

Hukumuri Creative Commons License 2021.05.02 0 0 18356

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!