Keresés

Részletes keresés

Athila Secundus Creative Commons License 2009.07.26 0 0 110

amiről te beszélsz az a szó belső etimológiája,

azt külön kell v. lehet vizsgálni az adott szó akkád átírásától.

Előzmény: RobUr (108)
Athila Secundus Creative Commons License 2009.07.26 0 0 109

azért mert a sumér az szótagírás is,

ez a szó egy kb. iste alakú egy jelentésű szó,

ennél a szónál nem kell figyelembe venni a külön jeleket, legalábbis a ragot nem, hanem egybe kell olvasni fonetikusan, és így lesz belőle a szó.

 

ez megegyezik a FU Proto: *ikte (*ükte) = egy

szóalakkal

 

a másik jel pedig ami ennek az eleje az es3 = szentély, az meg megegyezik az ősmagyar id, igy szent / szentély jelentésű szóval, ami pl. az egyház és a ünnep szavak előtagjában szerepel.

Előzmény: RobUr (108)
RobUr Creative Commons License 2009.07.26 0 0 108

"ešda [ONE] wr. eš3-da "one" Akk. ištēn"

 

Valaki, elmagyarazhatna nekem, hogy az AB.DA jelekkel irott es3-da, hogyan es miert lett egyenlo az akkad "isten"=1-el.

 

AB=es3=szentely

DA=mellett, -val, -vel, (magyar, -d, -da, -de, ami helyhatarozo)

 

En nem hiszek el mindent a forditoknak vagy a szotarak ertelmezeseinek.

Meg az akkad irnokok szotar osszeallitoinak sem.

Előzmény: Athila Secundus (97)
Athila Secundus Creative Commons License 2009.07.26 0 0 107

hát nem látom pontosan de egy-két kiegészítést teszek, akkor talán tisztábban meg tudod ítélni.

 

A chatti-k egy régi germán nép az 1. század körül, amely Alsó-Szászország déli területein telepedett le.

 

A hatti-k, akiknek a fővárosa az említett Hattusa, pedig egy ősi nép, mely a mai Anatólia területén élt, kb. Kr.e. 2500 - Kr.e. 1700 közötti időben. A hettiták előtt, akiktől különbözött.

 

A kelták meg egy nem germán, vaskori nép az Kr.e. évezredben, évszázadokban, amely Európa területein élt, többek között a Kárpát-medencében is.

 

szóval ezek alapján talán ki lehet bogozni.

Előzmény: Nicsinyo (105)
Athila Secundus Creative Commons License 2009.07.26 0 0 106
a kazár nyelvanyagban kimutatható e szó egyáltalán?
Előzmény: dzsaffar2 (102)
Nicsinyo Creative Commons License 2009.07.26 0 0 105
Fiùk!
Ezen a hatti-hettita problémàn még mindig ràgodom. A màsik témàban sem kaptam vàlaszt a kérdésemre, igy marad szàmomra M.A. véleménye ezzel kapcsolatban.
Ö Erich Zehren: Das Testament der Sternen c. müvét elemezve jutott az alanti következtétesekre:

<<Hogy létezett egy ôs-keta nép és egy késôbbi uj-keta nép, ezt màr némely tudos is megsejtette...
Zehren a ketàkat a màr germàn (de talàn csak germànnak vélt?) KATTI nevû néppel azonosnak vélte (Tacitusnàl: CHATTI). De késôbb elgermànosodott kunok is lehettek, nevük szerint, a gòtok is.
Tény annyi, hogy az ôsi KETA birodalom magas hegyekben, HATUSA fôvàrosuk pedig 1240 m magassàgban volt. ...tény még az is, hogy némely dombormûvökön a ketàk nemcsak fejükön hegyes "kùnsüveggel" vannak àbràzolvàk, hanem erôsen kunos arcéllel is..
Fay Elek is emliti hogy babiloni emlékek a ketàkat KANI néven nevezik és hogy a Biblia szerint is HET, a ketàk regebeli ôsapja Kànaàntol, a kanaànitàk (szintén regebeli) ôsapjàtol szàrmazott; amely kani és Kanaàn név viszont a kùn névvel egyezô. Azt is irja Fày, Sayce nyomàn, hogy a ketàk eredetileg hàtso Kis-Azsia zordon hegységei között éltek, ...a fehérkunok valoban hegylako nép voltak.>>

Vajon nyomdahibàrol van-e szo, mivel hol "kelta" hol "keta" nép van irva, amikor tanulmànyozza Zehren néhàny szoelemzését?

<<...Könyve 204. oldalàn [màrmint Zehren] fölhoz nehàny kelta[?] szot is, amelyeket német szavakkal hasonlit össze; példàul:
vatar............Wasser (viz
edn ezza......essen (enni)
petar............Feder (toll)
uga...............ich (én)
kuis...............wer (ki)
kuit................was (mi)
Miutàn Zehren bizonyàra sem a magyar nyelvet nem ismerte, sem ugor népek nyelveit, sejtelme sem lehetett arrol, hogy a màr kéttagu keta [?] VATAR szo a még egytagu ugor VIT, VED = viz ös-szavak szàrmazéka, ua.ugy mint ahogy a szintén kéttagu német Wasser és az afrikai oromo nyelv biszan= viz szavak is a még egytagu magyar VIZ szo szàrmazékai, mivel egytagu lévén szintén még ôs-szo...Természetesen arra sem gondolt, hogy a szlàv voda= viz szo is màr kéttagu s hogy eszerint ez az ugor egytagu ved szo szàrmazéka kell legyen...
Hogy a keta ED, ezza = evés vagy enni szo azonos a német essen és a latin edo evést jelentô szàval, az kétségtelen, csakhogy ugyanugy azonos a magyar enni, azaz edni, édes, étek, étel, ét, étvàgy szavainkkal valamint mindezeknek még csak egyszerû hangadàsnyi ôsével az é, éh = éhség éhezés szoval is, amelynek viszont pontos pàrhuzama az ivàst és szomjusàgot jelentô inni, azaz idni, ital és népi ihos, ihas = szomjas szavunk. Mivel pedig eszerint mindezen é, éh, ét, étek, étel, édes és ital, ihos szavak csak a magyarban képeznek ily nagy és okszerû, egészen az é és i egyszerû ôshangadàsokra visszamenô összefüggéseket, eszerint vilàgossà vàlik, hogy a szoban levô kelta [?], latin és német szavak is mind a magyar ôsnyelvbôl kellett szàrmazzanak....stb>>

Nem vilàgos nekem, hogy most keltàrol, vagy ketàrol van-e szo? Viszont szàmszerileg többször szerepel a "keta", mint a "kelta" szo.

Mi a véleményetek?

Előzmény: kisharsány (103)
dzsaffar2 Creative Commons License 2009.07.26 0 0 104

  Hát ezt nevezik telepátiának: az imént éppen - A hun-ban - a cserkesz-kabard vonatkozásokat írtam Szentkatolnai nyomán.( a kündü-re) Ez a kettő együt roppant messzire vezet, mert behúzza a hatti-t is, ami szintén ezen rovat másik témája, és már nem is győzi kapkodni az ember a fejét, meg az agyát, hogy akkor hova is kell nyúlni?????

 

 Mondjuk más kérdés, hogy a hattiba honnan ment.

 

 ( ja, szegény szerencsétlen pondróevőhívő fu.-rászok :(((((  )

------------

Nos vcan egy kis probléma.

Az igazi hatti nyelvet még ma sem tudjákolvasni.  Amit hattinak véltek az a hettita nyelv.

 

Sáfár István

 

Este visszatérek erre.

 

 

 

Előzmény: kisharsány (103)
kisharsány Creative Commons License 2009.07.25 0 0 103

 

 A félreértések elkerülése végett közöljük, hogy az indoeurópai hettitában a szóban forgó isten szóátvétel az adigével (cserkesz-kabard) és abházzal nyelvrokon hattiből került át, ahol Es-tan ('Nap-isten') formában őrződött meg a vas feltalálóinak nevét meg­őrző hatti feliratokban. E feliratok első megfejtője Mészáros Gyula (1883-1957) volt századunk harmincas éveiben."

 

  Hát ezt nevezik telepátiának: az imént éppen - A hun-ban - a cserkesz-kabard vonatkozásokat írtam Szentkatolnai nyomán.( a kündü-re) Ez a kettő együt roppant messzire vezet, mert behúzza a hatti-t is, ami szintén ezen rovat másik témája, és már nem is győzi kapkodni az ember a fejét, meg az agyát, hogy akkor hova is kell nyúlni?????

 

 Mondjuk más kérdés, hogy a hattiba honnan ment.

 

 ( ja, szegény szerencsétlen pondróevőhívő fu.-rászok :(((((  )

Előzmény: dzsaffar2 (102)
dzsaffar2 Creative Commons License 2009.07.25 0 0 102

 

 szerintem -kedves dzsaffar- ezt varjútollal írták: úgy hülyeség, ahogy látjuk!!!

 

 ...az Iz-Is azt hiszem ismert, nem kell fogalmazni, a Ten viszont a végtelen mennyiséget, megszámlálhatatlan mennyiséget jelenti, ez a Ten-ger szavunkban maradt fenn, ahol a Ten az előbbi, a -ger pedig normál tulajdonoltságképző, ha tetszik ez némely nyelvészeknek, meg tanároknak, ha nem... szerintem. (meg úgy is gondolom: van ám némely olyan jelenség - önmagától - a nyelvünkben, amit fel lehet fedezni)...mint ez a tulajdonoltségképző, ami úgy keletkezett, hogy arra koncentráltam: mit is akarok kifejezni ? Ne vess meg-nevess meg :)))

 

 kisharsány

------------

 

Szabad a vélemény.

 

Róna-Tasnál az Isten szóra más javaslat létezik:

"hogy bár mind a [kazár] nagy király, mind a hadvezér-király zsidó vallású volt, a hadvezér király a napkultusznak is áldozott. Ezzel a napkultusszal függhet össze a hettita közvetítésű, hatti eredetű istanu, a napisten nevének átvétele "

Róna-Tas, A honfoglaló magyar nép Bp, 1996, 196. old.

 

Sajnos nem adta meg azokat aforrásokat, amely szerint hatti nyelvemléket a hettiták előtti időkből ismeri.

 

De ilyen is van:

 

Veres Péter a dolgokat 1995. decemberében tartott egyik előadásában a következőképpen helyesbítette:

 

A félreértések elkerülése végett közöljük, hogy az indoeurópai hettitában a szóban forgó isten szóátvétel az adigével (cserkesz-kabard) és abházzal nyelvrokon hattiből került át, ahol Es-tan ('Nap-isten') formában őrződött meg a vas feltalálóinak nevét meg­őrző hatti feliratokban. E feliratok első megfejtője Mészáros Gyula (1883-1957) volt századunk harmincas éveiben."

 

Veres, A honfoglaló magyarok életmódjának kérdései, 1997, 120. old.

 

Üdv: Safi

Előzmény: kisharsány (99)
dzsaffar2 Creative Commons License 2009.07.25 0 0 101

 szerintem -kedves dzsaffar- ezt varjútollal írták: úgy hülyeség, ahogy látjuk!!!

 

 ...az Iz-Is azt hiszem ismert, nem kell fogalmazni, a Ten viszont a végtelen mennyiséget, megszámlálhatatlan mennyiséget jelenti, ez a Ten-ger szavunkban maradt fenn, ahol a Ten az előbbi, a -ger pedig normál tulajdonoltságképző, ha tetszik ez némely nyelvészeknek, meg tanároknak, ha nem... szerintem. (meg úgy is gondolom: van ám némely olyan jelenség - önmagától - a nyelvünkben, amit fel lehet fedezni)...mint ez a tulajdonoltségképző, ami úgy keletkezett, hogy arra koncentráltam: mit is akarok kifejezni ? Ne vess meg-nevess meg :)))

-------------

 

Szabad a vélemény.

 

Ehhez mit szóltok?

 

Róna- Tasnál fordul elő (Egy őstörténeti kézikönyv 159. old), "hogy bár mind (kazár) nagy király, mind a hadvezér király zsidó vallású volt, a hadvezér-király a napkultusznak is áldozott. Ezzel a napkultusszal függhet össze a hettita közvetítésű, hatti eredetű istanu, a napisten nevének átvétele'

 

Egyelőre ennyi.

 

Üdv.

 

Majd holnap este ismét idenézek.

 

 

Sáfár István 

Előzmény: kisharsány (99)
kisharsány Creative Commons License 2009.07.25 0 0 100

 

 ja, és a mosoly: az előbbeniek az ŐS-sel ugyanúgy értelmesek...

Előzmény: kisharsány (99)
kisharsány Creative Commons License 2009.07.25 0 0 99

 

 

Az Úr szava valóban isten szava?

A TESz szerint bizonytalan eredetű, talán származékszó.:az ős főnév eredetibb alakváltozatából keletkezhetett a t- és az n- képzővel....

TESz II. 242 

 

 

 szerintem -kedves dzsaffar- ezt varjútollal írták: úgy hülyeség, ahogy látjuk!!!

 

 ...az Iz-Is azt hiszem ismert, nem kell fogalmazni, a Ten viszont a végtelen mennyiséget, megszámlálhatatlan mennyiséget jelenti, ez a Ten-ger szavunkban maradt fenn, ahol a Ten az előbbi, a -ger pedig normál tulajdonoltságképző, ha tetszik ez némely nyelvészeknek, meg tanároknak, ha nem... szerintem. (meg úgy is gondolom: van ám némely olyan jelenség - önmagától - a nyelvünkben, amit fel lehet fedezni)...mint ez a tulajdonoltségképző, ami úgy keletkezett, hogy arra koncentráltam: mit is akarok kifejezni ? Ne vess meg-nevess meg :)))

 

 kisharsány

Előzmény: dzsaffar2 (96)
kisharsány Creative Commons License 2009.07.25 0 0 98

 

ettől függetlenül az ős-sel is kapcsolatban lehet,

tovább kell vizsgálni a kérdést.

 

 ...már hogyne lehetne az is EGY - csak azon múlik, "mennyire ős",

 

 másrészt, ugyaninnen  ešda [ONE] ,: "normál" helyhatározó  eš-ből származás, pontosabban az a hely, ahonnan származol (:persze nem fizikailag:)

 

 

Előzmény: Athila Secundus (97)
Athila Secundus Creative Commons License 2009.07.25 0 0 97

a sumér-magyarban pont ezt tárgyaltuk a minap 1450-es hsz-nél:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=92006449&t=9148137

 

"

na kicsit visszaolvasgattam, tovább vizsgálgattam a témát,

és leesett a tantusz:

 

ištēn

 

ennek kapcsán, ugyanis megtaláltam a sumérban is:

 

ešda [ONE] wr. eš3-da "one" Akk. ištēn

alakban

 

Finn-Ugor: Proto: *ikte (*ükte)  egy

kb. icste = egy ...

"

 

ettől függetlenül az ős-sel is kapcsolatban lehet,

tovább kell vizsgálni a kérdést.

Előzmény: dzsaffar2 (96)
dzsaffar2 Creative Commons License 2009.07.25 0 0 96

 

Az Úr szava valóban isten szava?

A TESz szerint bizonytalan eredetű, talán származékszó.:az ős főnév eredetibb alakváltozatából keletkezhetett a t- és az n- képzővel....

TESz II. 242 

Györffy a türk személynévből  Istemi kagán névből vezeti le.

Aztán kiderült, hogy az Istemi szó az orkhoni feliratokban istmi, vagy stmi névalakban szerepel. Kínai források Shih-tieh-mi névalakot adnak meg.

 

Mit gondoltok? Mi az igazság?

 

A véleményem szerint mindegyik hibás nem igaz.

 

 

Sáfár István

mociga Creative Commons License 2009.01.14 0 0 95

Főleg hogy a tábla alakja, megjelenése szabvány és önmagában már ez is érthető....

 

ARRET ÁLL(J) hangtörténetileg FU alapon levezethető a genetikai  """"azonosság""". Akár a német 'halt'- al is. De nem lehet no. :-(((

Előzmény: Törölt nick (94)
Rufella Creative Commons License 2009.01.14 0 0 93
En is leemelem a kalapom elöttük.
Nemcsak a Stop tàblàrol van szo, hanem az egész beszédükböl kiiktattàk az angolt.
Pl. amit Fr.o-ban többnyire màr mindenki igy mond: Bon week end, a québec-iek csak Bon fin semaine-t mondanak. Ràadàsul olyan uj szavakat talàlnak ki a fr. nyelv alapjàn, melyet Fr.o-ban nem is ismernek. Vagyis gyarapitjàk, fejlesztik a nyelvet.
Előzmény: Törölt nick (92)
BircaMan Creative Commons License 2009.01.13 0 0 91

"Québec-ben annyira ragaszkodnak a lakosok a francia nyelvhez, hogy semmi angol szot nem akarnak àtvenni. Pl. a Stop-tàblàra nem az van irva, hogy: STOP, hanem ARRÊT. Hallottatok màr ilyet?"

 

A nem angol nyelvű világ 90 %-ában ugyanígy van, helyi nyelven van a STOP felirat. A nagy kivétel EU és egyes más európai országok, ahol a STOP a közös európai szabvány eredménye.

Előzmény: Rufella (90)
Rufella Creative Commons License 2008.11.01 0 0 90
Uj szavak kialakulàsa.
Québec-ben annyira ragaszkodnak a lakosok a francia nyelvhez, hogy semmi angol szot nem akarnak àtvenni. Pl. a Stop-tàblàra nem az van irva, hogy: STOP, hanem ARRÊT. Hallottatok màr ilyet?
( Az anyaorszàgban nem védik ennyire a francia nyelvet, rengeteg angol szot àtvesznek)
mociga Creative Commons License 2008.10.04 0 0 89

Az ig-e. De az elnevezések tartóssága, pont magja a szó jelentése által is vitatható (Már mint az ig-e?!?!?). Ig-e ig-ér-et-e. Ha megszületett és tartósan létezik fennmaradhat. Minden rész keresi helyét az egészben, s akkor válik igazán részévé, ha, már meg is tanált-a. Megmaradhat. Addig meg bolyong.... 

Ami az L<->R-t illeti (világ-virág) azok egymásbaalakulása (képzés helye miatt) simán magyarázható, akár mai nyelvi jelenségekkel is.

 

Pl. L->R alulLRól -> u alig megnyúlva besegít, ahhoz, hogy R hosszabb legyen, de hasonul teljesen, ezért a kiejtés amolyan ~alu(ú?)rról lesz. Ugyanez érvényes az elölről szóra is.

R->L  

Na ide bekavarnak idegen adatok is, na meg a tárgyi bizonyítékos (igaz sajnos csak latinjeles) írásbeli adatok.

Ma azt tartjuk, hogy az AZ, EZ mutatószó (na és persze a nyelvtanilag szétválasztott mást jelölő (vallójában bizony ua.) nével(l)ő) az eredetibb alak. És ebből lett az írások tanúságtétele szerint az  A és E, amolyan egyszerűsödéssel. AZ tények -> A' tények ->  A tények. Míg ott ahol magányhangzóval kezdődik, ott meg nem változott. Pedig lehet ám az a, ez e   A , E az eredetibb ősi alak. Ha feltennénk legtermékenyebb képzőnk a -Z mozzanatos mindenre kiterjedző hatását. Tehát aki AZ-t mond az Aaa-z(ik), s EZ-t az Eee-z(ik). Ma is megfigyelhetjük az ott van aa!! Itt van ee! adatokat, ahol persze értelmileg hangilag mozdulatilag dominál a mutató jelleg s biz Z nélkül. Persze mi az izéből lehetett volna grammatikailag maga a névelő is!?

 

 

Na szóval az E(alternáló változata Ö) és A (alternáló változata az Á (nem a magyar, hanem valahol a palócos szinten az A helyett)) 

És akkor vizsgáljuk az 'al Capone', 'el Nino' latinyos mai alakokat. ala...(ala,ele) Jajj ezen kiakadnak a FUralista besorolás miatt

 

al Qaida  also Al-Qaeda, name of a loosely structured jihadist movement founded c.1989 by Osama bin Laden; from Arabic, lit. "the base."

 

(Remélem a CIA, FBI és a NBH nem ugrik rám e kizárólag nyelvészeti adat miatt, mint légy a szarra... :-))))

 

 

Na de mi van, ha al-ról, el-ről -ból, -ből lett az erről és arról szóalak? (vagy az AZről EZről egyszerűsödését követően nyilván :-((  ezek az alternatívák megőrjítenek!! :-))) Tudniillik az al, el, a le, fel mind erre a rejtélyes A, E - ből származtatható önnön önmagjából, A-molyan, E-milyen módon származtathatni leendő mutyatyó szók. Mindenesetre az A+V és E+V(okális) összetételek kerülendők így számomra a logoszból az is logikus, hogy belépnek a beszédsebesség gyorsulásával a hiátus J betoldások elkerülése végett egy képző a Z belépése is érthető. AJJ és EJJ kissé zavaró lenne?? A ELSŐ. Vagy E ASÓ gyorsan kimondva EJ és AJ-á módosulna a beszédmű mozgássajátosságai miatt. (Hozzátenném szigorúan szerintem) 

Előzmény: najahuha (88)
najahuha Creative Commons License 2008.10.04 0 0 88
.


Ha egyre jobban visszatekintunk a mult fele, hogy megnezzuk a NEV-adasokat, legyen akar egy patakpart vagy DU:LO" !!! ( ez is milyen talalo nev ! ) vagy VO:LGY , akkor bizony MAG-a a CSEL-ekvo NYELV koszon vissza......
Előzmény: najahuha (85)
najahuha Creative Commons License 2008.10.04 0 0 87
Kedves mociga !


Es a kocka kozepe a MAG, ami korul az OL-DALAK FOR-ognak.....

Ez a MAG a FOR-gato, a vilag mozgatoja, jele pedig a rovas "L", ( a LO' jele...)



3r34t53452


3423i4023403
Előzmény: mociga (86)
mociga Creative Commons License 2008.10.04 0 0 86

De való igaz, ha megnézitek a belső szerkezetét, ott tényleg egy összetett gömbfelület körök (végtelen sok bármilyen térbeli irányultságú - ott persze nem az-  körvonal a gömb) négyszögesítése történt meg. Középiskolában mi is valahol rabjai voltunk. (Ha jól emlékszem ismertem vagy 5 kirakási módszert, és 45 másodperc volt a rekordom, s biz ezzel nem én voltam a suliban a legjobb, csak az élmezőny tagja. A részvétel a fontos :-)))) Aztán jött az egyetem és anyagszerkezettanban tanultuk a kristályos anyagokat. Akkor eszembe jutott, hogy egy mégmozgásszabadabb Rubik-kockával milyen jól lehetne modellezni, akár még a hő-, vagy elektronvezetést is. (Persze ott már rengeteg a kapcsolódó Rubik-kocka a színeivel egyetemben) Csak mellékesen jegyzem meg, hogy akkor még nem is tartott itt a tudomány (Vagy tán csak a mi szintünk... Csak a MILYEN kérdés volt terítéken, de a HOGYAN, és MIÉRT nyilván fel sem vetődött, bár mára már nyilván igen. Lásd félvezetők és chipek. Hőszigetelő kerámiák az űrrepülőgépen, mely anyagok megalkotására a néhány hogyanra adott válasszal szembesülés nélkül esélytelenek lennénk talán.)

 

Előzmény: mociga (84)
najahuha Creative Commons License 2008.10.04 0 0 85
Kedves mociga !


En mindig is elfogadtam azt az osi allaspontot, hogy az emberek neve sok mindent hordoz , tartalmaz es kapcsolodik egyeb mas dologhoz, azon tul meg, hogy a NEV gyakorlatilag maga a MEG-SZEM-eLY-eS-ITES ......


A nev kotelez....


A mai kor TUD-OM-ANYA (??) annyira ANYA-GI, hogy eppen a SZEL-LEM, a LEL-EK veszik el a vizsgalt dolgaibol, ezert viszi felre az emberiseg jovojet...( Nem megoldja a gondokat, hanem krealja...)
Előzmény: mociga (84)
mociga Creative Commons License 2008.10.04 0 0 84
Mindenesetre RUBIK Ernő "nomen est omen" alapon hallgatott a nevére! Rublikás rubikon kocka...  
Előzmény: najahuha (83)
najahuha Creative Commons License 2008.10.04 0 0 83
.


Vajon veletlen-e, hogy eppen a magyar kulturko:rbo:l (es kulturkorbol .......mert a KOR = KöR !!! Ezt meg az indianok is tudjak osidok ota !!!)


kerult ki a RUBIK KOCKA,


es a nemregiben bejelentett GöMBöC ???? ( a HOMOGEN anyagu keljfeljancsi ???)







http://www.gomboc.eu/



.
Előzmény: najahuha (82)
najahuha Creative Commons License 2008.10.04 0 0 82
Előzmény: najahuha (81)
najahuha Creative Commons License 2008.10.04 0 0 81
Kedves mociga es kisharsany !



A "KO:B" a "ko:r" negyszogesitesehez vezet el.....

Lasd errol RUMI TAMAS levezeteseit.....



http://nagyonjo.com/rumitamas/phpfusion/news.php

aefafasdfasdfsdf



Errol par napja szoltam eppen , hogy a KCK = KoCKa ( szinonima = KOCA ???? )

a K mint terulet ( rovasjele a rombusz, vagy sarkara allitott negyzet !!) magaval valo emelese !! ( C rovasjele NYIL ! ) megkapjuk a terbeli KOBaturat.....



....
Előzmény: kisharsány (75)
mociga Creative Commons License 2008.10.04 0 0 80

LISZT, (lisz-t v. li-szt) fn. tt. liszt-ět, harm. szr. ~je. Kicsinyezve: lisztěcske. Szoros ért. finom, s igen lágy, és a tapintatot alig érdeklő por, mely a gabonák, hűvelyes vetemények stb. magvaiból őrlés által készül, midőn t. i. az öszvetörött testek héjai, burkai a szitás zacskó által elválasztatnak. Anyagra nézve: búza-, rozs-, árpa-, zab-, kukoricza-, bab-, borsó- stb. liszt. Rendeltetésére és minemüségére tekintve: kenyérnek, zsömlének, kalácsnak való liszt. Barna, fehér liszt. A lisztnek legfinomabb kivonata: lángliszt. Elfogy a liszt, ha sok markon megy által. (Km.). A disznó is néha búzalisztet eszik. (Km.). Két kő közől kell a szép lisztnek kimenni. (Km.). Szélesb ért. jelent kőnek vagy fának finom, apróra tört zúzott, vagy rágicsált porát, pl. midőn a szú lisztté őrli a fát.
E szó vagy azok sorába látszik tartozni, melyek végén a t csak toldalékos kihangzás, mint: arasz araszt, válasz választ, bibasz bibaszt, esperes esperest, lus lust, (lucs, lucst); és általán az s és sz-szel végződő szók, kivált a rövidebbek, talán nagyobb nyomatosság végett szeretik fölvenni a t hangot; vagy pedig a lisz elvont gyöknek vétetvén a t rendes főnévi képzőként járul hozzá, mint füs-t, kosz-t (= pózna), gesz-t, ros-t szókban. Ezek szerént liszt-ben eredetileg li gyökelem a mozgásnak legkönnyebb nemét jelenti, minthogy a liszt csakugyan a leggyöngédebb leheletre is elrepűl, elszáll. Innen az ellopódzó, elsuhanó emberről tréfásan azt mondják: hogy ellisztelt, azaz liszt módjára elszállt, elillant. Alapfogalomban t. i. a li gyökelemben egyeznek vele a libánczol, libeg, lidércz, lifeg, mint élénk könnyüd mozgást jelentő szók.
Magához a lisz gyökhöz, mind hangban mind értelemben legközelebb áll mély hangon: laza. A finn listin am. a latin furfur farinae, a liszt korpája.

 

A liter akkor még nem volt meg a nyelvben. A kérdés azonban az, hogy mikor megjött, megérkezett, mennyire volt ""idegen"" a hangzása???? Rögtön betoldottunk egy "e" hangot? Mindjárt utánanézek, mert most el kell, hogy menjek.  :-(((((

Előzmény: mociga (79)
mociga Creative Commons License 2008.10.04 0 0 79

Mivel itt eltér- alter-natívok (természetesek??) lehetünk még ezt is szabad (Czu-Fo szótárból):

 

LISZT, (lisz-t v. li-szt) fn. tt. liszt-ět, harm. szr. ~je. Kicsinyezve: lisztěcske. Szoros ért. finom, s igen lágy, és a tapintatot alig érdeklő por, mely a gabonák, hűvelyes vetemények stb. magvaiból őrlés által készül, midőn t. i. az öszvetörött testek héjai, burkai a szitás zacskó által elválasztatnak. Anyagra nézve: búza-, rozs-, árpa-, zab-, kukoricza-, bab-, borsó- stb. liszt. Rendeltetésére és minemüségére tekintve: kenyérnek, zsömlének, kalácsnak való liszt. Barna, fehér liszt. A lisztnek legfinomabb kivonata: lángliszt. Elfogy a liszt, ha sok markon megy által. (Km.). A disznó is néha búzalisztet eszik. (Km.). Két kő közől kell a szép lisztnek kimenni. (Km.). Szélesb ért. jelent kőnek vagy fának finom, apróra tört zúzott, vagy rágicsált porát, pl. midőn a szú lisztté őrli a fát.
E szó vagy azok sorába látszik tartozni, melyek végén a t csak toldalékos kihangzás, mint: arasz araszt, válasz választ, bibasz bibaszt, esperes esperest, lus lust, (lucs, lucst); és általán az s és sz-szel végződő szók, kivált a rövidebbek, talán nagyobb nyomatosság végett szeretik fölvenni a t hangot; vagy pedig a lisz elvont gyöknek vétetvén a t rendes főnévi képzőként járul hozzá, mint füs-t, kosz-t (= pózna), gesz-t, ros-t szókban. Ezek szerént liszt-ben eredetileg li gyökelem a mozgásnak legkönnyebb nemét jelenti, minthogy a liszt csakugyan a leggyöngédebb leheletre is elrepűl, elszáll. Innen az ellopódzó, elsuhanó emberről tréfásan azt mondják: hogy ellisztelt, azaz liszt módjára elszállt, elillant. Alapfogalomban t. i. a li gyökelemben egyeznek vele a libánczol, libeg, lidércz, lifeg, mint élénk könnyüd mozgást jelentő szók.
Magához a lisz gyökhöz, mind hangban mind értelemben legközelebb áll mély hangon: laza. A finn listin am. a latin furfur farinae, a liszt korpája.

 

 

De az enyimmel együtt ez már olyan liturgikus, hogy már szinte létorgikus..... :-)))))

Előzmény: mociga (78)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!