Egyre elterjedtebbé válnak a zárt égésterű kazánok körében a kondenzációs elven működő berendezések, ami számos kérdést vet fel egyrészről a 100% feletti hatásfokról, másrészről a hozzá tartozó legoptimálisabb rendszer tervezéséről, kiépítéséről, beállításáról…
Ezúton megkérek minden látogatót, hogy kerüljék a direkt vagy indirekt reklámozást – különös tekintettel gondolok itt forgalmazókra, kivitelezőkre.
Összegyűjtöttük a leghasznosabb információkat egy kondis oldalon. http://statisztikus.hu/kondis/
Ha akkor rakom meg a vegyestüzelèsű kazánt amikor dübörőg a gázkazán ès megy a gázkazán oldalán mind a kèt szivattyú. Ès a vegyestüzelèsü kazán szivattyúja is indul tiltja a gázkazánt ami megáll eddig rendbe is van.De a hőcserèlőnèl a gáznál tovább megy a szivattyú majd akkor kapcsol ki ha visszahül.
A gázkazánban van egy szivattyú, ami ugye akkor indul mint a gázkazán.
Van még egy szivattyú a hőcserélő másik oldalán, ami akkor indul, mikor a gázkazán megy, és meleg lesz a hőcserélő.
Ezt a szivattyút és csőtermosztátot NEM KELL bántani. Ezek teszik a dolgukat ezután is ugyanúgy mint eddig.
A 2 szivattyú, /vegyeskazán keringtető-gázkazán hőcserélő szivattyú/ nem fog egymásra dolgozni mert mikor a gázkazán le van tiltva nem lesz ami beindítsa, ugyanis a gázkazán felől nem lesz melegvíz!!!!!!
A relé tekercsét oda kötöd , ahova a vegyestüzelésű kazán keringetőszivattyúja van kötve . A relé két nyugvóérintkezőjének egyik csavarára a szobatermosztát vevőjét és a gázkazánt összekötő két szál vezetékből az egyiket kikötöd a kazánból és azt oda bekötöd . Majd fogsz egy szál vezetéket amit bekötsz a relé másik csavarjára és a másik végét pedig oda , ahonnan kikötötted a vezetéket a gázkazánból .
Termosztát gáz és a gázkazán mellett lévő keringtetővel nem kell foglalkozni, az ezután is úgy teszi a dolgát ahogy eddig. Beindul a gázkazán, melegvizet érez kapcsol.
A " relé - termosztát gáz " bekötés nincs jó helyen !
Annak az érnek a fázisra kellene kötve lennie . Ha így kötnéd be és áram alá tennéd , a kazánodnak annyi . :-(
Tehát röviden : relé - termosztát gáz átkötés nem jó ! A reléről lekötöd és a fázisra kötöd azt az eret . Honnan kapna fázist a keringetőszivattyú , ami a hőcserélő után van ?
Csőtermosztátot, keringtetőt, relét szobatermosztátot , addig semmit nem csinálunk, míg nem áramtalanítjuk!!!!!!
Főleg egy olyan ember akinek nem sok köze van a villamossághoz!!!
Ez nem megbántás, de ha neked egy relé bekötéséhez kapcsolási rajz kell, nem vagy villamos szakember.
Tehát olyat nem csinálunk, hogy " Csak akkor kösd , ha a gázkazán aktív , a vegyes hideg , mert olyankor azon a ponton nincs fázis !"
Csőtermosztát egy váltókapcsoló, valamelyik pontján mindig ott a fázis. /Ha helyesen kötötték be és nem a nullát szakítja meg/
Teljesen mindegy, hogy ha nem megy a gázkazán melyik pontján van a fázis, ez bizony feszültség alatti munkának számít, ez még szakembertől is elég nagy figyelmet kíván.
Nem egy bonyolult mutatvány, meg tudod csinálni, de szigorúan csak akkor nyúlj hozzá, ha a csőtermosztát/keringető és a gázkazán /szobatermosztát is áramtalanítva van!!!!!
Az N direktben a relé tekercsére . A merülőtermosztátnak arról a pontjáról , ahonnan a vegyes keringetője kapja a fázist , oda kell bekötni a relé tekercsének másik vezetékét . Ez a fázis ! Csak akkor kösd , ha a gázkazán aktív , a vegyes hideg , mert olyankor azon a ponton nincs fázis !
Kikapcsolod a gázkazánt !
Utána a szobatermosztát vevő - kazán oldali ereiből valamelyiket kiválasztod , kikötöd a kazánból és azt kötöd a váltóérintkező nyugalmi állapotban zárt érintkezőjének egyik csavarjára , a másikról meg bekötöd a kazánba az új eret oda , ahonnan a kazánból kikötötted az eret , amit a relére kötöttél .
Párhuzamosan kötöd a relé tekercsét a vegyes keringetőszivattyújával . A relé alapból nyugalmi állapotban lévő érintkezőire kötöd a kazán felé menő egyik eret a vevőből ( rajzon a vevő-kazán közti egyik eret ) . Így amikor a vegyes eléri az előremenőnél beállított hőmérsékletet , akkor indul a saját keringetője és a relé is behúz , szétkapcsolja a kazán vezérlését irányító szobatermosztát körét . Ilyenkor hiába kapcsolna a szobatermosztát , a gázkazán nem indul . Amint lehűl a vegyes előremenője , akkor a merülőtermosztát lekapcsolja a vegyes keringetőjét és egyben a relé is nyugalmi állapotba kerül , tehát zárja a szobatermosztát körét . Így ha a szobatermosztát igényli a fűtést , akkor a gázkazán tud fűteni .
A gáznál lévő csőtermosztát gondolom a hőcserélő utáni keringetőszivattyút indítja . Az úgy maradhat , ahogyan van .
Valóban egyszerűbb , pontosabb , ha a keringetőszivattyúval párhuzamosan köti be a relét . Majd eldönti , hogy neki mi az egyszerűbb . Van-e kedve egy kicsit játszani vele , hogy jól legyen beállítva . Van előnye és hátránya mind kettőnek . :-)
Beteszel még egyet ugyan oda és a : https://computherm.info/sites/default/files/Q7RF_HUN.pdf rajzon a vevőből a kazán felé vezető egyik eret átvezeted az új termosztáton ( olyat vegyél , ami a fűtés és hűtés esetén is használható legyen ) . Beállítod arra a hőmérsékletre , ahol a vegyestüzelésű kazán indítja a keringetőszivattyút . Így amikor az leáll , akkor az új kapcsolja a szobatermosztátot , hogy az , ha igényli , tudja indítani a gázkazánt . A hűtésre szolgáló két érintkezőre kell kötni .
Ha simán egy relével akarod megoldani , ahogyan nagykunsági írta , akkor egy 230V-os relét vegyél . Nyugalmi állapotban zárt érintkezőpárra kell kötni .
Üdvözletem! Van egy vegyestüzelèsű kazánom,ès egy kondenzációs gázkazán. A vegyestüzelèsű kazánnak van egy keringető szivattyúja a gázkazán hőcserèlővel leválasztva ès itt is van egy szivattyú. Úgy szeretnèm megcsinálni a rendszert ha begyujtok a vegyestüzelèsű kazánba ès a gázkazán múködik a gázkazánt ès a hozzátartozó szivattyút tiltja le. Viszont ha kialszik a vegyestüzelèsü kazán ès kihül mikor lekapcsol a szivattyúja akkor meg induljon a gázkazán. Ehhez a megoldáshoz ha jól tudom relèk kellenek. Vagy esetleg tud valaki ajánlani szakboltban kapható vezérlést erre a célra?
villanytűzhely az pillanatnyi terhelés, ott inkább az egyidejűség lehet gond(vasárnap délelőtt leolvad a hálózat).
energiamennyiségben ugye ki mennyit főz, szvsz havi 50-60kWh-ból kijön átlagban.
éves 6-700kWh.
cop nyilván romlik a hőfok csökkenésével, éves átlagban szerintem tudnak 4-et.
nyilván akkor fogják a legjobban húzni a hálózatot, amikor a legkevesebb megújuló van, erre írtam hogy a pillanatnyi igényt -5ben hadd ne számoljam ki.
de mondjuk ha másfél kW-ot fogyasztanak, mert 3-as cop-vel épp fedez 4,5kW hőigényt, az 3 millával szorozva 4500MW pillanatnyi terhelés.
és ez csak a lakossági gázfűtés helyettesítése.
ha valami csoda folytán lefelezzük, az is több mint paks.
még nem világitottunk, főztünk, porszívóztunk, nincs ipar, nincs közvilágítás, semmi sincs, csak fűtünk.
Nekünk Hajdu HGK Smart 24kW van, nyitott a rendszer, pince(kazán) - padlás(kiegyenlítő tartály) távolság 8,5m
Egyetlen hátránya - árról nem beszélek, az pénztárca és egyéb körülmények hatása -, hogy 5,9kW a minimum teljesítménye, ezzel is együtt lehet élni, ha okosan van felépítve a rendszer, olvass vissza a hozzászólásaimra keresve.
Nincs konkrétan olyan kazán,amit kimondottan nyitott rendszerre gyártanak.
A kazánok nagy része 0.5 bár alatt tilt le. Ha van a kazán érzékelője és a nyitott rendszer legfelsőbb pontja (általában tágulási tartály) között 5 méter különbség akkor az 0.5 bár nyomást eredményez a kazánnál.Így működni fog.
Ha meg nincs ekkora szintkülönbség arra is van megoldás.
Amit kihagytál,az a gáztűzhelyek helyett megvalósuló több millió háztartás +kb 10kw energiaigénye háztartásonként cop1 el .(Az elektromos főzőlap+ elektromos sütő )
Ez jóval nagyobb energiaellátási problémát jelent mint a hőszipkákat ellátni. Bár a cop 4 amit írtál az mondjuk +7 fokban van, kb. 0 fok környékén és hidegebben kb cop 2-2.5 az átlag.