Keresés

Részletes keresés

Sparr0w121 Creative Commons License 2021.08.24 0 0 14585

Megérkezett a szállítmány. A sárga címkés DMKertes, a fehérek palmi.bg.

Balról jobbra haladva: Michurinska-10, Brogiotto Nero és Dalmatie.

A kérdés már csak az, hogy elég életerősek-e, ha a héten kirakom őket, meg tudnának-e erősödni télig? Vagy inkább gyengécskének néznek ki és teleltessem cserépben(?)

Egy illető szerint már befejeződött a vegetációs időszak, nem leszek vele előrébb, ha kirakom őket. Szerintetek?

Gyula65 Creative Commons License 2021.08.24 0 0 14584

Több, mint 20 csemetét vásároltam tőlük, személyes átvétellel Bicskén, évekkel ezelőtt!

Nem volt problémám.

Máshol is vásároltam, előttem rakták le a szállítmányt, tehát csak kereskedők voltak, már az ásó lett a legjobb barátja!

Üdv! 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14583)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.08.24 0 0 14583

Nekem a "kiskert"-el csak pozitív tapasztalatom van. Legalább 4-5-ször rendeltem tőlük, igaz személyes átvétellel Budapesten.

Az első Perettám is tőlük van, amit most tovább szaporítok.

De vettem már gyümölcsfát stb-stb.

Korrektek voltak, szép árut kaptam.

Előzmény: Gyula65 (14582)
Gyula65 Creative Commons License 2021.08.24 0 2 14582

Szia!

Nem biztos, hogy a "kiskert" a sumák, inkább a Posta. Ete nem az ország központja!

Nem tudjuk, érte mennek az előkészített csomagért, vagy a "kiskert" végzi a feladást, aztán viszik az elosztóba, aztán a címzetthez.

A Postánál új szemlélet van, lásd Kínából érkezett , csomagok vám, postai díjára(korábban ingyenes volt).

Mindenesetre, ALI BABA 40 rablójánál többen vannak a piacon!

Üdv!

Előzmény: pupákdézi (14581)
pupákdézi Creative Commons License 2021.08.24 0 0 14581

Szia!

Csak érdekességként. A napokban rendeltem 1 db 17"-os gumiabroncsot. A szállítási költség 1300 ft volt feltüntetve. Az nem szerepelt a webáruház oldalán, hogy melyik futárszolgálat hozza. Ma reggel kaptam az e-mail-t, hogy az MPL csomagot kézbesít. Tehát egy gumiabroncsot aminek van súlya 1300 ft-ért hozza! Sumák a kiskert.com!

Előzmény: Gyula65 (14580)
Gyula65 Creative Commons License 2021.08.23 0 0 14580

Szia!

A Covid miatt szünetelteti az Ete-Budapest útvonalon a szállítást!

De, ha megnézed az általa elkövetett szállítási díjakat, hát rendesen elkéri az árat.

Évekkel ezelőtt szolid árai voltak.

A termékárakat is jelentősen emelte!

Üdv!

Előzmény: pupákdézi (14579)
pupákdézi Creative Commons License 2021.08.23 0 0 14579

Szia!

Nem tudom, hogy az MPL helyben megy-e a csomagokért vagy nem, de itt a közelemben van egy faiskolás és látom tavasszal és ősszel viszi a postára a becsomagolt fákat.

A többi futárszolgálat még el is megy a feladni szándékozott csomagokért. Egy szó is mint száz, nem a postát kell szapulni, ha nem az eladót. Nem kötelező neki az MPL-el szerződnie, szerintem ugrásra készen lennének a többi futárszolgálat. De én azt sem tartom kizártnak, hogy a fizetéskor több szállítási költséget fizettet meg a vevővel, így tudja egy kicsit alacsonyabban tartani a termék árát.

Előzmény: Gyula65 (14577)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2021.08.22 0 0 14578

Nekem csak szabad földben van füge.

Mindenhol ilyen a színe/fonákja.

A harmadik képen most van itt az érés ideje.

Az ágak végén a másod termés van.

Negyedik képen  felvágva alul egy aszottal.

Ilyen foltosodás félét/fehéredést elég gyengén azon láttam amit februárban vágtam le és 14537-s hsz.-ben látható.

Előzmény: dragobert (14569)
Gyula65 Creative Commons License 2021.08.22 0 0 14577

Szia!

Mint írod, MPL-el van szerződése, lásd honlapjukon!

Korábban Ete és Budapest között, bizonyos pontokon személyesen, adott időpontban át lehetett venni!

Így neki egyszerűbb, több szabadideje marad, a vevő meg fizessen.

Üdv!

Előzmény: pupákdézi (14576)
pupákdézi Creative Commons License 2021.08.22 0 0 14576

És vajon kin múlik a szállító személye? Természetesen a kiskert.com-on. Amennyiben Ő a GLS-el vagy a DPD-vel szerződött volna, akkor azok szállítják. Ebben az esetben a csomagküldőn múlik. Az nem merült fel, hogy esetleg nem is kerül annyiba a szállítási költség, csak az eladó akar még nyerészkedni esetleg?

Nekem is számítanak a magas költségek, így nem rendelek olyan helyről ahol magas. Egyébként nem vagyok postás, csak a tényekhez szeretek ragaszkodni. 

https://www.postadmin.hu/2021-julius-1-tol-valtoznak-az-mpl-csomag-es-az-mpl-uzleti-csomag-feladasi-dijai/

Itt található a legfrissebb szállítási díjak az MPL-től.

Ami írtam, hogy úgy hangzott mint ha csak a posta szállítana csomagok Magyarországon, pedig ez nem igaz, mint ahogy egy kertbarát is írta. A kiskert.com-tól egyszer rendeltem egy Sunflower indián banánt, ami persze csak magonc volt, azóta leszerepeltek nálam. Az pedig, hogy a legdrágább szolgáltatóval szállíttat, az pedig felettébb gyanús.

Előzmény: s189 (14575)
s189 Creative Commons License 2021.08.22 0 0 14575

Magyarországon élek, és olvasd el az előttem írót.

Gondolom neked nem számítanak a magas költségek.

Nem beszélve  - tapasztalataim szerint az elmaradt értesítésk stb, valamint a legtöbb (mert mindíg más hozza) hozzá állása.

Szóval így a postával nem vagyok megelégedve.

Előzmény: pupákdézi (14573)
Sparr0w121 Creative Commons License 2021.08.21 0 0 14574

Igazat kell adjak neki. Brutál sok a posta... Amíg egy GLS, vagy DPD házhozszállít 1000-1500ft-ert, ugyanazt a posta 3-4ezer.

Előzmény: pupákdézi (14573)
pupákdézi Creative Commons License 2021.08.21 0 0 14573

Monopolhelyzet?! Már ne haragudj, de hol élsz te?

Előzmény: s189 (14563)
Olajos 2 Creative Commons License 2021.08.21 0 0 14572

Üdv. Idén elfagyott sajnos a fugem, de már 140 cm nel tartanak az új hajtások. Azt szeretném megkerdezni  hogy az idei zöld vesszőre is lehet tenni legbujtast? 

dragobert Creative Commons License 2021.08.21 0 0 14571

Köszönöm szépen!

Bízom benne, hogy valóban így lesz.

Előzmény: Sparr0w121 (14570)
Sparr0w121 Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14570

Kb 5 éve a fügém mind így néztek ki. Azt mondták gomba, mert a vizes föld terjeszti. Akkoriban esténként locsoltam. Ledobta a leveleket, következő évben kizárólag reggel locsoltam őket, így felszaradt a felszín hamar. Azóta nem jött elő és azóta így csinálom. Ilyesmire gondolok itt is 

Előzmény: dragobert (14569)
dragobert Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14569

Kedves fórumtársak!

Négy fügefám van és a legkisebb műanyag cserépben lévőnek a levelei elkezdtek pettyesedni. Rozsda színű pöttyök lesznek a hátulján és átüt a színére is pár nap múlva. Főleg a fa magasságának közepétől felfelé tapasztalható a fiatalabb leveleken.

Fotót is mellékelek.

Én arra tudok gondolni, hogy túllocsoltam, mert ebben a hőségben néha láttam, hogy megkókadt a levele, megöntöttem és minden helyreállt. Így reggél délután bőven és a nagy melegben este is locsoltam.

Ha valakinek van bármilyen tapasztalata a fentiekkel kapcsolatban, köszönettel venném, ha megosztaná velem.

Előzmény: nyuggerfarhat88 (14568)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14568

Nekem csak 1 fajta családi fügém van amivel elégedettek vagyunk és a kor miatt már nem próbálkozók más fajtákkal.

Ljubjanában a piacon rengeteg fajta van úgy szeptember eleje körül./kilaktunk minden fajtával/

A rokonságban/barátok közt terjedt vagy 200 éven át.

Én ÉNY-i megyében lakom itt se a füge, se a kaki nem fagyott még el amióta csinálom.

Most sok termett amit elosztogatok szomszédoknak/gyerekeknek munkahelyre viszik a kóstolót. 

Most megy negyedszer a főzése mert leszedve nem sokáig áll el.

Amúgy én a szabad földet jobban szeretem mert ott azt vesz magához amire éppen szüksége van. Persze pótolni is kell a talajban.

Remélem életerőseket fogsz kapni.

Előzmény: Sparr0w121 (14554)
55judit Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14567

Jav: Az apró lilának sötétebb a belseje.

Előzmény: 55judit (14566)
55judit Creative Commons License 2021.08.20 0 1 14566

Az első, vagy a második levéltőtől kezdve minden levélnél füge van. Így van ez az apró lilánál és a Michurinska10-nél is. Ha hosszúak a nóduszok közötti távolságok, úgy tűnhet kevesebb  a termés, ahol rövidek az ízközök, szinte egymást érik a szemek és ezért tűnik többnek.

Mint mondtam, nálam a Michurinska10 minden hajtásvége tavasszal visszafagyott. Ebből kifolyólag mikor elkezdett hajtani, mindn ágon seprőszerű elágazódások lettek, ezért rengeteg rajta a másodtermés. A vesszőtöveknél alig férnek egymástól, és rövidek az ízközök is. Ráadásul nem csak a visszafagyás miatt intenzívebb az ágnövekedés, azért is, mert egy erősen felfelé törő vastag ágat is kivágtam tavasszal. De ezen a fajtán így  sem marad ősszel beéretlen termés, arra ügyelek hogy nyár derekára behozza a lemaradás. :)

A Michurinska színében más mint az apró lila. Mérete, íze, állaga szerintem megegyezik.

Ezt a pár szemet most vettem le. Nagyon gyorsan érik. Tegnap este leszedtük az éretteket, és ma délután már enyhén aszalódókat lehet találni:

Lehet hogy nem látszik, de ezek a szemek már mind elveszítték a feszességüket.

Amelyik szemet éri a nap, abba kissé lilás színt is bele lehet magyarázni, de inkább barnásak. Az apró lilánál világosabb a belseje is. Nagy előnye hogy a másodtermést akkor kezdi érlelni mikor a többinek az első termése a végefelé jár. Édesdes, de a többi fajtám finomabb.

Előzmény: Sparr0w121 (14549)
s189 Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14565

Most már évek óta (sajnos) megfigyelem, hogy a növényeim (kivi,datolyaszilva) nem télen fagy el, hanem március, április hónapban vannak olyan napok amikor nappal bőven 10°c fölè megy a meleg, éjjel sem igen csökken 6-8 °c alá, és megindul a nedv keringés. Erre meg hirtelen jön tartósan 3-5 nap éjszakai -5, -7° c . Ilyenkor fagy el leginkább a növény. Az idén májusban itt Vas megyében 4-5 nap volt amikor éjjel fagyott. 

A fiatal fügéket - amiket gyökereztettem, vagy vettem-, 2 éves koráig fütetlen helyiségben, (ha kint igen hideg van akkor bennt 1-2 fokos hideg van) tartom,  még nem tapasztaltam hogy korábban indultak volna meg. Az öntözéssel nagyban lehet befolyásolni a megindulást. Télen csak annyira öntözöm, hogy ne száradjon ki a földje. A leveleit úgy is lehullajtja, így kisebb a nedvesség felvevése is. Amikor kiteszem őket, akkor fokozatosan öntözöm a földjét, és a jobb idő+ a víz beindítja nedv keringést.

Előzmény: Belohin (14559)
smena8m Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14564

Más fórumon írták, hogy 2-3 fajta kering ilyen néven. Az egyik ilyen vízszintesen terükő. De pl Ross Raddi, a feketeöves fügeguru is más fajtát mutatott be ilyen néven. Kíváncsi leszek a tiéd hogy néz majd ki.

Előzmény: Sparr0w121 (14558)
s189 Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14563

Tényleg nem egetverő összeg.  A kiskertcomon vettem növényt 4.500 volt a posta. Sajnos magyarországon a posta monopolhelyzetben van.

Jó füge termést !

Előzmény: Sparr0w121 (14557)
Sparr0w121 Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14562

Semmi esetre sem raknám ki cserepestől. Vagy földbe most augusztus végén, vagy cserépben, fűtetlen, de fagymentes melléképületben maradna jövő áprilisig. Ha megjönnek a növények, lefotózom őket.

Előzmény: Belohin (14559)
55judit Creative Commons License 2021.08.20 0 1 14561

Én az azévi vagy az 1 éves fügecsemetéket 8 fok  alatti kamrában szoktam teleltni. Egyenletes 8 fok feletti hőmérsékleten túl korán indulnak. Nálam általában nem érett a vesszővégük, ezért 0 fok közeli hőmérsékletnél beviszem, tavasszal mikor nem sűlyed ennél lejjebb, kiviszem. Ha mégis, a fal mellett 1-1 napon terítek rá valamit. Fátyolfóliát, vagy törölközőt. Ha érettek az ágvégek, -6-7 fokig is kint hagyom, nem fagy szét a gyökerük, és február elején-közepén ismét kiviszem. Bevált módszert írtam le, de még így is előfordulhat hogy korábban indulnak a kelleténél.

Ha kicsi fügét kiültetek télire,  azok az ágvégek a leggondosabb takarás mellett is elfagynak melyek nem értek be. Ezzel számolhatunk. Nagy bokrokon is rendszeresen elfagynak az éretlen vesszők.

Kiültetéskor lejjebb ültetem mint eredetileg volt, legalább 8-10 centivel.Így -20 fokos hidegben sem fagy el a gyökérnyak.

Ha tavasszal ültetek ki kicsi fügét, mély öntöző tányért készítek, így lentebb lesz neki a talajszint. Télire mikor a tövére húzom a földet a füge már nagyot nőtt, a tő több centivel lentebb kerül, később már  ez lesz a talajszint.

55judit Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14560

Különös látvány volt. A kis vesszők növekedése nem felfelé tart hanem oldalra vagy lefelé. Ha tavasszal sem hagy fel ezzel a szokásával, csüngő fügeként lehetne nevelni mint a muskátlit.😉 

Előzmény: smena8m (14556)
Belohin Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14559

Korábban írtam ide, hogy a téli lombfelhalmozás nekem rosszul sült el, mert valami rágcsáló is kedvezőnek találta, és tönkrerágta a bokor tövét. Egyelőre azt találtam ki ezzel kapcsolatban, hogy császárkoronát meg nárciszt ültetek köré, azokat nem szeretik ezek az állatok. Az aktivitásuk meg nemigen fedi egymást, mert a füge későn szokott kihajtani.

A téli elfagyás dolgában valószínűleg a fügés embernek van igaza, hogy vannak nagyon enyhe téli időszakok, amikor beindul a növény (szemmel nem biztos, hogy látható módon), és utána már az enyhébb fagy is károsítja. Nálunk évek óta nem ment -15 alá, és a füge jelentős része mégis elhalt.

A konténeres csemete tárolásánál szerintem arra se árt gondolni, hogy az ágak nyugalomban elvileg -15 fokig bírják a fagyot, de a gyökerek nem valószínű, ill. nem tudni, mennyit. Ha csak úgy ki van téve a konténer, akkor a földje is átfagyhat. Én azt inkább lesüllyeszteném. Akkor is viszonylag könnyen ki lehet kapni súlyos lehűlés előrejelzése esetén.

Előzmény: Sparr0w121 (14554)
Sparr0w121 Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14558

Elfelejtettem, hogy ég fotót elfogadnék, kíváncsivá tettél :) 

Előzmény: smena8m (14556)
Sparr0w121 Creative Commons License 2021.08.20 0 0 14557

11 euró volt a szállítás. Nem vészes. Maga a növény meg 5,8 euró körül. 

Van másik fügém is, az is inkább csak oldalra nő, mondjuk hely az van. Viszont nagyon tetszik a gyümölcse.

Előzmény: s189 (14555)
smena8m Creative Commons License 2021.08.19 0 0 14556

Szia,

A Brogiotto Nero-mat épp ma mutattam Juditnak, hogy mennyire egy terülő fajta. (Én talán a Praktikerben vettem)

Ha kell küldhetek fotót. Ki sem mertem ültetni, a fűkasza elvinné....

Kíváncsi leszek a tiédre, milyen habitusú.

Előzmény: Sparr0w121 (14550)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!