Keresés

Részletes keresés

allaid Creative Commons License 2014.12.18 0 0 676

Nem létezhet, hogy a betyárokat hagyták is betyárkodni? (-:

Törölt nick Creative Commons License 2014.12.13 0 0 675

A dél-alföldi parasztság és a betyárok viszonya 1867, a kiegyezés után kezdett gyökeresen átalakulni. Míg korábban antifeudális és osztrákellenes népi hősökként tekintettek a parasztok a betyárokra, 1867 után egyre inkább úgy, mint a javaikat és biztonságukat fenyegető útonállókra, banditákra.

Ennek magyarázata, hogy 1867 után azért a parasztság előtt is jobban megnyíltak a gazdasági felemelkedés csatornái és már anyagilag is volt mit félteniük a betyároktól - akik a közhiedelemmel ellentétben elsősorban nem a gazdagoktól loptak, hanem a tanyásgazdákon és a parasztságon élősködtek, tőlük zsaroltak fenyegetéssel, ha kellett erőszakkal ételt-italt, különböző javakat.

Előzmény: Törölt nick (669)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.11 0 0 674

Angyalbandi vasúti megállóhely a Szabadka (ma Szerbia, szerbül Subotica) és Cservenka (ma Szerbia, szerbül Crvenka) közötti vasúti szárnyvonalon volt.

Előzmény: Törölt nick (673)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.11 0 0 673

A neve annyira népszerű volt, hogy később több betyár is kisajátította a nevét.

Volt egy somogyi Angyal Bandi, de az egy véreskezű bandita volt, nem érdemelte ki a nevet.

Egy harmadik Angyal Bandi meg egy bácskai lovasbetyár volt, később még egy vasútállomást is elneveztek róla: Angyalbandi néven.

Ez a vasútvonal a mai Szerbia területén volt megtalálható, ma már nincs rajta forgalom, ha jók az információim.

Előzmény: Törölt nick (672)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.11 0 0 672

"Angyal Bangyiról" még az is fönnmaradt, hogy szerette nagyon a jószágokat, főleg a lovakat, de a marhákat is.

Az a baj, hogy nemcsak a sajátját, hanem a másét is:-)

Előzmény: Törölt nick (671)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.10 0 0 671

Ónody András "Angyal Bandi" volt az alföldi lovasbetyár "prototípusa", pedig a későbbi alföldi lovasbetyárok túlnyomó részétől eltérően nemesi származású és nem alföldi születésű volt. A hegyes-dombos Borsod vármegyében született, élete nagyobb részét is ott élte, főleg csak betyárkodni, mulatozni és duhajkodni járt le az Alföldre, főleg a Hortobágy környékére.

Állítólag már fiatal korában elbűvölte az alföldi pásztoremberek - csikósok, gulyások - életmódja, kultúrája.

A betyárkalandjai során ő maga is a legtöbbször az alföldi pásztorok viseletét öltötte magára.

A leírások szerint magas, jóképű ember volt, hajlamos a verekedésre. Egy-két pofon kiosztásától nem riadt vissza, de - eltérően sok későbbi betyártól - nem volt véreskezű, gyilkosságot nem sikerült rábizonyítani.

A nép fantáziáját igencsak foglalkoztatta, hogy az egyébként viszonylag jómódú nemesemberből miért lett betyár, ezért élete után számos népi és irodalmi alkotás született róla. 

Előzmény: Törölt nick (665)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.10 0 0 670

Fölöttébb megható és romantikus, hogy  - a ballada szerint - a fiatal betyár, Bogár Imre csak azért akar lovat lopni, hogy az árából bölcsőt vegyen a kedvesének, bizonyos Duli Marcsának.

Kár, hogy a való élet ettől meglehetősen eltérő volt.

A valóságban a Bogár-banda egy hírhedt és közveszélyes kiskunsági lovasbetyár-banda volt, amelyik a környékbeli tanyákat és uradalmakat fosztogatta.

Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor fölgyújtották egy ellenszegülő jászszentlászlói gazda tanyáját, a bennlévők kis híján bennégtek.

Ezek után a hatóságok valóságos hajtóvadászatot indítottak a banda ellen, amely a banda teljes felszámolásával járt.

Ennek esett áldozatul Bogár Imre is, akit egy Csongrád vármegyei tanyán fogtak el, a pesti törvényszékre hurcolták, amely halálra ítélte.

Pesten akasztották fel 1862-ben.

Előzmény: Törölt nick (667)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.10 0 0 669

Egy oldal szerint Rózsa Sándor 1867-1868-ban elfogott bandájának a tagjai voltak és a fényképeik a szögedi Várbörtönben készültek, de még nem volt időm elég alaposan átolvasni az oldalt.

Előzmény: Törölt nick (668)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.09 0 0 668

Ezen a videón feltűnik több olyan betyár neve és arcképe is, akikről még soha sem hallottam:

 

https://www.youtube.com/watch?v=nqmtIWFzyNo

 

Pl.:

 

Szép Menykő István

Konics Molnár József

Keserű Rebek István

Forgó József

Dubecz István

Csomó Dancs János

 

Róluk valakinek valami?

Törölt nick Creative Commons License 2014.12.09 0 0 667

A fiatalon kivégzett kiskunsági betyár, Bogár Imre balladája a Széljáró Balladás előadásában:

 

https://www.youtube.com/watch?v=haddMElz5Gg

Törölt nick Creative Commons License 2014.12.09 0 0 666

A jó Lacibetyár és más műbetyárok mulatnak egy csárda udvarán:

 

https://www.youtube.com/watch?v=lS6gjlavdDE

 

 

Szinte hihetetlen, hogy a betyárromantika még a mai napig is milyen erős a magyar kultúrában, főleg a dél-alföldiek körében:-)

Törölt nick Creative Commons License 2014.11.05 0 0 665

Ha komolyan érdekel a téma, vedd meg Szentesi Zöldi László könyvét, a Nagy magyar betyárkönyvet.

 

Egyébként Angyal Bandi rövid életrajza a netről:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Angyal_Bandi

 

Ez pedig a róla szóló népballada, az Alföldre menendő Angyal Bandi balladájának az eredeti szövege:

 

http://mek.oszk.hu/06200/06204/html/manepbal00256.html

 

Van egy újabb szövege is, ami Szatmárból terjedt el szinte az egész magyar nyelvterületen:

 

"Zúg az erdő, zúg a mező..."

 

Biztos ismered te is.

Előzmény: Törölt nick (662)
vadasz40 Creative Commons License 2014.11.05 0 0 664

Pokoltanyáról nem,de a sóútról igen.

Az Erdélyben található Dést és Szolnokot kötötte össze,az 1500-as évekbeli térképen szolnoki sószállító út néven szerepel.Mi felénk még ma is így hívják.

Előzmény: bóra dolfi (660)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.01 0 0 663

Nem tudom biztosan.

Esetleg nem az Angyal Bandi?

Valódi nevén Szentmártoni Ónody András (1760-1806).

Ő borsodi születésű volt, élete nagyobbik részét ott is élte le, de az Alföldre járt le betyárkodni.

Érdekesség még, hogy a betyárok túlnyomó részétől eltérően nemesi származású volt.

Előzmény: Törölt nick (662)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.31 0 0 662

"már az 1830-as években"

 

Ki volt a magyar történelem első néven ismert betyárja? Függetlenül attól, hogy ez a szó, fogalom abban a korban létezett-e avagy sem?

Előzmény: Törölt nick (641)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.31 0 0 661

"Nem tudom mennyire lehetnek hitelesek ezek az adatok."

 

Csak annyira, amennyire a vádlott emlékei hitelesek. A születés helye nem mindig a fizikai, gyakran a spirituális születés helye (lásd Petőfi). 

Előzmény: Preta (648)
bóra dolfi Creative Commons License 2014.10.28 0 0 660

Tiszteltetek Mindenkit!

Hallot-e már valaki Pokoltanyáról és a Sóútról. A Gazda igen sokat került esötbe arrafelé.

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.30 0 0 659

Ja, én vagyok a reinkarnációja :)

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.29 0 0 658

Szentesi Zöldi László könyvéből szinte egyetlen lényeges betyár sem maradt ki.

No kettő azért mégiscsak: Csehó Pista és Fazekas Dávid.

Ezért is linkeltem be a Fazekasról szóló anyagot.

Egyes vélemények szerint Csehó is jászsági születésű volt, onnan került át a Kiskunságba, de ez nem bizonyított.

Előzmény: Törölt nick (656)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.28 0 0 657

Csehó Pistáról, az 1840 körül Kiskunhalason felakasztott betyárról van-e valakinek valami bővebb infója?

 

Nekem csak annyi innen-onnan a netről összevadászva, hogy csikósból lett betyár, bandájával a Kiskunhalas és Kiskunmajsa környéki tanyásgazdákat terrorizálta, sápot szedett tőlük.

A róla szóló ballada szerint villámgyors lovában bízott, amikor a pandúrok elől menekült. Egyszer azonban a lova megbotlott egy gödörben és több pandúr teperte le. Innen aztán már egyenes volt az útja a bitófáig.

 

Állítólag az "Esik eső, szép csendesen csepereg" c. ballada eredetileg nem Rózsa Sándorról szólt, hanem Csehó Pistáról, de aztán a betyárfejedelem hírneve hamar elhomályosította a mára csaknem teljesen feledésbe merült Csehó Pistáét.

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.28 0 0 656

Egy kevésbé ismert betyár, a jászjákóhalmi Fazekas Dávid (1820 v. 1823 - 1853) története:

 

http://epa.oszk.hu/02200/02295/00010/pdf/EPA-02295_Jaszsagi_Evkv_2002_Fodor.pdf

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.28 0 0 655

Szentesi Zöldi László: Nagy magyar betyárkönyv c. könyvét mindenképpen szerezd be, ha érdekel a téma.

Az egyik legjobb összefoglaló mű a témában.

 

Hozzáteszem, hogy egyáltalán nem idealizálja a betyárokat, hanem kíméletlenül realista képet fest róluk: a túlnyomó többségük a valóságban kegyetlen, hidegvérű rablógyilkos volt, sajnos ez az igazság...

Előzmény: akos001 (651)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.28 0 0 654

Nekem semmi, még a nevét sem hallottam.

Előzmény: akos001 (651)
akos001 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 653

Úgy tudom, azért nem írta meg, mert közben meghalt.

Előzmény: Galgadio (414)
akos001 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 652

Illetve érdekelne, hogy Tapodi János betyárról van-e valakinek bővebb infója?

 

Köszi.

akos001 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 651

Szentesi Zöldi László könyveivel kapcsolatban kérdezném, hogy nyújtanak-e többlet-információt az alábbi könyveknél (csak azét kérdezem mert elég borsos az áruk):

 

Móricz Zsigmond: Rózsa Sándor a lovát ugratja

Móricz Zsigmond: Rózsa Sándor összevonja szemöldökét

Krúdy Gyula: Rózsa Sándor (A betyárok csillaga Magyarország történetében)

Küllős Imola: Betyárok könyve

Veszelkáné Gémes Eszter: Történetek Rúzsa Sándorról

Nagy Czirok László: Betyárélet a Kiskunságon

Nagy Czirok László: Pásztorélet a Kiskunságon

Nagy Czirok László: Budártüzek mellett

Bánkiné Molnár Erzsébet: Betyárok a Kiskunságban

Tömörkény István: Rózsa Sándor nálunk

Illés Sándor: Bakonyi legények

 

Azért kérdezem, mert komolyan érdekel a téma, de a könyvei (nekem) kicsit drágák.

 

Köszi.

Preta Creative Commons License 2014.09.07 0 0 650

Köszönöm a tájékoztatást!

Előzmény: Törölt nick (649)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.21 0 0 649

A 40 éves életkor reális lehet. A születési helyét illetően Szeged is szóba jöhet vagy valamelyik Szeged környéki, közigazgatásilag a városhoz tartozó tanya, bár Szentesi Zöldi László szerint a Veszelka-család balástyai volt, de ez nem zárja ki azt, hogy az Imre Szegeden szülessen.

Előzmény: Preta (648)
Preta Creative Commons License 2014.08.16 0 0 648

Csütörtökön jártam az Ásotthalomi Rózsa Sándor élményházban. Érdekes volt, hogy egy Veszelka Imre kihallgatásáról készült 1858-as jegyzőkönyvben a személyes adataiban az szerepeltek, hogy szegedi születésű, valamint ez alapján akkor volt 40 éves. Nem tudom mennyire lehetnek hitelesek ezek az adatok. 

Csimpolya Creative Commons License 2014.02.16 0 0 647

Nem tudom, szóba került-e az a könyv, amit nemrégiben vettem meg. Fura mód egy lottózóban találtam. Az írója Vécsey Aurél, a címe: Betyárok könyve. Nem állíthatnám, hogy új dokumentumokat közöl, de használható kézikönyv, néhány híresebb betyár életrajzával.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!