Keresés

Részletes keresés

kállószilvi Creative Commons License 2007.12.13 0 0 253
Mézeskalács:

Hozzávalók:
a tésztához:
50 dkg finom liszt
25 dkg porcukor
15 dkg méz
3 tojás
1 evőkanálnyi őrölt fahéj
1 kávéskanálnyi kakaópor
a díszítéshez:
25 dkg porcukor
1 tojásfehérje

A mézet (vízfürdőben) melegítsd fel, dolgozd bele az átszitált porcukrot és lisztet, majd a kakaót és fahéjat, végül az elhabart tojásokat. Addig gyúrd, dagaszd, amíg a tészta el nem válik az edénytől, illetve a kezedtől. Tedd hűtőszekrénybe, s érleld legalább öt napig. A sütés előtt a tésztát nyújtsd ki fél centi vastagra, s késsel vagy lisztezett kiszúróformákkal vágd ki a kívánt figurákat. A mézeskalácsokat tedd megvajazott, kilisztezett tepsibe, s előmelegített sütőben közepes tűznél süsd meg.
A különálló tojásfehérjéből verj habot, s azt apránként keverd hozzá az átszitált porcukorhoz. A masszát jól keverd ki, s ha a tészta már kihűlt ezzel díszítsd (pld. egy nyomózsákból) a mézeskalácsokat. (A kikapcsolt, de még langyos sütő segíthet a dekoráció gyors megszárításában.)

Az így készült mézeskalács is ehető, de - mivel nincs benne sütőpor vagy hasonló, amely miatt a tészta sütés közben megváltoztatná az alakját - ez egy díszítésre optimalizált verzió. Tari Márta (mézesművész) szerint ez a tészta (nyersen) jégszekrényben akár egy hónapig is eltartható.
A mézeskalácsok felületi dekorálásában jó hasznát lehet venni a különféle (félig beléjük nyomott) magoknak, szárazfűszereknek is. Ha a kalács felfüggesztendő dísznek készül (például karácsonyfára), akkor célszerű még a sütés előtt egy-egy megtisztított gyufaszálat is beléjük állítani, hogy legyen helye a majdani kötöző zsinórnak.

kállószilvi Creative Commons License 2007.12.13 0 0 252
Sziasztok! Végre itt is van mozgás.A só liszt gyurma nagyon jó anyag,de most karácsony táján érdemes kipróbálni a mézes tésztát is. Évekkel ezelőtt felfedeztem egy magazinban egy olyan receptet ami nagyon sokáig eláll és mivel nem kell bele szódabikarbóna vagy ilyesmi ezért a megformázott alak tartja a formáját. A művésznőt Tari Mártának hívják és ha beírjátok a keresőbe sok inspiráló képet és a receptet is meg fogjátok találni.Én is ezután fogom megkeresni, mert már a hétvégén beindul az illatgyártás.
ktimó Creative Commons License 2007.12.13 0 0 251
Köszi! Kár, pedig jól hangzott. Akkor maradok a só liszt gyurmánál.
Előzmény: Kaoka (250)
Kaoka Creative Commons License 2007.12.12 0 0 250

ktimo!

Sajnos nem jó, mert szétmálik. Ne kinlódj vele, inkább só liszt gyurmával, ha a gyerekeknek szánod. Ha meg díszgombnak, akkor inkább kiégethető, vagy levegőre száradó gyurmából.

Előzmény: ktimó (249)
ktimó Creative Commons License 2007.12.12 0 0 249

Véletlenül idetévedtem, és miket látok! Hogy én erről a topikról eddig nem is tudtam!!! Tök jó, holnap nekiállok az elejéről visszaolvasni mindent :-)

 

IO! Ez a recept nagyon jó, kipróbálom! Mivel festetted a gombokat? (Bocs, biztos volt róla szó, és majd ha visszaolvasok, ki is derül :-) )

Előzmény: Törölt nick (210)
gyorsfolyó Creative Commons License 2007.11.24 0 0 248
Sziasztok
Hasznos lehet:
Bérégetés Piliscsabán 1100'C-ig
E-mail: reka@bmc.hu
F.Gina Creative Commons License 2007.11.07 0 0 247
Remek lenne, ha megadnád a receptet, hogy ne kelljen keresgélni, nagyon szépeket csináltál. Köszi
Előzmény: Törölt nick (204)
ki1csoda Creative Commons License 2007.10.28 0 0 246

Az a fura, vagy csak mar en felejtettem el mindent:-) hogy mikor nagyon kiszaradt mar nem tort el. De a vastagsaggal is baj lehetett, mert tenyleg a vekonyak porladosabbak voltak

Egyebekent akartam adni a gyerekeknek magokat a disziteshez, de olyan szinten bekattantak pusztan a gyurmatol, ennek valahogy tenyleg mas a fogasa, eleg finom... szoval nem akartam tullonni:-)) De a szinezest feltetlen kiprobalom es ami nem tort szet megfestem. Az a baj, hogy en nem tartok itthon akrilt, csak gyerekfesteket (Barni szereti nyalogatni) szoval meglatjuk:-))))

Előzmény: Törölt nick (241)
Némakertész:) Creative Commons License 2007.10.28 0 0 245
nekem is nagyon tetszenek :D, köszi kata
Előzmény: teokata (243)
kállószilvi Creative Commons License 2007.10.27 0 0 244
Csudi klassz! Köszi,hogy felraktad.
teokata Creative Commons License 2007.10.27 0 0 243

Sziasztok!

 

 

Nálam még mindig uralkodik a gombmánia, mutatok Nektek pár inspiráló darabot, igaz, fából készültek, Lynette Anderson készíti őket (pw-t és hímzésmintákat tervez).

 

http://lynetteandersondesigns.typepad.com/photos/buttons/index.html

Kaoka Creative Commons License 2007.10.27 0 0 242

Majd visszakeresem, évekre visszamenőleg összegyüjtöttem a Praktika újságokat.

Sajnos egy idő után molyosodik, ami só-liszt gyurmából készült. Nem tudom mennyire igaz, de ezt hallottam. Esetleg, ha van valakinek tapasztalata, akkor jó lenne egy kis információ.

 

Előzmény: Törölt nick (241)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.27 0 0 241

egy régi Praktikában volt fűszerrel színezett só-liszt gyurmával készített  fűszertartó készlet, díszítésként belenyomkodott szegfűszeg, csillagánizs, meg ilyesmi, meg volt mécsestartó lyukacsos, vagy rácsos fonott hurkákkal készült fedéllel, piramis forma. Ez a keményítős anyag is jó hozzá.
Lehet még csinálni belőle babakonyhába tortát, kiflit kenyeret, edényeket. 
Kurkumával nagyon szép sárgát lehet csinálni, a kakaó, fűszerpaprika
én is kipróbáltam ezt a masszát, nagyon kellemes állagú. Préselt borostyánlevélból kivágott fenyőfát nyomtam bele.

A törést vajon nagyobb, vastagabb darabok készítésével nem lehetne-e kivédeni?

Mi egyszer a gyerekekkel a nagyszülőknek karácsonyfadísz készletet csináltunk ezzel a módszerrel, nem lettek törékenyek. A masszát színeztük előre.  Csupa színes angyal volt, kb. 10x5-ös méretűenk, drót szaloncukor akasztót gyártottunk beléjük,  aztán egy kartonra erősítettük fel őket tablószerűen. Szerintem nagyon jól néztek ki.

 
 

Előzmény: ki1csoda (240)
ki1csoda Creative Commons License 2007.10.27 0 0 240

Feneket vartam ra, egyszeruen lenyultak az osszeset, nem hagytak nekem semmit:-)))) De teny, hogy a 4gyerek 2 1,5 eves 2 4 koruli majd egy orat jatszott csondben, masnap a nagyobbik fiam pedig egyedul 1,5oraig gyurmazott.

De az igazi baj, hogy mikor ez a gyurma (agyag) szaradt, eltort:-(

Előzmény: kállószilvi (237)
agibo Creative Commons License 2007.10.26 0 0 239
A novemberi Praktikában zsugorfóliával készített óvodai jeleket találtam. Nagyon ötletes. Felvarrható bármilyen ruhafélére, mint egy gombot.
kállószilvi Creative Commons License 2007.10.26 0 0 238
Olyan szép képeket találtam remélem nektek is örömet okoz.
kállószilvi Creative Commons License 2007.10.26 0 0 237
Úgy gondolom,ha arra vársz,hogy megunják nagyot fogsz tévedni.Szerintem muszáj lesz együtt dolgozni a gyerekekkel,mert a gyömiszkölést nem lehet megunni.Sokszor jobb dolgokat készítenek és jobb ötleteik vannak mint nekem,tehát hasznos a közös munka.
Előzmény: ki1csoda (236)
ki1csoda Creative Commons License 2007.10.25 0 0 236
IO, ez a fuszer tok jo otlet!!! Hozzank atjott meg 2 kisgyerek, igy ok 4en jatszottak es nagyon elveztek, tobb mint 1 orat trutymakoltak. Szerintem is majd ezutan jon az en idom:-))) De ez az anyag tenyleg nagyon jo!! ES! a receptre kell hallgatni, en kicsit szaraznak talaltam, adtam hozza meg vizet, nem kellett volna:-)))
Előzmény: Törölt nick (235)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.25 0 0 235
Csak a készt.. Ha Sárának festeném, ételszínezékkel csinálnám.. de egyelőrre csak palacsintát meg csipetkét csinált belőle, ennek is nagyon örültem.. :D (ha kijátszották magukat ők, akkor jön ela Te időd.. :DD)
Amúgy lehet, hogy Kaonak az akril nedvességétől puhult meg. Talán akkor jobb lenne valami fűszerpor színezéknek. (paprika, kurkuma, kakaópor..)
Előzmény: ki1csoda (234)
ki1csoda Creative Commons License 2007.10.25 0 0 234
IO, Te eloszor megfestetted az anyagot, vagy mar a keszt festeted le? En is most fozom a gyurmat, de folge a gyerkeknek:-)
Kaoka Creative Commons License 2007.10.24 0 0 233

Egy gyöngyös boltban vettem az Üllői úton, díszgomb helyett.-:)))

Előzmény: kustraerika (232)
kustraerika Creative Commons License 2007.10.24 0 0 232
Kao!Hol vetted ezeket a szép medálokat?
Előzmény: Kaoka (209)
teokata Creative Commons License 2007.10.24 0 0 231
Köszi:) Én most egyelőre leállok, legalábbis innentől megpróbálok csak célirányosan készíteni gombokat, de vár egy halom varrnivaló, engem is elkapott a karácsonyi láz. Üdv mindannyiótoknak:)
Előzmény: Kaoka (226)
Kaoka Creative Commons License 2007.10.24 0 0 230

Na megpróbáltam minden kiadásban, de porlik málik. Akkor ez most nem jött be.

Azt tetszett meg az egészben, hogy magam szinezhettem. Nem is tudom mire használjam amit elkészítettem. Ha lenne valami jó ötlet, azt megköszönném.

Most kipróbálom a levegőre száradó gyurma szinezését, úgy mint a keményítőset, vagyis zacskóban, festékkel. 

Előzmény: Törölt nick (229)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.24 0 0 229
Na, a kipróbáltam, sajna, úgy elolvad, mint a teasütemény. :( Tehát nem mosásálló.
A hűtővel félreértettél.. éppenhogy a hűtő nedvességétől lágyul kicsit vissza, vedd ki, és hagyd egy darabig szobahőmérsékleten, időnként gyúrd át, hogy ne száradjon ki a felszíne.. már ha akarsz még így bajlódni vele.. Én dekorgombnak felhasználom azért az enyémeket.. :D
Előzmény: Kaoka (223)
kállószilvi Creative Commons License 2007.10.24 0 0 228
kállószilvi Creative Commons License 2007.10.24 0 0 227
Találtam egy lapot ami érdekes lehet.A keresőbe beírtam,hogy button és szupi kütyük bukkantak elő.Akinek van ideje böngésszen rajta. http://www.etsy.com/index.php
Kaoka Creative Commons License 2007.10.23 0 0 226
Hol bujkáltál idáig? Nagyon szupik lettek. A lovacska és a madáretető lett a kedvencem. Úgy látszik ezekbe a képtárakba mind különleges dolgok vannak, különleges emberekkel.-:)))
Előzmény: teokata (224)
Némakertész:) Creative Commons License 2007.10.23 0 0 225
nagyon szépek a gombjaid, gratula.... kár, hogy most semmire sincs időm... (és ahogy magamat ismerem, karácsonyig már így is marad..)
Előzmény: teokata (224)
teokata Creative Commons License 2007.10.23 0 0 224

Sziasztok!

 

 

Kilépve a sunyi olvasó:) szerepből, szeretném Nektek megmutatni, milyen gombokat készítettem a Ti hatásotokra:)))) Kicsit kalandos úton, kdatta fotóitól jutottam el hozzátok és nagyon megtetszettek a gombok, hát én is kipróbáltam. Némelyik túl viccesre sikeredett ahhoz, hogy ne mutassam meg, de azért van köztük használható darab is. Foamy-t használtam, akrillal festettem őket.

 

Köszönöm Nektek az ötletet, klassz és inspiráló darabokat készítettetek!

 

Kellemes estét mindannyiótoknak!

 

Kató

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!