Szerintem a seregély az érett gyümölcsre bukik. De még a rigót se nagyon gyanúsítom azzal, hogy a zöldeket kopasztaná. A meggyre viszont sajnos, rámegy.
Nagyon sok mindent kipróbáltam de csak egy vált be, ez az elektromos madárriasztó amelyik 6-7 ragadozó madár hangját utánozza. Éjszaka nem riaszt nappal be lehet állítani milyen időnként szólaljon meg. Csak a fakopácsot meg a szajkót nem riasztja el.
Seregélyeket eddig csak cseresznyén láttam, meggyen nem. Pedig a telken volt mindkét gyümölcsből. Lehet, hogy a savasabb nem tetszik nekik. A szilvát én sem vettem észre, hogy bántanák a madarak. Szerencsére. A kajszit lehet, hogy madár lukasztja, de az is lehet, hogy rózsabogár. Most, az elmúlt nyáron azok is rákaptak a gyümölcsre. Azelőtt még nem tapasztaltam ilyet.
Tetten érés is lehetséges lehetne, nyáron több napra kiköltözünk. :)
Van ott nagy eperfa, amikor arra leszállnak iszonyatos ricsajjal vannak és pereg az eper a fáról , de ott is iszonyatosan rejtőzködnek az egyedeket alig látni figyelik a jelenlétemet, és bujnak a levelek közé. A cseresznyére is leszállhatnak, öt perc és le is van rendezve a cserkó. A meggyet nem eszi? Miért? Elvileg a piros gyümölcsre megy. Vagy az édest szereti? Lásd szőlő? Akkor a szilva miért nem kell neki?
Az érett kajszikba is valami tölcsér szerű lukat csinált , általában a mag is kiesett belőle, de nem ette meg. De az sem biztos , hogy ez azonos a cseresznye kártevőjével.
Üdv ! Olyan kérdésem lenne ,hogy kimondottan pálinkafőzésre optimalizált kajszibarack fa van-e ,lehetőleg nem legyen túl kényes fagyra és betegségekre??!:-) Előre is kössz !
A seregély tud tettes lenni, főként a cseresznye, meg a szőlő esetén. A kertben, közel ez kiderül, mert a seregélyek hullámban, sokan támadnak, és nagy nesszel vannak. Ha messze esik a gyümölcsös, akkor nehezebb a tettenérés.
Nekem a rigó egyértelmű, mert a szemem láttára is pusztít.
A verebekkel, galambokkal nekem sincs különösebb bajom ,csak szeretném őket távolabb tartani a fertőzés veszély miatt, de még ennek sincs nagyobb jelentősége az én náhány baromfimat illetően.
A feketerigó még nekem eddig valahogy nem jött képbe, a seregélyekre gyanakodtam. De gyanús volt, hogy már zöld állapotban, szinte virágzás után egyre fogy a termés, és csak a cseresznye! A meggy nem érdekli.
Ő lenne a tettes?
A gyümölcsösöm külterületen van, arra felé felhőkben mozog a seregély, fekete rigót még alig láttam.
Én meg hiába beszélek a macsakoknak, hogy a rigó milyen finom, inkább naphosszat az ablakpárkányon heverésznek. Pedig a gaz szárnyasok sokat mozognak a földön, nem lenne annyira reménytelen az ügy. Na mindegy, azért amióta a gyalogszőrösök megvannak, legalább a rágcsálókkal kevesebb a baj. Feltehetően kevésbé kedvelik a macsaxagot. :-)
Ráadásul a fekete rigó nem fél semmitől. Képes a macska táljából kienni a száraz tápot, még akkor is, ha a közelben van a macska. Kifigyeli, mikor lehet észrevétlenül kicsippenteni egy-egy szemet. Ezt egy ismerős macska etetésénél figyeltem meg, szegény macska már tiszta ideg volt. Nem vadászni akart, hanem tápot enni, de a pofátlan rigó mindig elterelte a figyelmét.
Sokat kínlódtam én is velük, már éretlenül elkezdték összecsipkedni a gyümölcsöket. Tavaly már jobb volt a helyzet, lett 3 saját kerti macskánk, így legalább fészkelni nem tudnak a kertben. Ezek a macskák egész magasan bejárják a fákat, a kerítés tetején lévő loncszövedéket is, nincsenek a fiókák biztonságban, kevesebben lettek a rigók.
Kaparás ellen csirkeháló takarást használok a friss vetésekre. Rigók és macskák ellen is jó.
Sajnos, ezeket a mű riasztómadarakat megszokják. A bagoly azért mintha többet jelentene a varnyúnál. Utóbbit kimondottan galambok ellen ajánlották; hát, lehet, hogy közvetlenül mellé nem ül; az már nem biztos, hogy egy méterrel távolabb se.
Nekem mondjuk, a galambokkal nincs nagyobb bajom. Verebet pedig alig látok, pedig néhány évtizeddel korábban felhőkben mozogtak. Van helyettük feketerigó, az a legborzasztóbb csapás , ami kertbe szállhat. Tavasztól őszig csak a kárt csinálják; bármilyen gyümölcsöt képesek lerágni, szétszórják a talajtakarást, pusztítják a gilisztákat.
Nekem a ház körűl a bokrosban rengeteg veréb van , egyszer leszállt egy karvaly, pont itt az ablak előtt. Ebből merítettem az ötletet, vettem a gazda boltból egy műkarvalyt. Elég élethű volt. Kitettem hátul a tyúkudvarnál egy sűrűn látogatott helyre. Kb félóráig tartotta őket távol, utána, majdnem szószerint sz.-tak a fejére... Vissza is vittem! Lehet a bagoly a nyerő?
Valamikor régen láttam filmes beszámolót arról, hogy Japánban a szamócaföldet léggömbökre pingált stilizált szem-ábrákkal védték a madarak ellen. Állítólag eredményesen. Néhány éve találtam hasonlót valamelyik témához kapcsolódó webáruházban. A hatás viszont kétséges volt: a szomszéd tyúkjait hallhatóan idegesítette, amikor kiraktam, de a gyalázatos rigók sajnos, jöttek.
Aztán itt, a fórumban találtam néhány bejegyzést riasztó műmadarakkal kapcsolatban. Most két művarnyú és két műbagoly teljesít szolgálatot a kertben. Nem állítom, hogy tökéletes a riasztó hatás, de - különösen a baglyok érkezése óta - észrevehetően ritkultak az ellenséges berepülések. És már jutott nekünk is néhány szem az érintett gyümölcsökből.
Az lenne a kérdésem kinek milyen tapasztalata van a madárriasztók terén? Van valami hatékony megoldás?
Visszaolvastam a hozzászólásokat 2021-től, de csak a madárhálóról találtam hozzászólásokat!
Ezeket én is használtam 2022-ben, kisebb fáknál, eredményesen. Azokról sikerűlt is termést megmenteni, de sajna elég keskeny méretben kaptam hálót , macerás volt a fák becsomagolása és pár nap ill. hét után átnőtt sok helyen a fa , alig bírtam később lecibálni, sok hajtás legyepálásával lombtalanításával! :( Ami azért valljuk meg nem egy szép látvány... :) Sőtt vannak ágak amik teljesen elhajlottak, elég hülyén néz ki...
Amit meg nem takartam, ott még zöld állapotban eltűnt a cseresznye. :(
Az interneten sok "tuti" riasztó van, de egyiről sem láttam egy objektív véleményt, neadjisten egy videót , hogy mennyire megrettennek a seregélyek stb...
Van valakinek valamilyen pozitív tapasztalata, más riasztó berendezésről? Műsas? Repülő műsas, vijjogó hang stb ? bármi?
A sebet képes lenne benőni a fa, de egyet értve az előttem szólóval, mivel villás elágazás van lejebb, ezért ezt az ágat célszerű tőből levágni és a másikból nevelni egy egytörzsű szép fát. Különben fenn áll annak veszélye, hogy akár 5-10 év múlva is, de előbb-utóbb ketté hasad a fa. (A törzsből kiindulva olyan oldalágakat legérdemesebb meghagyni, ami olyan szögben áll, mint a magad elé tartott kifszített ujjaid közül a hüvejkujjad, esetleg a kisujjad, a középsőhöz viszonyítva. Ebben az esetben biztos, hogy a legnagyobb gyümölcsterhelés estén se hasad le az oldalág.)
Az egészséges részig vissza kell kaparni. Már elkezdte benőni a beteg részt. Jól viselkedett. De a maradékot ki kell vágni jó éles késsel. Azután le kell kezelni egy kis rézzel.( Valami rezet egy kis vízben feloldani, és azzal lekenni.) Még lehet, hogy tennék hozzá egy kis kontakt rovarölőt. (Karate, judo,sumi alfa...)Nem látom, hogy rovarürülék van- e az alján. Biztos, ami biztos.
Kb. 5 éves almafánk eddig gyönyörűen fejlődött és termést is szépen hozott tavaly. Most vettük észre a törzsén ezt a furcsa betegséget. Nem tudjuk mi tévők legyünk nagyon kérem adjatok tanácsot mert nagyon bántana ha elpusztulna.
Sziasztok! Amit tavasszal bontottam meg bordóilevet, vajon jövő tavasszal is felhasználható még? Általában lehet tudni a megbontott permetszerek meddig felhasználhatóak? Nem nagyon szoktam hagyni megbontott permetszert, de kicsik még a gyümölcsfáim, és a literes bordóilevet nem tudtam elhasználni idén, főleg, hogy a késő őszi lemosó permetezés elmaradt. Köszi a segítséget!