Keresés

Részletes keresés

pernahajder Creative Commons License 2007.06.09 0 0 813
Nézd, kár ezen vitatkozni. Te azt mondot, hogy nem igaz, a törvény meg, amit szó szerint becitáltam, mást mond. Ezzel el is van boronálva, minek tovább szaporítani a szót?
Előzmény: cren (812)
cren Creative Commons License 2007.06.09 0 0 812
Márpedig az AB indoklásában szereplő kitétel, miszerint "A Ve-nek az a szabálya, amely feljogosítja az Alkotmánybíróságot arra, hogy az OVB-t új eljárásra utasítsa, azt jelenti, hogy az OVB-t a megismételt eljárásban — összhangban az Abtv. 27. § (2) bekezdésében foglaltakkal — nemcsak az Alkotmánybíróság határozatának a rendelkező része, hanem annak indokolása is köti, annak tartalmát az OVB a megismételt eljárásban és a határozathozatal során köteles figyelembe venni." - nem igaz. Ami nem érdemi, az nem köthet senkit.
Előzmény: pernahajder (811)
pernahajder Creative Commons License 2007.06.09 0 0 811

Mint mondtam, ez a dolog összetettebb.

 

Abból az okból, amelyből az OVB korábban elutasította, az új eljárásban már nem utasíthatja el. Ennyit jelent az, hogy az AB határozatának egésze kötelező.

 

De Halmainak igaza van abban és csak abban, hogy az OVB újra elutasíthatja, nincs igaza abban, hogy akár ugyanazon okból. Ha az OVB-nek az elutasítás a célja, kereshet más elutasítási okot.

 

Nem olvastam Szikinger cikkét, de amennyire ismerem őt magát, mást ő sem írhatott.

Előzmény: cren (806)
tvisztugél Creative Commons License 2007.06.09 0 0 810

off

Nekem meg eről Orbán őszi agresszív kismalac-taktikája jut eszembe. Miután nem sikerült megbuktatnia Gyurcsányt, kitalálta, hogy tkp. azért fenyegetőzött, hogy jobban hozzáragassza az MSZP-t Gyurcsányhoz, mert nem mostz akarta megbuktatni.

on

Előzmény: anton pavlovics (798)
tvisztugél Creative Commons License 2007.06.09 0 0 809
Ilyeneket én is tudok mondani, de tény, hogy Holló érdemeiről (pártkarrier ide, pártkarrier oda) pl. a Pajzán alkotmányjogi tanszékén másképp gondolkoznak, merthogy elég komoly része volt a mostani rendszer kidolgozásában. Zlinszky és Lábady viszont lelkes amatőrökként csöppentek a szakmába. Bragyova pedig szvsz két emelettel van a mostani átlag és néggyel Zlinszkyék fölött: Csoda, hogy bekerült.
Előzmény: pernahajder (799)
tuutuu Creative Commons License 2007.06.09 0 0 808

Ez esetben sajnos azt a következtetést kell levonnom, hogy elképzelésed sincs, hogyan kellene működnie egy alkotmánybíróságnak.

Kezdve ott, hogy betartja a róla szóló törvény nemigen magyarázandó sorát ( Esztergom), a pöffeszkedés ( ennek számtalan példáját mutatta Sólyom már akkor is, ezt azóta csak fokozni tudta) egyáltalán nem szükséges része az AB-nak.

Ha éthosz-ra gondolsz, a pöffeszkedés nem éthosz.

Amúgy pedig a leggyalázatosabb pártpolitikát művelte.

De ez mindegy, valóban az AB olyan, mint kis hazánk.

Előzmény: edice petlice (786)
pikdáma Creative Commons License 2007.06.09 0 0 807

Szikinger cikke úgy látszik meggyőzte pernahajdert, nem gond az ha valakinek szinuszosan változik az álláspontja -- láttunk már ilyet.

 

Most már csak Biharinak kéne elismernie a tévedésüket, de tartok tőle, hogy ő nem ilyen nagy lélek...

Előzmény: cren (806)
cren Creative Commons License 2007.06.09 0 0 806

"amit felvetsz, azt már a topiknyitóban leírtam. Azzal kezdtem, hogy Halmai Gábornak igaza van."

 

Később azonban más álláspontra helyezkedtél:

 

"pernahajder válasz | megnéz | könyvjelző 2007.06.07 09:29:03 (536)

Abtv 27. § (1) Az Alkotmánybíróság határozata ellen fellebbezésnek nincs helye.

(2) Az Alkotmánybíróság határozata mindenkire nézve kötelező.

 

Mint látjuk, nem a rendelkező rész, hanem a határozat mint egész kötelező. Halmainak ezért nincs igaza."

 

A határozat, mint egész, azonban nem kötelező, csak az érdemi része, az pedig szőröstül-bőröstül a rendelkező részben van. Az indoklás nem érdemi része a határozatnak. Erre bátorkodtam rámutatni. Örülök, hogy végül visszatértél az eredeti álláspontodhoz, miszerint Halmai Gábornak igaza van.

Előzmény: pernahajder (805)
pernahajder Creative Commons License 2007.06.09 0 0 805

Tudom, hogy siralmas vagyok, csak hát amit felvetsz, azt már a topiknyitóban leírtam. Azzal kezdtem, hogy Halmai Gábornak igaza van.

 

Ezért mondtam, hogy inkább kérdezz!

Előzmény: cren (772)
Callie Creative Commons License 2007.06.09 0 0 804

Nem hoztak döntéseket pártmegrendelésre, működőképessé tették az alkotmányt, melynek keretei között egy liberális-demokratikus politikai rend és egy piacgazdaság lehetséges. És tették mindezt általános jogi elvek alapján, széles körben érvényesnek elfogadott jogi argumentációval, és nem valami specifikus ideológia alapján. Konszenzust kovácsoltak és konszenzust testesítettek meg.

 

Konkrétan? Mondj egy adott tettet, amivel "működőképessé tették az alkotmányt".

Előzmény: edice petlice (796)
pernahajder Creative Commons License 2007.06.09 0 0 803
Szerinted. Szerintem meg éppen hozzád illő.
Előzmény: Törölt nick (802)
pernahajder Creative Commons License 2007.06.09 0 0 801
Hosszú, kollegina!
Előzmény: Törölt nick (800)
pernahajder Creative Commons License 2007.06.08 0 0 799
Lábady Tamás és Zlinszky János messze felette áll szakmailag a mai csapat nagy részének. Bragyova, Holló (pártkarrier) sehol nincsenek hozzá képest.
Előzmény: tvisztugél (797)
anton pavlovics Creative Commons License 2007.06.08 0 0 798

Neki a zsebe a moralitása. Úgy kell neki elmagyarázni. Semmi baj, onnan kell kezdeni, ahol van. Fejlődik ő, ha hagyják.

 

December 5. modszerek analógja, dehát így jártunk.

 

Gyurcsány bukása azért megmutatná, mit nem lehet. Különösen, ha nem a 2010-es rendes választáson történne. Azért kell az MSZP-nek küzdenie, hogy a csúfság ne történjen meg vele.

Előzmény: tvisztugél (762)
tvisztugél Creative Commons License 2007.06.08 0 0 797
A demokráciát több tényező "csinálta", az AB-t viszont speciel az MSZMP. Utána lehet nézni. Aztán az ellenzék részben javított a minőségén (Sólyom), részben rontott (Lábady, Zlinszky).
Előzmény: edice petlice (795)
edice petlice Creative Commons License 2007.06.08 0 0 796
Nem hoztak döntéseket pártmegrendelésre, működőképessé tették az alkotmányt, melynek keretei között egy liberális-demokratikus politikai rend és egy piacgazdaság lehetséges. És tették mindezt általános jogi elvek alapján, széles körben érvényesnek elfogadott jogi argumentációval, és nem valami specifikus ideológia alapján. Konszenzust kovácsoltak és konszenzust testesítettek meg.
Előzmény: Callie (794)
edice petlice Creative Commons License 2007.06.08 0 0 795

Én az egész első AB-ról beszéltem, nem külön Sólyomról, bár aligha tagadhatóan a testület intellektuálisan legfajsúlyosabb figurája volt.

Abban pedig nem kételkedem, hogy az MSZMP egyedül is nagyon jó demokráciát tudott volna csinálni, a "másik oldal" csak a minőséget rontotta :)

Előzmény: tvisztugél (793)
Callie Creative Commons License 2007.06.08 0 0 794

Konkrétan Sólyomra gondolok, akinek egy évvel a nyugdíjba vonulása előtt kiutalt (az AB) egy szolgálati lakást. Majd a nyugdíjazás után megtartotta, arra hivatkozva, hogy a saját lakásában a gyermeke lakik a családjával, és neki nincs hol máshol laknia. Egészen addig abban lakott, amíg nemrég beköltözött a KE-rezidenciába.

 

De mindegy: te beszéltél éthoszról, miben mutakozott az meg?

Előzmény: edice petlice (792)
tvisztugél Creative Commons License 2007.06.08 0 0 793
Annál is könnyebben went native, mert az AB-t a szocializmusban szocializálódott jogtudósok konstruálták meg. Úgy kellett néhány, a szocializmusban szocializálódott, de magában a katolikus gondolkodót idejében felfedező jogászt importálni, hogy ne legyen egyszínű a társaság. Sólyom valóban kiemelkedett az "ellenzéki" oldalból, viszont ezt testületi éthosznak tartani szvsz túlzás.
Előzmény: edice petlice (789)
edice petlice Creative Commons License 2007.06.08 0 0 792
Nem vagyok tájékozott az alkotmánybírók lakásügyeiben. Gondolom, szolgálati lakásokat kaptak, majd ezeket a lakásprivatizáció során kedvezményesen megvehették. Jól jártak, mint másik félmillió magyar állampolgár.
Előzmény: Callie (791)
Callie Creative Commons License 2007.06.08 0 0 791
Mert azt értjük,hogy "internalizáltak", vagyis bentlakásos intézményekké alakítottak néhány állami ingatlant.
Előzmény: edice petlice (789)
Callie Creative Commons License 2007.06.08 0 0 790
Konkrétan miben mutatkozott meg az az ethosz a lakásügyeken kívül?
Előzmény: edice petlice (789)
edice petlice Creative Commons License 2007.06.08 0 0 789

Én nagyon kellemesen csalódtam, hogy az első AB, amely a szocializmusban szocializálódott és karriert csinált emberekből állt, nemcsak hogy felfedezte magának, mi fán terem egy alkotmánybíróság, hanem messzemenően internalizálta is azokat az eszményeket, melyek internalizálása egy ilyen intézmény megfelelő működtetéséhez elengedhetetlen. Van egy angol kifejezés, a "going native", gondolom, a birodalom korából származik, és arra utalt, hogy nagyon sok brit gyarmati tisztviselő kinevezése után elkezdte a gyarmatosított alattvalók érdekeit képviselni a birodalmi központ érdekeivel szemben. Ma átvitt értelemben használják. A BBC elnöke Blair haverja volt, de miután Blair kinevezte, express gyorsasággal konfliktusba került vele. Because he went native. A közszolgálati újságírás érdekeit kezdte védeni barátja politikai érdekeivel szemben.

Az AB testületi ethoszát a paritás elvének legprimitívebb alkalmazása kidobta a szemétdombra. Egy jogász végzettségű kofa will never go native.

Előzmény: tvisztugél (788)
tvisztugél Creative Commons License 2007.06.08 0 0 788
Mik a jelei ennek a testületi éthosznak?
Előzmény: edice petlice (786)
Callie Creative Commons License 2007.06.08 0 0 787

Példamutatóan működött, a semmiből teremtett testületi ethoszt,

 

És mivel a megteremtett ethosz megfázhat télen, azóta is abban a szolgálati, Sólyom által önmagának kiutalt lakásban lakik, amiben azóta Sólyom gyemekei.

 

Előzmény: edice petlice (786)
edice petlice Creative Commons License 2007.06.08 0 0 786

"Szóval az AB a nemes arcélű, kiváló ember, Sólyom László idején röpült a legmélyebben."

Ez nem igaz. Példamutatóan működött, a semmiből teremtett testületi ethoszt, rendkívüli mértékben hozzájárult a liberális demokrácia alkotmányos kereteinek kialakításához. Páratlan tekintélynek örvendett, mert tudta a különbséget a "magas poltika" (alkotmányos politika) és az "alacsony politika" (pártpolitika) között. 

Előzmény: tuutuu (783)
cren Creative Commons License 2007.06.08 0 0 785
Nem is értem, miért nem írták bele a méltóságos urak a rendelkező részbe, hogy "oszt' jónapot!"...:-)))
Előzmény: Törölt nick (780)
pikdáma Creative Commons License 2007.06.08 0 0 784

Sajnálatos, de az AB is az ország tükre.

Szeretnénk hinni, hogy jobb, különb, de nem az.

 

Peches ország....

Előzmény: tuutuu (783)
tuutuu Creative Commons License 2007.06.08 0 0 783

Mondjuk az AB legnagyobb alkotása a fidesznek a nyugdíjak körüli matatásáról szóló határozat volt.

Na, az nálam aztán mindent vitt.

Elég lett volna az alkotmány 70. paragráfját citálni, és el van kefélve az egész. Ehelyett először kilőcsölték a Czúcz Ottóra, akiben volt annyi vér, hogy egy év után visszaadta, és ( a végére) párhuzamos véleményként a halál faszára küldte a törvényt, amihez akkor a Bihari csak 1 mondatot írt: csatlakozom az előttem szólóhoz.

Szóval az AB a nemes arcélű, kiváló ember, Sólyom László idején röpült a legmélyebben. Annál lejjebb már úgyse lehet...:}}

Viszont ceterum censeo, legyen alkotmánybíróság.

 

Igaz, kisbetűvel írva...:}}

Előzmény: figyelő (776)
figyelő Creative Commons License 2007.06.08 0 0 782

Én is ezt mondtam.

:-)

Előzmény: Törölt nick (780)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!