Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2532

Mert egy nagy állatkertben kísérleti nyulak vagyunk mind.

(Ja, nem. Az állatkísérlet tiltottabb. Mármint gerinces állatokra vonatkozóan. Gerinctelen embereknél ez nem gond.)

Előzmény: szilvatövis (2531)
szilvatövis Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2531

Ok. Te tudnál meggyőző érveket felhozni a tiltás mellett?

Tehát miért tiltsuk a GMO mentes feliratot az élelmiszeren?

Előzmény: mma (2530)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2530

Hülyeséggel nem vagyok meggyőzhető. De ahogy a védőoltások példája mutatja, lézezik olyan helyzet, ahol a közösség (emberiség) érdeke előbbre való, mint a szabad választás. Ezért ezt eleve kizárni nem tudom. De ez nem azt jelenti, hogy valamiféle GMO-táborba tartozom, hanem csak azt, hogy egyoldalú információk alapján nem alkotok határozott véleményt.

Előzmény: szilvatövis (2529)
szilvatövis Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2529

Értem. A kimutathatóság tényszerű, de legyen feltételes.

Ha viszont meggyőzhető vagy a szabad választás korlátozása mellett, akkor üdvözöllek a GMO táborban.

Előzmény: mma (2528)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2528

Ha Te is úgy gondolod, hogy ez nem helyes gyakorlat, akkor ebben egyetértünk

Hát, ha meg tudsz győzni róla, hogy nem csak a csótányfehérje, hanem a GMO-mentesség is egyértelműen kimutatható (amivel kapcsolatban sajnos kétségeim vannak, de persze tényekkel meggyőzhető vagyok), akkor ellenérv híján igen, ebben egyet fogunk érteni. De mondjuk egy népszavazáson csak akkor szavaznék így, hogy ha azt is megismerem, hogy milyen érvek szólnak e mellett a szabályozás mellett.

Előzmény: szilvatövis (2527)
szilvatövis Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2527

Nos a GM termékek licencének java olyan vállalat tulajdonában van amelyik a saját kutatásai alapján kapta meg a forgalombahozatali engedélyt, és amelyiket el is ítélt bíróság hamisításért.

Ismert, hogy ugyanezen cég korábbi munkatársai migráltak az ellenőrző, engedélyező hatóságokhoz, de ez most nem is lényeges, hiszen legfeljebb abban a kérdésben lehet szerepe, hogy vannak-e releváns adataink az egészségügyi hatásokról, de a kérdés arról szól, hogy jogunk van-e a tudomány, gazdaság, profit, bármi nevében korlátozni egy élelmiszer eredetének megismerhetőségét. Bármiféle ok, ízlés, vallás, szokásjog, stb. lenne is alapja a választásnak.

Csak akkor, ha ez (mármint, hogy nem tartalmaz csótány fehérjét) egy nem bizonyítható az állítás.

Világos. Tegyük fel, hogy egyértelműen kimutatható (egyébként valóban kimutatható).

Nem vagyok naprakész, de ha nem évültek el az információim, akkor US törvény tiltja, a GMO mentes megjelölést az élelmiszereken.

Ha Te is úgy gondolod, hogy ez nem helyes gyakorlat, akkor ebben egyetértünk, mutatok egy másik érdekességet.

Előzmény: mma (2525)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2526

Csak akkor, ha ez (mármint, hogy nem tartalmaz csótány fehérjét) egy nem bizonyítható az állítás.

De azért el tudok képzelni olyan érvelést, ami engedékenyebbé tenne.

Előzmény: mma (2525)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2525

A különbség az, hogy én megtörtént események alapján példázódtam... :-)

Jó lenne tudni, hogy pontosan mi alapján, és mi köze annak a GMO-hoz.

Elfogadhatónak tartanád-e, ha tilos lenne feltüntetni a egy gyártónak hogy nem tartalmaz csótány fehérjét az adott élelmiszer arra a tudományosan bizonyított tényre alapozva, hogy egyenértékű a hagyományos fehérjékkel?

Előzmény: szilvatövis (2523)
szilvatövis Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2524

Ez igaz, de mindkét oldalra. A hisztériakletés médiasegédlet nélkül nem megy. 

Előzmény: mma (2522)
szilvatövis Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2523

A különbség az, hogy én megtörtént események alapján példázódtam... :-)

De tekintsünk el a körítéstől! 

Van véleményed a kérdéssel kapcsolatban?

Elfogadhatónak tartanád-e, ha tilos lenne feltüntetni a egy gyártónak hogy nem tartalmaz csótány fehérjét az adott élelmiszer arra a tudományosan bizonyított tényre alapozva, hogy egyenértékű a hagyományos fehérjékkel?

Előzmény: mma (2520)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2522

Ami pedig a "tudomány nevében" folytatott írtóhadjáratokat illeti, azt nem a tudósok, hanem a bulvármédia csinálja. Bármi ellen, és bármi mellett hadjáratot folytatnak, ha olvasottságot érnek el vele. Ezért kell ésszel olvasni mindent.

Előzmény: szilvatövis (2519)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2521

Bár, mondjuk, ha az az ominózus cég Mészáros Lőrinc tulajdonában van, akkor azért én is óvatosabb lennék.

Előzmény: mma (2520)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2520

mert a gyártó cég tudományos vizsgálata alapján az élelmiszerfelügyelet (akinek prominens vezetői az említett cég korábbi alkalmazottai)

Látom, azért tőled sem állnak nagyon távol az összeesküvéselméletek. Mi a különbség e kööztt, és a között, amikor a védőoltások ellen hoznak fel ilyen "érveket"?

Előzmény: szilvatövis (2519)
szilvatövis Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2519

Nem csak ez a különbség, hanem az is, hogy ebbe a példába be van kódolva az eredmény.

Én például megéltem, hogy tudományos "irtóhadjáratot" vezettek a margarin (hidrogénezett növényi olajok) érdekében a vaj ellen, vagy idióta hisztériakampányt folyattak a tudomány nevében a tojás ellen, egyik napról a másikra padlóra küldve az ágazatot, vagy éppen tudománytalan hisztériakeltést folytattak a DDT ellen.

Nem eldöntve tehát kinek van igaza egészségügyi hatások tekintetében, maradjunk a jelenlegi piaci gyakorlat értékelésénél egy egyszerű hasonlattal!

Elfogadhatónak tartanád-e, ha hoznának olyan törvényt, hogy ezentúl lehet "csótányhúst" keverni az élelmiszerekbe, mert a gyártó cég tudományos vizsgálata alapján az élelmiszerfelügyelet (akinek prominens vezetői az említett cég korábbi alkalmazottai) egyenértékűnek nyilvánította az elterjedt, hagyományos fehérjekészítményekkel.

Elfogadhatónak tartanád-e, ha nem kellene feltüntetni, az élelmiszeren, hogy csótányhúst tartalmaz, sőt tilos lenne feltüntetni a többi gyártónak azt is, hogy nem tartalmaz csótányhúst?

Előzmény: mma (2514)
Mungo Creative Commons License 2019.08.03 -1 0 2518

Még szerencse hogy a magyar kormány kitiltotta a francba a GMO növényeket.

Ez neked biztosan szerencse, mer nem kell megkérned senkit, hogy olvassa már el neked, mi van az élelmiszer csomagolására írva.
Az írástudók se henceghetnek, hgy ők bizony el tudják olvasni.

Előzmény: snvc (2515)
snvc Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2517

Pedig akkor mennyivel buzgóbban morzsolgatnád a rózsafűzért. :-)

Előzmény: mma (2516)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2516

Nem, a szerencse az, hogy a védőoltásokat (még) nem tiltotta ki.

Előzmény: snvc (2515)
snvc Creative Commons License 2019.08.03 -1 0 2515

Még szerencse hogy a magyar kormány kitiltotta a francba a GMO növényeket.

Előzmény: mma (2512)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2514

Ez így van. Ami engem zavar ebben a dologban az az, hogy pontosan ugyanolyan idióta hisztériakeltés folyik a GMO ellen, mint pl. a védőoltások ellen. Persze látom akkülönbséget: aki nem akar GMO élelmiszert enni, az nem veszélyezteti a többi ember egészségét, míg aki nem oltatja be a gyerekét, az igen. De a mögötte meghúzódó, összeesküvéselméleteken alapuló bizalmazlanság a tudománnyal szemben ugyanaz.

Előzmény: szilvatövis (2513)
szilvatövis Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2513

Az élelmezés csak részben tudomány kérdése.

Javarészt szubjektív, sokszor teljesen irracionális okokra visszavezethető döntések sorozata, amit hívhatunk akár ízlésnek is.

A kérdés van-e jogom eldönteni, választhatok-e az egyéni preferenciámnak, ízlésemnek megfelelő élelmiszert?

Ennek fényében logikus-e az, ha valaki nem akar például nyúlhúst, disznóhúst, vagy éppen csótányokból kinyert fehérjekoncentrátumot fogyasztani?

Ez egy fontos alapkérdés. A válasz alapvetően meghatározza a GM termékek piaci megjelenéséhez való viszonyt is.

Előzmény: mma (2512)
mma Creative Commons License 2019.08.03 0 2 2512

Azért találták ki a tudományt, hogy bizonyos dolgokról objektíven el lehessen dönteni, hogy igaz, vagy hamis. Nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy külső megfigyelőként lássuk, hogy kinek vannak szakmai (tudományosan megalapozott) érvei a másik álláspontja ellen, és kinek nincsenek. Ki érvel logikusan, és ki az, aki érvek híján összeeskövéselméletekbe menekül.

Azt viszont jól látod, hogy a hierarchikus, hatalmi szóval való irányításnak nyilvánvaló veszélyei és hátrányai vannak. De akkor miért csodálkozol a NER-rel szembeni ellenálláson? Azt szeretnéd, ha szakemberek helyett NER-kompatibilis káderek döntsenek mondjuk az atomerőműveink biztonsági rendszereidől? Csernobil példája pontosan mutatka, hogy mihez vezet ez. Engem ez valahogy jobban aggaszt, minf a GMO.

Előzmény: Szelki (2510)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.08.03 0 0 2511

Hogy hozzászóljak az emelkedett színvonalú értekezésetekhez: 

szerintem a titkosügynökségek, vagy nevezétek ahogyan akarjátok, ők a világ megrontói . A közéletben a súlypont áthelyeződött a titkosok oldalára . 

Szelki Creative Commons License 2019.08.02 -1 2 2510

Ez pont olyan, mint a függetlenobjektív újságíró mítosza. A Simicska médiabirodalom szolgáltatta nekünk a legjobb példát arra, mennyire függetlenobjektívek a devizahitelekkel megterhelt, nettó 200 ezret kereső újságírók. Arról írnak, amiért megfizetik őket. Akárhányszor pálfordulnak, naponta többször is, ha azt várják tőlük.

A "tudományos értelmiség" a legszűkebb szakmájukon kívül ugyanolyan laikusok, mint bárki más. A legszűkebb szakmájukon belül pedig rohadt jól irányíthatóak, mind a generációkon átívelő szelektálási mechanizmuson keresztül, mind a szakmai-politikai kinevezések által, mind a források elosztásával.

Nagyon egyszerű a világot irányítani, ha hierarchikusan építed fel. Olyan, mint a Szupermario. Csak pénzcsapokat nyitsz-zársz, és a világ úgy táncol ahogy Szupermari fütyül.

Előzmény: Szelki (2509)
Szelki Creative Commons License 2019.08.02 -1 1 2509

Naív vagy, mint a kurvaélet.

Tudod ki vagyok, ugye? Nem téveszt meg az új nickem.

2015-ben megdöbbentem azon, mennyire elment a józan ész az ELTE TTK-n. Mennyire mély a gyűlölet a NER ellen. Amikor én részben ott szocializálódtam, és máig az az alma materem.

Soha nem értettem, hogy a legegzaktabb természettudomány, a fizika művelői hogyan lehetnek ennyire politikailag agymosottak, generációkon átívelően.

Aztán rájöttem, hogy ez a Napnál is világosabb. Hidegháborús tudományról beszélünk. Atombombát és hidrogénbombát csináltak. A legfejlődőbb korszakukban. A legélesebb világpolitikai helyzetben. Konferenciákra jártak. Külföldre!!!

Nem lehetett akárki tanszékcsoportvezető. Jánossy a műegyetemen, máig érződik a hatása, relativitástagadók kedvenc forrása.

Novobátzky Károly az ELTE-n. Marx György.

Mind hithű kommunista. Szerinted lehettek volna mások?

Teller Ede. A hidegháború kellős közepén, a hidrogénbomba atyja. Szerinted nem volt folyamatos politikai kontroll alatt? Vagy akár Manhattan projekt teljes személyzete?

Szerinted ahol atombombát tárolnak, abban az országban szabad a politikai paletta?

A tudóst (legalább is a tisztességesebb fajtát) a kíváncsisága, az igazság megismerésének a vágya hajtja és nagy marhaság ideológiai alapokon korlátozni a tevékenységüket.

Naív vagy, mint a kurvaélet.

Előzmény: Mungo (2507)
snvc Creative Commons License 2019.08.02 0 1 2508

A tudománynak fingja sincs mivel szórakozik, ahogy az atombomba kifejlesztésénél sem volt. A GMO után szerintem áttérhetünk a génmódosított emberekre, mert azok majd mennyivel szuperebbek lesznek.

Előzmény: Mungo (2507)
Mungo Creative Commons License 2019.08.02 0 2 2507

Amit a Fidesz tesz az rossz, aki ez ellen hőbőlög az jó.

Hát ezt nem tudom miből sikerült kiolvasnod. Az, hogy a most regnáló kormány is csinál hülyeségeket és adott esetben nekem ez nem szimpatikus még nem jelenti azt, hogy akkor egy megrögzött bolsevik, kommunista csökevény lennék. 

Akár milyen színű politikus próbálna azzal meggyőzni, hogy a tízparancsolat betartásával a legtöbb halálos betegség megelőzhető lenne, biztosan lennének ellenvetéseim. Ettől most tényleg úgy gondolod, hogy ilyet csak valami elvetemült kommunista pártkatona mondhat?

Azt gondolom, hogy a politika ne avatkozzon a tudomány dolgaiba, mert abból eddig semmi jó nem sült ki.

A tudóst (legalább is a tisztességesebb fajtát) a kíváncsisága, az igazság megismerésének a vágya hajtja és nagy marhaság ideológiai alapokon korlátozni a tevékenységüket. (Mennyire vitte előre a magyar tudományos életet a dialektikus materializmushoz ragaszkodó elvi irányítás? Mit nyertünk azzal pl, hogy Simonyit nem engedték kutatni? )

De ez itt is off, inkább ne folytassuk.

Előzmény: Szelki (2506)
Szelki Creative Commons License 2019.08.02 0 1 2506

Süt a szövegeidből a politikai elfogultság, és a mélyen gyökerező, kiírthatatlan gyűlölet mind a regnáló kormány, mind azok szavazói ellen.

Nagyon egyszerű az iránytűd. Amit a Fidesz tesz az rossz, aki ez ellen hőbőlög az jó.

Ez nagyon kevés alap ahhoz, hogy minden szakmában tótumfaktumnak képzeld magad. Ez csak a szánalmas ellenzéki roncsderbi egyperces hőseinek szintjére elég.

De azért, mert nem tudok tojást tojni, még képes lehetek felismerni ha záp.

Erősen kétlem. Két-három érzelmesítő cikk a száznapos tojásokról, hergelő politikai üzenet arról, hogy a neresek csak friss tojásokat hajlandóak enni, és a legharcosabb záptojáshívő leszel. Ha azt HISZED, hogy ezzel meg lehet buktatni a kormányt, te megeszed, azon ne múljon.

Előzmény: Mungo (2505)
Mungo Creative Commons License 2019.08.02 -1 1 2505

Nagyon bölcs vezető vagy, ugye?

Nem valószínű. De azért, mert nem tudok tojást tojni, még képes lehetek felismerni ha záp.

Előzmény: Szelki (2503)
Mungo Creative Commons License 2019.08.02 -2 1 2504

Én már látom rajtad, te tényleg mindenhez is jobban értesz.

Pedig nem. De azért a Liszenkoizmust talán mégsem kellene üdvrivalgással fogadnom. :o)

Előzmény: Szelki (2503)
Szelki Creative Commons License 2019.08.02 -1 0 2503

Tekintve, hogy Magyarországon tilos a GMO termesztés minden változata, rajtunk nem segít. 

Sajnálatos módon ezt a bölcs politikusok az alaptörvényben garantálják. 

Én már látom rajtad, te tényleg mindenhez is jobban értesz. Sokszor vezettél már országokat? Nagyon sikeres voltál ezen a téren IS mindig, ugye? Nagyon bölcs vezető vagy, ugye? Hányszor játszottad végig a Civilization VI-ot? Extra Large pályán is mindig nyertél? Te akkor tényleg profi vagy ebben a témában IS.

Előzmény: Mungo (2499)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!