Keresés

Részletes keresés

Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.29 0 0 275
öszönöm!
Megkaptam.

Itt meg egy újabb tag a gyűjteményembe. Még egy ,,típusazonosító" kendő Afganisztánból:
Előzmény: Anonymus65 (274)
Anonymus65 Creative Commons License 2007.05.27 0 0 274
Teljesen igazad van. A mailt megkaptad? Ha nem, kéne egy korrekt cím.
Előzmény: Zicherman Istvan (273)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.27 0 0 273
Reményében igen, de sikkerel semmiképen.
Egy hatásos partizánháborúra már békeidőben el kell kezdeni készülni, illetve felkészíteni.
Ez jelenleg lehetetlen Magyarországon, és nem is lehet kivitelezni. Többek között oktatók hiánya (doktrínáról, stratégiáról, operatív feladatokról és megfelelő partizán-harcászatról már nem is beszélve. A két kezem elég, hogy összeszámoljam, hány ilyen szakértő van az országban.

Úgyhogy - semilyen képzés sincs.:(
Előzmény: Anonymus65 (272)
Anonymus65 Creative Commons License 2007.05.27 0 0 272
Szerintem a kérdésednek a végéről elmaradt a vigyorgó emberke. (smiley)
Azzal az egy századnyi hk-val és ütegnyi löveggel, nomeg a könnyűlövészekre épülő szervezeti felépítéssel maximum partizánháborút lehet a siker reményében megvívni.
Előzmény: Zicherman Istvan (271)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.27 0 0 271
Milyenre? Tüzérségi-harckocsisra, azaz hagyományosra, vagy partizánháborúra, azaz gerillára (kis háborúra)?
Előzmény: Anonymus65 (270)
Anonymus65 Creative Commons License 2007.05.27 0 0 270
Ezt a VP-13-at nem ok nélkül Afganisztánban fejlesztették ki az oroszok. Nekünk, akkori műszaki tiszteknek ők mutatták be, elmesélve egy történetet az alkalmazásáról: Az afgánok az egyik hágó felöl mindig meglepték őket, ezért ezt az aknacsoportot letelepítették egy olyan területre, ahol tudták, hogy mindenképpen el fognak haladni, és nem tudják megkerülni. Az akna nagyon jól vizsgázott, az afgánok néhány - számukra felfoghatatlan robbanás után - visszavonultak, hátrahagyva az aknamezőn fekvő súlyos sérültjeiket. Természetesen ez az akna egy sereg etikai, hadijogi és humanitárius aggályt felvet, de vegyük figyelembe, hogy oroszok - az amerikaiakhoz hasonlóan - soha nem írtak alá semmilyen, az aknákkal kapcsolatos korlátozást. Pláne abban az időben ilyenekről még szó sem volt.
A gerillahadviselésben ez az akna mindkét fél részéről nagyon jól alkalmazható. azt elismerem, hogy tüzérségi tűz mellett, lánctalpasok alkalmazása közepette az érzékelő nem sokat ér, de ez a fajta hadviselés egyre inkább háttérbe szorul. Kis hazánk hadserege is már erre a hadviselésre lett átalakítva.:-(
Előzmény: Bujazliz (269)
Bujazliz Creative Commons License 2007.05.27 0 0 269
Üdv
A szeizmikus érzékelű aknák leg nagyobb hátránya az, hogy szeizmikus érzékelésű!
Egy harctéri események során keletkező refrakciós hullámok olyan mértékben eltorzítják a távolságmérést, hogy szerencsétlen elektronika szinte "meghülyül".

A golfpályán bemutatott aknaktelepítés és a bozótos területen végrehajtott aknatelepítés közötti különbség ég és föld.
Az újsághírek és reklámok mindíg golfpályás környezetről írnak.
Előzmény: Anonymus65 (266)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.27 0 0 268
Én raktam be. Az ,,Ohotának" vannak más verziói is.
Vannak akna-érdekességek. Folytatni kéne az akna-ismertetést, csak sajnos időm alig van:( Még a sürgős munkákkal sem tudok mindig időre elkészülni. Éppen most dolgozok két kiskönyvön. Az egyik az aknák, mint fegyver, történetével foglalkozik, az ősidőktől az 1920-as évekig (beleértve a különböző, forradalmi terroristák által használt pokolgépeket, 1838-tól 1920-ig). A másik meg egy rövid füzet a Balkánon alkalmazott aknatípusokról (történetük, műszaki adatok, telepítés, felszedés, aknamezők jelölése, műszaki és gépi felszedésük, stb.). Ha készen vagyok vele, el akarom küldeni a tartalékos katonák országos szövetségének. Ha már a HM nem tesz semmit, akkor legalább ,,úttörő mozgalom-ként" és ,,szamizdat" verzióban létezzen a dolog. Van még egy csecsen, szabotázzsal és robbantással, aknatelepítéssel foglalkozó füzet, azt is le akarom fordítani (jó lesz az afganisztáni és iraki kontingensnek).
Előzmény: Anonymus65 (267)
Anonymus65 Creative Commons License 2007.05.26 0 0 267
Éppen most néztem a "Magyar Honvédség megsemmisült" topicban, valaki már említette ezt a rendszert "Ohota" néven. Véleményem szerint ez a rendszer gyalogsági és nem hk aknák vezérléséhez való, mert csak öt aknát lehet vele vezérelni. A harckocsi megsemmisítéséhez pontos találat kell, míg a gyalogsági ugróaknák nem igényelnek ennyire pontos helymeghatározást. Amúgy erről a rendszerről van rajzom és leirásom.
Anonymus65 Creative Commons License 2007.05.26 0 0 266
Az intelligens akna - legalábbis gyalogsági kivitelben - már létezik. A szovjetek fejlesztették ki, úgy tudom, hogy Afganisztánban. Az angol megnevezése: VP-13 A/P Seismic Control System. Egy, a föld alá telepített központi vezérlőegység irányítja. Az aknába minden irányból szeizmikus érzékelők adatai futnak be. Az akna ezek alapján vezérli a körzetében letelepített, elektromos gyújtású, ugró és repeszaknákat. Az érzékelőkön különböző erősségben beérkező szeizmikus jelek alapján meghatározza a zajforrás pontos helyét és a legközelebbi aknát robbantja. Felderíthetetlen, felszedhetetlen, meg kell várni míg a benne lévő telep lemerül (kb 69 nap).
Előzmény: Zicherman Istvan (264)
Kuruc71 Creative Commons License 2007.05.26 0 0 265
Csak ehez telepíteni kell 50 100 méter hosszan a föld alá az alagutat. Törődni kellene a szintkülönbséggel is mert bizonyos hajlás ív után a hengeres test megszorul. A gömbtest meg instabil, és nem egy könnyen állítható meg. Ez idő igényes rendkívülien.

Akkor inkább 1,5-2 méteres formázott töltetcsíkok saktáblaszerűen lerakva.

Gyors
Egyszerű
Hatékony
Nem romlik el.
Előzmény: Némedi László __ (261)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.26 0 0 264
Ühüm...:))) Az intelligens akna...:)) Amit operátor vezényel:)))
Előzmény: Némedi László __ (263)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.05.26 0 0 263
na persze lehetne távirányítású is (pl vezetékes), így sokat megspórolunk :)
Előzmény: Némedi László __ (262)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.05.26 0 0 262

már csak áramellátás kellene (amit persze adhatna akku, vagy napelem is). Lehetne nem csak egy cső, hanem csillag alakban egy egész terület behálózva, középen űlne a motoros akna. (akár több akna, így a még fel nem robbant ág még élhetne).

Érzékelők is kellenek olcsón.

Ha a cső műanyag, akkor elég nehéz magát a csövet felfedezni.

Kellene kis csip az intelligenciához (merre menjen, érzékelőket kezelje).

 

Gyors telepítést kellene kitalálni, bár eléggé moduláris lehetne, tehát csak a földmunka a kérdés.

A felszedésénél is elég az aknaindító modulját kiszedni, a cső nem veszélyes senkire.

 

 

Előzmény: Zicherman Istvan (259)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.05.26 0 0 261

az alagút akna lényege nem egy keskeny út lezárása, hanem akár 50-100 m-t is lehetne lezárni

(az akna "odagyalogol", ahol a hk-t érzékeli, amikor keresztezi az alagutat...)

Előzmény: Kuruc71 (260)
Kuruc71 Creative Commons License 2007.05.26 0 0 260
Szia István !

Ennél egyszerúűbb megoldás szerintem ha veszünk egy 90 fokos zártszelvény alakú ( "L" alakú) 2 méteres robtestet, melynek a belső felületébe réz béléstestet rakunk. Ezt az úton keresztbe rakva olcsón, és hatásosan meg lehet állítani a harcrárművet, mert a jet a lánctalpat futóművet, fenéklemezt tuti átvágja.

Ilyeneket használnak az épületek robbantásos bontásánal a vastag "I-H " acélgerendák átvágására.

Eltudom képzelni, hogy 50-80 cm es darabok a kívánt hosszra összekapcsolhatók legyenek, és így könnyen is szálíthatók.
Előzmény: Zicherman Istvan (259)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.26 0 0 259
Ha jól értettem - ez egy cső- (vagy inkább alagút-)akna, amelyben a hosszú cső adja a pályát, és benne szabadon mozog (,,járőrözik") maga az akna. Úgy, mint ahogyan a gázvezetékekben a csőmalac (robot)?

Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.26 0 0 258
Nos, átmásztunk a honvédségi topikból ide, hogy kitárgyaljuk Laci ötletét egy tankelhárító csőaknáról.
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.16 0 0 257
Hát nem itt volt az tuti!
Azért kösz!
Előzmény: Zicherman Istvan (256)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.16 0 0 256
Volt róla szó (vagy itt van, vagy még a légiós topikban, ahol elkezdtük annop az aknákat tárgyalni, melőtt ezt a topikot nyitottuk.

A volt Jugoszlávia területén alkalmazott ÖSSZES aknát kitárgyaltuk.
Előzmény: HUNTERKILLER (255)
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.16 0 0 255
Sziasztok!
Erről a típusról tudtok valamit?
PMA-2
Illetve ha tudnátok írni a hozzá nagyon hasonlókról azt szívesen venném.
Kösz és üdv!
swordmanus Creative Commons License 2007.04.19 0 0 254
Üdv!

Négy képet nem tettem még fel, ma este felkerül. Te megkaptad az e-mailem? Jól jönne az a pár orosz szó lefordítva... Köszi
Előzmény: Zicherman Istvan (253)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.18 0 0 253

Szia!

 

Most olvastam el:)

Igen lebilincselő olvasmány volt, de szerényebb annotációval is beérte volna:))))

Átküldtem a PBSz utasításnak a maradványait, megkaptad? Vagy nem ment át? (vacakol a postám:((

Előzmény: swordmanus (252)
swordmanus Creative Commons License 2007.04.18 0 0 252
Kedves István!

Jogos, úgy nehezebb tévednem. Bár a Baranya-szögben szerintem leginkább a horvát vs. szerb háborúban aknásítottak...
Könyved ajánlója oké? Olvastad?
Előzmény: Zicherman Istvan (249)
Josic Julien Creative Commons License 2007.04.18 0 0 251

Üdv Swormanus...

Természetesen harcoltak a horvátoktól is szerb oldalon, és fordítva, de ez elenyésző volt a katonák számához képest..

Különben a magyarokkal nagyon jó vol a viszonya a horvátoknak és ma is az...

Üdv... Josic...

Előzmény: swordmanus (248)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.18 0 0 250
Pardon, Szlovéniát akartam írni (elütések, elütések...)
Előzmény: Zicherman Istvan (249)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.18 0 0 249

Szia.

 

Inkább használjuk a gyűjtőfogalmat (Balkán-háború) és aztán szakaszokra bontva (p.l. Szlovánia különválása, horvátországi hadműveletek, stb.), ellenkező esetben könnyű belebonyolódni az eseményeket nem ismerő embernek az erőviszonyokba, politikai és katonai diplomácia útvesztőibe. Rendkívül bonyolult folyamatok játzódtak le ott néha napok és órák alatt!

 

Üdvözlettel:

ZI.

Előzmény: swordmanus (248)
swordmanus Creative Commons License 2007.04.18 0 0 248
Üdv Josic!

Azt gondoltam, hogy nem a horvátok aknáztak a magyar határ vonala mentén... Ellenben neked nem kell mondanom, hogy a szerbek is harcoltak a horvát háborúban, nyilván a másik oldalon... Csupán arra akartam célozni, hogy míg a Metro a balkáni háborút emlegeti gyűjtőként, addigén igyekeztem szűkebb definíciót alkalmazni. Ezért említettem horvát háborúként, Isten őrizz, hogy arra céloztam volna, hogy a horvátok aknásították a magyar határt. Érdekes is lett volna horvát testvéreinktól, meg flesleges is...
Előzmény: Josic Julien (247)
Josic Julien Creative Commons License 2007.04.18 0 0 247

Üdv Amerigo...

Azokat a horvát háborúban lerakot aknákat a szerbek ásták el. A horvátoknak Magyrországtól nem kellett tartaniuk. A szerbek pedig féltek attól, hogy a horvát speciális alakulatok, kis kerülőt téve Magyarország felől hatolnak be az elfoglalt területekre.

Üdv... Josic...

Előzmény: swordmanus (246)
swordmanus Creative Commons License 2007.04.18 0 0 246
A 2007.04.18-i Metro írja a címoldal alján: folytatódnak az aknaszedési munkálatok Pécs környékén a határ mentén. A Baranyai háromszögben még a horvát háborúban lerakott aknák felszedése folyik.
Erről Josic biztos többet tudna mesélni...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!