Keresés

Részletes keresés

Reaby Creative Commons License 2006.09.27 0 0 24

Szeretném közzétenni keresztanyám csalamádéjának receptjét, ami igen nagy tetszést aratott a családom körében.

 

Az alábbi zöldféléket kell finomra, szálasra vágni, legjobb hozzá az igazi gyalu:

- 3 kg káposzta

- 1 kg uborka

- 1 kg hagyma

- 1 kg paprika

Én még csak a díszítés kedvéért tettem bele vékony csíkokra vágott 3-4 szál sárgarépát is. Az egész mennyiséget bekeverni 40 dkg cukorral, 12 dkg sóval, 1 kk. borkénnel, és fél liter 10 %-os ecettel. Az egészet letakarva egész éjszaka hagyni kell pihenni, másnap reggel aztán be lehet gyömöszölni 1 literes üvegekbe. Fűszerfélét nem tettem bele semmit, így jól érvényesülnek a zöldfélék ízei. Lehet más zöldfélét is beletenni, pl. karfiolt, stb., ki mit szeret, a lényeg, hogy az alapanyagok összmennyisége 6 kg legyen. Azért szeretem ezt a fajta csalamádét, mert nem kell hozzá levet főzögetni és igen finom.

Törölt nick Creative Commons License 2006.09.26 0 0 23
Debrecentől délkeletre a határ felé: Létavértes és környéke a nagy tormatermő vidék.
Előzmény: tuutuu (21)
tuutuu Creative Commons License 2006.09.24 0 0 22

Most nézem, a google szerint a cukor elveszi az erejét.

Nna, jövő héten kiderül, mit tud a Mariska néni tormája...:}}}

Előzmény: tuutuu (21)
tuutuu Creative Commons License 2006.09.24 0 0 21

Az ecetes víz ( én egy pötty cukrot is szoktam bele ) valóban javít, de a második szaglászásnál már félig, a harmadiknál meg be kell kapnom egy jó nagy adagot, hogy működjön...

A múltkor egy másik topicban szóba került, hogy van az ország szélén egy vidék, ott olyan torma terem, mintha makói hagyma, kalocsai paprika lenne, persze elfelejtettem hol írta valaki. Egy jó nagy környék csak tormázik, és ott állítólag jó a torma.

Na, így jártam..:}}

Előzmény: szysssz (19)
Gruzmanek Creative Commons License 2006.09.24 0 0 20
Köszi szépen nagyon jó, csak nem szeretnék bele tartósítószert tenni, de akkor meg felforr:(
Előzmény: szysssz (17)
szysssz Creative Commons License 2006.09.24 0 0 19

Igen! régen még a torma is más volt:))) Nem tudtam egy szálat egyszerre lereszelni. Ma meg több ilye nylonba csomagolt szálat is lehet.,:(((

A lereszelt tormát tedd zárható üvegcsébe, tegyél hozzá kevés ecetes vizet, keverd krémesre. Jól zárd le az üveget, amit másnap nyiss ki és óvatosan szippancs bele! hatásos:))))))

Előzmény: tuutuu (18)
tuutuu Creative Commons License 2006.09.24 0 0 18

Háát, én is a torma miatt szoktam morogni. Nekem van saját is, de nemigen tud megríkatni, pedig nátha ellen kiváló..

A piacon se igen találtam még olyant, aminek az erejét el kellett volna venni. Nem tudom miért...:{{{

Előzmény: szysssz (16)
szysssz Creative Commons License 2006.09.23 0 0 17

Bocs, de most találtam meg az eredeti receptet:

20 literes zárható vödröm van, ahhoz adták:

5 l hideg víz, 35 dkg só, 60 dkg cukor, 1,5 l ecet (10 %-os), 1 csomag tartósítószer, 3 kk borkén, 50 szem feketebors, 7-8 babérlevél, 1 kk koriander, 1 kk mustármag, 2 kis szál torma.folyamatosan lehet a lébe tenni uborkát, hagymát, karfiolt, káposztát, klf paprikát, zöldparadicsomot, stb.

 

Én nem szeretem kerülgetni az apró magvakat, ezért macerátumot készítek: hideg vízbe teszem a fűszereket, kicsit kibővítve. bors, babérlevél, koriander, mustármag mellé kerül néhány szem szegfüszeg, szegfűbors, darabka fahéj, köménymag, kakukkfű, egy kis szál kapor. Az egészet felforralom a sóval, ecettel, cukorral. Jó fél napig hagyom ázni (ekkor teszem bele a kevés lével kikevert ként és tartósítót), majd a levet beleszűröm a vödörbe, s így csak az ízek kerülnek oda. (egy szlovák savanyúság tartósító dobozáról "vettem le" az összetételt. (Különleges ízek).

Folyamatosan töltöm fel uborkával, karfiollal apró hagymával, sokszínű paprika szeletekkel. Mindezek mellé általában teszek még nem érett szilvát félbe vágva, kimagozva, cukkínit meghámozva, felszeletelve. (Csak az öreg, rostos használható, mert a zsenge példányok hamar pépessé válnak)

Ha fogy, bármikor pótolható.

Előzmény: Gruzmanek (5)
szysssz Creative Commons License 2006.09.23 0 0 16

A céklát először kuktában rácson párolom Így nem áznak ki a vitaminok, ásványi anyagok, amiből állítólag rengeteg van benne. Levét leöntöm, hideg vízzel leöblítem és hámozom. Úgy működik, mint a héjában főtt krumpli.

Jóféle tormát a piacon szerzem be. Mámikák árulnak különféle átmérőjűt.

Előzmény: borosodó (14)
Gruzmanek Creative Commons License 2006.09.23 0 0 15
Először főzöd, mert így nem fő ki belőle az íze.
Előzmény: borosodó (14)
borosodó Creative Commons License 2006.09.22 0 0 14
Elöször főzöd, azután hámozod, vagy elöször hámozod, azután főzöd? De kipróbálom a nyers változazot is. Én is köszönöm.
Előzmény: szysssz (9)
papuc Creative Commons License 2006.09.22 0 0 13
Köszönöm. A céklát nem kell megfőzni?
Előzmény: Gruzmanek (12)
Gruzmanek Creative Commons License 2006.09.20 0 0 12
Mi ( anyukám és én) vizet forralunk cukorral és köménymaggal, egy pár percig, majd ecetet teszünk hozzá. (A mennyiségeket nem tudom megadni, mert attól függ, hogy mennyi céklát teszünk üvegbe és addig kóstolgatjuk, amíg jó nem lesz.) A megfőzött és megpucolt céklát lereszeljük, vagy vékony szeletekre vágjuk és a forró levet ráöntjük. Egy éjszakát áll, utána töltünk ecetet és üvegekbe rakjuk. Hűtőben sokáig elállna, ha nem ennénk meg igen gyorsan. Ha van, torma darabokat is teszünk az üvegbe.
Előzmény: borosodó (7)
trofimov Creative Commons License 2006.09.19 0 0 11

sziasztok!

 

 

a gyöngyhagymánál nem írtam, hogy hidegen kell a felöntőlevet ráönteni.

 

imádom a céklát, levesnek, savanyúságnak (eddig bótit ettem, de most kipróbálom)

a céklánál is hagyni kell kihűlni ugye?

 

ha van gyümölcscentrifugátok (póverdzsúször) akkor azzal facsarjátok ki, mert úgy megmarad a c-vitamin tartalma (ha megfőzitek akkor annyi). én egy kis répát meg zellert szoktam hozzá facsarni. nagyon finom. és egészséges.

 

alig várom már a savanyúkáposzta szezont....

 

 

 

magnum13 Creative Commons License 2006.09.19 0 0 10
en almat is szoktam hozzareszelni, nagyon szeretem enni.....de nem reszelni, marmint a ceklat :))
Előzmény: szysssz (9)
szysssz Creative Commons License 2006.09.19 0 0 9

Céklát egyszerre 2,5 kg-ot főzök meg kuktában  (3 l-es üvegnyi adag). Hámozás után lereszelem nagylyukú reszelőn. Megszórom örölt köménymaggal és frissen reszelt tormával, jól összekeverem. Felöntöm ecetes vízzel - cukor már egy nap alatt ázik ki a céklából annyi, amennyi szükséges. Üvegbe gyömöszkélem és lefedve a hűtőbe teszem - sokáig eláll tartósítószer nélkül is.

Megjegyzem, hogy a szeletelt (főleg, ha van díszítő késed, ami hullámos vágási felületet ad) jobban mutat, de íze a reszeltnek nálam jobb.

Különleges ízhatású cékla: a lereszelt céklához nagyon apróra vágott vöröshagymát keverek, felöntöm ecetes vízzel és be a hűtőbe. Más fűszer nem kell bele. Legalább 1-2 napig érlelem.

Előzmény: buttha (8)
buttha Creative Commons License 2006.09.18 0 0 8

Meghámozod, és vagy késsel gusztusos karikákra szeled, vagy uborkaszeletelőn vékonyra gyalulod. Készítesz egy neked kellemes ízű cukros-ecetes-köménymagos levet és ráöntöd. Hagyod benne állni legalább egy napig hideg helyen.

Érdemes belereszelni friss tormát is, mert nagyon jót tesz neki.

Előzmény: borosodó (7)
borosodó Creative Commons License 2006.09.18 0 0 7

Sziasztok.

Céklát szeretnék készíteni savanyuságnak. Hogyan kel elkészíteni?

1, megfőzöm a céklát? És?

ZsuR Creative Commons License 2006.09.17 0 0 6
Kis otlet a foknagyma es a gyongyhagyma hamozashoz.

A fokhagyma geredzdre ra kell tenni egy kest lapjaval es rautni. A hej szinte egeszben leveheto.

A gyongyhagymat egy percre forro vizbe tenni - konnyen hamozhato.
Előzmény: trofimov (4)
Gruzmanek Creative Commons License 2006.09.17 0 0 5
Sziasztok! Ismeritek a mázas cserépedényt, amiben káposztát szoktak savanyítani? Ebben szeretnék télire vegyes savanyút eltenni (uborka, karfiol, zöld dinnye, paprika, stb) volt erre egy receptem, de elkeveredett, van valami jó bevált receptetek?
trofimov Creative Commons License 2006.08.17 0 0 4

ribizli! gyümölcsök királynője!

csak példaként mondtam, mert attól hogy más topikokban bizonyos receptek előfordulnak, még lehet egy "tematikus" topikot nyitni (semmi bajom az olasz topikkal,sőt :))))

 

de ne vedd a szívedre kedves ribizli! inkább írj valami érdekeset ide. ha valaki annyira ért lekvárohoz mint te, akkor ezen topikban is tud hasznosítható infókat adni.

 

de itt egy fokhagyma/gyöngyhagyma savanyúság:

 

nagyon macerás a fokhagyma gerezdek pucolása de, megéri. a módszer alkalmazható gyöngyhagymára és kis hagymára is.

 

meg kell hámozni a hagymát és megpucolni.

egy enyhén ecetes sós felöntő levet készítünk ami nem túl fűszeres.

amikor forrásban van a lé akkor belerakjuk a hagymát 1-1,5 percre.

aztán kivesszük. és üvegbe rakjuk.

a levet ráöntjük. és kész.

 

 

ui. a mostani bolti tormák iszonyat gyengék. házilag hogyan kell tormakrémet készíteni?

ribizli Creative Commons License 2006.08.17 0 0 3
Nyugi, nem is fogom zavarni a topikodat.
Az olaszost 2002-ben nyitotta a gazdája, akkor kicsit más volt még itt a helyzet, és nem volt n db másik szinte azonos témájú, miért "járt volna a szám"?
ribizli
Előzmény: trofimov (2)
trofimov Creative Commons License 2006.08.17 0 0 2

sztem ennél vannak feleslegesebb topikok is. de ha nem tetszik nem kell látogatni.

a tippeket köszi, majd szétnézek ott is. (gondolom a többi topikban is vannak olasz receptek, de az olasz kajás topik megnyitásánál nem járt a szád pl.)

 

alant egy vöröskáposzta savanyúság készítési mód:

 

- a káposztát le kell gyalulni, majd alaposan besózni. tényleg alaposan.

lehetőleg valami nagy tálba kell tenni, és olyan helyen amit könnyű takarítani, mert sok kék-lila foltot tud hagyni egy morzsányi káposzta is.

- hagyni kell kb két órá állni a sóban.

 

közben el lehet készíteni a felöntőlevet:

- az ecet víz arány itt ízléstől függ, 3 liter vízhez kb 4 kanál cukor és két kanál só szükséges, a fűszereket (mustármag, bors, kömény, babérlevél, erőspaprika stb.) a felötőlével együtt kell megfőzni.

 

- a felöntőlevet hagyni kell kihűlni! mert ha forrón öntenénk rá akkor a káposzta nem marad ropogós.

 

- a káposztát üvegbe töltjük, de előtte a felöntőléből ki kell halászni a fűszereket és az üveg aljára tenni.

 

aztán rá a lé. én szalicillel szoktam tartósítani, egy késhegynyi a tetejére.

szerintem kibírja tartósító nélkül, bár úgy még nem próbáltam.

 

kb két hét múlva már fogyasztható.

 

 

 

 

ribizli Creative Commons License 2006.08.16 0 0 1
Na ezért tényleg felesleges volt új topikot nyitni!
Van rengeteg recept, ötlet a Konyha-trükkökben, onnan lehet kiindulni.
Van a Különleges lekvárok topik, ahol egyszerűek receptjei is vannak.
Csak a keresést kell használni, illetve olvasni a régi és rengeteg jót tartalmazó topikokat!
ribizli
trofimov Creative Commons License 2006.08.16 0 0 topiknyitó

ki mit szokott elrakni a téli hónapokra ilyenkor? milyen módszerekkel? milyen tartósítószerekkel? milyen különleges savanyúságokat, befőtteket, lekvárokat lehet készíteni?

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!