Keresés

Részletes keresés

thoughts Creative Commons License 2022.01.23 0 0 12791

amúgy a Kollektív Tudattalan (nem a Jung-féle, hanem a telepatikus alapú) minden tudással bír, így mindenki knows kung fu... ...valahol mélyen...

Előzmény: thoughts (12788)
ketni Creative Commons License 2022.01.16 0 1 12790

A szabadság iránti elkötelezettséget nem a helyesírás mellőzésével kell kiélni!

 

"Bevallom őszintén én habozás nélkül "állóképesség teszt"-nek írtam volna."

Tökéletesen megértelek!

Nem fogjuk egymást érteni, ha össze-vissza írogatunk kényünk-kedvünk szerint.

Gondolatokat csak egységes és értelmes szabályok mentén lehet pontosan átadni.

Előzmény: zümmögés (12785)
thoughts Creative Commons License 2022.01.16 0 0 12789

ha már ilyen szép nyelvet beszélünk, beszéljük úgy ahogy írva vagyon!

Előzmény: thoughts (12787)
thoughts Creative Commons License 2022.01.16 0 0 12788

a "felvigyázóim" "kalibrálták" a tudatalattimat is. úgyhogy "know kung fu"! ...legalábbis tudatalatt...

 

erre egyébként igazolásom is van, csak az sajnos nyomdafestéket nem bír...

Előzmény: thoughts (12781)
thoughts Creative Commons License 2022.01.16 0 0 12787

egyébként érdekes: én épp arra törekszem, hogy helyesen írjak.

Előzmény: zümmögés (12785)
thoughts Creative Commons License 2022.01.15 0 0 12786

'így is megértették volna a mondandóm.'

 

nyilván.

...csak épp nyelvtanilag nem helyes...

Előzmény: zümmögés (12785)
zümmögés Creative Commons License 2022.01.15 0 0 12785

Nekem a megértés a fontos.
Tudom hogy nyelvtani szabály a "hogy" előtt vesszőt tenni, de néha mégsem teszek, mert akkor és ott nem érzem helyén valónak. Egyszerűen bizonyos estekben nem érzem úgy, hogy itt most élőszóban hagsúlyt váltanék vagy megszusszannék. A vesszőt ilyenkor használom. (Lehet hogy ezt is szabálytalanul)

 

Amint látod az első "hogy" előtt nem is tettem vesszőt. Nekem a mondandóm ott folyamatosnak tűnik. A második "hogy" előtt meg jólesik a megszusszanás.

Én az érzésre hagyatkozom és nem a nyelvtani szabályokra. Persze ha valaki ragaszkodik a szabályokhoz, az tegye. Számomra valahogy fontos a szabadság érzés. Nekem elég ha megértem a másikat. Egy hosszú mondatot elmondani levegővétel nélkül nehéz, ezért is teszek bele itt-ott vesszőt mert én olyankor érzem szükségét a megszusszanásnak. Én nem is hoztam volna létre ezt a "hogy" előtti kötelező vessző szabályt sem, azért is rúgom fel ha nekem úgy tetszik. Szerencsére ezért még senki nem akart megkövezni. Bennem meg nincs szégyenérzet vagy megfelelési kényszer, hogy minden áron betartsam a szabályt. Egyébként másokkal is ilyen nagyvonalúan bánok. Nem bánt ha valaki nem akar megfelelni a szabályoknak. Betudom annak, hogy neki is kell a szabadságérzet.

 

"T" szerint a szabályos írásmód:

 

  • többszörösen összetett szóösszetétel (6 vagy annál kevesebb szótag): állóképességteszt 

Bevallom őszintén én habozás nélkül "állóképesség teszt"-nek írtam volna. Szerintem így is megértették volna a mondandóm. Nekem ez elég. :)
Viszont sohasem írnám így:  (a mostani eset kivétel)

"áll ókép essé gteszt" Mert így írva nem segíteném a megértést, az pedig a célommal ellentétes volna. Tehát valamiféleképpen alkalmazkodom a szabályokhoz, csak senki ne várja, hogy tűpontosan be is tartom majd őket. Szerintem mindannyian egyéniségek vagyunk és ez így van jól.
Azt hiszem a magam részéről úgy tudnám megfogalmazni, nekem elég a jószándék és nem kötelező teljesen megfelelni valaminek. Jószándék és szabadságérzet. Az ártó szándék nem kenyerem. Rabszolga pedig nem szeretnék lenni.

Előzmény: ketni (12784)
ketni Creative Commons License 2022.01.15 0 1 12784

Ez általában igaz, de a nyelv nagyon érzékeny teremtmény, nem ajánlatos bátran felrúgni a szabályait.

Annyiban igazad van, hogy a nyelv sem lehet változatlan, de jobb, ha a változás évezredek alatt kis lépésekben történik.

Ez különösen igaz a magyar nyelvre, mert a magyar nyelv szavai nem véletlenszerűek, mint a nyugati nyelvekéi, hanem gyökökre épülnek.

A gyök elképzelhetetlenül ősi fundamentuma a nyelvünknek, ha ezt kirántjuk a nyelvünk alól, kártyavárként omlik össze. 

Előzmény: zümmögés (12783)
zümmögés Creative Commons License 2022.01.15 0 0 12783

Szerintem a szabályok arra jók, hogy valamiféle rendszer legyen a káoszban, együtt lehessen működni, egy nagyobb szintű harmónia alakuljon ki.
Viszont káros ha a szabályokat törvénynek tekintjük, vagyis mereven ragaszkodunk hozzájuk, mert az korlát is egyben, ami gátja a fejlődésnek.

 

Egy szabály valószínűleg soha sem lesz örökké tökéletes, mindig lehet csiszolgatni rajta. Lehet, hogy szimplán csak a szabadságvágyunk nem engedi meg nekünk, hogy leragadjunk valaminél. Megrögzött alkotók vagyunk.

Szerény véleményem szerint nem létezik külön a teremtő és a teremtmények hanem ezek együtt, elválaszthatatlanul alkotják a teremtést, ami egy folyamat.

Egy soha véget nem érő folyamat. Lehet hívni evolúciónak is vagy teremtésnek, meg lehet egyszerűen életnek nevezni.

 

Szerintem a szabályokat rugalmasan érdemes kezelni. Amikor úgy tűnik jobbnak, akkor bátran rúgjuk fel.

Előzmény: thoughts (12782)
thoughts Creative Commons License 2022.01.14 0 0 12782

T. RELP!

 

nincsen igazad, ami a 6 szótagos szabályt illeti!

 

lsd.:

A magyar nyelv helyesírása komplex tudást igényel, amely még hosszas tanulmányaink során sem biztos, hogy megfelelően épül be a gondolkodásunkba. Általános iskolás korunktól kezdve egészen az érettségi pillanatáig foglalkozunk anyanyelvünkkel, mégis elbizonytalanodunk, amikor el kell döntenünk egy közismert szóról, vajon külön vagy egybe kell írni? De miért van ez így?

A magyar a legnehezebb nyelvek közé sorolható. Hatalmas szókinccsel rendelkezik, és tele van olyan szabályszerűségekkel, amelyeket még egy könyvbe is nehéz besűríteni, nem még a szürkeállományunkba. Ha a szürkeállomány szavunkat te is automatikusan különírtad volna le, akkor itt az idő, hogy újra átismételd a legalapvetőbb összetett szavak nyelvtani szabályait!

Összetett szavak helyesírása magyarul

A magyar nyelv összetett szavai – ahogyan már a neve is elárulja – szóösszetételek eredményei, amelyek a második leggyakoribb szóalkotási folyamat révén jönnek létre. Az összetett szó mindig két értelmes szóból, azaz két tagból áll: előtag + utótag = összetett szó.

Azért van szükség a szavak összeillesztésére, hogy egy új jelentéssel bíró szót alkossunk, amely eltér a két eredeti szó értelmétől. Már a kezdeteknél fontos leszögezni, hogy a szóösszetételek nem szókapcsolatok! Utóbbi nem egy új jelentést alkot, csupán a jelentésbeli összefüggésük miatt kapcsolatot teremt a szavak között. Ha ezt megjegyzed, akkor a helyesírásban is segíteni fog, mert míg a szóösszetételeket túlnyomóan egybe-, addig a szókapcsolatokat nagyrészt különírjuk.

Példamondatok:

  • Szóösszetétel: Az új lepedőm patyolatfehér.
  • Szókapcsolat: Dühbe gurultam, amikor megláttam, hogy a testvérem eltörte a kedvenc csészémet.

Összetett szavaink között megkülönböztethetünk alá- és mellérendelő összetételeket, amelyeknek helyesírására három mód létezik (erről a cikk további részében olvashatsz részletesen):

  • egybeírás,
  • különírás,
  • és a kötőjellel írás.

Többszörösen összetett szavainknál a magyar helyesírás egyik legkedveltebb és legnépszerűbb szabálya érvényesül, a hat szótagos szabály, amelyet sokszor helytelenül használunk! De akkor mi is az igazság?

két egyszerű közszóból alakult, illetve a többszörösen összetett összetételeket egybeírjuk, de utóbbit kizárólag hat szótagig! Tehát, a hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket többnyire már kötőjellel választjuk el!

Példák:

  • kétszeres szóösszetétel: akadálymentesítés
  • többszörösen összetett szóösszetétel (6 vagy annál kevesebb szótag): állóképességteszt
  • többszörösen összetett szóösszetétel (több mint 6 szótag): idegennyelv-ismeret
thoughts Creative Commons License 2022.01.09 0 0 12781

"tiszteletpara"

Előzmény: thoughts (12718)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12780

'komolyan veszik'

 

na, hát ezt is kétlem.

Előzmény: jaemuB (12779)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12779

a szakértő tekintett mögött meghúzódó állati ösztönök miatt. komolyan veszik a természetet. 

Előzmény: thoughts (12778)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12778

a macskák viccesek, ez tény.

Előzmény: jaemuB (12777)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12777

hát én meg nem tudom. de úgy néz ki, mint aki tudja. ezért olyan viccesek. 

Előzmény: thoughts (12776)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12776

'a macska tudja'

 

na, hát ezt kötve hiszem.

Előzmény: jaemuB (12775)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12775

:) hát mert biztosan. pl, hogy piszkos az alom. vagy kicsi a lakás, és nem bírja a szagomat. mert a macska tudja, hogy nem oda kéne, mégis oda csinálja.  

Előzmény: thoughts (12773)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12774

aha, igen. azok váltott lények a japánok szerint. 

Előzmény: thoughts (12772)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12773

miből gondolod, hogy bármit akar is "közölni"?

Előzmény: jaemuB (12771)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12772

'ettől aztán gyorsan kifejlődött a szuperintelligencia.'

 

mi?

egy macskában?!

Előzmény: jaemuB (12769)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12771

na nem ám. ilyennek született. pedig macskateste van. mégis belehugyozik a kanapéba. de mit akar ezzel közölni?

Előzmény: jaemuB (12769)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12770

'mitől?'

 

jó kérdés!! /:

Előzmény: jaemuB (12767)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12769

nincs olyan, hogy evolúció szerintem, csak szellemi szinten. eleve, ha a szellem ki tud szabadulni a test fogsága alól, akkor mi értelme lenne a testi fejlődésnek? láttam én olyan macskát, amelyik értelmesebb egy embernél, és nem kellett hozzá semmitsem növesztenie. mi kellett hozzá? sok macskakaja, megértés, simogatás, és testhezálló feladatok.  ettől aztán gyorsan kifejlődött a szuperintelligencia. 

Előzmény: ketni (12768)
ketni Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12768

"akkor vajon mi jelöli ki az "evolúciót"?"

Ami látszik belőle annyi, hogy egyre magasabb szintű rendszerekbe tömörülnek a létezők, és földereng

egy akarás a létezésben maradásra. Magyarra lefordítva a létezés és az evolúció küzdelem az elmúlás ellen.

Általában amikor egy önálló alkotóelem betagozódik egy rendszerbe, elveszíti önállóságát és alárendelődik a magasabb egésznek.

A testi sejtek is lemondtak az önálló életről, a szervezetben specializálódtak és csak a többiek által tudnak létezni.

Ez is egyfajta kölcsönös önfeláldozás, egymásért. A szabadság feláldozása egy hatékonyabb rendszer létrehozása érdekében.

Minden bizonnyal az emberiség történetében is le fog zajlani ez a folyamat.

 

Előzmény: jaemuB (12753)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12767

mitől? mire gondolsz?

Előzmény: thoughts (12766)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12766

szerintem a hazugság mélyebről jön.

Előzmény: jaemuB (12765)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12765

nézd meg a fórumon. van pár hazudozó. nézd meg hol tartanak. el lehet fújni őket egy köhintéssel. 

Előzmény: thoughts (12763)
jaemuB Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12764

mert szükségszerű. a hazugság becsavarja az összes értelmi funkciót. olyan, mint valami halálos fertőzés. ha nem alkalmazol drasztikus módszereket, egyre csak terjed. a valóság, igazság, tisztánlátás, önvédelem elvesztése a tét. 

Előzmény: thoughts (12763)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12763

node miért gondolod, hogy elhülyüléshez vezet?

Előzmény: jaemuB (12761)
thoughts Creative Commons License 2022.01.03 0 0 12762

kié másé lenne?

Előzmény: ketni (12758)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!