A tűzelés pontosságáról csak annyit, hogy a Zachar könyvben 20-20 ezres vagy akár nagyobb seregek esetén sem ír hullahegyekről. A halott-sebesült veszteség max 20% volt. Ha jól értettem a csatát az döntötte el ki tudta a másik vonálát át szakitani vagy oldalról a másik mögé kerülni.
Egyeltalán nem volt semmi újszerű a Waterloonál alkalmazott angol harceljárásban. Ez csak a Wellingtont dicsőítő vulgáris propaganda állította
érdekes mert a franciák 10-10* megfutottak ettől az eljárástól....
és nem azt irtam hogy még soha nem alkalmazták ezt, mert W mindenütt így harcoltatta a katonáit
a fegyverek ereje-hatása terén a leírásokban gyakorlatilag nem látok érzékelhető különbséget
az hogy egypár alkatrész jobb minőségű de a csőhossz, és minden más (bár a lőpor minősége javult) ugyanaz semmi támpontot nem nyujt nekem hogy fikarcnyit változtak volna az alapvető hatásadatok
ezen a héten a brown besst vettem elő. és csekkeltem a keresővel milyen adatokat ad ki a csomó weboldal kb 1722- alig változott kivonásáig
Nem. Alapvetöen csak akkor kapcsolok szimulációra, ha mondjuk 6 lovasezredü egységem találkozik egy milíciával például. Itt a szimuláció effektívebb, mintha taktikain próbálkoznék, mert taktikain mire megszorítanám ö lelép. Minden csapatom alap beállítása a taktikai harc. Ez megkímélhet egy két kellemetlen meglepetéstöl, mert ha látod, hogy nincs sok esélyed, vagy felesleges volna harcolnod, mert az a célod, hogy pl. ellenséges területen mondjuk fél évig foglalkoztass egy sereggel 10 ellenségest, akkor inkább kerülni kell a harcot. Ilyenkor spuri.
Nem tudom lesz - e még idöm a héten játszani, úgyhogy friss élményekröl beszámolni nem fogok tudni.
Megadásról annyit, hogy nekem is az a sikerélmény mikor csata után megadja magát mondjuk 2 vértesezred. :)))
Egyébbként teljes megsemmisítés eddig csak úgy sikerült, hogy mezei harcban addig páholtam, amíg vissza nem vonult egy várába, ott aztán körülzárás, kivédeni a felszabadítási, kitörési kísérleteket, aztán várni. A vár ilyenkor lényegesen hamarébb adja meg magát, hiszen a saját örségén kívül el kell még tartania mondjuk néhyány ezer egyebet is. Nem, egyszer sikerült mezei csatában is, ott 5-6 ezred báni katona adta meg magát tüzérséggel együtt. De ez csak egyszer sikerült, és akkor meg kellett vernem kb. 3-szor.
Eddig müködött, de vigyázni kell a csapataid ellátására.
Igen én is inkább arra törexem hogy minél nagyobb veszteséget okozzak a taktikain,főleg ha én vagyok túlerőben. Ritkán de már volt szerencsé ahhoz hogy úgy demoralizáltam az ellenséges egységet hogy a csata végén meg is adja magát.És azok echte osztrák sorezredek voltak,kis nosztalgia az 1848-hoz.:)
Itt igaz nem kérdezi meg, de tudod állítani. Megszokás kérdése.
Egy megjegyzés a taktikai csatához. Szerintem nem kell törekedni a minél gyorsabb csata lefolyásra, megéri az elején manöverezni, közben is lehet - kell tüzérséggel aprítani.
Ha nem töltené a taktikait olyan sokáig, kifogásom nem nagyon lenne-egyenlöre. Még csak pár napot játszottam vele, ezért egyenlöre.
Igen a taktikai csata töltögetés a legrémesebben lassú,ezek szerint mindenkinek. Azt elhiszem hogy sok időd elmegy a soksok taktikai csatákra! Nagyon sok.Nekem már egy hete nem volt időm játszani,mert ha nincs rá minium 3-4 órám akkor le se ülök mert nincs értelme.
Játszom a PL-t, már egy hete nem aludtam rendesen. :)))
Tetszik, tényleg lassúnak tünik nekem, de nem olyan vészes szerintem, mint ahogy beállítják ( 1,7GHerz, 256 MB, 64MB ), az 1848 hoz hasonlítva, még talán gyorsabb is. Más kérdés a taktikai, ott tényleg kezdek néha belefáradni a töltésbe, ezért a kissebb - érdektelen - csatákat szimulálom ( ott ahol döntö fölényem van ) ahol kérdéses lenne a végeredmény ott mindig taktikaizok, mint a nagyobb csatáknál is.
Összességében örülök a programnak, tetszik nagyon.
AI - 1704 dec, kuruc háború kapitány, ezzel kezdtem, nekem is passzívnak tünik egy kicsit, viszont az is igaz, hogy min. 2, de akár 3 lovasseregem állandóan Ausztriában, Csehországban van, ezekkel szinte alig állok meg fosztogatnak, illetve foglalnak, így a császári haderö jelentös részét lekötik.
Miszega írta, asszem, hogy gond az ellátmány, hát nálam a pénz is, sokat toboroztam az elején, így nagyon mínuszos volt a büdzsé, de most már kezd helyreállni az eggyensúly, hála a foglalásoknak, illetve 155%-os adószintnek ( ez lessz még magasabb is ).
Kiképzés - kénytelen voltam bevetni kevésbé kiképzett csapatokat is, ha lovasok, kevés az esély, ha gyalogos - tüzérség+ kevés lovas, akkor a gyengén képzett csapatokkal is le tudtam gyözni hasonló létszámú, kiképzettebb császári sereget, nem báni, hanem rendes ( viszont kevesebb tüzérsége volt ), a lényeg a tüzkoncentráció, a helyi eröfölény elérése, a megfelelö tüztér kialakítása, az ellenséges tüzérség kikapcsolása - gyengítése ( lovassági hátbatámadás ), tegyem még hozzá, mert elhangzott, hogy a tereptárgyakat nagyon jól ki lehet használni, rendszeresen teszem, viszont a takarás mértékét alultervezték szerintem is. Föleg az erdöre, illetve a településekre gondolok.
Ellétmány - az elsö tél nagyon brutális volt, kénytelen voltam komoly területeket áldozni akár azért, mert seregeim hellyenként nem kaptak elég elátmányt. Aztán visszavonulás pihentetés, ellenség éheztetése ( mármint a kürölütte lévö városokat elfoglalni lovassággal, aztán visszavonulni, etc. ) aztán megsemmisítettem azt a sereget, báni volt.
Majd még írok személyes tapasztalataimról, ha érdekel esetleg valakit, most mennem kell.
fura hogy hétközben értek rá páran multira, hétvégén nem------------------------------------
így folytattam tovább a kuruc háborút. hátha valamit csinálni is fog.... de nem lőn
1708 08 01
toborzott magának kb. 150 000 embert, -- legalább 25000 milicistát
és vagy 40 000 embert vesztett, hiába, valahogy hibás ez a számítás, vagyis az, hogy a franciák elleni háború ellenére ilyen tömeget, akár 200 000 embert is fel tudna sorakoztatni
teljesen passzív lett, hiába a kétszeres létszámfölény+ van vagy 300-400 lövege, nekem legfeljebb 100 a mezei seregeknél
Érdekes.A Spektrumon megy egy doksi film a Blenheimi csatáról.(ugyanez a korszak ugyi,maga a csata elégé negatív következményeket hozott a szabadságharcra is) Ott hangzik el ez az 50 méteres adat.
PL azért, mert nincs tűzérség a seregben és nem akarok két v több csapatot külön mozgatni.
A több körös mozgás is jó lenne, mert fogom a sereget majd kijelölöm hová szeretném vinni. Ha az 3 környi lépésre van akkor annyi alatt ér oda. De nem kell vele foglalkoznom.
Adtam egy linket, ahol olvashatsz a korabeli hadviselésről. Ott az van, hogy a seregek nem feltétlen vállalták fel a csatát, hanem volt olyan, hogy elvonultak. Komoly sereggel nem lehet meglepetés szerű lerohanást csinálni.
Más:
Mekkora a taktikain egy hatszög mérete méterben? Ugyanis szerintem tul rövid a lötáv igy pont a realitás csökken. A korban szépen felsorakoztak 200-300 méterre egy mástól a csapatok vonalban és némi lövöldözés után az egyik elindult a másik felé. Ha birták a tűzet, utána jött a közelharc. Itt viszont szinte rögtön közelharc van.
Jelent e morál növekedést ha a szomszédos területen saját csapat van?
Hát elég vicces hogy 1 évig kellene képezni a sereget. Én ezt máshogy oldottam meg.Az újonc sereggel elmentem ütni a horvát határőr ezredeket.Így gyorsabban képződnek mintha egy városba seggelnének.És még hasznuk is van.Remekül helytálnak de csak taktikai csatában vetem be őket. Persze úgy szerveztem az összetételt hogy komoly túlerőben legyenek.
Meg hagy döntse már el a játékos hogy mit akar praktikus okokból engedhetné a progi,nem hiszem hogy olyan bonyi lenne beleírni. Nesze konkrét példa hogy min kéne javítani és akkor erre meg háborox.
A kollega arra gondolt szerintem hogy mért nem lehet a frissen toborzott egységet rögtön a városban álló hadba rakni.Jelenleg feleslegesen bonyi, toborzom az egységet,lesz egy parancsnoka és még plusz át kell rakni oda ahova szeretném.