Üdvözletem. Tudom a címe a topiknak nagyban eltér az általam írottaktól, de sajnos nem találtam friss topikot a témában amiben segítségre volna szükségem. Elöljáróban annyit, hogy múlt évben egy német- és egy lódarázs fészket szedtek le a kártevőírók a padlásról, nem voltak egyszerű helyen, de ahová télen és kora tavasszal bejutottam azokat a helyeket átnéztem, nincs új építésű. Pár napon belül azonban újra találtunk, sajna a lakásban ablakon 2 darazsat amiről előzmények miatt tudom, hogy Német darazsak. Egyik elfogásakor nagyon megsérült így esélyem sem volt megközelítőleg sem azonosítani a fészekben betöltött szerepét, míg a másik éppen maradt. Több kérdésem is van, nem találtam kártevő irtók oldalain, vagy más leírásokban sem konkrét választ. 1. Ha jól értettem a múlt évi fészekből akár több idén új fészket elindító királynő is hibernálhatja magát idei tavaszig. 2. Április végére van e már dolgozó, vagy hím egyed is, esetleg csak a királynő és pete, vagy már bábozódnak? 3. A jobb állapotban lévő esetén bizonytalan vagyok, nagyon hasonlít egy királynőre, lehet az? Másik esélytelen ennyiből, de mindkettejük fényképék mellékelem. 4. Ha királynő amit elfogtam, akkor mi lesz a 2. kérdés szerinti esetben a fészekkel ( értem ez alatt nem fejlődnek, nem kell irtani, kutatni őket a tetőn )
Nagyon köszönöm a segítséget előre is, mert nem volt olcsó a 2 mutatvány a múlt évben, minden, megtennék még időben az irtásra sk.
Betyáros. Én a jövő héten rakom a mézteret, és reménykedem, h egy gyenge koranyári idő jön. Épp most szakadt le az ég, úgyhogy a föld víz szempontjából rendben lesz már.
Nagyon bizakodó vagyok, a tavalyi eredménnyel elégedett lennék mézben, ha mellette működik a fejlesztési terv második üteme.
Nekem tegnap 1,4 kiló volt a gyarapodás, március 29. óta (akkor raktam be a SIM-kartyát a mérlegbe) pedig összesen 5,6 kg, de ebböl lejön kb. fél kiló kivett-betett keretek bruttója okán. (Egy teljesen átlagos család, önbecsapás lenne a legerösebbet mérlegre állítani, söt, a legerösebb családok zabálják a legtöbbet).
Hogy aztán miröl hordanak, nem tudom, a sárga mindenféle színében (citromsárgától az okkerig) van virágpor, méghozzá rengeteg, de láttam egy-két piroslábút is.
Kolléga írta, h 3 nap alatt 2 kg plusz(szinte biztosan fűz). Brutális családja van a mérlegen, az igaz.
1 héten belül elkezd virágozni a repce. Az akácot május 15 utánra tippelik nálunk az okosok. Úgyhogy lesz remény akkor is, ha nem fagy el az akác(most már csak nem), és a repce is a jobbik arcát fogja mutatni.
Sajnos a repce legalább 2, de inkább 3 hetes késésben van (attól kezdve, hogy szárba szökken, normális évben 5 hét a tisztítópörgetés, 7 hét az akácpörgetés), viszont az akácon már 2 mm-esek a virágrügyek, így a repce végébe tuti bele fog lógni az akác.
13-i állapot. Kiegyenlítés után 6,5 hunor keret fias az átlag. Egy családnál találtam bepetézett kelyhet(ez nem volt örömteli). Ilyen egységes állomány nálam még nem volt.
Dőlt befelé a virágpor, fröccsentek a keretek. Ez minden bizonnyal a fűz volt. A repce elkezdett bokrosodni. Még egy eső jó lenne. De a családokon nem fog múlni, ha mézel, ezek meghordják, amit lehet.
A szerdai kezelés teli találat volt. Péntekre 21 családból 20 kihúzta a hunor mülépet, a legerősebb teli is petézte. De a többségénél is volt már pálcika kisebb- nagyobb részen.
Kiegyenlítést is végeztem. Volt már több család, ahol keretben, illetve kereten volt fias, ezeket gyengítettem a lemaradottak örömére.
A keretek már fröcsögnek, rengeteg a virágpor is. A mai kb 20 mm eső is aranyat fog érni, de legalábbis adott egy komolyabb esélyt a repcének.
Érdekesen hangzik, továbbra is nagyon érdekel ez a technológia.
Végül a tél 2 anyát fogyasztott el szó szerint és valamint egyet ma nyomtam el, herepetéző lett.
És találtam vagy 30 ha repcét, aminek a közelebbi sarka kb 1 kmre van. De sok eső kell még neki, h kb 2 hét múlva értékelhető eredményt lehessen mérni róla. Most azt mondom, a méhek jók lesznek, talán jobbak, mint tavaly. A fejlesztési terv jó és működik. Kb 2 hét és indul(vajon indul?) a buli.
Én két hete felraktam a 3. fiókot, majd 8-8 keretre szükítettem a 2.-3. fiókot úgy, hogy a 7. építtetökeret, a 2.-5. pedig szüz, az 1. és a 6. alulról felrakott mézes keret, az 1. és a 8. pedig fészekbe való (még nm sokszor petézett bele az anya). oldalról vakkerettel takartam. Ma a fele állománynál kiegészítettem 10-10 keretre úgy hogy 2-2 mülépes és 2-2 félig kiépített keretet kaptak, fentröl leraktam 2 fedett fiasost, lentröl pedig egy mézest fel (az alsó fiókot egyáltalán nem néztem).
Ezzel a módszerrel gyorsan le lehet cserélni a fészekben lévö kereteket.
A legerősebb család 6 táblás fiassal bír. A leggyengébb 3mal. Átlagnak az 5 kiterjedt fias keretet mondanám. Ma mind kapott egy műlépet, amelyik igényelte egy üres keretet is. 3 tényleg gyengébb család van, a többit egységesen erősnek mondanám. A fűz most kezdi, a repcének 2 hét kell kb. Izgalmas szezonnak ígérkezik. Még lenne két jó eső, kiemelkedő eredmények is jöhetnének.
Létezik hunorhoz is. Sokkal könnyebb, bár hunorhoz alulra fióktoldó kell, úgy amíg nem propoliszozzák össze kellöen a fiókkal, leeshet. viszont csak a saját viaszomat használom (mielött beadnám a családnak kiépítésre, be kell viaszolni) fedelezésböl és herezúgolásból, garantáltan nem paraffinos, se nem amitrázos ez a viasz. A kereteket teljesen kiépítik, nincs a keretléc és a lép közöt mászerálás. Ami bonyolultabb, a lépek megújítása, de valamit valamiért.
17 fok volt, nem voltak fürtben. Teljesen biztos vagyok benne, h nagyobb kárt okozott volna, ha nem túrom át őket, mint így, h gyakorlatilag minden keret járt a kezemben.
Az akác csúszni fog, repce nem is lesz. H milyenek lesznek a családok, azt meg még senki sem tudja.
Habkaptár, műanyag keret. Szívesen elmennék hozzád tanulmányi útra egyszer 🙂
Én ilyenkor nem nagyon nézegetem a keretek kivevésével, mekkora a fiasítás, mert könnyen kihülhet a fészek. Mivel nem takarok (habkaptárral dolgozok, ott nincs rá szükség), ezért az etetö (ez nálam gyak. egy köztes tetö a tényleges tetö és a fiókok között) levétele után egyböl látni, hogy hány kereten van a fészek. Ha anyátlanok, azt ilyenkor felülröl is meglátni, mert nem húzódnak rendesen fészekbe, sokkal idegesebbek és a kajájuk is kevesebb, mint lennie kéne. Én csak fedett mézes keretet karcoltam a fészek szélsö kerete után kettövel és raktam be a fészek mellé közvetlenül. csak sajnos nem tudtam az egesz állománnyal végezni, mert feltámadt a szél és túl hideg lett, így 28 családnál elmaradt az elsö felkarcolás. Gond nincs belöle, max. annyi, hogy a keretek elsö felében lesz az elején a fiasítás, hátul meg a méz, ami azt eredményezi, hogy késöbb a keret elsö részén más korú lesz a fiasítás, mint hátul, vagy esetleg az alsó fiókra megy az anya, ha fönt nincs elég helye. (1/2 NB rakodó alul nyitott (ráccsal vedett) fenékkel).
Az a gond, hogy amikor leállás volt, azzal pont azok a méhek estek ki, amik akácra mentek volna, söt, ha most megint jönnek a fagyok, akkor megint leállhatnak az anyák, és azok a ki nem kelt méhek szintén akácról fognak hiányozni.
Ma végre árnéztem őket tisztességesen. Sajnos egy anyám oda lett az elmúlt 3 hétben. Rengeteg kaja eltűnt...
6-8 hunor keretre szűkítettem a családokat. Egy családnál alig van fiasítás, a legerősebbeknél 4 kereten kiterjedt van. De volt leállás, mert fedett fias van és pálcika. Köztes állapot gyakorlatilag nincs.
El ne áruld senkinek, hogy hol laksz, ha van a szomszéd faluban hárs, nálad meg repce, akác és napraforgó is.
Én tavasszal csak karcolgatással serkentek (pár naponta egy keret hengerrel felkarcolva, 3nap múlva már telepetézi az anya) és így se éheznek, cserébe szépen fejlödnek, a naprafogót meg legtöbbször bent hagyom nekik téli eleségnek (felénk ráetetés nélkül nem igazán "méze"l a napraforgó). (Egy családot elkezdtek rabolni, mert az ösz végén váltott anyát, ami nem tudott bepárzani, de még azoknak is annyi kajájuk volt, hogy nem tudom, mit ettek egész "télen").
Nálam a bölcsözés elég egyszerüen megy,mivel a müanyag keretekkel dolgozok, a fészekbe csak teljesen kiépített keretekkerülnek, így gyak. csak a keret aljára tudnak bölcsöt húzni. Átvizsgáláskor egyszerüen elöre döntöm a fészekfiókot és látom: van bölcsö - nincs bölcsö. Nem kell az egész fészket végigbogarászni.
olyan amúgy sosincs, hogy az idöjárás, a családok erössége és a mézárak szentháromsága mind a méhész kedvében járjon.
Tavaly az akácban és napraforgóban kb 500 kiló maradt benne.
Tavaly a mester terv tavaszi része nagyon jól működött. Gyakorlatilag túl erősek lettek a családok, íg repcén 21 kgos átlagot produkáltak. Cserébe ugyebár a java bölcsőzött. Így hiába nem fagyott el teljesen az akác, a méhek helyett nekem lett rengeteg munkám, akác méz alig 10 kgos átlagban. A családokat sikerült megfogni, így a szomszéd faluban lévő hársról is lett ni hordás. Bánom, h eladtam, az most lenne igazi valuta. A napraforgó se lett az igazi, ide már nem sikerült élesen tartani a családokat.
A tavaszi serkentés kicsit hangolva lesz, és meglátjuk, h mit ad a fékentartó terv a repce előtt. Remélem sikeres lesz.
24 családdal dolgozom. Nekem csak hobby lenne, amennyiben 1300 kg mézet annak lehet tekinteni. Ha akarnék fejleszteni, akkor lenne lehetőségem, de jelenleg ez a méret elég. Így is muszáj volt hordósan eladni, mert már nehezen tudtam üvegezve eladni.
az utóbbi méhészeti videóm elkészült, témája : hány kiló mézt hagyunk a méheknek télére. illetve érintettem a méhégetés témát és írjanak a kommentbe hogy azzal kapcsolatban voltak kérdések vagy másban?
Te készítetted oda nekik a fészkelőhelyet - most így jártál...
Majd szeptemberben összeaprítod, akkor már nincs fiasításuk. Vagy teszel fel valami napellenzőt a másik oldalon...
Úgy jártál, mint az a méhész akinek mellékesen homokbányája is van. Ha a függőleges homok partfalat leszaggatja rézsűre a markolóval, akkor nem fészkelnek bele a gyurgyalagok és béke van. (Plusz a leugráló gyerekek sem törik el a lábukat.)
Csak egyszer jelent plusz munkát, hisz rakodásnál előbb úgyis leszaggatná a azt a homokot amit teherautóra rak és így tulajdonképpen mindig előre dolgozik...
Nem, nem tudnának, mivel kilóméterekröl is visszatalálnak az odújukhoz, csak három nap sötétzárka után felejtik el, hogy hol van az otthonuk. A fiasításukat az életük árán is megvédik, ezért jobban jársz, ha békén hagyod öket.
Segítségre, esetleg tanácsra lenne szükségem. Tegnap kerti hulladék aprítás közben rámarkoltam néhány /ide kell a segítség/ valami szúrkálódós jószágra. Elég jól összemarták a bal kezem.
Ma szétdobáltam a zöldhulladékot, és ismét megharaptak páran.
Méhek-e, avagy darazsak?
Nekem úgy tűnt, nem is a hulladék közül rajzottak, hanem inkább a földből. Nem agresszívak.... de a munkámban hátráltatnak.
Akár méhek, akár darazsak, ha valaki tudja hogy lehetne elköltöztetni, kilakoltatni őket, az ne tartsa titokban.