Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2005.10.31 0 0 78
Na jó, tegyük fel, hogy ezt kérdezed: "Mit jelentenek a t1=L/(c+v), t2=L/(c-v) képletek? Szabad-e a sebességeket így összeadni?"
Válasz:
1. Én mint inerciális megfigyelő látok két, egymástól L-távolságra lévő, egymással szemben mozgó tárgyat/jelenséget (A és B), amelyek sebessége c illetve v. Kérdés: mennyi idő múlva találkoznak. Válasz: t=L/(c+v).
2. Én mint inerciális megfigyelő látok két, egymástól L-távolságra lévő, egyirányban mozgó tárgyat/jelenséget (A és B), amelyek sebessége c illetve v és c>v. Kérdés: mennyi idő múlva találkoznak. Válasz: t=L/(c-v).
3. Szabad. Amire te gondolsz, az az, hogy vajon az általam figyelt A és B egymás sebességét c+v-nek illetve c-v-nek méri-e a specrel számítása szerint. Válasz: Nem, de ez semmiben sem befolyásolja az 1-ben és 2-ben írtakat.
Előzmény: NevemTeve (77)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.31 0 0 77
Kedves Astrojan, szívesen válaszolnék erre a kérdésre, ha nem lenne itt off-topik... kérlek tedd föl a "Cáfoljuk"-ban, vagy nyiss egy sajátot...
Előzmény: Astrojan (74)
Astrojan Creative Commons License 2005.10.29 0 0 76

Tételezzük fel, hogy MM meg sem született. Soha nem is volt MM kisérlet. Úgyis azt állítjátok, hogy MM nem szükséges a relativitáselmélethez. Tételezzük fel, az áltrelt valahogy mégiscsak kitalálták, és az jól leírja a látszó világot.

 

Most jövök én, és feltalálom ma az MM interferométert és méricskélek vele. Látom a null eredményt.

Mindezt eddig csak tételezzük fel, rendben? (Ha úgy jobban tetszik Newton sem született meg.)

 

Most ha számolgatni akarod a fényutakat, futásidőket stb, hogyan számolsz? Hogyan adod össze a c+v -t ?

 

Úgy, hogy ne legyen jó, vagy úgy, hogy kiszámoljad a mért null eredményt?

 

Miért kivételezel a számolással MM -nél ? (Meg még Poincare -nál is).

 

Ha valóban elfújná az éterszél a fényt, akkor annak kimutatásához nem kellene MM interferométer, hanem csak egyszerűen meg kellene nézni, máshol van -e a pötty ha elfordítod a fénysugarat 90 fokkal, valamilyen ernyővel felszerelt csőben.

 

A fénysugár eltolódna kb ennyivel.

 

De nem fújja el az "éterszél" a fénysugarat, nem fújja el és kész. Ebből következően nem (sem) számolhatsz tehát ugyanazon az útvonalon nagyobb futáshosszal.

 

Annál inkább elfújja a fénysugarat a DVAG áramlása amit a tömegek idéznek elő, mert ez nem az éterszél.

 

Előzmény: mmormota (75)
mmormota Creative Commons License 2005.10.28 0 0 75
Arról megy a vita, hogy newtoni világban pozitív eredményt adna-e az MM interferométer.
Előzmény: Astrojan (74)
Astrojan Creative Commons License 2005.10.28 0 0 74

Áruld már el légyszi, hogyan adsz össze fénysebességet meg még egy picit, az szerinted fénysebességnél nagyobb lesz egy picit ??? Tehát a

 

c+v az nagyobb lesz mint a fénysebesség ???

Előzmény: mmormota (73)
mmormota Creative Commons License 2005.10.28 0 0 73
Kiszámoltam Győzőcskének a hosszában mozgó tükrös kar relatív fázisát, mert kezdtem arra gyanakodni, hogy talán nem látja miből jön ez az 1/(c-v) + 1/ (c+v) dolog. Mi meg annyira nyilvánvalónak tekintjük a futási idő egyenletből, hogy le se írjuk... 
Előzmény: NevemTeve (72)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.27 0 0 72
Bár most van egy olyasfajta kezdeményezés, hogy L/(c-v)+L/(c+v)=2L/c, de azt hiszem ez csak rögtönzés...
Előzmény: NevemTeve (71)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.27 0 0 71
Most (12468) mintha elismerte volna a hullámhossz függetlenségét a megfigyelő mozgásától, talán továbbléphetünk a fáziskülönbségre...
Előzmény: mmormota (68)
mmormota Creative Commons License 2005.10.27 0 0 70
Nehéz elhinni, hogy egy ennyire nyilvávalóan hibás érvelés követőre találna - de semmi se lehetetlen.
Előzmény: NevemTeve (69)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.27 0 0 69
Egyáltalán, azonos Győzőcske Korom Gyulával, vagy csak hasonlelkek?
mmormota Creative Commons License 2005.10.27 0 0 68

ezt próbáltam a 12431-ben a lehető legegyszerűbb módon megkérdezni

 

Csak hát képleteket írtál, ő pedig azokat nem kedveli... :-)

Jobb szeretné, ha a látszólagos dopplerek rejtélyes tanain meditálnál.


Előzmény: NevemTeve (65)
mmormota Creative Commons License 2005.10.27 0 0 67
Rögeszmés szerintem. Mondhatunk bármit, tudja amit tud aztán annyi. Észérvek hatástalanok. 
Előzmény: NevemTeve (66)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.27 0 0 66
Szerintem most meglehetősen kritikus helyzetben vagyunk: vagy elismeri hogy tévedett a hullámhosszt illetően
Keményen ellenáll, azt meg kell neki hagyni;)
Előzmény: NevemTeve (65)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.27 0 0 65
Szerintem most meglehetősen kritikus helyzetben vagyunk: vagy elismeri hogy tévedett a hullámhosszt illetően, vagy elakad az egész... ezt próbáltam a 12431-ben a lehető legegyszerűbb módon megkérdezni
(Egyébként lingarázda már jó régen figyelmeztetett, hogy a dolog lényege a Doppler-effektus véletlenül/akarattal hibás alkalmazása - kb itt tartunk most)
Előzmény: mmormota (63)
mmormota Creative Commons License 2005.10.26 0 0 64
Kiszera méra bávatag.
Előzmény: mmormota (63)
mmormota Creative Commons License 2005.10.26 0 0 63

Szia Teve!

 

Te értesz valamit abból a (szerintem minden értelmet nélkülöző) magyarázatból, amit Győzőcske neked is, nekem is leírt arról, hogy miért nincs igazunk?

Általában legalább annyit érteni szoktam, mit akar a vitapartner, vagy hogy hol téved, vagy valami. De most se kép, se hang. Egy morva szót se értek abból, amit magyaráz. :-)

 

Előzmény: NevemTeve (62)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.26 0 0 62
Már van "valóságos Doppler-effektus" meg "látszólagos Doppler-effektus"...
Előzmény: NevemTeve (61)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.26 0 0 61
Köszönöm, valóban azt szeretném ha itt csak a Korom-dolgozatról esne szó...
(a tegnapiak után abban reménykedem, hogy lassan fény derül a "hullámhossz" mibenlétére - mármint hogy hátha KGy valami mást ért hullámhossz alatt, mint mi)
Előzmény: Simply Red (60)
Simply Red Creative Commons License 2005.10.26 0 0 60
Gyerekek, a topiknyitó világosan közölte, hogy itt kizárólag Korom Gyula művével kíván foglalkozni. A Michelson-Morley-kísérlettel kapcsolatos, de Korom Gyula művét közvetlenül nem érintő további eszmefuttatásokat legyetek szívesek itt folytatni.
bnum Creative Commons License 2005.10.26 0 0 59
"a Michelson interferométer az éterszél kimutatására nem alkalmas"

Ez igaz. Függetlenűl hogy hogyan kéne kivilágosodni, csíkozno stb.

Ha tüzetesen megnézzük a kisérleti berendezést, a fényutak oda-vissza történnek.
Tehát ha az egyik úton gyorsulna, a vissza úton ugyananyit lassulna, a teljes út megtételéhez szügséges idő, tehát az átlag sebesség nem változna.
Ezzel az esetleges eltérések eleve ki vannak zárva.
Tehát mérni se tudtak semmit.

Ha nincs igazam, hol tévedek?
Előzmény: Astrojan (39)
Astrojan Creative Commons License 2005.10.26 0 0 58

Köszi, Te ezt érted amit itt leírtál?

 

Ezt most kitaláltad, vagy így mértek MM -ék? Mert azt nem értem, hogy ha 90 fokos elfordításra 20 csíkot mászott el az interferenciakép akkor ezt miért nem közölték le: heuréka megvan az éterszél csíkeltolódás, dehogyis van itt MM null eredmény.

 

S ha tovább forgatod újabb 90 fokot, mi lesz? És újabb 90 fok? Majd teljes kör?

 

Előzmény: mmormota (56)
mmormota Creative Commons License 2005.10.26 0 0 57

Csíkok azért vannak egyáltalán, mert úgy állítják be a két fényutat, hogy ne legyen pont párhuzamos a két beeső nyaláb. A szögtől függ, milyen széles lesz a csík a hullámhosszhoz képest.

 

Előzmény: mmormota (56)
mmormota Creative Commons License 2005.10.26 0 0 56

Egye fene, részletezem...

 

A szerkentyűt méretezik valahogy, pl. úgy, hogy 10 teljes kör (3600 fok, 20pi) legyen a fáziskülönbség a keresztkar és a hosszanti kar között a feltételezett éterszél sebessége mellett. Ez tervezési kérdés, a kar hosszától (tükrökkel sokszorozták), a választott fény frekvenciájától, az éter sebességétől és c-től függ.

 

Beállítják mondjuk úgy, hogy egyik kar sebesség irányban áll.

 

Beállítanak egy érzékelési síkot kicsit ferdére azért, hogy az interferenciakép csíkozatot mutasson. Nézik a csíkokat. Kezdik forgatni a szerkezetet, a csíkminta kezd eltolódni. Mikor a fáziskülönbség 9,5 körre csökken, a csikozat éppen annyit mozdul, hogy ahol fényes volt most sötét és fordítva. Mikor 9 kör lesz, megint ugyanoda esik a fényes csík mint kezdetben. A csíkminta folyamatosan ugyanabba az irányba tolódik.

Mikor a szerkezet éppen 90 fokot fordult, a fázikülönbség +3600 fokról -3600 fokra változott, 20 teljes kört változott. A csíkminta 20 csíkpárral tolódott el, mindig ugyanabba az irányba. 

 

 

Előzmény: Astrojan (54)
mmormota Creative Commons License 2005.10.26 0 0 55

Mindenesetre egyenszilárdságú az álláspontod. Semmiből se értesz semmit.

Előzmény: Astrojan (54)
Astrojan Creative Commons License 2005.10.26 0 0 54

Te Teve Te ne nevettess! (12374 is)

 

(49) És ki a fene kérdezte, hogy hány ezer lépésben olvasták le a semmit?

Az 1. pont még véletlenül sincs kilőve, talán ha 1200 lépésben olvasták volna le a semmit.

 

A 2. pontot, hogy is érthetted vona meg magadtól. Az SR használja a Lorentz formulát, igen. Csak amikor a Michelson kísérletet értelmezi akkor nem használja. Ha használná, azonnal elfogynának a sebességkülönbségek, nem is lenne tovább miről beszélni.

 

A kérdés marad tehát:

hogy hány fokos szögben kell elfordítani az interferométert, hogy a maximális effektus látható legyen?

 

Mert 90 fokban nem mutat semmit, sem elvileg, sem gyakorlatilag.

 

Előzmény: NevemTeve (50)
AgyProTézis Creative Commons License 2005.10.25 0 0 53

Jó, h nem olvtam /még)/ a -kalauzt, így tényleg nem is értem..,ezért nem zavar! :-))

 

Előzmény: NevemTeve (47)
mmormota Creative Commons License 2005.10.25 0 0 52

Na, ezen én is kiakadtam... :-)

Mit érthet Győzőcske hullámhoszon? Valami egészen misztikus dolog lehet a fejében mint "hullámhossz".

Előzmény: NevemTeve (51)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.25 0 0 51
A másik misztérium, hogy a Doppler-transzformációt igyekszünk "nemszokványos módon" alkalmazni... a hátha ki lehetne magyarázni, hogy a megfigyelő mozgása befolyasolja a hullámhosszt... egyelőre ezen még ellenállunk...
(Gyk: a hagyományos számítási mód szerint a hullámhossz csak a forrás sebességétől függ: egydimenziós esetben λ=(c-v)*T0 ha a forrás előtt vagyunk, illetve λ=(c+v)*T0 ha a forrás mögött; c a hullám sebessége a közeghez képest, v a forrás sebessége a közeghez képest, c-v/c+v a hullám sebessége a forráshoz képest, T0 a forrás periódusideje)
Előzmény: NevemTeve (42)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.25 0 0 50
Kedves Astrojan,
lehetne, hogy valahol máshol offolsz? Itt kifejezetten a Korom Gyula féle hablatyról dolgozatról van szó.
Előzmény: Astrojan (48)
Simply Red Creative Commons License 2005.10.25 0 0 49

Hiszen éppen ezért tervezte MM a kisérletet, hogy 90 fokkal elfordítsa, és majd akkor látja a nagy csíkeltolódást. Ezért feszegetem fentebb, hogy hány fokos szögben kell elfordítani az interferométert, hogy a maximális effektus látható legyen szerinted. Ezért fontos az első bekezdésre a válasz. Fogalmad sincs? Valószínűleg MM -nek sem volt, mert ők 90 fokban gondolkodtak. Az pedig kész:

 

Az MM kísérlet megbukott.

 

 

Szép ez a nagy határozottság, csak kár, hogy fogalmad sincs, hogy mit csinált Michelson és Morley. Ők 22,5 fokonként olvasták le a csíkok helyzetét (a készüléket 16 egyenlő lépésben teljesen körbeforgatták). A készüléket nagyon lassan, egyenletesen forgatták. Egy "lépést" 6 perc alatt végeztek el.

 

Az általad felsorolt lehetőségek közül az 1-es pont tehát kilőve, a 2-es azonos az SR-rel. A 3-as lehetőséget is megvizsgálták a fizikusok, vagyis azt a lehetőséget, hogy a földre "ráragad" az éter egy darabja, de ez az elképzelés megbukott (nem lehetett összeegyezteteni a csillagászati megfigyelésekkel). A 4-es ponton pedig még dolgoznod kell egy kicsit :-)

 

 

Előzmény: Astrojan (48)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!