Keresés

Részletes keresés

(M)Ákos Creative Commons License 2024.03.02 0 0 39205

Na jó. Szerintem kezdd ezzel. Vágsz mondjuk laposvasból 8-10 db-ot, pl. 5 centiseket. Ennyi kell egyetlen paraméter tesztelgetéséhez. Azért külön darabok, hogy ne a már átmelegedett alapanyagra hegessz rá megint, ami befolyásolná a végeredményt.

 

A géped beállítod:

0.8 (1.0)

MIG DP

2T

Fe Mix

BU 0% (!!!)

IND 0%

PU 0% (!!!)

Tick - az anyag vastagsága / vagy tapasztalatból A-t állítasz

(a többi paramétert nem írom, mert itt most nincs jelentőségük...de attól még ne állíts 9 mp gáz előfúvást...)

 

Ezt a 3 paramétert fogod próbálgatni a munkadarabokon. Egyszerre csak az egyiket állítod, pl. 5-10% lépcsőkkel. Hegesztesz egyet, aztán állítasz rajta, és hegesztesz a következő darabra. Aztán a végén egymás mellé rakod őket, és megnézed, hogy mi a különbség. Talán kezdj úgy, hogy mindegyiket minimumra veszed először.

 

1. Duty

Egy időegységen belül mennyi legyen az alap- és csúcsáram ideje. Egy példával élve: 20% azt jelenti, hogy a csúcsáram ideje lesz 20%, a bázisáramé meg (100-20=) 80%. Ahogy a könyv is írja, a beolvadási mélységet lehet kontrollálni vele. Egyébként, ha pl. a Freq 1 Hz-re van állítva, akkor 0,2 mp lesz a csúcsáram + 0,8 mp a bázisáram.

 

2. Freq

Egy duplaimpulzus (bázis+csúcsáram) frekvenciája. Azaz 1 mp alatt hány db legyen. Pl. 1 Hz=1 db, 0,5 Hz=2db. Próbálgasd mondjuk így: 0,5-1-1,5-2. A pikkelyek távolságát fogod állítani alapvetően. Magasabb érték=sűrűbb pikkelyek, alacsonyabb érték=ritkább pikkelyek. Ha fel van tekerve, lehet hogy már össze is folynak.

 

3. Ip-p

Az alap- és csúcsáram eltérése %-ban. Kicsi eltérés: szinte nincs különbség. Magasabb érték: nagy eltérés. (Amikor pulse MMA-ban próbálgattam, 5-10%-ot már alig lehetett észrevenni.)

 

Alapvetően ezzel a 3 dologgal tudod beállítani magadnak, hogy hogyan szeretnél hegeszteni.

Pl. sűrűbben változik a két áramerősség, de nincs nagy a különbség köztük.

Vagy ritkábban (lassabban) változik, de jó nagy különbség van közöttük (50%).

Esetleg a csúcsáram idejét is leveszed a Duty paraméterrel a minimális 20%-ra, és akkor úgy fogsz hegeszteni, hogy időnként rövid időre jó nagyokat odapörkölsz.

Nem hinném, hogy bárhol is le vannak írva kőbe vésett értékek.

Mindenki kitapasztalja magának, hogy mit variáljon ezekkel a számára megfelelő végeredményhez.

Biztos nem erre számítottál, de ez van.

Fent a BU és PU értékeknél azért van ott a sok felkiáltójel, mert azokat tekergeted, de nem kéne.

Megerőszakolod a gépet, hogy több Volt eltéréssel próbáljon normális ívet kialakítani, amikor ő (nagyjából pontosan) egy kiszámított értéket használna. Ne piszkáld egyelőre. Hagyd 0%-on!

Bocsi a tanácsokért, mert a gépet még nem próbáltam DP-ben. De így fogom.

Szerintem, ha megcsinálod ezt a tesztet, talán meg fogod érteni, hogy mi-mit csinál.

(De jó lenne, ha nem feleslegesen koptattam volna a billentyűzetet, de majd kiderül.)

Előzmény: Laci-59 (39197)
Laci-59 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 39204

Igen, DP,vagyis dupla impulzusról van szö.

Én 1 , 1,5hz körül állitottam.

Az alapáram 5% , az ip- p ,vagyis csúcsáram 15 - 20% körüli.

Ez utóbbit légyszi pontositani , mondjuk 2 , és 4mm körüli anyagvastagsághoz.

 

A TP , és TB röviditèseket én nem látom a gépemen,lehet,hogy van,talán ez lehet alapáram,és csúcsáram iverősség.?

 

Az alapáram ,és csúcsáram aránya hogy alakul szénacél esetén. A fenti adataim aluhoz vonatkoznak.

 

Köszönöm,ha próbálsz segiteni,hivtam mád az iweld kereskedőit,de nem jutottam előbre.......

Előzmény: Xabi_1 (39201)
Paco155 Creative Commons License 2024.03.02 0 1 39203

Ez egy érdekes beszélgetésnek ígérkezik ;)

Előzmény: Bmrenault (39202)
Bmrenault Creative Commons License 2024.03.02 0 3 39202

Valakinek a feje ennyi infó után..

Xabi_1 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 39201

Majd este ha sikerül írok. AZ Impulz elött meg kéne még érteni pár dolgot, tehát azzal kezdek(jünk).

@Laci-59: A kérdésed nem egyértelmű. Feltételezem hogy Dupla impulz beállításról van szó.  Ha a TP&TB időt be lehet állítani a gépeden(?) abból következik a frekvencia. Pl.: TP=0,5sec(500msec) TB=0,5sec(500msec) akkor TP+TB=1 ==> T=1/(TB+TP)=1 Hz. Nekem szimpatikus a 1,5Hz dupla impulz volt ehhez hasonló beállítás Pl.: TP=0,3sec(300msec) TB=0,3sec(300msec) akkor TP+TB=0,6 ==> T=1/(TB+TP)=1,66 Hz. Az elöbbi esetekben 50%nagyteljesítményű impulz hegesztés és 50% alacsony bázis áramerősségű hegesztésed volt. Ha szeretnél 1,66 Hz -el hegeszteni de kevesebb nagyteljesítményű résszel akkor TP=0,2(200msec) TB=0,4(400msec) akkor TP+TB=0,6 ==> T=1/(TB+TP)=1,66 Hz a frekvencia nem változik csak 33% nagyáramerősségű impulz hegesztést 66% bázis áramú hegesztés követ 1,66 másodpercenként. 

Előzmény: Laci-59 (39193)
Bmrenault Creative Commons License 2024.03.02 0 0 39200

Amennyit akarsz. ezt olyan mint ha csapkodnád az asztalt.

Áramerőséget kontrolálja pulzál. Feszültséghez nem nyúl.

 

Előzmény: Laci-59 (39197)
d_feco Creative Commons License 2024.03.02 0 0 39199

S (elméletben) meg lett a nyitja. A nitrogén a legolcsóbb, védőgáznak megfelelő, az ívvel meg nem kell törődni, mert valójában nincs is. A varrat beolvadását a lézerimpulzusok energiája, illetve a sweep mibenléte befolyásolja.

Előzmény: d_feco (39186)
Laci-59 Creative Commons License 2024.03.02 -5 0 39198

Úgyrémlik,hogy valahol irtad,hogy megbántad,hogy megvetted a 235- öst.....?

Ne bánd,jó gépek,de látod,hogy milyen herce- hurca a háttér,no nem a gép háttere,hanem az én hátam tere,mert csupán tudni szeretném,szerettem volna a lényeget.......

De látod........ebben az országban az előremenés úgy zajlik,hogy hátramegyünk,vagyis joutub videó is egyértelmű,láttad......profiknak találták ki ezt a gépet,csak buta a rendszer..........és letiltja a csettet,de ez a funkció okosságot tükröz..........!

Előzmény: (M)Ákos (39194)
Laci-59 Creative Commons License 2024.03.02 0 0 39197

És mennyi legyen az ip- p,vagyis a csúcsáram,mondjuk 10% !? És mik a feszültség eltérések,ezek arányai? Gondolom,hogy ezek is áramerősség eltéréseket csinálnak.......?

Előzmény: Bmrenault (39195)
Bmrenault Creative Commons License 2024.03.01 0 0 39196

Hát szégyeld is magad!! 

Mennyire örülök hogy nekem hülye gépem van.

Nem kell ilyennel foglalkoznom, egyszerűen lehet vele hegeszteni.

Majdnem vettem egy új gépet.

Ilyen újfajta mig amin nem eurocsati van. Képzeld el Ampert jelzett ki.

Előzmény: (M)Ákos (39194)
Bmrenault Creative Commons License 2024.03.01 0 0 39195

Mert te adod meg b@zdmeg.

1mm cuccnál meg a 10mm cuccnál is más az alapáram.

Alapáram aminél olvad a szarod de megküldöd jobban pl +5%

Akkor ciklus idő 1mp és ez váltakozik...

Előzmény: Laci-59 (39193)
(M)Ákos Creative Commons License 2024.03.01 0 1 39194

Oké, ezennel visszavonom a tanácsot, amit nem is adtam. 🙃

 

Előzmény: Laci-59 (39193)
Laci-59 Creative Commons License 2024.03.01 -3 0 39193

Majd akkor adj tanácsot,ha hegesztettél dp móddal......

 

A fotómom te látsz e számadatot.....!?

Ha nem látsz számokat,ird oda őket.........okostojás........!

 

Ezt fogod látni az iwelt füzetében is,vagyis semmit sem......!

 

Bocs,ha betűhibám van,kint van az erőseb szemüvegem.......

Előzmény: (M)Ákos (39192)
(M)Ákos Creative Commons License 2024.03.01 0 0 39192

Egy rakás videót láttam szakemberektől, amiben elmondták, hogy pont pl. függőleges varrathoz qrva jó az impulzus (acélról beszélünk), mert gyorsan szilárdul = nem cseppen. Tévedés, amit írsz.

A szokásos kiabálás-károgás-nyafogásodra szokás szerint senki sem kíváncsi.

Előzmény: Laci-59 (39191)
Laci-59 Creative Commons License 2024.03.01 -7 0 39191

Impulzust nem javasolják acélhoz,nem az igazi minden pozicióba. Én legalábbis ezt vettem ki ,már amit megtudtam érteni......

Aluhoz viszont javasolják,gondolom az oxid törés miatt.

A te géped picivel job,mert érthetőbb a kezelési utasitása,mert Magyar ember fogalmazta,és nem webforditó,mint az iweldé !!Amellett még igy is hiányos a manuálja,egy digitális ébresztőórához jóval komojab leirást adnak. Ez kerül kb 15ezerbe,egy digitális hegesztőgép,meg átlagosan mondom negyed miliónál is többe !!!!

Megértem itt néhány társunkat..................járj iskolába,mert a hegesztés tanitott mesterség !!!! Én 5 hónap múlva megkapom az első nyugdijam !!!!! Én NEM......... FOGOG.............. ISKOLAPADBA........... ŰLNI !!!!!!!

 

A gépvásárlásos topikban a 34795 irásomban találsz háttéradatokat.

Ha megtudod csinálni,kb állitsd a te géped ezekhez. Lehet,hogy nem fog sikerülni,mert ha a számkiirások nem olyan szinten részletes,osztású mint az iweldé,máris bukta van ! Ezek az értékek aluhoz valók.

A szénacél sem lehet ördögi,sőt szerintem egyszerűb,mert ez a fém kevésbé jó hővezető.

Én nem használom a DP ,csak aluhoz.

A szénacél pikkelyes küllemű varrata zártszelvényes munkáknál értelmetlen,mert az ember úgyis sikra köszörül minden varratot. A DP kráter hasonlóan folyik mint az awi,ezért nem javasolják (gondolom) föggőleges varratokhoz. Egy zártszelvény keret fele arányban függőleges varratból áll. A gépet nyilván átlehet állitani ,de én azt mondom.......állitgassa a sárgaaaaaaaa !

Awi esetén ottvan a lábpedál,gondolom a pozició varratok ezzel rugalmassá válik. Van az én gépemhez is potis pisztoj,de bent van az eredeti csomagolásábaaaaaaaa........

 

Bocsi a j betűim miatt..............én ilyen vagyok,vagyis nem gépiró titkárnő,hanem melós,aki már rég elfelejtette,hogy mi történt az elemi iskolába !

Előzmény: Xabi_1 (39188)
(M)Ákos Creative Commons License 2024.03.01 0 0 39190

Részemről szívesen olvasom a hasznos infókat, csak kissé sok volt nekem is a tanár bácsis stílus.

Voltam akkora “marha”, hogy otthoni barkács célra én is vettem egy iWELD 235 DP-t. A fogyós impulz próba még várat magára. C18 kevertgáz van hozzá, lehet hogy a 8% CO2 változat jobb lett volna. Egyelőre csak szénacéllal fogok kísérletezni. Abszolút érdekel, hogy mire jutottál eddig. YT-ról gyűjtöm az infók 99%-át, hegeszteni is onnan tanultam meg (valamennyire). Több videóban is láttam, hogy acélnál marhára tud fröcskölni, jobban mint impulzus nélkül. Végre valaki kinyögte az egyik videóban, hogy ez a módszer “nem szereti” a pisztollyal rajzolgatást, hanem csak tolni kéne. Meg, ha jól emlékszem, végre azt is meghallottam egy másik videóban, hogy messzebb kéne tartani a pisztolyt, kb. mint porbelesnél. Ezekkel találkoztál, vagy próbáltad?

Biztos lehet DP-ben jókat csinálni szénacélon is.

https://youtu.be/-m2TUtdFtjc?si=zEb2omWc_tHNeiHK

https://youtu.be/Yp23P2L86lY?si=3N8ZNArbd8EHHnAO

Ilyen a masinám, csak más köntösben.

A 2. videóban vannak más anyagok is, és acélnál C8 gázt használ a fószer.

Előzmény: Xabi_1 (39188)
Bmrenault Creative Commons License 2024.03.01 0 0 39189

Dp gépe laci59 aliasz attilának van. Alig várja hogy beszélges vele.

Dps gépe még 3 forumosnak.

Nekem csak egérmozis van.

Dp vel megy az acél a pulse aluhoz. Asszem.

Előzmény: Xabi_1 (39188)
Xabi_1 Creative Commons License 2024.03.01 0 0 39188

Próbálok szakmai dolgokról beszélni információt adni esetleg kapni (akit érdekel), tanító szándékkal. Azért kérdést teszek fel mielött válaszolok saját magamnak mert hátha elgondolkozik valaki rajta aki xx éve hegeszt és ezt nem is tudta. Amúgy idén leszek 50 éves ha megérem, és igazából én nem értem a fiatalabb generációt, úgyhogy elnézést ha velem van baj és olyannal próbálkozok itt amivel nem kéne.

Amiről tudnék informálni:

- Plazmavágás (építettem 2 CNC plazmavágót, szerintem több mint 100 tonna lemezt kivágtunk vele az elmúlt 8 év alatt).

- CNC élhajlítás (ez is egy vak folt a műszaki világban, nehéz információt szerezni. Nekem is nehezen ment...)

- MIG MAG hegesztés, egyenlőre csak MAG, mert még itt akadtam el...

- Nemrég vettem 2 db ZEUS 300-as Double pulse hegesztőt (akciós volt Bruttó 349.000 (ennyit megért talán (szerintem)) (250A 100% ez több mint a 350A Jasic bekapcsolási ideje)), próbálgatom a Pulse hegesztést vele, de nagy áttörést acélnál még nem sikerült. Az a kérdés hogy egy ilyen kinai masina mennyire etalon impulz hegesztésben. Valaki használ ilyen, vagy hasonló masinát impulzban? (Acélhoz).

- Készítettem hegesztő asztalt, szerintem jó lett. (ha valakit érdekel megosztom a tervét is (csak lézerrel ki kell vágni)...)

- A MAG hegesztésnél még a gázok hegesztésre, ívre hatásráról akartam infót osztani.

 

 

Előzmény: Bmrenault (39185)
Laci-59 Creative Commons License 2024.02.29 -1 0 39187
Előzmény: Xabi_1 (39183)
d_feco Creative Commons License 2024.02.29 0 0 39186

Az utolsó mondatod, az egy érdekes kérdés, mert mindehez IS nitrogén védőgázt javasol a gyártó...

Előzmény: Bmrenault (39185)
Bmrenault Creative Commons License 2024.02.29 0 0 39185

Nem érdekli őket? Majd téged se fog 30 év múlva csak dolgozik benned az ifjú túlbuzgóság.

 

Van egy terv és hozzá leírás amit egy hegesztőmérnök készit el általában.

Leírásban le van írva hogyan hegeszd. Áramerőség, huzzal, gáz hány soros varrat kurva anyám.

Az átlag hegesztő megkapja, beállitja a gépét és hegeszt. Este meg bevágja a kis folyékony kenyerét, egy kevés csavaros kiflivel stb.

Erre mész te okositani... legtöbb helyen nem órabérben vannak hanem termelésre kapják a lovét.  Örülj hogy nem vertek meg, jaj de tudom a hegesztők kemények.

 

No gáz használat. Mindennel lehet hegeszteni, taknyolni, viszont mikor ép a varrat a szar akkor faszra húz a megrendelő.

Ezért egy hegesztő cégnél nem fognak neked argonnal varrogatni lágyacélt mert nem lesz jó. Ezért kell a corgon..

Azt meg hogy milyen gázt mikor használj nálam jóval okosabb emberek kitalálták.

Nekem nincs felesleges pénzem arra hogy rendeljek 5 féle gázt probálgatni. Én anyagcsoportra megfelelőt rendelnék.

Viszont háztájiba meg nem fog neked venni csorikám 10cm varratért még egy palack corgont, megoldja abból ami van. Tudod van egy haverom aki megoldja olcsóbban.

Ezért írtam neked az awit, még egy szaros mma val is levarrod megfelelő pisztolyal gondoltam segitség köll.

 

 

 

Én is dolgoztam mühelyben, egyik kedvencem volt mikor 8 kor már üvöltött Jimmy, és a hegesztő a paraván mögött már az asztalon volt 2 liter pálinka után. Őt a világ vége se érdekelte volna.

 

Lézerhegesztésröl tudsz valamit?

 

 

Előzmény: Xabi_1 (39183)
(M)Ákos Creative Commons License 2024.02.29 0 0 39184

Nem tudom, nekem a nem lehet hegeszteni = cérnametélt jön a pisztolyból, aztán nem működik a lasagna tésztán.

Itt lett varrat, és az alapanyagok is összeolvadtak valahogy. Ezt lehet, csak nem szabad. Szerintem. Bob szerint is.

Vállalom, hogy fogalomzavaros vagyok. Nem jártam hegesztő suliba.

Előzmény: Xabi_1 (39182)
Xabi_1 Creative Commons License 2024.02.29 0 0 39183

Jól látod magamat szórakoztatom, de Ti tanulhattok belőle. Illetve az lenne a cél hogy hátha találok olyan csoportot akit érdekelnek a miért-ek, és én is tanulnék dolgokat.

Minél jobban beleásod magad a hegesztésbe, rájössz milyen keveset tudsz.

(Sokszor próbáltam élőben is "tanítani" hegesztőknek a miért-ekről, de egyszerűen nem érdekli Őket, mindig az a vége hogy mit kérdezősködök, okoskodok stb. 30 éve hegesztő (de elképzelése sincsen ,hogy miért hegeszt jól vagy rosszul).

Meglátjuk, ha lesz affinitás kicsit szakmaibb fórumra akkor kérdezek válaszolok amire tudok.

Előzmény: Bmrenault (39173)
Xabi_1 Creative Commons License 2024.02.29 0 1 39182

Bob sem nagyon tud hegeszteni 100% Ar-el, de a videóból nekem nem derült ki mi a pontos magyarázat. (Az Angolomat lehet kritizálni, de BOB a jelenség okát nem magyarázza el, nem ég be, csúnya a varrat stb., de a miért-ről nem beszél)

Az a lényeg, hogy 100% Argonnál olyan "tökéletes" az ív, hogy a huzal nem cseppszerűen olvad le, hanem egy folyamatos instabil bizonytalan ív csóvában ami ostorszerű mozgása miatt rossz beolvadású-formájú varratot hoz létre.

Elöző hozzászólásomban írtam a CO2 gáz 2000 C felett CO-ra és Oxigénre bomlik. Ez a folyamat hőt von el illetve expanzióval (tágulás) jár ami megnyomja az ívben ömledékét. A 100% CO2 azért nem lehet finom cseppes (500A alatt), mert ez az expanzió eltorzítja a cseppeket lásd 1. kép. 

A 2. képen látszik a kedvező csepp leolvadás amikor a 20% CO2 segít a kis cseppek kialakulásában (nyakban lecsippésében).

A 3. fotó pedig a tiszta Argon, ahol jól láthatóan egy folyamatos ív csóva alakul ki.

 

Amúgy azért speciális portöltetű huzallal illetve impulz hegesztéssel lehet 100 % Ar-el hegeszteni.

 

Amúgy acél vagy rozsdamentes hegesztéshez szerintem nem minimális oxigén kell hanem minimális CO2 a fent magyarázott átalakulás+expanzió miatt. Rozsdamentes acélt MAG hegesztéssel C2-es gázzal ajánlott hegeszteni (98% Argon, 2 %CO2), tévedésből már használtunk sima acélhoz is azt is lehet hegeszteni vele csak nem érdemes.)

 

Az AWI az más gondold végig, oda tökéletes a 100% argon. Van egy "tökéletes" fókuszált íved (nem kell hozzá felesleges "szennyező" oxigén, CO2), amibe a hozaganyagot kézzel külön adagolod. Nem keletkezhet elkanászodott ívömledék...

Előzmény: (M)Ákos (39180)
Xabi_1 Creative Commons License 2024.02.29 0 0 39181

ivform

Előzmény: (M)Ákos (39180)
(M)Ákos Creative Commons License 2024.02.28 0 0 39180

Speak English?

Akkor nézd újra 10:22-től. Kétszer elmondta, hogy miért kell a védőgázba a zokszigén.

Előtte meg sok+ alkalommal, hogy instabil az ív tiszta Argonnal, nem olvad be a varrat széle, stb.

Bocsi, a teljes magyar átiratot idő hiányában nem tudom megcsinálni.

Ja, és tudott vele hegeszteni, csak szar lett.

Előzmény: Xabi_1 (39176)
Amadeus214 Creative Commons License 2024.02.28 0 0 39179

Tanár Úr, az okokról nemigen esett, szó, miért is instabil az az ív? Nem esett szó ionizációs potenciálról, hővezető képességről. Arról sem, hogy AWI-nál miért is jó mindezek ellenére a tiszta argon. És miért jó fogyósnál is alu vagy titán hegesztésnél, stb... :))

 

Magam részéről élvezettel olvasom az okításokat, várom a folytatást :)

Előzmény: Xabi_1 (39176)
MrJones512 Creative Commons License 2024.02.28 0 0 39178

A képbeszúrás kizárólag a gombbal+betallózással működik. A ráhúzás, kopipészt ilyesmi veszett ügy ezen a fórumon.

Előzmény: Xabi_1 (39177)
Xabi_1 Creative Commons License 2024.02.28 0 0 39177

A fotó beszúrás nem megy, majd holnap pótolom...

Előzmény: Xabi_1 (39176)
Xabi_1 Creative Commons License 2024.02.28 0 0 39176

Bob sem nagyon tud hegeszteni 100% Ar-el, de a videóból nekem nem derült ki mi a pontos magyarázat.

Az a lényeg, hogy 100% Argonnál olyan "tökéletes" az ív, hogy a huzal nem cseppszerűen olvad le, hanem egy folymatos instabil bizonytalan ív csóvában ami ostorszerű mozgása miatt rossz beolvadású-formájú varratot hoz létre.

Elöző hozzászólásomban írtam a CO2 gáz 2000 C felett CO-ra és Oxigénre bomlik. Ez a folyamat hőt von el illetve expanzióval (tágulás) jár ami megnyomja az ívben ömledékét. A 100% CO2 azért nem lehet finom cseppes (500A alatt), mert ez az expanzió eltorzítja a cseppeket lásd 1. kép. 

A 2. képen látszik a kedvező csepp leolvadás amikor a 20% CO2 segít a kis cseppek kialakulásában (nyakban lecsippésében).

A 3. fotó pedig a tiszta Argon

 

Amúgy azért speciális portöltetű huzallal illetve impulz hegesztéssel lehet 100 % Ar-el hegeszteni.

 

 

 

Előzmény: (M)Ákos (39175)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!