Keresés

Részletes keresés

malaclopo Creative Commons License 2005.03.27 0 0 114
reményeim szerint Szili Kati lesz az első női közt. elnök, csak nem most
Előzmény: Gerenda (113)
Gerenda Creative Commons License 2005.03.27 0 0 113
Ja igen, Szili teljesen elfogadhatatlan elnökként. Annyira színvonal alatti, hogy nagyon. A kontraszelekció mintapéldája.
G
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 112

Ki kell próbálni!

Másképp csak a feltételezés marad.

Előzmény: Gerenda (110)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 111

A magyar politikai "elit" egésze, tágabban a Magyar Köztársaság legsúlyosabb problémája - megítélésem szerint - morális természetű: csak nagyon kevesek szemében hiteles ez az egész. Nem volna szabad továbbra is "komolytalankodni".

 

A morális bajokat nem kell/nem szabad  lebecsülni: minden egyéb természetű probléma bennük összegződik. Aki ezt végre megérti, és képes komoly változtatásokra, hosszabb időre berendezkedhet a hatalomban...

Előzmény: FREEDOM OF PRESS (109)
Gerenda Creative Commons License 2005.03.27 0 0 110
Tárgyalás és tárgyalás között van különbség. Mit is ír a hogyishívják, alkotmány, törvények, stb? Ha van valamifajta ezzel kapcsoaltos kötelezettség, annak formálisan eleget kell tenni.
Odaküldeni egy alfrakcióvezetőhelyettespótlót, közölni a fityiszes farokkal valamit, kivárni, amíg válaszonak valami szokásos ordenáréságot (addig lehetőleg telefonálni, röhögni, hangszeres próbát tartani, stb, és látványosan semmibevenni a őket), megköszönni hogy megjelentek, és kész.
De a tippem az, hogy ha egyeztetést ajánlanának a kolaíciós pártok, akkor a fidesz megelőző csapásként teljesíthetetlen feltételeket szabna.
Tojni kell rájuk.
G
Előzmény: jehu (102)
FREEDOM OF PRESS Creative Commons License 2005.03.27 0 0 109

Amióta a franciák bevették a házassági fogadalomba a hűség kifejezést, az ember ne higgyen el ilyesmiket.

 

Egyébként a koalíció elég pedánsan betartja ezt a vállalását, bár néha kicsit elbassza, elügyetlenkedni, de nem előre megfontolt szándékkal, mint Áder (3 hetes ülés).

Előzmény: jehu (107)
malaclopo Creative Commons License 2005.03.27 0 0 108
te vagyol a koaliciós pártok?
Előzmény: FREEDOM OF PRESS (106)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 107

"Már megint": semmit.

A választások előtt: valamit a jogállami normák/íratlan szabályok(!) tiszteletben tartásáról... De már én sem emlékszem pontosan...

Előzmény: FREEDOM OF PRESS (106)
FREEDOM OF PRESS Creative Commons License 2005.03.27 0 0 106

Te jó ég, mit ígértek már megint a hátam mögött?

 

Előzmény: jehu (105)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 105
A koalíciós pártok azt ígérték, hogy ...
Előzmény: malaclopo (104)
malaclopo Creative Commons License 2005.03.27 0 0 104
a fidesz Gönc Árpád ellenében j3elölte Mádl Ferencet, amikor kormányon volt, akkor pedig megválasztotta; mi a faxnak kellene most a szo9ciknak egyeztetni?
Előzmény: Molaf (99)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 103
Sólyom László nyilván nem az egyetlen lehetséges jelölt. Aki csak egy embert tud elképzelni, az nyilván nem akar egyeztetni.
Előzmény: Molaf (99)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 102

Mert Medgyessy ostoba.

Szvsz a mai ellenzékkel szinte semmiről sem kell, nem is nagyon szabad tárgyalni. Kivéve éppen a köztársasági elnök témáját.

Előzmény: FREEDOM OF PRESS (101)
FREEDOM OF PRESS Creative Commons License 2005.03.27 0 0 101
A konszenzusra törekvés sikerét nem nagyon igazolja Medgyessy Péter szánalmas vesszőfutása az elmúlt években...
Előzmény: jehu (96)
FREEDOM OF PRESS Creative Commons License 2005.03.27 0 0 100
Az Alkotmány se sugalljon nekem semmit, mert abból mindig csak vita van. Mondja meg, hogy mit akar.
Előzmény: jehu (96)
Molaf Creative Commons License 2005.03.27 0 0 99
Szerintem azért zárkózik el az MSZP a szorosabb értelemben vett egyeztetéstől, mert erős a támogatottsága Sólyom Lászlónak. Márpedig az érthető, hogy ők nem akarnak konzervatív értékrendet valló államfőt megválasztani. Tehát többet vesztenének az egyeztetésekből való kihátrálással, mint amennyit nyernének a konszenzuskeresés látszatával.
Előzmény: jehu (96)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 98

De csak a választás után :-)

Addig a hatályban lévő betűje és szelleme szerint kellene eljárni. Ha az alkotmány is a médiatörvény sorsára jut, tényleg megeszi a fene ezt az országot.

Jogtiszteletet szeretnék és az érvényes joganyag jószándékú értelmezését.

Előzmény: FREEDOM OF PRESS (97)
FREEDOM OF PRESS Creative Commons License 2005.03.27 0 0 97

Jó, akkor sikerült leegyszerűsítenünk ízlésbeli kérdésekre. Nekem jobban tetszik, ha valaki kimondja: XY-t akarjuk elnöknek és passz. Mégpedig azért, mert alkalmasnak tartjuk.

 

Minek ezt felpuhítani, ha úgyis ez a vége? Inkább át kellene írni azt a buta alkotmányszöveget.

Előzmény: jehu (93)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 96

Elég erős a sugallat.

De nem értem a dolgot aktuálpolitikai szempontból sem: nálunk kifejezetten előnyös konszenzusra törekedni.

Előzmény: Molaf (95)
Molaf Creative Commons License 2005.03.27 0 0 95
Azért ez a "meg kell kísérelni" sántít. Magából az alkotmányból szó szerint nem következik. Inkább csak megpróbálta a jogalkotó elérni, hogy törekedjenek az egyeztetésre. Kíváncsi lennék rá, hogy a választók hány százaléka várja ezt el. (Már ketten vagyunk! :) )
Előzmény: jehu (89)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 94
Azért számítsd hozzá azt is, amit a lelepleződés kockázatáról írtam...
Előzmény: FREEDOM OF PRESS (92)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 93

Márpedig a működő demokráciának lényegi eleme a látszatok tisztelete!

Normális demokráciában is lehet pl. úgy gondolkodni, ahogy mondjuk semjén, de - mert adni kell a látszatra - kimondani nem célszerű. Mert a látszat kedvéért másnap lapátra teszik az embert...

A látszat ebben az értelemben nem más, mint bizonyos - akár belsőleg el nem fogadott, sőt, utált - normákhoz való igazodás társadalmi kényszere.

Előzmény: FREEDOM OF PRESS (92)
FREEDOM OF PRESS Creative Commons License 2005.03.27 0 0 92

ha másért nem, hát a látszat kedvéért, de meg kell kísérelni az egyeztetést.

 

No, nekem viszont ez az indok tetszik a legkevésbé.

Előzmény: jehu (89)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 91
Aki tehát hitelesen tudna képviselni  normaszegésre szocializálódott társadalmunkban bizonyos elemi normákat...
Előzmény: jehu (89)
Molaf Creative Commons License 2005.03.27 0 0 90
"A leváltáshoz már csak 2/3-ot enged meg, szóba sem hozza az 50+1 formulát. Vajon miért?"

Van a hsz-odban valami, de méginkább azért 2/3-os a leváltása, mert a megválasztása is az. A harmadik nekifutásos 50%+1 szavazatos megválasztása azért került bele, hogy redukálja azt a veszélyt, hogy nem sikerül senkinek a kellő arányú támogatást megszereznie.
Előzmény: FREEDOM OF PRESS (85)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 89

Szerintem a dolog érdemi része szempontjából olyan mindegy, minek is tekintjük a köztársasági elnöki funkciót.

Van a hatályos szabályozás, amely kétszer int a megegyezésre. Ha nem szélhámoskodunk a magyar nyelvvel, akkor ennek legalább annyit kell jelentenie, hogy ha másért nem, hát a látszat kedvéért, de meg kell kísérelni az egyeztetést. Annak persze megvan az a veszélye, hogy aki csak szélhámoskodik, könnyen lelepleződik.

 

Van még valami, amire már hivatkoztam néhányszor. Ez egyértelműen aktuálpolitikai szempont.

Minden eddigi választás borzasztó volt - hihetetlen, mik hangoztak el, mik történtek. De nehéz mást föltételezni, mint  hogy az igazi borzalom majd most következik. Kellene, nagyon kellene egy olyan köztársasági elnök, aki rendelkezik a kétharmad adta tekintéllyel, s akiről okkal föltehető, hogy a kirívó ocsmányságok kapcsán megszólal - jöjjenek azok az ocsmányságok akárhonnan is. 

Előzmény: FREEDOM OF PRESS (85)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 88
A vitának a választás után van helye. Most tudomásul kellene venni, hogy a hatályos szabályozás szerint olyan fontos. Akkor is, ha ezt korábban nem értették meg, vagy nem akarták tudomásul venni.
Előzmény: Molaf (87)
Molaf Creative Commons License 2005.03.27 0 0 87
"Hatalomból pedig konszenzusra törekedni általában csak olyan ügyekben érdemes, amelyek túlmutatnak egy kormányzati cikluson"'

Ez a feltétel adott a köztársasági elnök választását illetően. Az képezheti vita tárgyát, hogy vajon olyan horderejű tisztség-e ez, aminél fontos lehet a konszenzusos jelölés, de az tény, hogy a mandátuma 2010 nyarán fog lejárni, azaz a következő parlament alatt végig ő fog regnálni.
Előzmény: FREEDOM OF PRESS (81)
FREEDOM OF PRESS Creative Commons License 2005.03.27 0 0 85

Megpróbálok levezetni egy másik gondolatmenetet is, ami talán zavarosnak tűnik és nem tudom jól argumentálni, de lássuk csak...

 

A KE megválasztásánál az Alkotmány előbb kétharmados többséget vár el, majd megelégszik az egyszerűvel. Ezt megbeszéltük. Nézzük meg viszont visszafelé.

 

A leváltáshoz már csak 2/3-ot enged meg, szóba sem hozza az 50+1 formulát. Vajon miért?

 

Nos, szerintem azért, mert az Alkotmány is politikai szereplőnek tekinti a KE-t. Azért betonozza be, mert ha már megválasztották, akkor ne legyen politikai támadás könnyű célpontja, tehát ő is tudjon politizálni.

 

Ne lehessen tehát kirúgni

 

1. Ha összevész az őt megválasztó erővel (kormánytöbbség), ez is megtörténhet elvileg, de méginkább:

 

2. az őt nem támogató erők kormányra kerülése esetén ne lehessen csak úgy kipenderíteni.

 

Mi ez, ha nem egy politikai konstrukció?

 

Az összeférhetetlenség megállapításánál egy kukk nem esik arról, hogy fel lehet ezt vetni a "nemzet egységét" megbontó magatartása miatt. Nem lehet, nincs ilyen, Kizárólag politikai funkcióinak gyakorlása során merülhet fel összeférhetetlenség.

Előzmény: jehu (79)
jehu Creative Commons License 2005.03.27 0 0 84

Ugyan, ugyan!

Nyilvánvaló, hogy polgárkörös boszorkányok telefonálnak, magukat szociknak álcázva. Zavart akarnak kelteni, ennyi az egész.

A világon nem csak egyetlen összeesküvés létezik!

:-)

Előzmény: Törölt nick (83)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!