Keresés

Részletes keresés

Fabien Creative Commons License 2008.07.04 0 0 306
[egyik kacsacsőr nem jó, persze szóval nagyobb mint három de kisebb mint öt]
Előzmény: Fabien (303)
zso70 Creative Commons License 2008.07.04 0 0 305

ja, s még egy egy helyet minidg tartalékolni kell ( nagyobb óvodáke esetén talán kettőt is ), az évközben költöző nagycsoportos miatt.

A 30 fős csoportlétszámmal több probléma is van, ezek a gyerekek nem ugyanolyanok, mint mi voltunk, környezeti hatások, szülők, életvitel....stb miatt. A mai 30 gyerek nem egyenlő a 70-80-as évek 30 fős csoportjával.

Jelenleg sok és egyre több "problémás" gyerek van, akiknek nincsen hivatalos besorolása, de igazság szerint integrációnál kettőnek számítana.Csoportonként elég 4 ilyen ( bőven van, sajnos ) , s az máris nem 4, hanem 8.

A jelenlegi óvodák a hazai jogszabályok szerint épültek, kerültek kialakításra a szobák..stb. Kevés azon ovik száma, ahol pl. tornaterem van.

Ha valaki magán óvoda nyitásra adja a fejét, akkor az EU-s jogszabálynak kell megfelelni, miszerint külön étkező, külön foglalkoztató, tornaszoba, altatószoba, elkülönítő, s csoportonként max 15 fő.

Érdekes ellentét, nem ?

Előzmény: zso70 (304)
zso70 Creative Commons License 2008.07.04 0 0 304
fejkvótát nem kaphat az önkormányzat ( szerintem), mert azt csak abban az esetben hívhatja le, ha a gyerek beirattatott valahová. Sőt, bár ebben biztos nem vagyok, de a kvótát csak az intézmény, vagy szolgáltatás ( családi napközi ) hívhat le, nem?
Előzmény: szs75 (302)
Fabien Creative Commons License 2008.07.04 0 0 303

Jogilag úgy néz ki, hogy (idő)

1. öt éves kortól kötelező felvenni

2. három éves kortól felvehető

 

Ezen kívüli jogi kritériumok (hely)

1. gyermek állandó lakhelye

2. szülő munkahelye

 

Tehát van X férőhely, arra vannak az öt évesek, plusz elsősorban a lakóhellyel/munkahellyel érintett 3 éves < X > 5 éves gyermekek.

 

Minden más érv nem jogi kategória, például:

- nagyobb testvér az oviban előny

- kisebb testvérrel otthon maradó anyuka hátrány.

Iméntiek tehát kívül esnek a szabályozáson. Mondhatni nonszensz és alapjogi szinten érinti az ezek miatt hátrányt szenvedett fel nem vett gyermeket. Ezekkel addig nem volt semmi baj, amíg volt elég férőhely. De amióta, az elmúlt években nincs elég férőhely, azóta elszaporodtak ezek a szabályozatlan plusz kritériumok. Plusz elszaporodtak a 30 fős csoportok, amelyek valójában 5 gyermeknek adnak még lehetőséget, azonban egyrészt kiskapu a jogszabályokban, másrészt szinte lehetetlen helyzetet teremt a mindennapi életben (szerintem).

 

A jegyzői fellebbezés szintén jogi kategória, mert amennyiben a fenti (idő-hely) kritériumoknak megfelel valaki, akkor elvileg joga van az óvodai elhelyezésre. Csak mindez hiába, ha nincs férőhely.

szs75 Creative Commons License 2008.07.04 0 0 302

Ideális maximum az óvónőnek, vagy a gyereknek? :) Persze, tényleg sok, de mi pl 33-an voltunk oviban, 36-an iskolában, és túléltük.

Én azt mondom, ha az önkormányzatnak nincs annyi pénze, hogy elégséges óvodai férőhelyet biztosítson, akkor

1, ne adjon ki új építési engedélyeket, vagy hívja fel a fiatalok figyelmét, hogy nem fogja tudni elhelyezni a gyerekeket

2, adja ide azt a pénzt, amit az én gyerekem után kap. Baromi igazságtalannak tartom, hogy utánunk ugyanúgy kapja a fejkvótát, de nem kapunk érte megfelelő közszolgáltatást.

Az a félnapos verzió jó lenne, amit írtál, de sajnos nem működik.

Előzmény: AliceCsodaországban (299)
ananova Creative Commons License 2008.07.04 0 0 301
Szia,
leginkább azért, de nem ártana visszamenni dolgozni is. köszi az ötletet, megpróbálom.
Előzmény: AliceCsodaországban (300)
AliceCsodaországban Creative Commons License 2008.07.04 0 0 300
Ha csak a gyerektársaság miatt keresed az ovodát, akkor talán érdemes lenne beszélni egy két ovivezetővel, hogy lehetséges lenne e csak délelőttre beadni.
Délután jószerivel már úgysincsen semmi, a gyerekek alszanak, uzsonnáznak, és a legtöbb helyen ébredés után már sorra jönnek is értük a szülők.
Előzmény: ananova (294)
AliceCsodaországban Creative Commons License 2008.07.04 0 0 299
Tudtommal a 25 fő a megállapított ideális maximum egy csoportba, azt hallottam egy vezető ovónőtől, hogy 25 felett már minden gyerek kettőnek számít.

Az a baj (helyzet), hogy az önkormányzatoknak nincsen pénze annyi ovodát fenntartani, amennyire szükség lenne. Iskolákat sem, ahol lecsökken a gyereklétszám, ott sorra meg is szüntetik azokat.

Előzmény: henn (297)
szs75 Creative Commons License 2008.07.04 0 0 298

Az természetes, hogy elsőbbséget élvez a dolgozó szülő gyermeke. A probléma itt csak az, hogy egyes önkormányzatok sportot űznek abból, hogy csak akkora óvodát tartanak fenn, ahova el tudják helyezni azokat, akiket feltétlenül el kell.

Így pl. az én nagyobb gyermekem 5.5 évesen kezdheti majd az ovit. És ne mondjátok azt, hogy emiatt nem lesznek problémái, mert sokkal nehezebb lesz beilleszkednie.

 

Előzmény: andixka (296)
henn Creative Commons License 2008.07.03 0 0 297
nem szemlehunyós pillantással, hanem nagyon is hivatalosan. (2. kerület.) rá is akartam kérdezni a 281-es hozzászólásban szereplő "max. 25" kitételre, hogy az mégis honnan jön....
Előzmény: zso70 (293)
andixka Creative Commons License 2008.07.03 0 0 296
Valamit, valamiért. És ezt úgy mondom, hogy az ovi (a körzetes) az én nagyobbamat szintén elutasította (pedig munka volt tervben, de ez most nem biztos, de nem ezért). Pedig a nagynak szüksége lenne rá (nagyon is), a kicsi úgy tűnik, nem ütött a testvérére, akinek már 1,5 évesen szüksége volt a vele egykorúak rendszeres társaságára.
Azért hadd élvezzenek azok elsőbbséget, akik valóban dolgoznak...
Előzmény: dunca (292)
andixka Creative Commons License 2008.07.03 0 0 295
:-( Erre tényleg nehéz megoldást mondani.
Előzmény: zso70 (293)
ananova Creative Commons License 2008.07.03 0 0 294
sziasztok,
köszönöm a sok értékes infót. nálunk nincs még tesó és ahogy nézem, lehet h nem is lesz :(( viszont K nagyon is igényelné a gyerektársaságot, ennek ezer nyomát látom. elkezdek azért majd ősszel visszanézni abba az oviba, ahová jelentkeztünk, hogy lássam, hányan vannak, van e esély arra, hogy oda bejussunk, vagy valami mást kell keresnem.
egyik barátnőm fia is egy ilyen 30fős csoportba jár. amikor kérdezte, hogy nincsenek e túl sokan, azt mondták, hogy úgysem jön mindenki mindennap. végül is, ez is egy szempont.
zso70 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 293

jelen állás szerint a kerület egyik ovijába sem veszik fel őket :( a jegyző is elutasította őket.

és szvsz nagyon sok helyen már önkoris szemlehunyós pillantással, felnyomták a csoport létszámot 30-ra :(

dunca Creative Commons License 2008.07.03 0 0 292
A jegyző természetesen elhelyezheti a gyermeket abba az óvodába ahol még van férőhely. De mi van akkor, ha ez az óvoda a város v. a kerület másik felében van? Máris ellehetetlenítik, hogy a kismama elvigye oda. (oda-vissza utazás stb.) Különben az óvodákat is szigorúan ellenőrzik, csak annyi gyermeket vehet fel, amennyit az alapítói okiratban megállapítanak. (önk. óvodák esetében)
andixka Creative Commons License 2008.07.03 0 0 291
És a jegyzőt megpróbálták azért? (Mert ugye ilyeneket mindig, mindenhol mondanak...) Az tény, hogy falun (kisebb településeken) nem tudom, ez mennyire megoldható sajnos. Azért a bp-i kerületekben nem egy-két óvoda van.
Jó eséllyel nem is az az óvoda lesz, ahova eredetileg beadták a felvételi kérelmet, de el kell helyeznie a jegyzőnek. (És azt is tudjuk, hogy lehet olyan helyzetet teremteni, hogy az otthon lévő szülő végül ne akarja vinni a "nagyot". :-((( )
Ja, és igen, van olyan óvoda, ahol vmilyen belső szabályzat szerint előnyt élveznek azok a gyerekek, akiknek a szülője dolgozik, így előfordulhat olyan, hogy a 3,5 évest elutasítják, mert a "többivel megtelik". :-( (Ilyenkor jöhet a jegyzős kör...)
Előzmény: zso70 (289)
dunca Creative Commons License 2008.07.03 0 0 290
Nem élsz rossz helyen, ez a legtöbb helyen így van. Sajnos!
zso70 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 289

én ezt találtam:

http://www.magyarorszag.hu/allampolgar/ugyek/csalad/gyermeknapkoz20050802/ovodaell20071115.html/ugyleirasjogi

 

 

itt nem szerepel az, hogy joga van.., s lehet, hogy én élek rossz helyen, de falut és kerületet is tudok mondani, ahol elutasították a 3 és fél évest, arra hivatkozva, hogy anya otthon van a kistesóval, s hiába fellebbez a jegyzőhöz, nem tudják felvenni.

abban tökéletesen igazad van, ha már jár valahova, a körzetes nem köteles átvenni következő évben

Előzmény: andixka (286)
dunca Creative Commons License 2008.07.03 0 0 288
Amit elfelejtettem: a gyámügy által kezdeményezett gyermeket fel KELL venni. A halmozottan hátrányos helyzetűról a törvény rendelkezik ugyan, de volt már olyan, hogy el kellett utasítani helyhiány miatt.
dunca Creative Commons License 2008.07.03 0 0 287
Igaza van a 284. hsz írójának. 5 éves kortól kötelező az óvoda, de 3 éves kortól fel lehet venni a gyermeket, persze ha van hely. Érdemes az óvodai beiratkozás néhány napján jelentkezni, mert akkor még van esély.
andixka Creative Commons License 2008.07.03 0 0 286
Nem teljesen.
A gyermek 3 éves korától (vagyis a születésnapját követő naptól) JOGA van óvodába járni. Amennyiben a körzetes óvoda nem tudja felvenni, a kerület jegyzője(?) kell, hogy elhelyezze a kerület valamelyik intézményében. (És ha ez úgy működik, mint az iskola, akkor a körzetes már a következő években sem köteles átvenni!)
Előzmény: zso70 (285)
zso70 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 285
no, igen, 3 éves kortól fel kellene vennie a körzetes ovinak a gyereket, de ha csak nem halmozottan hátrányos helyzetű, vagy gyámügy kezdeményezi a felvételt, akkor elutasíthatják, pl. mert anya otthon van a kicsivel.
Előzmény: szs75 (284)
szs75 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 284

Csak az utolsó néhány hozzászólást olvastam, de van itt egy kis zavar az életkor és óvodakötlesség körül.

Az, hogy a gyereknek abban az évben, amikor betölti az ötödik életévét el kell kezdenie az óvodát, vagyis óvodaköteles, az NEM jelenti egyben azt, hogy az óvoda addig nem köteles felvenni. Az óvoda - törvény szerint - három éves kortól köteles lenne felvenni a gyereket, ha a szülő járatni szeretné. Más kérdés, hogy "helyhiány" esetén nem tudnak mindenkit felvenni, ezért előnyt élveznek a dolgozó szülők gyermekei.

AliceCsodaországban Creative Commons License 2008.07.01 0 0 283
Tudtommal az ovoda csak 5 éves kortól kötelező, azaz 5 éves kortól kötelesek felvenni minden gyereket, ugyanis az az év már iskolaelőkészítőnek számít. Volt valami beszéd arról, hogy legyen már 4 éves kortól mindenki számára kötelező (kötelezően felveendő, ha a szülő igényli), de nem tudom, hogy ez a törvény létrejött e.

Namármost innentől kezdve az ovoda azok számára jött létre, hogy a dolgozó anyák HELYETT (illetve ilyen indok lehet az anya veszélyeztetett terhessége is) valahol gondozzák és tanítgassák a gyerekeket. Ha nem tudod bizonyítani, hogy dolgozol, akkor az ovoda nem köteles felvenni. Speciel a munkáltatói igazolást jogosnak érzem.

De ez is ovodafüggő: ugyanis olyan ovodák, ahol a körzetben kevés a gyerek, a fennmaradásért inkább szó nélkül felveszik, míg azok, ahol túljenetkezés van, nem. Szét kell nézni a szóbajöhető ovodák között.
Előzmény: plüssribizli (274)
ananova Creative Commons License 2008.07.01 0 0 282
szia,
köszönöm az infót, a VIII.ker.-ben lakunk, majd kérdezősködöm picit :))
Előzmény: anyanyos (281)
anyanyos Creative Commons License 2008.07.01 0 0 281

Szia, Ananova :-)

 

Kisfiadat 3 évesen még nem kell felvenni a körzeti óvodába. A törvény úgy szól, hogy abban az évben válik óvodakötelessé a gyerek, amelyik évben betölti az 5. életévét. Az óvodáknak csak ez életkor után kell a kisgyerekeket felvenni. Egyes területeken olyan sok gyerek van, hogy a körzeti ovi sem tud helyet biztosítani (max. 25 gyerek/csoport)  :-( ilyenkor az önkormányzatnak kell gondoskodni arról, hogy a kerület/körzet egyik óvodájába bekerüljön.

Remélhetőleg Ti nem ilyen helyen laktok, és a Törpi tényleg elkezdheti januárban az ovit!

 

A.

Előzmény: ananova (280)
ananova Creative Commons License 2008.07.01 0 0 280
sziasztok,
szorgosan gyakorló ámde kezdő anyuka vagyok még az ovi terén.
a kisfiam januárban lesz 3 éves, beiratkoztunk az oviba, várólistás lett.
ez nem az az ovi, ahová tartozunk, de mondták, hogy bátran, úgyis lesz hely.
de mi van, ha mégsem?? akkor mehetek simán a körzeti oviba, amikor betöltötte a 3 évet és fel kell hogy vegyék, vagy... ???
nem igazán akarok várni jövő szeptemberig, hogy akkor kezdjen.
köszi,
a
Arzénka Creative Commons License 2008.05.22 0 0 279

Válasz ment.

Előzmény: lujzett (278)
lujzett Creative Commons License 2008.05.22 0 0 278
Arzenka, irtam neked egy mailt.
Előzmény: Arzénka (277)
Arzénka Creative Commons License 2008.05.22 0 0 277
A Csudafában ma kirakták a felvettek névsorát.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!