Keresés

Részletes keresés

IWAS Creative Commons License 2022.10.01 0 0 3628

Vida Ölelés Merlot 2018. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű száraz szekszárdi vörösbor. Alk. 14,5%, ára 2 eFt (Lidl). Agglomerált parafadugó (Diam). Meggyvörös szín. Intenzív illatában a barrique-jegyek dominálnak (vanília, fahéj & co.). Van még benne a merlot-ra jellemző szilva, illetve érett cseresznye is. Kellemes illat, de akár egy chilei merlot is lehetne. Kóstolva testes, tipikus merlot, kellően élénk, jó minőségű savak, picit szárító tanninok. Utóíze közepesen hosszú, enyhén tüzes, aszalt meggyes, fahéjas, minimális füstölt sonkával. IWAS-score 4/5.

IWAS Creative Commons License 2022.09.01 0 0 3627

Előzmény: IWAS (3626)
IWAS Creative Commons License 2022.09.01 0 0 3626

Tesch Deep Blue 2018. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű német (Langenlonsheim) száraz rosébor. Alk. 13%, ára 11 €. Blauburgerből (ez a portugieser és a kékfrankos keresztezése) készült. Az elnevezés onnan ered, hogy ezen a területen korábban tenger volt, amely ugye mélykék színű. :) Csavarzár. A színe világos rosé (a 3240-ben írtam a rosészínek legegyszerűbb, négy kategóriába történő besorolásáról; ennek alapján ez "merlot" színű). Átlagos intenzitású málnás illat. Kóstolva közepesen telt korty, élénk, jó minőségű savak, nem túl komplex, de kellemes, szamócás ízvilág érintésnyi mineralitással. Medium pluszos, viszonylag száraz érzetű, friss szőlőt idéző lecsengés. Az alkohol jól integrált. Végül is egy korrekt módon elkészített, jól iható, de egyszerű rosé. Lasagnehoz ittam, jól passzolt. A kis mineralitással eléri az 5 pontot (83).

IWAS Creative Commons License 2022.09.01 0 0 3625

Előzmény: IWAS (3624)
IWAS Creative Commons License 2022.09.01 0 0 3624

Várszegi Chardonnay 2021. Balatonboglári oltalom alatt álló eredetmegjelölésű száraz fehérbor. Alk. 13,5%, ára 1,2 eFt (Lidl). Csavarzár. Egészen világos szalmasárga szín. Tűhegynyi buborékok a pohár falán. Közepes intenzitású, egyszerű illat elsősorban banánnal meg némi florális díszítéssel. Kóstolva közepes test (vékonyabbnak tűnhet a komplexitás hiánya miatt), az ízében az érett banán mellett sárgadinnye és lédús körte. Savai finomak, intenzitásuk a normál tartomány alsó határán. Lecsengése közepesen hosszú, nem csontszáraz, alapvetően gyümölcsös jellegű. Az alkohol jól integrált. Összességében egy az illatában és az ízében is viszonylag egyszerű, ugyanakkor kellemes, jól iható bor. IWAS-score 3/5-4/5.

IWAS Creative Commons License 2022.08.01 0 0 3623

Előzmény: IWAS (3622)
IWAS Creative Commons License 2022.08.01 0 0 3622

Gál Balaton-melléki Chardonnay 2020. Oltalom alatt álló földrajzi jelzésű száraz fehérbor. Alk. 13,2%, ára 1,3 eFt (Lidl). A bor alapanyagát adó szőlő Lesencefalu dűlőin termett. Irányított erjesztéssel készült a primer aromák megőrzése céljából. Csavarzár. Szalmasárga szín. Tűhegynyi buborékok a pohár falán. Intenzív gyümölcsös illat vilmos körtével és sárgadinnyével, de van benne egy kis vágott fű is. Szájban közepesen telt korty, az illatban jövő körte és sárgadinnye mellett frissítő zöldalma is. Savai jó minőségűek, megfelelő vibrálást adnak a kortynak. Lecsengése a közepesnél hosszabb, főként gyümölcsös, még kevésbé vegetális, mint a Nyakas Budai Ch 2020, nem csontszáraz ez sem. Az alkohol jól integrált. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.08.01 0 0 3621

Előzmény: IWAS (3620)
IWAS Creative Commons License 2022.08.01 0 0 3620

Nyakas Budai Chardonnay 2020. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű etyek-budai száraz fehérbor. Alk. 14%, ára 1,1 eFt (akciós ár, Tesco). Csavarzár. Szalmasárga szín, tűhegynyi buborékok sokasága a pohár falán. Közepesen intenzív, viszonylag egyszerű illatában friss szőlő, tavaszi virágok, pici kovász. Levegőztetéssel egyre gyümölcsösebb. Kóstolva eléggé telt korty, jó minőségű savak megfelelő mennyiségben. Alma, körte, kevés vegetálisság. Az alkohol alig érződik. Lecsengése közepesen hosszú, nem csontszáraz, eléggé fajtajelleges. Végül is ez egy normális chardonnay nagyon kedvező áron: soha rosszabbat. Elsősorban étel (pl. spenótos-ricottás tortellini) mellé tudom ajánlani. IWAS-score 4/5.

IWAS Creative Commons License 2022.07.09 0 0 3619
Előzmény: IWAS (3618)
IWAS Creative Commons License 2022.07.09 0 1 3618

Természetesen nem azzal van gond, hogy rossz lenne az ízlésed vagy az érzékelésed, hanem – ahogy arra utaltam is – csak a konkrét, általam vásárolt palackkal volt valami gond. Az említett berlini borverseny díjazott boraiban soha nem csalódtam, biztos vagyok benne, hogy ha azt kóstolták volna, amit én, akkor még bronzérmet sem kapott volna. Olyan is van, hogy korrupt borászok más mintát küldenek versenyre (ez az ún. "versenybor"), mint amit aztán az elnyert plecsnivel díszített palackban árulnak; ebben az esetben ezt a forgatókönyvet kizártnak tartom (most nem részletezett okokból). Egyszerűen valami probléma volt vagy a dugóval (lopakodó dugósság, erre adok mindjárt egy linket; bár a leírás alapján ez a kevésbé valószínű ok), vagy a tárolással (napfénynek és/vagy magas hőmérsékletnek volt kitéve a palack [pl. nem légkondicionált rakterű járműben a napon 50-60 ºC-ra mehet fel a hőmérséklet, ami pár óra alatt ilyenné, azaz csökkent illat- és ízintenzitásúvá, egysíkúvá teszi a bort]). Az ilyen borok annyira nem rosszak, hogy én emiatt cserét kérnék, ráadásul ehhez nagyon olcsón is jutottam hozzá. Korábban írtam már több borról is, ahol ugyanannak a bornak az egyik palackja teljesen rendben volt, a másik pedig – anélkül, hogy nyilvánvalóan dugós lett volna – "tompa" vagy "koravén".


Előzmény: Flacika (3617)
Flacika Creative Commons License 2022.07.07 0 0 3617

Érdekes, amit írsz. Lehet, hogy valóban túl van a csúcsán, mert amikor én írtam erről a borról és a Bujdosó Katamaránról, akkor mindkettőt egyszerre kóstoltam a borfesztiválon, és mindig a Katona ízlett jobban nekem. 2015-ben (2995. hozzászólás) és 2016-ban (3104 hsz) a 2012-es évjáratot ittam, '16-ban összekóstoltam a Katamaránnal - és nyert a Katona. Akkor azt mondták a pavilonban, hogy 4 hónapot volt első töltésű közepesen pörkölt barrique  hordóban. Érdekes, hogy a honlapon négyszer annyit írnak, ráadásul az angol szövegben 18 hónap szerepel... Aztán 2017-ben is összekóstoltam őket, akkor közelebb voltak egymáshoz (3195 hsz). 2019-ben kóstoltam ismét (akkor csak a Katonát), teljesen rendben lévőnek találtam (3389 hsz), 8 pontot adtam, az 2017-es volt, mint amiről írtál.

 

A pinceára 5000 Ft(!), érdekes... A honlapon még szerepel, hogy 2021-ben a Berliner Wine Trophy-n és az Asian Wine Trophyn aranyérmet nyert.

 

Szóval nem tudok rájönni az okára, hogy Neked miért az ellenkezője a véleményed a két borról, mint nekem...

Előzmény: IWAS (3615)
IWAS Creative Commons License 2022.07.01 0 0 3616

Előzmény: IWAS (3615)
IWAS Creative Commons License 2022.07.01 0 0 3615

Katona Borház Cabernet Sauvignon – Franc 2017. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű balatonboglári száraz vörösbor. Alk. 13,5%, ára 2,7 eFt (akciós ár). 16 hónapos barrique-érlelést kapott, de ez mára már alig érződik. Natúr parafadugó. Meggyvörös szín. Közepesen intenzív, egyszerű illat földiszederrel, cseresznyekompóttal, zellerrel és kevés vaníliával. Szájban közepesen testes, szépen összeérett, de nem igazán komplex, az illatban jövő gyümölcsökkel, jó savakkal, selymes tanninokkal, picit kilógó alkohollal. Közepes hosszúságú lecsengése eléggé száraz, kissé tüzes, főleg cseresznyaromával és egy kevés darált mákkal. Szerintem a Bujdosó Katamarán 2017 (3586. hsz) lényegesen jobb és olcsóbb is, de nem tartom kizártnak, hogy az én palackommal valami gond volt (pl. hibás tárolás). Ha viszont pozitívan nézzük: nem egy tanninszörny, inkább a bordeaux-i vonalat követi, mint a villányit. Az az érzésem, hogy fejlődni már nem fog (sőt, túl lehet már a csúcsán), tehát akinek van még belőle, igya meg mihamarabb. IWAS-score 2/5-3/5.

IWAS Creative Commons License 2022.07.01 0 0 3614

Előzmény: IWAS (3613)
IWAS Creative Commons License 2022.07.01 0 0 3613

Benedek Pince Öregtőkék Hárslevelű 2017. Félédes fehér oltalom alatt álló földrajzi jelzésű bor a Mátrából. Alk. 13%, ára 2,7 eFt. 1 kg-os tőketerhelés, majd spontán erjesztés. 6 hónapot töltött használt (4. töltésű) fahordókban. Jó minőségű préselt parafadugó (Diam5). Aranysárga szín. Intenzív illatában érett körte, sárgadinnye és csillagánizs. Egyedi illat, sokáig el lehet szaglászni. Kóstolva telt korty, az illatban jövő gyümölcsök sárga húsú őszibarackkal kiegészítve. A savai jó minőségűek, de lehetnének élénkebbek (bár a bor így sem lusta). Közepesen hosszú, édes gyümölcsös lecsengéssel búcsúzik. Az alkohol jól integrált. Önmagában is jól iható (sőt itatja magát), de étel mellé is ajánlható. IWAS-score 4/5-5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.06.01 0 0 3612

Előzmény: IWAS (3611)
IWAS Creative Commons License 2022.06.01 0 0 3611

Katona Borház Rajnai Rizling 2017. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű balatonboglári (Kokas-hegy) száraz fehérbor. Alk. 13%, ára 1,9 eFt (akciós ár). Szeptember végén, kézzel szüretelték hozzá a szőlőt. Acéltartályban erjedt, majd 8 hónapon át érlelték fahordókban. Csavarzár. Aranyba hajló szalmasárga szín, néhány gyorsan eltűnő apró buborék. Nem túl komplex, de kellemes, közepes intenzitású illat kiwivel, kandírozott citromhéjjal és a fajtára jellemző enyhe petrolossággal. Kóstolva közepesen telt korty, ízében – a már az illatában is bejelentkezett – citrusos aromák vezetnek; savai jó minőségűek, élénkek, de szerencsére nem túlzottan (amitől kissé tartottam, mert a hazai termelők egy része így próbálja a német RR-eket utánozni, inkább kevesebb, mint több sikerrel). Közepesen hosszú lecsengésében a lime mellett finom vegetálisság és mineralitás jelentkezik. Az alkohol nem érződik. Egy 3-4x ennyibe kerülő német RR-hez nyilván nem hasonlítható, de az olcsó, vékony, egysíkú, édeskés német RR-ek helyett abszolút jó választás. Ha ezt elfogadjuk, akkor kijelenthető, hogy érdemes itthon is a fajtával foglalkozni, ha nem is nagy területen, inkább csak kuriózumként. IWAS-score 4/5-5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.06.01 0 0 3610

Előzmény: IWAS (3609)
IWAS Creative Commons License 2022.06.01 0 0 3609

Szászi Birtok Badacsonyi Rózsakő 2019. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű száraz bio fehérbor. Alk. 13,5%, ára 2,1 eFt (akciós ár). A rózsakő csak Magyarországon fellelhető fajta, a kéknyelű és a budai zöld keresztezése. Csavarzár. Szalmasárga szín. Lehengerlő illatában liliom és akácvirág, érett körte, maracuja és trópusi társai. A szájban közepesen telt korty, sziporkázó savak, gazdagon gyümölcsös ízvilág. Az élénk savaknak köszönhetően hosszú, nem csontszáraz, minerális lecsengéssel búcsúzik. Az alkohol jól integrált. Nagyon jó bor, sejtettem is, hogy jó lesz, mert ismertem már a fajtát (egy kereskedelmi forgalomba nem kerülő tételhez volt már szerencsém), illetve a termelőt is (1586., 2624. és 2736. hsz). Leginkább egy jó osztrák GV-re hasonlít (borsosság nélkül), de sokkal kedvezőbb áron. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.05.01 0 0 3608

Előzmény: IWAS (3607)
IWAS Creative Commons License 2022.05.01 0 0 3607

Ikon Genezis 2018. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű száraz vörösbor a Balaton déli partjáról. Alk. 14,5%, ára 2,5 eFt (Lidl). Cabernet franc, merlot és cabernet sauvignon házasítása. Prémium minőségű natúr parafadugó. Meggyvörös szín kezdődő barnulással. Intenzív illatában áfonyalekvár, földiszeder, szilva, karácsonyi fűszerek. Kóstolva testes, áfonya, szeder, szilva és cseresznye íze. Korrekt savgerinc. Szinte harapható (de nem bántó) tanninok. A közepesnél hosszabb, eléggé száraz, enyhén fahéjas lecsengés. Az alkohol jól integrált. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.05.01 0 0 3606

Előzmény: IWAS (3605)
IWAS Creative Commons License 2022.05.01 0 0 3605

Fischer Zweigelt 2019. Balatonmelléki oltalom alatt álló földrajzi jelzésű száraz vörösbor. Alk. 13,5%, ára 0,8 eFt (Lidl). Csavarzár. Gránátvörös szín, tükrös. Intenzív, nem túl komplex, de nagyon finom málnadzsemes illat, ici-pici fahéjjal. Szájban közepesen testes, a bársonyosnál valamivel érdesebb tanninok, az illatban jövő málna mellett feketére érett meggy. Savai minden szempontból rendben vannak. Lecsengése közepesen hosszú, viszonylag száraz, nem éget, de a cserek miatt enyhén adsztringens. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.04.01 0 0 3604

Előzmény: IWAS (3603)
IWAS Creative Commons License 2022.04.01 0 0 3603

Béres Tokaji Szamorodni 2017. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű édes fehérbor. Alk. 12,5%, ára 1,5 eFt / 0,5 liter (Lidl). Botritiszes fürtök feldolgozásával, tölgyfahordós erjesztéssel és érleléssel készült. Természetes maradék cukortartalom: 108,7 g/l. Savtartalom: 7,4 g/l. Préselt parafadugó (Diam5). Világos aranysárga szín. Közepesen intenzív illatában aszalt sárgabarack, botritisz és lime. Kóstolva telt korty, kajszilekvár, mangó, mazsola, licsi és citrusos aromák. Meglepően jó savak (nem a jó minőségük meglepő, hanem az, hogy édes boroknál a mennyiségük gyakran az elfogadható kategória alján van, míg ennél a savak mennyisége optimális). A lecsengése hosszú, a méz mellett főként a botritiszes hatás, kevésbé a pörkölt mogyorós aroma jellemzi. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.04.01 0 0 3602

Előzmény: IWAS (3601)
IWAS Creative Commons License 2022.04.01 0 0 3601

Tokajicum Tokaji Kedves 2018. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű édes fehérbor. Alk. 11,5%, ára 1,3 eFt / 0,5 liter (Lidl). Furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, zéta és kövérszőlő házasítása. Természetes maradék cukortartalom: 75 g/l. Savtartalom: 6 g/l. Préselt parafadugó (rá van írva, hogy "100% TCA mentes" :)). Világos aranysárga szín. Tűhegynyi buborékok a pohár falán. Közepesen intenzív hársmézes illat érett sárga- és őszibarackkal, valamint botritisszel és a SM által adott parfümösséggel. Kóstolva viszonylag telt korty, a vártnál – szerencsére – élénkebb, jó minőségű savak, melyek az édességet jól ellensúlyozzák. Ízvilágát az aszalt kajszi, a kandírozott citrusok és a birsalma jellemzi. Lecsengése nem erőteljes, de hosszan kitartó, a kortyközép ízeihez kiwiaroma társul. Az alkohol jól integrált. Nem egy aszú, félreértés ne essék, de az árát bőven megéri. IWAS-score 5/5.

H_G Creative Commons License 2022.03.13 0 0 3600

Ki a fene kóstolta meg a ribizlilevelet?

 

Előzmény: BPNORBI8211 (3599)
IWAS Creative Commons License 2022.03.01 0 0 3598

Előzmény: IWAS (3597)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!