Keresés

Részletes keresés

adamzolt Creative Commons License 2022.05.28 0 0 21234

Köszönöm!Nagyon sokat segítettél,legalább annyit mint a fedőszámokkal múltkor egy fórumtárs.

Ezer kilencszáz hányat írunk amikor te mindezeket láttad és hallottad?

Általában 1960-tól mesélnek a volt katonák történeteket én pedig 80-tól emlékszek dolgokra.Egy akkor új repülőtér légiforgalma mennyire volt sűrű? Az objektumokon belül és kívül- mint a városban-mennyire volt érezhető a Honvédség jelenléte.

Ma már szinte sehol semennyire mint tudjuk.

Előre is köszönöm.

Adazol.

Előzmény: Atis57 (21233)
Atis57 Creative Commons License 2022.05.27 0 1 21233

Szia!

Az A BUV rövidités --Beton Útépitő Vállalat. 

Helyben toboroztak segédmunkásokat; Mezőkeresztes, Mezőnyárád, +a 10km-es körben.

Volt régi kollégám mesélt erről--"amikor fiatalvolt." Sajna rég meghalt .

Ha az ottani 80 év feletti férfiaknál érdeklődnél.

A mende -mondákat hallottam én is többen diszidáltak a tervezők, repülösök közül.

Akkor még Mig 15 el repültek.

A 70 s évektől  Szovjet repülőtér volt. Sokszor hallottam az Anteusz -t le-felszálni.

Meg láttuk azt a napi  1-5 db tartálykocsi kerozint kivinni az üzemanyag tárolóhoz.

Előzmény: adamzolt (21232)
adamzolt Creative Commons License 2022.05.27 0 0 21232

Szia Borsodtomi!

Köszi az újabb témafelvetést.

Úgy tűnik ez már nem olyan izgalmas mint amilyen eredetiben volt.2 éve hiába könyörgök az Önkormányzatnál egy belépőért akár a laktanyába ,tavaly nyáron pedig a K telepre.Aztán egy éve- majdnem napra pontosan- meguntam :bemásztam a kerítés alatt és lefényképeztem mindent az üzemanyag telepen.Ők szépen megtisztították a gaztól az egészet ,én meg végigjártam a terület 3/4-ét.A laktanyába pedig két ukrán 16 év körüli srác engedett be a hátsó kapun.

Hanem abban az esetben ha a reptérrel kapcsolatban mindent meg akarunk érteni:ki kell menni oda figyelni az épületeket és gondolkodni mi hogy lehet ott pontosan.Meg bemenni a fák közé,mindent benőtt a gaz és a lényeg nem a kifutópályán meg a gurulőn van.

Másrészt ,az építésig vissza kell mennünk valahogy.1 1959 es dátum a betonba vésve tanuskodik egy bizonyos BUVről.Megkerestem a Büntetés Végrehalytási Intézetet ahol arról tájékoztattak,hogy nincs a birtokukban az építők(rabok)névsora.

Előzmény: bodrostomi (21226)
schlumberger Creative Commons License 2022.05.21 0 1 21231

Tanúsítom én is! Én két, igen eleven unokát vittem el élvezkedni, így inkább őket kellett pásztorolnom, nem tudtam a saját ,,menetrendemet" követni. Közben azért lestem, hátha látok ismerősöket, de nem volt szerencsém. Volt tüzér barátunkkal tudtam csak beszélgetni egy keveset csak, mert igen nagy érdeklődés volt a fegyverei iránt.

Előzmény: Ridley4Lev (21230)
Ridley4Lev Creative Commons License 2022.05.21 0 1 21230

Aki ma nem jött Győrbe az sajnálhatja, a legjobb nyílt nap volt amin eddig részt vettem. 

charlie21 Creative Commons License 2022.05.19 0 0 21229

Sajnos én nem tudok, pedig szívesen látnálak már .

Előzmény: schlumberger (21228)
schlumberger Creative Commons License 2022.05.19 0 0 21228

Senki?  Nem jön senki?

Előzmény: schlumberger (21227)
schlumberger Creative Commons License 2022.05.19 0 1 21227

https://mh12.honvedseg.hu/

Nyílt nap a likócsi laktanyában.

bodrostomi Creative Commons License 2022.05.17 0 1 21226

Folyik a kámentesítés az üzemanyagtelepen.

Előzmény: adamzolt (21224)
zsombor24 Creative Commons License 2022.05.16 0 0 21225

Sziasztok!

Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy melyek azok az ex szovjet laktanyák az országban, amik még egész jó állapotban maradtak meg, vagyis nem csak romokat megy nézni az ember.

Előre is köszönöm a válaszokat!

adamzolt Creative Commons License 2022.05.02 0 1 21224

Sziasztok!

2db félig felépített épület van a területen-hivatkozva az alábbiakra(Mk.reptér).Az egyik a főállomás lett volna(volt parancsnok-helyettes úr beszámolója szerint,a másik épület alapozása készült csak el,ez az I.T. épület mögött található(volt híradás-technikai parancsnok úr említései között).

Ez valamint a közvélemény által ismert vélekedés-a tervező diszidált-felveti azt,hogy Mezőkövesdre nem azt építették amit akartak.

Az jutott eszembe megkérdezem tőletek: hol találhatók meg azok a rabok és hozzátartozóik akik részt vettek az építkezésben valamint ki az aki arra voksolna ha lenne ilyen,hogy a szovjetek magukkal vitték a T iroda dokumentációját vagy pedig a HM szervezetei közül valamelyiknek leadta a volt parancsnok úr(sajnos már nem él) és a kivonuláskor ki foglalkozott a fent nevezett iratok átadás-átvételével?

Köszönöm esetleges reakcióitokat.

Adazol.

adamzolt Creative Commons License 2022.03.01 0 0 21223

Köszönöm a választ!

Azt hiszem hasznát fogom venni.

Szia!

Előzmény: 1.4TSI (21222)
1.4TSI Creative Commons License 2022.02.28 0 2 21222

Előzmény: adamzolt (21221)
adamzolt Creative Commons License 2022.02.27 0 1 21221

Sziasztok!

Ki tudja a Mezőkövesd mellett lévő volt szentistváni úti laktanya fedőszámát és nevét?

Előre köszönöm.

Adazol.

lovasutas Creative Commons License 2022.02.22 0 0 21220

https://index.hu/belfold/2022/02/22/benko-tibor-hadugyminiszter-honvedseg-hadero-atcsoportositas-ukrajna/

(Nem hamarkodtuk el.

Biztos katalizatort kellett pótolni.

Bocsánat.)

(Igazából, - Erőt, egészséget!)

Atis57 Creative Commons License 2022.02.21 0 0 21219

Szia!

Igen komoly , polgári biztonsági cég őrzi ---minimál bérért.

Tehát szólt a jó ismerőseinek , s felügyelte őket ?

Előzmény: postás91 (21218)
postás91 Creative Commons License 2022.02.21 0 0 21218

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2022/02/21/a-honvedseg-autoibol-loptak-katalizatorokat/?utm_source=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link

ha ez így megtörtént, akkor ezen a telephelyen is komoly lehet

az őrszolgálat......  

postás91 Creative Commons License 2022.02.19 0 0 21217

köszönöm!

Előzmény: Ridley4Lev (21216)
Ridley4Lev Creative Commons License 2022.02.19 0 1 21216
Előzmény: postás91 (21214)
schlumberger Creative Commons License 2022.02.18 0 1 21215

Jó helyen keresed, Vándor Karesz előkerül itt, és szerencséd lesz :-)

Előzmény: postás91 (21214)
postás91 Creative Commons License 2022.02.18 0 0 21214

Üdv!

Keresem !

Vándor Károly 

Légierő társbérletben  I. és II.  könyveit.

Esetleg valakinek volna eladó példánya?

Vagy ismertek beszerzési helyet?

Előre is köszönöm!

Atis57 Creative Commons License 2022.02.17 0 0 21213

Sziasztok!

De ez a dilettantizmus máig él és virul !

Előzmény: schlumberger (21212)
schlumberger Creative Commons License 2022.02.17 0 1 21212

Ezek dilettánsak, sőtt aldilettánsak voltak.

Megelőztél, nem tudtam írni, mert épp a fehérköpenyesek kínoztak.

A taszári reptéren , meg a többin is, amit meglátogattunk, a pusztítás nyomait láttuk. 

Előzmény: radar-nyh (21211)
radar-nyh Creative Commons License 2022.02.17 0 1 21211

" ... képviselőtestület szó megcsúfolása.Amatőrök."

Az amatőröket se sértsük meg! Ezek dilettánsak, sőtt aldilettánsak voltak.

(Az amatőr ért ahhoz amit művel, csak nem hivatás szerűen, űzi)

Előzmény: adamzolt (21209)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.17 -1 3 21210

Egy ilyen létesítmény leamortizálása a polkorrekt kategória lenne az akkori politika szerint, DE ne feledjétek azt a hozzáértést, hogy vágjuk le a teheneket és majd Franciaországból hozzuk a tejet és a vajat, két éven belül útól érjük Ausztriát. És ezt dilettáns vezetést hittük rendszerváltásnak. Még jó, hogy nem sorsolással választottak akkoriban !

adamzolt Creative Commons License 2022.02.17 0 2 21209

"A technika, irányadók, pályafények, bevezető és horizontfények jól működtek a torony is üzemképes volt.

Aztán mikor az oroszok távoztak kb. egy féléven belül az összes addig működő technikát eltüntették , de olyan szinten , hogy az adóházakban a falakból a vezetékeket kitépték...........

Hogy kik voltak és kik engedték és miért engedték az most már tök mindegy."

NAGY FELVETÉSEK!Azt az idiótát nyírnám ki aki egy működő repteret hagyott működésképtelenné válni fél év alatt.MDF,Antal,Jeszenszky,Kónya.Helyi szinten Dienes Laciék a képviselőtestület szó megcsúfolása.Amatőrök.

A szauna hol volt?A Kövesd-közeli adóháznál van a bunker domb formájában .Látszott a szentistváni útról a szürke kis-ház a tetején.Mindig azt gondoltuk mindenki a toronyban van-közben pedig a szolgálati helyeken voltak a katonák.Hol voltak az őrhelyek pontosan a reptéren?Hatalmas garázsok-mondtad-ezek Klemón voltak?Ki volt a laktanya parancsnok?Hol volt a központja a három területnek?Hogy működtették a "kompexumot"?Hány ember,század kellett ehhez?A helyi HT-k tettek titoktartási fogadalmat 30-50 évre?A tornyot csak az aktuális repülés-irányító nyitotta és zárta ugye?Ha nem volt ott állandó szolgálat?Kutyákat nem láttam ott,Át gyalogoltunk Klemóra állományváltáskor ahogy bevisz az út a reptérről volt egy sorompó őrhelyel-a kifutó pálya felől megyünk-benn vagy a sorompón belül akkor egy magas rámpán -félkör-íves tégla fal-rádiós kocsi rajta.Tovább a hosszú barak sor mellett egy pár sín ,katonák ülnek az ajtóban mi pedig megyünk mellettük 10méter távolságból.Orosz tiszti sapka szojet címerrel,rangjelzések nagyon jó állapotban kidobva "CA" ez volt a rangjelzéseken.Megjelenik hirtelen a disznópásztor egy orosz kiskatonával és kérdi:nem féltek hogy a seggettekbe lőnek?Azzal mi keresztbe vágtunk a Klementínai erdőn és hazajöttühk.

Érdekes képeket csináltam ott még most is ill láttam a bokrok között.Beton talapzatok mintha valamit lefednének,nyílások betemetve,nagy árok kiásva beton talapzat a tetején -lyukakal-alá vezet egy betongyűrű.Indokolatlanul magas kiemelkedések egy sík területen.Az erdőnek Klementínán tényleg életvédelmi szerepe volt?

Folytassuk innen ha nem bánod.

Hálásan köszönöm a konstruktivitásod.Adazol.

Előzmény: postás91 (21208)
postás91 Creative Commons License 2022.02.13 0 2 21208

Szia!

Huhh mennyi kérdés...na akkor nézzük:

"-1991 nyár, pontosan melyik nap hagyták itt kövesdet?  "

sajnos a pontos dátumot nem tudom, akkor nem tulajdonítottam neki különösebb jelentőséget. Arra viszont pontosan emlékszem, hogy kint voltam szolgálatban a Kövesd Közeli adóházban, és éjszaka arra ébredtem, hogy hangos dübörgés hallatszik valahonnan. Mikor körbe jártuk az adóházat akkor láttam, hogy a szentistváni úton Mezőkövesd felé konvojban haladtak nagy teherautók és trélerek különböző munkagépeket  (amilyenek addig nem láttam) szállítva.

Aztán másnap mondták a laktanyában, hogy elmentek az oroszok. ( 1 éjszaka alatt elcuccoltak)

"Klemó őrzését vettétek át tőlük?"

91-ben és előtte is a repülőtéret és a laktanya magyar részét is a magyarok, vagyis mi őriztük. 

Eleinte 24 órás folyamatos fegyveres őrszolgálat, (kutyás őrség )volt  a repülőtéren és  két üzemanyag telepen ( K és B telep) valamint a laktanyában is.

Később (nem tudom pontosan mikor, lehet miután az oroszok elmentek) a fegyveres őrzés megszűnt, kaptunk gumibotot és gázspray-t.

Miután az oroszok elmentek , megkaptuk az ő területüket is őrzésre. Nem sok mindent hagytak ott szinte semmit.

Leginkább hatalmas garázsok és javítóműhelyek maradtak utánuk, ahol a már említett munkagépeket és teherautókat tárolták.

A járőrözéseink során rábukkantuk egy nagyon tipp-topp kis szaunára, mozaik csempével, kis merülőmedencével, rendszeresen ott aludtuk át az éjszakát ha őrségben voltunk.

"A 91-es állapotot leírnád(Klementína,reptér)"

mint fentebb írtam, akkor még fegyveres őrzés  volt.

Az üzemanyag telepek működtek.

Az irányadók, fénytechnika működött.

A közeli adóházakban személyzet volt, a távoli adóházakba csak alkalomszerűen jártunk ki, ellenőrizni vagy ha éppen repülési esemény volt.

Ha jól emlékszem eleinte a toronyban is volt szolgálat ,bár az már akkor is nagyon lepusztult volt, később oda is csak akkor ment valaki , ha néha jött egy -egy helikopter valami fejessel.

"az épületeket bezárták maguk után,haditechnikát hagytak itt(Kamazok álltak lokátorernyőkkel a pálya 2 szélén ill. rádiós kocsik Klemó-reptér bejáratnál és a bomba raktár két rámpáján) ezt mind elvitték?A barak-soron a sínek mellett az erdő szélére(Klementína) dobták ki a szemetet.Találtál akkor tiszti egyenruhát ott?A beton út egyik oldalán a barak-sor volt a bejövő sínpárral,mi volt a másik oldalon?Orosz feliratokkal találkoztál,Lenin-Marx-Engels képpel,Szovjet címerrel a területen?"

nem, nem hagytak itt az oroszok sem hadi sem egyéb technikát.

nem találtam tiszti egyenruhát.

"Az irányító torony csak ki volt ürítve de jó állapotban volt?"

ki volt üritve és nem volt jó állapotban

"A pálya kövesdi végénél a reptéren kívül van egy domb azon egy szürke faház állt.Ha bementél a faházba egy függőleges lépcső kb 6-7m mélyre vezetett (bunker,fedezék) ami TBK-val volt összekötve egy másik mobil egységgel a reptéren és így tovább....Az a fedezék sokáig be volt zárva fém ajtókkal.Mi van ott lenn?"

nem tudom pontosan mire gondolsz, ez a kövesd közeli adóházhoz képest merre található?

talán a fénytechnikát és az egyéb technikát  ellátó eletromos rendszer volt ott?

"Az irányító torony mellett tényleg volt egy tó?"

ott nem emlékszem, hogy lett volna tó. De a laktanya környékén a K-utak mellett több tó is volt és most is van.

Sőt volt egy tó a laktanyán belül is, és abból -miután az oroszok távoztak- egy rutinos katona egy kosárral több tucat méretes kárászt szedett ki, amiket a konyhán megsütöttünk paprikás-lisztben ahogy azt kell.

"Van egy téglából épült inkább keskeny és magasabb olyan "nyúlánk" épület a bokrok között a kifutó felső-Szentistván felé eső oldalán közel a reptér D-K-i sarkához(2db rámpa és bombaraktár van ezen a ponton),mi ez a kis torony szerű épület.Nem látszik sehonnan be kell menni a betonoszlopokon belőlre ,át a patakmedren és ott áll magában"

nem tudom.

"A pálya alól 2db patak jön ki. Ha esős az idő akkor is van bennük víz ha száraz akkor is.Ezt én 1987-ben fedeztem fel akkor a víz kicsit olajos volt a mederben.Most már tiszta.Honnan jön az a víz?"

ugye volt egy üzemanyagtároló telep a reptér mellett is (ma már nincs mert a tartályokat kiszedték és talán talajcserét is végeztek ) szerintem onnan szivárgott a talajba és a vízbe is a cucc bőven.

Óriási tartályok voltak a dombok alatt, egyszer belenéztünk fentről nem igazán láttuk az alját.

Nem tudom, hogy mit hallottál , mit tudtál eddig összegyűjteni a reptérről, de sok mende-monda és érdekes történet szólt földalatti hangárokról stb. na ilyenek nincsenek.

Ez a repülőtér sajnos nem készült el, nem épült meg a teljes tervek szerint.

Az, hogy miért az megint más kérdés.

Emiatt a repteret csak tartalékként használták. Illetve időnként áttelepült egy-egy orosz vagy éppen magyar repülő alakulat.

Valamint ide vagy ide is érkeztek nagy utasszállító gépek is amikor a szovjetek az emberállományt  cserélték.

A technika, irányadók, pályafények, bevezető és horizontfények jól működtek a torony is üzemképes volt.

Aztán mikor az oroszok távoztak kb. egy féléven belül az összes addig működő technikát eltüntették , de olyan szinten , hogy az adóházakban a falakból a vezetékeket kitépték...........

Hogy kik voltak és kik engedték és miért engedték az most már tök mindegy.

Mostanában nagy mozgolódás, építkezés, beruházás zajlik a területen.

Valamilyen ipari park épül.

Nagy hirtelen ennyi jutott az eszembe, több mint 30 év távlatából.

Üdv!

Ha van még kérdésed, akkor csak bátran.

Ha emlékszem próbálok válaszolni.

Előzmény: adamzolt (21207)
adamzolt Creative Commons License 2022.02.13 0 0 21207

Szia Postás,

1991 nyár, pontosan melyik nap hagyták itt kövesdet? Klemó őrzését vettétek át tőlük? A 91-es állapotot leírnád(Klementína,reptér) ? Bejártál mindent az frankó ,koncentráljunk csak a reptérre most: az épületeket bezárták maguk után,haditechnikát hagytak itt(Kamazok álltak lokátorernyőkkel a pálya 2 szélén ill. rádiós kocsik Klemó-reptér bejáratnál és a bomba raktár két rámpáján) ezt mind elvitték?A barak-soron a sínek mellett az erdő szélére(Klementína) dobták ki a szemetet.Találtál akkor tiszti egyenruhát ott?A beton út egyik oldalán a barak-sor volt a bejövő sínpárral,mi volt a másik oldalon?Orosz feliratokkal találkoztál,Lenin-Marx-Engels képpel,Szovjet címerrel a területen?Az irányító torony csak ki volt ürítve de jó állapotban volt?A pálya kövesdi végénél a reptéren kívül van egy domb azon egy szürke faház állt.Ha bementél a faházba egy függőleges lépcső kb 6-7m mélyre vezetett (bunker,fedezék) ami TBK-val volt összekötve egy másik mobil egységgel a reptéren és így tovább....Az a fedezék sokáig be volt zárva fém ajtókkal.Mi van ott lenn?Az irányító torony mellett tényleg volt egy tó?Van egy téglából épült inkább keskeny és magasabb olyan "nyúlánk" épület a bokrok között a kifutó felső-Szentistván felé eső oldalán közel a reptér D-K-i sarkához(2db rámpa és bombaraktár van ezen a ponton),mi ez a kis torony szerű épület.Nem látszik sehonnan be kell menni a betonoszlopokon belőlre ,át a patakmedren és ott áll magában.A pálya alól 2db patak jön ki. Ha esős az idő akkor is van bennük víz ha száraz akkor is.Ezt én 1987-ben fedeztem fel akkor a víz kicsit olajos volt a mederben.Most már tiszta.Honnan jön az a víz?

Ne haragudj de legalább ennyi kérdésem volna még.Plusz Szentistváni-úti laktanya és K-telep.

Köszönöm türelmedet.

Adazol.

Előzmény: postás91 (21203)
lovasutas Creative Commons License 2022.02.12 0 0 21206

Ezt írták ki oroszul,

"hangfrekvenciákkal".

Az "alap zümmögés" fölé.

Most megszűnt a felirat.

Most ismét kiírták.

Előzmény: lovasutas (21205)
lovasutas Creative Commons License 2022.02.12 0 0 21205

Szabad hullámok öblében.

UBV-76

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!