Keresés

Részletes keresés

elterito Creative Commons License 2005.01.24 0 0 499

Tévedsz, mint utóbb mindig. Nem a teológiai háttér a gázos (itt), hanem a helytelen gyakorlat.

És még meg sem tudom mondani, miért helytelen, mert aki helyesnek tartja, az is tud érvelni. Én csak így érzem.

Előzmény: Hozzá Hán Szóló (463)
elterito Creative Commons License 2005.01.24 0 0 497
Nem a katolikus emberek gúnyolása volt (en bloc), hanem néhány papé vagy hívőé. Nagyon nem szeretem, amikor általánosságban az egész HGy-t fikázzák (de nem tartom megengedhetetlennek, szabadság van), ellenben szeretem azt, amikor néhány HGy-s extrém hitgyakorlatát cikizik, mert az megtéréshez vezethet.
Előzmény: folio (457)
esefi Creative Commons License 2005.01.24 0 0 495

Hát azért a WTC-t egy napon említeni a Hit Csarnokkal kissé furán hat. S ha már összehozod a kettőt, akkor szerinted van akkora kégvédelmi ereje az ilyen kapuknak, hogy leszedjenek néhány eltérített utasszállítót? :-)

Természetesen nincs abszolút garancia, de van józan ész. Szerintem a kaőu semmi másra nem jó, minthogy vetülete és egyben fenntartója is legyen a paranoiának. Te persze Németh Sándor helyében lehetsz paranoiás, no de lehet-e azzá tenni Istennek a népét? Határozott nem a válaszom. S ahogy azt már korábban fejtegettük a remanens félelem önmagát indukálja. Ez a paranoiagenerátor működési elvének lényege. A gerjesztéshez pedig kell néha egy kapu, néha más, hogy egészen biztosan ne vesszen el a remanens félelem.

Előzmény: Törölt nick (479)
Hozzá Hán Szóló Creative Commons License 2005.01.24 0 0 494
Nem csak az a kérdés hogy szükség van- e rá hanem az is hogy igei- e a vélt fenyegetésekre ilyen eszközzel válaszolni.

Egyébként szerintem nincs szükség a kapukra , mert a fenyegetettség sokkal kisebb mint azt N.S.(mint tudjuk kissé paranoiás) állítja.

Csak porhintés az egész , és csak arra jó hogy ismét legyen mivel foglalkozi a tagságnak.
De a (az ál) fontosságérzést sem hagyom ki a listából mint olyat amit a kapuk okoznak.
Előzmény: Törölt nick (477)
vfo Creative Commons License 2005.01.24 0 0 493
Te mint exlutheránus jobban is ismerhetnéd a felekezeted alapítójának dolgait.
Előzmény: birs (492)
birs Creative Commons License 2005.01.23 0 0 492

Tudtommal Luther nem gyilkolt meg senkit, csak bírálta az anabaptisták egyes nézeteit. Az valószínű, hogy humortalan ember lehetett, mert pl. a felesége is megviccelte őt emiatt.

Előzmény: Törölt nick (489)
birs Creative Commons License 2005.01.23 0 0 491
Nem mindent helyeslek nála.
Előzmény: Báthory Ödönke (488)
birs Creative Commons License 2005.01.23 0 0 490

Szia Gyulám!

 

Nem probléma az OFF itten - legfeljebb kioffolnak :)

 

Nekem meg sokszor eszembe jutottál, mint a régi harcosok közül egy, és azért örültem meg.

Én mindig is saját gépről nyomultam, de nekem könnyű, mert a férjem fizeti. :) Így elvileg lehetnék itt többet is, de mostanában nagyon sajnálom rá az időt. Ma már nekem sincs kedvem akkora „vérremenő” vitákhoz. Régen minden jobb volt, mára nagyon unalmassá vált a net. Mindig, mindenki ugyanazt írja. Lerágott csontok halmaza. 

 

Az mit jelent, hogy te már nem vitatkozol senkivel? Asszonnyal se, otthon?

Igaz, hogy  mindenki a maga sajátos útját járja, de csak addig, amíg nem éri valami megrázó élmény.

 

Persze véleményem azért van - SŐT...!)

Helyes! Akkor ki vele. Ne tartsd vissza, nehogy megártson. :) Egy másik topikban, vagy akár e-mailban is lehetne.

 

Minden jót, Ildi

Előzmény: tivadar (486)
Báthory Ödönke Creative Commons License 2005.01.23 0 0 488
Rendben van. Most akkor nézzük a következő kérdést:

Luther esetében helyesled ezt a dolgot?

b
Előzmény: birs (481)
tivadar Creative Commons License 2005.01.23 0 0 487

Hay Nikola !!!

 

(Lásd te is: Birsnek irottakat előzményként)

 

Sok minden történt azóta, hogy napi vitatkozó voltam errefelé. Összességében azt mondanám "Nem bánok semmit sem!" , de újra nem kezdeném senkivel a vitákat, vívásokat. Veled kapcsolatban egy dolgot sajnálok nagyon: nem tudtuk az ún. "zsidó-témát" korrekten végigbeszélni, pedig veled volt rá a legnagyobb esélyem.

Hát, sajnos.  ;-)

 

Minden jót neked is: tr.

 

Előzmény: Törölt nick (485)
tivadar Creative Commons License 2005.01.23 0 0 486

Szia Ildi!

(Nem akarnék itten OFFolni, csak éppen észrevettelek benneteket a régi harcosok közül, hát megörültem. Megvagyunk, sajna már nem céges a net, hanem saját, úgyhogy EMIATT IS visszafogom magam. Másrészt én már nem vitatkozom senkivel,  hitbéli kérdésekben pláne - mindenki a maga sajátos útját járja és kész. Belenéztem pár topicba, és elcsodálkoztam magamon, hogyan is tudtam anno belekeveredni azokba a nagy pengeváltásokba...!  Persze véleményem azért van - SŐT...!)

 

Szia mindenkinek !  t.

Előzmény: birs (484)
birs Creative Commons License 2005.01.23 0 0 484

Szia Tivadar :)

 

Én is nagyon örülök, hogy látlak. Mi van Veled? Jól vagytok?

 

Neked is BUÉK!

 

birs

Előzmény: tivadar (483)
tivadar Creative Commons License 2005.01.23 0 0 483

 

 

Kedves Birs és Nikola !

 

Örmmel látom, hogy ti azért léteztek ! Örülük nektek !

 

Boldog Új évet nektek és mindenkinek !  tivadar

birs Creative Commons License 2005.01.23 0 0 482

Nem igazán értelek.

Egy percig sem állítottam, hogy Luthernek nem voltak téves meglátásai.

Előzmény: ansz (480)
birs Creative Commons License 2005.01.23 0 0 481
Az volt a kérdés, hogy csinált-e luther olyasmit, amit előtte bírált?

 

Igen, többet is. Pl. először elvetette a gyermek keresztséget, utána meg visszaállította, és hasonló hangnemben bírálta az anabaptistákat, mint a rómaiakat.

Előzmény: Báthory Ödönke (468)
ansz Creative Commons License 2005.01.23 0 0 480

"Elsőnek itt van Luther 95 tételéből egy-két / kicsit aktualizált / pont:

 

24. Természetesen az emberek legnagyobb részét becsapják, amikor nagy hanggal, minden megkülönböztetés nélkül ígérik meg nekik a bűnhődés feloldását.

 

25. Amilyen hatalma van a HIT-nek a purgatórium felett, ugyanolyan hatalma van bármely püspöknek vagy lelkésznek a maga püspökségében, illetve gyülekezetében.

 

26. Nagyon jól teszi a NS, hogy a ( jelen lévő) lelkeknek nem a saját hatalmával ad elengedést, (amivel (ott) nem rendelkezik), hanem közbenjáró könyörgés által.

 

27. Emberi balgaságot hirdetnek, amikor azt mondják, hogy mihelyt a ládába dobott pénz megcsörren, a lélek azonnal a mennybe száll.

 

28. Csak annyi bizonyos, hogy a ládában megcsörrenő pénz által nagyra nőhet a haszonlesés és a kapzsiság. Az egyház közbenjáró szolgálatának eredményessége azonban egyedül Isten jótetszésétől függ.

 

Luther egojára pedig rendelkezünk jó példával:

“Mondjátok meg nekem, hogy miért kell akkora felhajtást tenni a pápistáknak amiatt, hogy az egyedül szó nem található meg Pál írásában. ... Mondjatok csak annyit neki [a pápának], hogy: ‘Dr. Luther Mártonéban bezzeg megtalálható’.... Így marad, és elrendelem, hogy benne maradjon, mert akaratom elég ok arra, hogy így legyen. Nagyon jól tudom azt, hogy az egyedül szó nincs benne sem a görög, sem a latin szövegekben” (J. Stoddard, Rebuilding a Lost Faith, 1992, 101-102. old. kiemelés hozzáadva).

 

Ez a példa erõsen bizonyítja, hogy Luther mennyire súlyos mértékûnek vélte a saját véleményét a Biblia értelmezésével kapcsolatban. Annyira meg volt gyõzõdve önmaga igazáról, hogy gyakran elõbbre helyezte azt a Biblia kijelentéseinél,

 

Bár nem kelek a kat. védelmére, miből gondolod, hogy a protenstantizmus az jobb, vagy a HIT?

 

Egykutya. Tudod, mikor ugat....

 

 

 

 

Előzmény: birs (467)
esefi Creative Commons License 2005.01.23 0 0 478

Hát én azért inkább kerubokat igényelnék ilyen célra, ha már egyáltalán. Aztán Pált sem biztonsági szolgálat mentetette meg azon terroristák kezéből, akik átok alatt kötelezték magukat arra, hogy megöljék őt. Meg a korabeli egyház is inkább Istenre hagyatkozott és nem is nagyon mert közéjük elegyedni más. No és hát az sem jelent túl nagy üdvöt, ha valaki emberben bízik, vagy testébe helyezi vizodalmát. De akkor mit jelent az, ha valaki a biztonsági kapukba helyezi azt?

Mind emellett jó dolog a józanság, mint mind a paranoia, mind a naivitás megfelelő ellenszere. De nem szép dolog ezeket éppen a józanságra hivatkozva palástolni.

Előzmény: Törölt nick (477)
Hozzá Hán Szóló Creative Commons License 2005.01.23 0 0 476
Látom tetszett!
Na ti kb ilyen színvonalú hsz-eket produkáltok , de nálatok még az a kis humor is hiányzik ami azenyémben benne van.
Előzmény: belll (473)
Hozzá Hán Szóló Creative Commons License 2005.01.23 0 0 475
Igen!
Annyira sötét hogy nem vagyok képes meglátni a kapuk felállításának hátterében a Krisztusi példamutatást és semelyik egyház atya intelmét.
(most a nyájat őrizzétek igével ne gyere mert az másról szól.)
Előzmény: Törölt nick (474)
belll Creative Commons License 2005.01.23 0 0 473
Ezzel a hozzászólásoddal a 70-es IQ lécet a homlokoddal verted.:-D
Előzmény: Hozzá Hán Szóló (471)
esefi Creative Commons License 2005.01.23 0 0 472

Akkor, ha kérhetném, dörgöld ezt brontosaurus kolléga orra alá! Ugyanis odavezet ám az előzmény!

A magam részéről ugyanis nem vetem el tejesen a gúny, az irónia, a cikizés eszközeit a vitából. (Gondolom ezzel csak annyiban mondok újat, hogy el is ismerem.) Pontosan azért, mert tudom, hogy Luther, meg mások is éltek ezekkel az eszközökkel. Ahogy próféták is tartottak az Isten szavával gúnybeszédet különböző okokból. Magyarán engem nem zavar ez Németh Sándortól sem valójában, no de akkor a HGY-t, Németh Sándort, brontosaurust és másokat se zavarjon ám, ha éppen felettük tartatik gúnybeszéd! Már csak az egyelő mérce szemszögéből mondva, ugye.

Előzmény: birs (467)
Hozzá Hán Szóló Creative Commons License 2005.01.23 0 0 471
Példáulakkor amikor a murvás-parkolóhelyén felépül N.S. magánhelikopter leszállója és néha utasokat is szállít jó pénzért?
Mert akkor tényleg kellenek , hisz- gondolom - nemzetközi előírás.
Előzmény: belll (470)
belll Creative Commons License 2005.01.23 0 0 470

Ez a kapu NS paranoiájának a szimbolikus, tárgyiasult megjelenése.

Turbózd fel egy kicsit a fantáziádat, hátha mégis el tudsz képzelni olyan szituációt, amikor szükséglehet ilyenre!

belll

Előzmény: Törölt nick (447)
vfo Creative Commons License 2005.01.23 0 0 469
Tudtommal igen. Először filoszemita volt, utána antiszemita lett.
Előzmény: Báthory Ödönke (468)
Báthory Ödönke Creative Commons License 2005.01.23 0 0 468
Ez se rossz, csak nem ez vala a kérdés. Az volt a kérdés, hogy csinált-e luther olyasmit, amit előtte bírált? Például ezen levél után tisztelt-e szenteket? Imádott-e bálványokat? Tanított-e a purgatóriumról? stb.

Mert NS igenis gúnyolta a betlehemezést annó. Most meg csinálja. Luther tett ilyet?

b
Előzmény: birs (467)
birs Creative Commons License 2005.01.22 0 0 467
Nem tudom hány, a saját maga által bírált dolgot adott elő a népszerűség növelése miatt Luther. De te biztos tudsz ilyenről, érdekelne engem is ha elmondanád

 

Elsőnek itt van Luther 95 tételéből egy pont:

 

82. Például: Miért nem üríti ki a pápa a purgatóriumot szentséges szeretetből és a lelkek oly nagy szüksége miatt, ami minden indíték közt a legigazságosabb - ha számtalan lelket kivált a (Szent Péter) bazilika építésére adott szennyes pénzért, ami igen jelentéktelen indíték erre? „

 

(http://www.csipetnyiso.hu/subpages/vs021b.php)

 

Továbbá kis részlet Luther leveléből, melyet X.Leó pápához írt:

 

…Neked mindig a legjobbakat kívánom…

 

Szent Székedet azonban, amelyet Római Kúriának neveznek, nagyon elítéltem. De sem Te, sem egyetlen ember nem tagadhatja, hogy az romlottabb, mint akár Babilon és Sodoma és amennyire én megítélhetem, gonoszsága végképpen siralmas, reménytelen és halálos. Méltatlannak is éreztem, hogy a Te nevedben és a Római Egyház leple alatt csalják Krisztus népét, és ezért ellenálltam, és ellenállok, amíg a hit lelke él bennem. Nem mintha azt a lehetetlent akarnám és remélném, hogy én egyedül annyi dühös hízelkedő ellenkezésével szemben valamit is előbbre vihetnék abban a zavaros Babilonban. De mivel felelősnek tudom magamat testvéreim iránt, figyelmeztetnem kellett őket, hogy közülük minél kevesebbet és minél kevésbé rontson meg a római pestis...

http://www.csipetnyiso.hu/konyvtar/kr020/kr02001.php

 

De még szókimondóbban fejti a véleményét Luther Márton, A schmalkaldeni cikkek c. munkájában, ahol (többek között) a misét, a szentek ereklyéinek tiszteletét, a szentek segítségül hívását, a pápaságot, stb. bírálja, igen durván.

 

Ady Endre is, számos cikkében, ölég maliciózus hangot üt meg, a római katolicizmussal kapcsolatban. Idézhetek azokból is, ha érdekel.

 

Előzmény: folio (461)
Hozzá Hán Szóló Creative Commons License 2005.01.22 0 0 466


"Ugyan már! Megfelelő mennyiségű pénzért bebizonyítom neked, hogy abban az évben dec 24-ike nyárra esett. Sőt dupla annyi pénzért még az ellenkezőjét is (egyszerre!). "

Az aláírás lehetett volna R.T. is
Előzmény: Báthory Ödönke (455)
Hozzá Hán Szóló Creative Commons License 2005.01.22 0 0 465
"énnekem inkább a betlehemezéssel vannak inkább kifogásaim."

Márpedig?
Előzmény: elterito (452)
Hozzá Hán Szóló Creative Commons License 2005.01.22 0 0 464
Kipróbálnám ,de vélhetően engem nem a táskám tartalmáért ,hanem ap start kikisérnének.
Előzmény: Báthory Ödönke (439)
Hozzá Hán Szóló Creative Commons License 2005.01.22 0 0 463
Látod már megint másra reagáltál mint ami fontos lett volna.
A teológiai háttér a gázos.
Előzmény: elterito (433)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!