Keresés

Részletes keresés

waomirtu Creative Commons License 2004.12.27 0 0 65
Igen. Mégpedig a lengyel-galíciai.
Előzmény: Szrolcsi (59)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 64
Nem szorakom. Probalom megmagyarazni neked, de ugy latszik nehez lesz...
Előzmény: esefi (62)
waomirtu Creative Commons License 2004.12.27 0 0 63

"Nem tudtam, de ez biztos?"

Én így tanultam. Rabbitól történetesen, és azt hiszem a legkiválóbbak egyikétől.

 

"Az Adon jelentése uralkodó, úr, az Adonijé pedig én-uram"

Nekem a szótár ezt adja ki: "אָדוֹן" (ádón)= "(archaic) Mr. ; master, lord",

"אֲדֹנָי" (adónáj) = "God, the Lord". Vagyis az előző egy úr, egy uraság, akár egy uralkodó, a másik pedig az Úr. Szerintem nem túl bonyolult ez, és nem is kell túlbonyolítani.

 

"A hyh (hwh) "lenni" és "élni" jelentéssel kapcsolja össze a Tetragrammot"

Nem logikusabb az "én" magyarázatom? :-) Én sem állítottam mást, minthogy a létigéből származik a "jhwh", csak valahogy kevésbé misztikusan van levezetve :-)

 

Előzmény: Törölt nick (54)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 62
Ne szórakozz velem! Válaszolj te a kérdésemre, egyébként meg rajtad fog maradni, hogy terelni akarod beszélgetést.
Előzmény: Szrolcsi (61)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 61
Akkor valaszolj kerdesemre, s megkapod a valaszt...
Előzmény: esefi (58)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 60
1. Mi az "E-lohim" egyes szama?

2. Mi az "E-lohim" szohoz egyeztett ige alakja?
Előzmény: Törölt nick (57)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 59
Az un. askenaz kiejtes.
Előzmény: waomirtu (56)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 58
Akkor nyilván nem okoz nehézséget a válasz, sőt mint azt kértem volt forrást is tudsz hozzá linkelni.
Előzmény: Szrolcsi (53)
waomirtu Creative Commons License 2004.12.27 0 0 56

Igen ennyivel több a héber itt, mint a magyar, magyarul az, hogy "létező" nem jelenti feltétlenül az örökös folytonosságot.

(Ja eszembe jutott, hogy valami érdekes dialektusban hallottam, amit említettem, "jiszróélt" mondott a kántor :) )

Na mindegy régen volt, és nem is tatrozik ide.

Előzmény: Szrolcsi (40)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 55

Én nem vagyok dühös. Csak határozott. S minél inkább játszod itt a "beavatottat" annál inkább meggyőződöm róla, hogy a héber ismeretén kívül nincs mögöttes ismereted.

Íme most is csak játszod a játékaid, ahelyett, hogy válaszolnál. Kénytelen vagyok azt feltételezni, már sejted is, hogy nagyon is támadhatóvá váltál egyetlen keresztkérdésemtől.

Előzmény: Szrolcsi (52)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 53
Lehet, hogy en tok lokott vagyok szamodra; de judaizmus teren egy picit jaratosabb vagyok nalad...
Előzmény: esefi (51)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 52
Ejnye-bejnye! A duh demonat meg nem uztek ki beloled, pajtikam?


Amugy a kerdesem megvalaszolasa szukseges lenne a valaszom megertesehez..
Előzmény: esefi (49)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 51
Ja és az előttem önmagában vajmi keveset ér, hogy beszélsz héberül. Ha más területen viszont tudatlan, vagy éppen értetlen vagy.
Előzmény: Szrolcsi (48)
waomirtu Creative Commons License 2004.12.27 0 0 50

Néhány példa az elvont főnevekre:

"זְקוּנִים" (zequnim) öregkor, öregség,

"נְעוּרִים" (neurim) fiatalság, kamaszkor.

Ezek sem többesszámok, csak látszatra. Az "אֱלֹהִים" (elohim) is ezek közé tartozik.

Előzmény: waomirtu (34)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 49

Nem kevertem én semmit sem össze. Az áldozati rendszer teremti meg a bűnbocsánatot, az engesztelést. Ha nincs engesztelés... de ez itt offtopic. És ott biza válasz is született. Olyantól, akinek jobban hiszek nálad, mert történetesen ismerem, a megfelelő hátteret is.

 

Ne kérdezzél te semmit vissza! Válaszolj a kérdésemre tisztességesen! Talán majd akkor visszatérünk arra, amit kérdeztél.

Előzmény: Szrolcsi (48)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 48
Te most sertodosdit jatszol? Azert mert osszekeverted a ritualis tisztasagot az aldozati rendszerrel?

Akkor kerdeznem en: honnan a francbol tudod, hogy az egyes heber szavak mit jelentenek? Melyik egyaltalan a tobbes szam? Melyik a mult ido?

Ezek hol vannak leirva???
Előzmény: esefi (45)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 47
mármint hogy királyi többest
Előzmény: esefi (45)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 46
Pontosabban: ima alatt "A-donaj"

Iman kivul: "Hasem" vagy ritkan "Adosem".
Előzmény: waomirtu (43)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 45

Visszaolvastam. Stílus marad. Kérdésem is: mióta van jelen ez a magyarázat a júdaizmusban? Ha lehet, forrást is hozzá légyszíves.

 

S továbbra is tartom, szó szerint kellene venni. Azaz: Isten nem mondja sehol, hogy márpedig ő többesszámot használ. Ergo: a királyi többes [b]csak[/b] egy értrelmezés a sok közül, semmi ihletett tekintéllyel nem bír. Úgyhogy légyszíves inkább Te add alább, mert a "szavra közt a tőgyével" is olyan magas lovon ültél a múltkor, hogy csak a mérhetetlen jó szívem nem vitt rá, hogy letaszajtsalak onnan.

Előzmény: Szrolcsi (42)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 44

És ez lenne a három igeidő összevonása? Ez nekem tényleg túl magas...

Nem lep meg. :)

Amúgy maguk a zsidók sem tudják, hogyan kellene ejteni és pontosan értelmezni a jhvh-t,

Most szandekosan hulyulsz?

de nyilván nekik sem adatott meg a héber nyelvtudomány oly dicső képviselője, mint szerény személyed...

 

?????

Előzmény: Törölt nick (41)
waomirtu Creative Commons License 2004.12.27 0 0 43

Megpróbálom nagyobb jelekkel, hogy látható legyen:

 

 "היה"

 "הוה"

"יהיה"

 

Ez a három igealak lett összevonva azzá, hogy

 

"יהוה

 

(Tyűű.. fogalmam sincs mit csinál az index.. Miért lett kék az egyik fele, és szép, a másik meg fekete és irtó ronda betűk...)

 

Később, amikor megírták a mássalhangzójelekkel és diakritikus jelekkel kiegészített Tórát, akkor (gondolom, hogy tudható legyen mit kell helyette olvasni) az "adonáj" 'úr' szó magánhangzóit illesztették a JHVH alá, és adonájnak ejtették. Az igen vallásosak még ezt sem mondják ki, csak annyit mondanak: "sém"  (a "Név").

 

 

Erről Szrolcsit kell azt hiszem megkérdeznem, Budapesten a 70-es évek elején hallottam úgy recitálni a "Smá Jiszráél"-t, amiben az adonáj helyett azt mondták "adojsem". Ismerős ez? vagy csak én hallottam félre?

Előzmény: Törölt nick (36)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 42
Ha megtenned azt a szivesseget es visszaolvasnad a topikot, akkor (remelhetoleg) a kozeljovoben nem ilyen stilusban fogsz irni...
Előzmény: esefi (39)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 40
Az ugy jon ki, hogy az a letige folyamatos jovo ideju alakja. Igy talan jobb lenne a Letezo szo.

(Meg a Letezteto, de hat az mar tul magas ide...)
Előzmény: Törölt nick (36)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 39
Ó talán inkább szó szerint kellene venni, nem pedig belemagyarázni királyi többest. :-)))
Előzmény: Szrolcsi (22)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 38
Na csak azert, mert olyan biztosan elvetted a kiralyi tobbes verziot. S kiderult, hogy csak ugy hasbol...


Előzmény: Törölt nick (35)
esefi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 37
És azt is elmondanád, hogy mióta él a királyi többes verzió? Különösen úgy, mint általánosan elfogadott tétel a júdaizmusban.
Előzmény: Szrolcsi (0)
waomirtu Creative Commons License 2004.12.27 0 0 34

"Eredetileg tényleg "istenek"-et jelenthetett, később viszont fura módon alkalmazni kezdték az egy Istenre is (a "jhvh" helyettesítése gyanánt)."

 

Nem-nem. A jhvh az a létige három idejének összevonása, és így annyit jelent, hogy "örökkévaló". A elohim meg sosem jelentett isteneket, hanem, mivel ez a rag nemcsak a többesszám jele, hanem megfelel a magyar -ság, -ség képzőnek is, így egyszerűen annyit jelentett és jelent, hogy "istenség".

Van olyan ószövetségi hely, ahol konkrétan több istenről van szó, megkeresed szorgalmi feladatként? :)

Előzmény: Törölt nick (27)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 33
Szoval: van meg mit tanulni... :)
Előzmény: Törölt nick (31)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 30
:)

Amugy helyesen: adonim (=ur), bealim (tulajdonos), samajim (=egbolt), majim (=viz).

Az elso kettonek van egyes szama is. A tobbinek nincs.
Előzmény: Törölt nick (29)
Szrolcsi Creative Commons License 2004.12.27 0 0 28
Azert, ha tudnal heberul, akko' jo is lenne.

Merthogy a kovetkezo szavak is tobbeszamu alakuak: מים, שמים, בעלים, אדונים, nem beszelve a dualis tobbesrol. Ha erre is varrnal gombot, megkoszonnem.

Ja megvmi: vedd figyelembe az igealakot is!
Előzmény: Törölt nick (27)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!