Keresés

Részletes keresés

-lola- Creative Commons License 2008.09.18 0 0 660
a topikban a haiku és kép együttesének HAIGA a neve...

én egy haigát 'loptam' ide, tehát a képet nem én választottam...
Előzmény: csakcsendbenn (656)
air Creative Commons License 2008.09.18 0 0 659

Gyümölcs illata

száll, mint a szent harangok

hegyi viszhangja.

Előzmény: air (658)
air Creative Commons License 2008.09.18 0 0 658

inkább:

 

A gyümölcs illat,

olyan, mint a szent harang

hegyi viszhangja.

 

 

Előzmény: air (657)
air Creative Commons License 2008.09.18 0 0 657

Nyilván indiában a temlomharang hangja könnyebben asszociálható a piaci képhez, mint nálunk. Én is pontosan ezt a "szentséget" hiányoltam a képről amit mindketten szépen megoldottatok. :) Lola a fordítással, te pedíg a képhez kötődő új szöveggel.

 

Most én is próbálkozom valamivel:

 

A gyümölcs illat,

olyan, mint szent harangok

hegyi viszhangja.

 

 

 

 

 

 

 

 

/sajnos ez a kép sem az igazi, mert olyan kéne amin mondjuk egy kis falu temploma, és a gyümölcs is, és a a hegyek is látszanak....

Előzmény: csakcsendbenn (656)
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.09.18 0 0 656
Hogy te merre nem kószálsz...:)
A vers, illetve a ferdítése tetszik...
De képet másfélét választanék hozzá, ez túl... piacos, 'zajos'...:)

Ehhez a képhez inkább olyan szöveget gondolnék, mint:

-
Gyümölcsöt árul.
Tarkaságait a föld
képzeletének...
-

Vagy mást...:)
Előzmény: -lola- (654)
-lola- Creative Commons License 2008.09.16 0 0 655
jobbklikk - tulajdonságok - és akkor magyarázó szövegként ott a ferdítésem is...
Előzmény: -lola- (654)
-lola- Creative Commons License 2008.09.16 0 0 654
ezt egy indiai haikutopikban találtam

gyümölcsillat - / egy harang hangját verik / vissza a hegyek
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.08.14 0 0 653
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.07.21 0 0 652
Ez is Kiricsi-képre íródott.
Más topikon már volt, csak gondoltam, beteszem a 'gyűjtőbe':

Vékony_Andor(33) Creative Commons License 2008.07.16 0 0 651
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.07.04 0 0 650
Siettem, elfelejtettem jelölni a fotóst: Kiricsi Ágnes képe.
Vezeklésképp:) a linkje:

'Fellegajtó nyitogató'
Előzmény: csakcsendbenn (649)
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.07.03 0 0 649
gyöngyvirág Creative Commons License 2008.06.08 0 0 648
Erre gondoltál, Lola?

Haikuműhely
Előzmény: -lola- (640)
fu(ra)mi Creative Commons License 2008.06.08 0 0 647
Bocs, csak kipróbáltam, s ezek szerint eccerre.;-))
Előzmény: -lola- (645)
fu(ra)mi Creative Commons License 2008.06.08 0 0 646

HAIKUMŰHELY

 

Na, hogy ebből mi lesz?!?

-lola- Creative Commons License 2008.06.08 0 0 645
ennyit azért sikerült összeizzadni:

HAIKUMŰHELY

Előzmény: -lola- (644)
-lola- Creative Commons License 2008.06.08 0 0 644
najó, feladom, az index programozóinak fogalmuk sincs, hogyan illik egy szedőprogram-szintaxist tisztességesen dokumentálni...
Előzmény: -lola- (643)
-lola- Creative Commons License 2008.06.08 0 0 643
esetleg, talán:

H[/size1]A[/size2]I[/size3]K[/size4]U[/size5][size6]M[/size6][size5]Ű[size4]H[size3]E[size2]L[size1]Y

Előzmény: -lola- (642)
-lola- Creative Commons License 2008.06.08 0 0 642
vagy így:

H[/size]A[/size]I[/size]K[/size]U[/size][size6]M[/size][size5]Ű[size4]H[size3]E[size2]L[size1]Y

Előzmény: -lola- (641)
-lola- Creative Commons License 2008.06.08 0 0 641
talán így:

H[size2]A[size3]I[size4]K[size5]U[size6]M[size5]Ű[size4]H[size3]E[size2]L[size1]Y

Előzmény: -lola- (640)
-lola- Creative Commons License 2008.06.08 0 0 640

H[/size]A[/size]I[/size]K[/size]U[/size][size6]M[/size][size5]Ű[size4]H[size3]E[size2]L[size1]Y



ha nem jönne össze első bűvészkedésem, akkor csak így simán:

HAIKUMŰHELY

ha az eltévedt bolyongók kitalálnak innen, ki-ki kénye és kedve szerint elmélkedhetne e nemrég nyílt kedves kocsmában töltött hosszabb-rövidebb időkben...
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.06.08 0 0 639
"leginkább magammal polemizálok,"

Na ezért volt félreérthető...:)
Meg így sokkal inkább siketek monológjának tűnt a dolog, mintsem párbeszédnek...:)
Persze ha sértés/sértődés nélkül, vice versa működőképes lenne a dolog, az lenne a legjobb.

"észrevételeidet nagyon komolyan veszem, hiszen más kontrollom nincs"

Pedig nem ártana más kontrollja se... Megintcsak: kölcsönösen... És nem lehúzón, nem túldícsérőn, hanem előremutatón...

"tartsam be, legalább ezt az egy szabályt"

Nem szabály...:)

-o-

Akkó' nekimerészkedek megint:
Idealista: a szöveg jó, bár rögtön lehetne mondani (mert valamit mindig lehet:), hogy nem klasszikus hai, de hát akkor nem klasszikus hai... Na und... A háttér viszont nekem nem igazán...:)
Tudom, nagyon nehéz ilyen archív fotókat, ráadásul többet és különböző félefajtát megfelelőképpen kivágni, összerakni, - hogy mégis egy legyen az egész... Ilyenkor próbálom vagy nagyon pontos koncepcióba/szerkezetbe passzítani őket, mittudomén, virág szirmaiba, ág levélkéibe, valahonnan induló spirálba, stb, stb, ami egy világos, rendezett és ezzel persze csinált struktúrát ad a képnek, - vagy álomszerűvé összemosni, gomolyítani, gombolyítani az egészet.
Az utóbbit a Hajléktalan verseknél elég jól megoldottad, ott indokolt a sok egymásra halmozott, egymásba fonódó képi infó, és szépen egységet is alkot, egymással is, a szöveggel is, - de itt nem látom azt a szervezőerőt a képen, ami összefogná, egységbe foglalná a fotókat...
Viszont ha van és érdemesnek találod, - elmondhatod...:)
A Feltételes reflex - jó játék... A 'ni'-t szívem szerint lecserélném így-re... A sor is szerencsésebb, ha egy erős mássalhangzóval zárul, meg a gondolat se törik meg, ha nincs az a furcsa, kifelé mutató-csodálkozó 'ni'...
A moralizálás eredményére meg kíváncsi lennék...:)
Előzmény: Mygan (638)
Mygan Creative Commons License 2008.06.06 0 0 638
Kedves Csakcsendbenn! Félreértesz – nagyon örülök annak, hogy figyelemre méltatod a dolgaimat. Nincs a környezetemben olyan, akivel érdemben lehetne beszélgetni róluk.

Az észrevételeket tovább gondolom, és leginkább magammal polemizálok, illetve a haikuról írt értekezésekkel és az általam olvasott és sokra becsült szerzők gyakorlatával hasonlítgatom össze.

Nem sértődöttség és indulat munkál bennem, hanem a belső polémiámat gördítem akaratlanul tovább. Sőt az észrevételeidet nagyon komolyan veszem, hiszen más kontrollom nincs, így nagy bennem a bizonytalanság.

Aztán vagy megfogadom, vagy nem. – Valami, legalább utólag átgondolt személyes indoka, van ez utóbbinak is. Nem a CSAK. Ezért is fontos számomra, mert tovább gondolkodásra késztet.

Egyébként az összes haikumat átdolgoztam: az elválasztásokat 99 %-ban megszüntettem éppen a Te tanácsodra – bár sok elismert szerző nem nagyon foglalkozik ezzel (legalább inasként tartsam be, legalább ezt az egy szabályt/.

Barátsággal: Mygan

 

 

feltételes reflexhajléktalanhajléktalan 2önéletrajz
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.06.06 0 0 637
"Hol azt vetik a szememre, hogy nem mondok semmit"

Ez a bűnös én voltam...:) De nem pont ezt mondtam, hanem azt, hogy: "hiányolok egy-egy csavarást, kifelé gondolást ... kellene oda nekem valami icipici... személyes, lélekszerű." Nem gondoltam nagy dologra, csak egy sejtésnyi/sejtelemnyi személyes utalásra, egy épphogy-elvonatkoztatásra, vagy árnyalatnyi feszültségre, valamire, hogy mondjuk a 14183, vagy a 14184 több lehessen egy egyszerű, de szép kijelentő mondatnál...
De: elismerem, hogy a hangulatképeknek, pillanatképeknek - épp ebben a műfajban - van létjogosultsága, hogyne lenne... Ezért írtam utóbb: "Klasszikus fényképszerű pillanatképek koncepció elfogadva...:)" Csak érzésem szerint ez főleg akkor tud átütő lenni, ha valami (hajszálnyi, nüansznyi) pluszt, valami lélekből jövőt (és ez lehet párhuzam, ellentett, bármi, - az ember legmélye, meg aközött a látott, elkapott, megfogott pillanat között) is bele tud lopni az ember gyereke abba a pillanatfelvételbe...

"hol azt, hogy ... gondolkodom, következtetést vonok le, osztom az észt..."

Emmeg Andor volt.:) Ahogy én értettem, a gondolkodással nincs baj, egyébként azt szerintem igen jól műveled a paradoxonoknál, hanem az aforizma, vagy bölcsesség vagy közhely-szerű dolgok, amik már kilógnak ebből a műfajból...

De egyikünk sem vetett a szemedre semmit... Beszélgetés-, morfondírozás-kezdemény, akart volna ez lenni, nem kipellengérezés vagy szemrehányás... Tudom, hogy nehéz így, jóval nehezebb, mint személyesen, ahol egy mosoly, egy szemvillanás, egy gesztus helyreteszi a szavakat...:)
Még egyszer mondom, nem piszkatúra, hanem együttgondolkodás (lett volna) a szándék. Viszont mert érezhetően bánt és tényleg nem ez volt a cél, részemről (már napokkal ezelőtt) visszavonulót fújtam... Tedd a dolgod, ahogy jólesik. Végülis tényleg ez az első, hogy jólessék...:)

"Haiku :amit nem kell bevezetni, körülírni, amit nem kell magyarázni, ami van csak úgy, ami megfog, elgondolkodtat, a valóság, a rácsodálkozás: az igazság pillanata.
Nekem a haiku 17 szótagban ugyanaz: pillanat, pillanatkép, érzés, öröklét, végtelen, igazság, aforizma, bölcsesség, megkockáztatom vicc, karikatúra..."

OK...:)
Előzmény: Mygan (635)
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.06.06 0 0 636
:)
Éppenhogy azt bizonygattam ágálásaimmal - a fölös nyelv(ész)i nyírbálások ellen -, hogy: nem mindegy...
Előzmény: beezer (634)
Mygan Creative Commons License 2008.06.06 0 0 635

sajnos én sem találtam meg, de az eredetit felteszem.

 

 

szentjánosbogár

itt szeretnék reagálni az eddigi reflexiókra, úgyis olvassa mindenki akit érdekel.

Hol azt vetik a szememre, hogy nem mondok semmit, hol azt, hogy

nem csak fényképezek, rögzítek...stb hanem gondolkodom, következtetést

vonok le, osztom az észt...

Igaz. Jogos.

A japán haiku : a pillanat művészete - a legőszintébb l'art pour l'art.  Ne tagadjátok!Akkor sem könnyű, ha nem akarok mondani semmit.

Haiku :amit nem kell bevezetni, körülírni, amit nem kell magyarázni, ami van csak úgy, ami megfog, elgondolkodtat, a valóság, a rácsodálkozás: az igazság pillanata.

Nekem a haiku 17 szótagban  ugyanaz: pillanat, pillanatkép, érzés, öröklét, végtelen, igazság, aforizma, bölcsesség, megkockáztatom vicc, karikatúra...

Ha tizenhét szótagból ezt nem tudom megtenni cseresznyevirág nélkül (ez már öt)akkor nem írok többet.

Előzmény: kabirbedi (627)
beezer Creative Commons License 2008.06.05 0 0 634
hát...ha neked mindegy, hogy kel-e a bimbó, vagy kell-e a bimbó:))))
Előzmény: csakcsendbenn (633)
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.06.05 0 0 633
off.
Persze, kell újítani, de nem minden esetben fontos... Néha mintha túlzásba vinnék...

Valószínűleg ósdi a gondolkodásom, de nekem tetszenek az általad felsoroltak, bár a labdát már nem is tudom, mitől volt lapda. A hazudság - igen, régies, viszont régiségében is logikus. (Volt.:) A lélekzet-et meg kifejezetten sajnálom. Biztos hülyén hangzik, de szerintem emberként is nemesebbek lennénk, ha ilyen ősi és tiszta jelentéseket nem hagynánk elhomályosulni...

Kell - kel:
:) Ááá, biztos csak egy későbbi (természetesen fontos:) újítást vetítettél előre öntudatlanul... Amikor már mindegy lesz, hogy "kell bimbó?" vagy "kelbimbó?";), mert olyan reszketeg és törődött lesz a nyelvérzékünk, hogy a hamut is mamunak gondoljuk...

on.
Előzmény: beezer (630)
csakcsendbenn Creative Commons License 2008.06.05 0 0 632
Inkább a nyelv, meg az ősök finom humora, mintsem az enyém... A ráncaid/ráncaim, de még a nevetőráncaid/nevetőráncaim (szótagszámtól most eltekintve) példul akárhogy játszanánk velük, sose adnák ki ezt a humort vagy árnyalatot vagy mit...

De... azért köszönöm...:)
Előzmény: siccila (628)
beezer Creative Commons License 2008.06.04 0 0 631
errata: természetesen nem kel, hanem kell. sorry.
Előzmény: beezer (630)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!