Keresés

Részletes keresés

zvajda Creative Commons License 2004.03.06 0 0 110
Nem értem miért kell össze vissza vagdalkozni?A taxis blokádnak mi köze volt a szadeszhoz?Talán a benne lévőket kellene megkérdezni.Akor nem 30 hanem cca 5x30 képviselője volt a szadesznek.

Nekem egyre inkább az a véleményem,hogy jobb lenne talán pontosabban fogalmazni esetleg nem ártana venni a fáradságot és hiteles forrásokból tájékozódni az itthoni dolgok mikéntjéról és hogyanjáról.
Egyre nehezebben állok ellent ennek a gusztustalan eljárásnak ami azt váltja ki belőlem, hogy elforduljak ettől a fórumtól.Nem gondolom,hogy nekem vitatkozni kellene arról,hogy mi volt az elmult 14 évben azokkal, akik még csak fel sem ébredtek azóta,hogy szabad magyarországot demokráciát alkottunk.Igen MI.Liberálisok is.(csak úgy szerényen)Sok itt megnyilvánuló librálisgeciző polgártársam még azt sem tudja,hogy nélkülünk ma nem ezt,hanem semmit nem mondhatna vagy írhatna.Nem emlékszem egyikükre sem a demokratikus ellenzék sorai között amikor 88 ban először mentünk neki annak a renszernek.Persze manapság már ez nem érdem.:((

Nekem örökre megmarad az a kép amikor Mécs Imrét a temetőben 9-10 éves gyerekek az anyuka karját fogva lemocskolták.Az meg egyenesen szórakoztató amit Hofi Géza mondott (amikor látta,hogy nyalják ki külföldre szakadt honfitársaink seggét amikor hazatértek,)"tessék mondani nekünk biztos nem lessz semmi bajunk azért mert itthonmaradtunk?"
Kíméljetek meg.Nem kell válaszolni!!!

Előzmény: sydbaj (109)
sydbaj Creative Commons License 2004.03.06 0 0 109
Kedves Cziczo.... Ha ezek a gondolatok aggasztják KUNCÉT akkor miér nem tettek valamit az érdekébe????Az SZDSZ- nek volt lehetösége az esö kormányban cselekedni,inkább taxis blokáddal szorakoztatták a polgárokat, akkor 30 képviselöjük volt a parlamentbe, ha jó emlékszem.HORN idejében is adodott alkalom cselekedni,akkor privatizáltak iszonyú sebességgel,most miért vannak ismét szimbozisban azok utodaival akiket földbe akartak döngölni az elö választások idején????? Akkor nem féltek a demokráciától!!!
Az SZDSZ ne most jöjjön elö födetrengető ötletekkel amikor kifelé áll a rúdja ugy az itthoni, mint az EU parlametből. Amnézia egy kelemetlen beteség, de lehet rajta modjával segiteni, erre kellene KUCÉT figyelmeztetni.
Cziczo Creative Commons License 2004.03.05 0 0 108
A Zoli által beirt MTI cikk záró fejezete. Vissza kéne térni"

"Az SZDSZ már akkor tudta, hogy mi a demokrácia, amikor mások még a diktatúra kiszolgálói voltak" - nyilatkozta Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök. "Az SZDSZ nem fél a demokráciától, hanem érti a demokráciát" - fogalmazott Kuncze Gábor, hozzátéve: az SZDSZ alapítói a diktatúrától sem féltek. Hozzátette: úgy látják, hogy lassan vissza kellene térni azon kérdések tárgyalásához, amelyek az EU-csatlakozás küszöbén valóban fontosak. Ide sorolta a gazdaság helyzetét, az adók csökkentését, a mezőgazdaság problémáit és a szegénység kezelését. "Ezek a valódi kérdések, ezekkel kapcsolatban bármikor állunk bármilyen vita elé" - tette hozzá az SZDSZ elnöke.

A teljes cikkITT olvasható

Előzmény: zvajda (107)
zvajda Creative Commons License 2004.03.05 0 0 107
Elutasítja Medgyessy ötleteit az SZDSZ

Index/MTI
2004. március 5.,

Alkotmánybírósághoz ugyan nem fordul, de ellenzi az európai parlamenti választásokkal egyidőben tartott népszavazást az SZDSZ. Kuncze Medgyessy második parlamenti kamarára vonatkozó felvetésén is felháborodott, alkotmányellenesnek tartja a kormányt is felügyelő, nem választott testületet. Egy állampolgár időközben állítólag a kormányt megelőzve népszavazás kiírását kezdeményezte az OVB-nél. A választási iroda vezetője nem tud a javaslatról, de ha valóban megérkezett, már szerdán tárgyalhatják.

Nem szándékozik alkotmánybírósághoz fordulni Medgyessy népszavazási kezdeményezésével kapcsolatban az SZDSZ - cáfolta a Magyar Nemzet értesüléseit Kuncze Gábor, a szabaddemokraták elnöke. Kuncze is úgy látja azonban, hogy nem lehet az európai parlamenti választásokkal egy napon tartani a népszavazást a kisebb parlamentről és a köztársasági elnök közvetlen választásáról.

Nem kell a második kamara sem

Kuncze hevesen ellenezte Medgyessy Gazdasági és Szociális Tanácsra vonatkozó tervét is. A Népszava értesülései szerint a tanácsban a gazdasági és pénzügyi élet képviselői, a szakmai kamarák, a munkáltatók és az Országos Érdekegyeztető Tanács delegáltjai mellett a civil szervezetek és köztestületek is képviselhetnék magukat.

A Medgyessy által már a választási kampányban felvetett második parlamenti kamara szerepét betöltő testületnek lennének "személyükben elismert", önmagukat képviselő tagjai is, például Kertész Imre - mondta el a Népszavának Kiss Péter kancelláriaminiszter. A testület tagja lesz még Kiss Péter mellett a kormányfő, és a gazdasági kabinet vezetője is.

Kötelező ajánlások

A "pártoktól, parlamenttől, kormánytól független" szervezet ajánlásait a kormány magára nézve kötelezőnek ismeri el - mondta el Kiss. A "második kamara" nem aktuális politikai kérdésekkel foglalkozik, hanem "a nemzeti fejlődés irányaira" tesz javaslatot.

A tanács összehívását előkészítő kormányhatározat heteken belül a kabinet elé kerülhet - mondta el a kancelláriaminiszter a napilapnak.

Kép nélkül nehezebb

"Ez megint egyfajta közjogi játszadozás", amit az SZDSZ kategórikusan elutasít - mondta Kuncze Gábor. "Az ember már kicsit szégyenkezik, amikor folyamatosan arról kell beszélnie, hogy miként működik a magyar demokrácia 1990 óta" - tette hozzá. A végrehajtó hatalom a többpárti, demokratikusan megválasztott parlamentnek felel - jelentette ki.

"Ha valaki ide be akar vinni egy szereplőt, amely nem is létezik a közjogi rendszerünkben, de amelynek a döntései adott esetben kötelezőek lehetnek a kormányra nézve, az (...) nem ismeri a magyar alkotmányt" - mondta. Mint mondta, annak ismerete "kétségkívül nehéz, mert nincsenek benne képek".

sydbaj Creative Commons License 2004.03.03 0 0 106
Bocsánat, az este kissé zaklatott voltam,és álmos is.
Ezt a filmet kine hagyd!!!!Már a tartalma , mint a kiviktelezése,carakterjei végett sem.
Gibson pedig nem a pénzert csinalta. Söt, eleinte ugy nezett ki, hogy nagy rafizetes lett. Azonban hála azoknak, akik akkora propagandat csinaltak neki, hogy valoban az egyik legjövedelmezöbb film lett. Gondolom, tanulva a leckéböl, Gibson legkozelebbi filmjét, bármi legyen is a temaja, inkabb agyonhallgatjak.
Előzmény: Mijo (103)
sydbaj Creative Commons License 2004.03.02 0 0 105
Miért kellene arra lapra benéznem?????? .
Előzmény: zvajda (104)
zvajda Creative Commons License 2004.03.02 0 0 104
Előzmény: sydbaj (102)
Mijo Creative Commons License 2004.03.02 0 0 103

Hahó Lajos bátyó, miért szólítasz engem Antinak :)!?

Mijo

Előzmény: sydbaj (100)
sydbaj Creative Commons License 2004.03.02 0 0 102
Kissé késön van , de ezt elmondom nektek.Ma voltunk a családdal Mel Gison The PSSION OF THE CHRIST,Jézus utolsó 12 óráját örökitette meg, on the DAY of his crucifixion in JERUSALEM.
Mondhatom nektek, hogy még a légy zümmögését is meglehetett volna hallani abban a nagy teremben.
A bibia hiteles szövegéböl négy nyelven angol felitattal. New Testament books of LUK, MARK,JHON end MATTHEW.
Ugy tudom hogy othon is fogják adni de a vágott formájába.Én itt eredetiben láttaM.Lenyügöző, elépesztő,tanulságos,ELGONDOKODTAJA AZ EMBER BÜNÖS FIÁT. MÉG AZ AHEISTÁK IS TANULHATNAK BELÖLE.Végre nem valami HOOLYWWODY szemét prodakció.
Egy biztos nem fog Oscart nyerni.Minden kereszténynek érdemes megnézni.
sydbaj Creative Commons License 2004.03.02 0 0 101
Kissé késön van , de ezt elmondom nektek.Ma voltunk a családdal Mel Gison The PSSION OF THE CHRIST,Jézus utolsó 12 óráját örökitette meg, on the DAY of his crucifixion in JERUSALEM.
Mondhatom nektek, hogy még a légy züümögését is meglehetett volna hallani abban a nygy terembe.
A bibika hitel szövegéböl ofNew Testament
sydbaj Creative Commons License 2004.03.02 0 0 100
Kedves Anti elnézésedet kérem, de had helyesbitsek valamit.Pista haverom soha nem volt elitéve, ő abban az idöben rendörtist volt Baján mivel a forradalom mellé állt, és étesitette,volt Bajai szervezkedés részvevöit hogy kivan adva az elfogatási paracs ellenünk,az ő segitségével sokan a volt tagjai tagok kitudtak jutni nyugatra.Ö is jött volna de elkésett,egy pár órát, mivel nem tudták rábizonyitan , hogy ö értesitett, igy csak meghurcolták,az akkori orosz paracsnok agyon akarta löni, de nem itéltk el, elvették a rangjét kidobták a rendörségrtöl,és mint segédmunkás vándorót egyik helyről a másikra, hogy megéljen,aszthiszem 91-ben rehabilitálták és viszakapta a méltó ranagját.Kössz hogy betetted a képet.Jó látni a régi haverokat.Gramling soha nem volt a miközöttünk, őt csak ugy véletlenül csapták kőzénk, de nem baj mertő is egy faszagyerek volt.Totya(Ikotity)Hrcos Lcikám versét mondta el amit a cella falára vésett otolsó napokban mielött kivégezték.Gondos Sanyi,Szarka Laci másolta le egy darab WC papirra,ők A SIRALOMHÁZBAN KAPOTT KEGYELMET azon a hajnalon mikor Lcit kivégezték.Azért mindom hogy tudjad mi az igazság.
Előzmény: Mijo (98)
farkasanti Creative Commons License 2004.03.01 0 0 99
Mijo

Látod írhatsz te, amit akarsz és mondhatod is most már. A liberálisok "Vezére" is demokrációrol és alkotmányellenes népszavazásról beszél. Úgy láttam nem nagyon örül a koalíciós ötletnek.

Üdv: Ánti

Előzmény: Mijo (97)
Mijo Creative Commons License 2004.03.01 0 0 98

"Megemlékezés
Petőfi Népe Online [2004-02-28]


Félszázan emlékeztek meg Baján szerdán délután a kommunizmus áldozatairól. A III. Béla Gimnázium aulájában elhelyezett emléktábla előtt Schmidt István, 56-os elítélt beszélt a koncepciós perek áldozatául esett egykori bajtársakról, Ikotics József öregcserkész pedig kivégzett társának a siralomházban írt verssorait idézte. Ezután az 56-os szervezetek, a Vitézi és a Szent György Lovagrend, valamint a TIB helyi szervezete koszorút helyezett el a mártírhalált halt vitézek: Gramling László, Kosztolányi József és Harczos László emléktáblájánál.

Fotó: Király László"

Mijo Creative Commons License 2004.02.21 0 0 97

Hun a fenébe vagy má Gazduram, a demonstrálósba hovatovább má lámpavasas statáriumot követelnek némelik csanádiak :((......
De ért apám, egyik-másik a paraszti élet jobbátételéhez. Eszembe jut a vaskúti úton a spárgás német muki. Lám, ő megtalálja a számítását. Csak éppen mintha azok kevésbé, kik rabszolgaként gürcölnek fillérekért dúsgazdag földesuruk kénye-kedve szerint :((... Nesze nekünk magyar paraszti sors.

Előzmény: farkasanti (96)
farkasanti Creative Commons License 2004.02.21 0 0 96
No ez mostanában hálistennek nem fog bekövetkezni, örülnek ha megütik a szükséges 5%-s küszöböt.

Üdv: Farkas Anti

Előzmény: zvajda (94)
zvajda Creative Commons License 2004.02.21 0 0 95
Maga mögött tudva a választópolgárok 70 százalékának támogatását, a francia parlament a múlt héten ritkán látható többséggel (494-36) megszavazta "a kihívó vallásos jelképek" tilalmát az ország állami oktatási intézményeiben. Ebből adódóan viselési tilalom alá esik a moszlim lányok fejkendője, a hidzsáb (fátyol), a zsidó fiúk fejrevalója, a kipa, a szikh férfiak turbánja, továbbá a mindkét nembeli keresztény (katolikus) tanulóifjúság nagy méretű, látható helyen hordott keresztje. A törvényt a francia állam laikus (világi) voltának védelme, az állam és egyház szétválasztásának fokozott érvényesítése érdekében fogadták el, s első pillantásra azt a célt szolgálja, hogy senki ne tüntethessen az iskolafalak között vallási hovatartozásával. Valójában a keresztényeknek, a zsidóknak és a szikheknek kevés közük van a dologhoz. A törvényalkotók a hidzsábot szemelték ki maguknak.
Előzmény: sydbaj (93)
zvajda Creative Commons License 2004.02.21 0 0 94
Na azért befizetnék egy olyan szitura,hogy a jólbeszélő elkalapálja a rosszulbeszélőt aztán a sunnyogódumásokat kellene felkérni a kormányforgatási jogosítvány megszerzésére.:o))
Előzmény: Mijo (91)
sydbaj Creative Commons License 2004.02.21 0 0 93
""""SZDSZ főoldal >> Publikációk >>
Gondolatok az állam és egyház gazdasági szétválasztásáról."""
NEM TUDOK MIT KEZDENI VEL!!!!!!
Ha erröl igazán elmondanám a véleményemet azonnal kitiltanának a forumról.Azért annyira öszine mégsem vagyok.
Végigolvastam kétszer is,egyet el kell, hogy ismerjek, (de ezzel igy vannak többen is,)egy kiválló szellemi-képességekkel rendelkező,rafinált, intelektúálisok, megtévesztő,neoliberális erkölcs romboló,jóhiszemü vallásos emberek megtévesztésére irányúló, az ifjúságot férevezető nyilatkozat SZDSZ-es stilusban.Semmi új nincsen benne,a szándék egyértelmű,"DIVIDA ET IMPERA".Ügyes húzás...sajnos ragályos is,de van rá gyógy ír.( kérem ezek kezében van a közoktatás, ez a XXI-ik század magyar szellemi,erkölcsi tragédiája.)

Előzmény: sydbaj (92)
sydbaj Creative Commons License 2004.02.21 0 0 92
Somorú tény az, hogy ma is azon megy a vita hogy az országjelentés hiteles e vagy sem.
Azért annyira nem lajikus a néppárt farakció, hogy ne tusdná miröl beszél.Még akkor is ha ezt az ORSZÉGJELENTÉST elfogadták a tagországok.
Sajnos a csatlakozási szerződést ratifikálták! Egy új országjelentést készitése felesleges,az sem lenne jobb mint amit beadtak, söt sokkal rosszab.Mért nem fogadjuk el a kritikát?? mért bátsa a kilienturát ha felemlitik a multjukat??Ugy öszintén te elhiszed, hogy valami megváltozott, vagy csak a szereplök cserélödtek????
Mivel a EU nem a "máltaiszeretetszolgálat", igy niden elkötelezetséget vállalnia kell az országnak.Az hogy ezt hogyan fogja teljesiteni, arrol nem szeretnék egyenlőre véleményt mondani.De egy biztos....ahogy most áll a gazdaság, nettó befizetök leszünk. EZ MIÉRT LENNE JÓ...Mire fel ez a nagy süket duma????? vagy ismét a jövöről kell ábrándozni??? hogyan tud egy ország jövöt teremtei ha guzsba kötötték???? (Érthetöbb legyek politikusaink gúzbakötették)
De had emlitsem meg itt Blair,Chirak,Schöder, találkozot,burkoltan de világossan értelmezhetö, hogy két tíres EU-t szeretnénak.Ez be is fog következni, amig övéké a zenekar és ha hamissanis is játszanak, addig mi táncolunk, ha kedvünk van vagy nem.
Előzmény: zvajda (89)
Mijo Creative Commons License 2004.02.20 0 0 91

Ejjj, Zotyó, ha itt ne adj sors, szerelmi nászba forr a jódumás, meg a nemannyirajódumás (láttunk má' csudát), akkor a te szadeszod húzhat elfele a bal fenék irányába az összes sunnyogó "gondolatával" :)))...

Előzmény: zvajda (90)
zvajda Creative Commons License 2004.02.20 0 0 90
SZDSZ főoldal >> Publikációk >>
Gondolatok az állam és egyház gazdasági szétválasztásáról
Ideje: 2004-03-20

Hölgyeim és Uraim!

Még 75 nap és Magyarország csatlakozik az Európai Unióhoz. Egyszer és mindenkorra lezárul egy átmeneti korszak: végleg befejeződik a rendszerváltás. Most, amikor Magyarország új korszaka előtt állunk a SZDSZ, a magyar liberális párt, szeretné újra feltenni a demokrácia alapkérdéseit.

Újra végig kell gondolnunk, hogy mi az állam feladata. Mi a kötelessége, és mi az, amihez semmi köze? Ez az a kérdés, amiben a magyar liberálisok az európai uniós csatlakozás előtt vitára hívják a rivális pártokat. Aztán döntsenek a szavazók melyik elképzelés a legvonzóbb a számukra. Erről szól az a hat hete tartó sajtótájékoztató-sorozat, ahol egy-egy fontos alapkérdést járunk körül.

Ma egy aktuális és fontos témával, az egyházak állami finanszírozásának kérdésével szeretnénk foglalkozni.

Ezekben a napokban minden magyar család szórólapokat, leveleket talál a postaládájában. Ezekben a levelekben civil szervezetek és egyházak kérik az adózókat, hogy személyi jövedelemadójuk 1%-át ajánlják fel a számukra. Örömmel olvasom ezeket a leveleket, hiszen egy igazi liberális sikertörténet kiteljesedését látom benne.

1996-ban az SZDSZ kezdeményezte az egyszázalékos rendszert. Azt akartuk elérni, hogy a civil szervezetek és az egyházak támogatása az állampolgárok akaratától függjön. Ma, nyolc évvel később megállapíthatjuk, hogy jó döntést hoztunk. Egyre több állampolgár ajánl fel egyre több pénzt egyre több szervezet számára.

A 2003-ra mintegy tízmilliárdra nőtt az összeg, amelyről a polgárok rendelkeztek adóbevallásuk kitöltése során. Ezen belül az egyházak javára felajánlott összeg az 1999-es 1,4 milliárdról, 2003-ban közel 3 milliárd forintra emelkedett. A civil szervezeteknek adományozott összeg hárommilliárdról 6,1 milliárd forintra nőtt ugyanezen időszak alatt.

Különösen örvendetes, hogy 2003-ban minden korábbinál több pénzt ajánlottak fel az adózók az egyházaknak. A hívek által felajánlott 3 milliárd forintból 1,8 milliárdot a Magyar Katolikus Egyház, 598 milliót a Magyarországi Református Egyház, 192 milliót pedig a Magyarországi Evangélikus Egyház kapott, a fennmaradó összegen pedig a kisebb egyházak osztoztak.

Ebben a támogatási formában az állam csak postás szerepet játszik: közvetíti az adózó felajánlását az egyháznak. Az SZDSZ, a magyar liberális párt arra törekszik, ha ez az elv váljon általánossá az egyházak finanszírozásában.

Miért fontos ez? Az Alkotmánya 60. paragrafusa kimondja, hogy „A Magyar Köztársaságban az egyház az államtól elválasztva működik.” Az állam és az egyház szétválasztása a legrégebbi liberális törekvések egyike. A vallásháborúk által felperzselt Európában több mint 300 éve született meg az az igény, hogy az állam ne foglaljon állást lelkiismereti kérdésben. Ez az eszme azóta a legtöbb európai Alkotmányba beépült, így biztosítva azt, hogy mindenki szabadon gyakorolhassa vallását, vagy élhessen egyenjogú polgárként akkor is, ha egyik vallás tanítását sem fogadja el.

A történelem azt is bebizonyította, hogy az állam világnézeti semlegessége segített az egyházaknak újrafogalmazni társadalmi szerepüket. A politikai befolyás folyamatos csökkenésével az egyházak társadalmi felelőssége nem szűnt meg, csak átalakult. A liberálisok meggyőződése, hogy a sokszínű, modern társadalmakban az egyházak erkölcsi tanítása, szociális érzékenysége is hozzájárul egy emberségesebb és élhetőbb világ megteremetéséhez.

Magyarországon azonban az egyházak autonómiája ellentmondásos. Az egyházak ugyan szabadon hirdethetik tanaikat, de anyagilag függenek az államtól. Az egyszázalékos rendszer mellett az egyházak támogatási rendszerében jelentős szerepe van az állami költségvetésnek, amelyet a mindenkori kormánypártok szavaznak meg. Ez a gazdasági függés sérti az egyházak autonómiáját. Nem meglepő, ha sok egyházi szereplő érzi azt, hogy politikai elvárásoknak kell megfelelnie. Az sem véletlen, hogy sok politikus próbál visszaélni helyzetével, és politikai szerepvállalásra ösztönzi az egyházakat.

A hívek által felajánlott 3 milliárd forinthoz tavaly jelentős - 7 milliárd forintos - állami kiegészítés is járult. Az egyházak állami támogatására azonban ennél jóval nagyobb összeg jut. A hitélet támogatására és egyházi rekonstrukciós célokra 18 milliárdot fordított tavaly az állam, a volt egyházi ingatlanok tulajdonrendezésére pedig 14 milliárdot költöttek. Ezen kívül további 50 milliárdot kaptak azok az egyházak, amelyek közfeladatot látnak el, például iskolát, kórházat vagy öregek otthonát üzemeltetnek. Emellett az egyházak adó-, vám- és járulékkedvezményeket is élveznek, sem gépjármű-, sem helyi adókat nem kell fizetniük.

Mindez azt jelenti, hogy az egyházak támogatásáról jóval nagyobb arányban dönt az állam, mint a hívek.

Ezért a szabad vallásgyakorlás, az önrendelkezés jogának és az Alkotmány előírásának érvényesítése érdekében az SZDSZ az egyház-finanszírozás új rendszerére tesz javaslatot. A liberális alapelvből indulunk ki: az egyházak autonómiájának az a biztosítéka, hogy híveik támogatása fedezi működésüket.

1. Az első konkrét javaslatunk az egyszázalékos rendszer reformjára vonatkozik.

2003-ba az adófizetők mintegy egyharmada rendelkezett a civil szervezetek és mintegy egyhatoda az egyházak javára. (A vallásszociológiai vizsgálatok hosszú évek óta azt jelzik, hogy a lakosság mintegy 16-17 százaléka tartozik a vallásukat "az egyház tanítása szerint” gyakorlók, illetve a legalább hetenkénti templomlátogatók közé. Figyelemre méltó módon esik ezzel egybe az adó egy százalékát valamely egyház számára felajánlók aránya.)

Felvetődik az a kérdés is, hogy jogosan jár-e az egyházaknak pozitív megkülönböztetés más közhasznú társulásokkal, így a civil szervezetekkel szemben. Mi, liberálisok úgy véljük, nem.

Javaslatunk szerint a személyi jövedelemadó felajánlható kétszer 1 százalékát össze kell vonni, hogy a polgárok szabadon dönthessenek arról, milyen szervezeteket kívánnak támogatni.

Természetesen, a személyi jövedelemadó 2 százalékának fel nem ajánlott részének elosztásába be kell vonni az egyházakat. A témában az SZDSZ törvényjavaslatot is be fog nyújtani a Parlamentben.

2. Második javaslatunk arra vonatkozik, hogy hitéleti támogatás közpénzből ne legyen adható, mert az sérti az állam világnézeti semlegességének elvét.

Fontos hangsúlyozni, hogy ez csak a hitéleti támogatásra vonatkozik. Az állami közfeladatokat átvállaló egyházakat normatív alapon a jövőben is támogatni kell. A különböző egyházak nagyon fontos oktatási, egészségügyi és karitatív tevékenységet végeznek, ezért megérdemlik a nekik juttatott pénzeket. Ezen célokra normatív alapon jár a költségvetési pénz. Amennyiben egy egyház kórházat, szociális otthont vagy iskolát működtet, ugyanúgy részesedik a költségvetési támogatásból, mint egy állami intézmény.

A Fővárosi Önkormányzat ilyen alapon működünk együtt a legkülönbözőbb egyházakkal. A hajléktalan-ellátásban nélkülözhetetlen partnereink az egyházak. A budapesti kórházi ellátórendszer stabil elemeit jelentik az egyházaknak visszaadott kórházak, mint például az Orfi vagy a Bethesda kórház.

Van még egy terület, ahol a volt kommunista országokban az államnak adóssága van az egyházak felé: ez az egyházi ingatlanok területe. A tulajdon szentsége liberális alapelv, és ezért is értünk egyet azzal, hogy az előző rendszerben a tulajdonuktól megfosztott egyházakat az állam kompenzálja. Ugyanez igaz a műemlékvédelmi feladatokra: a templomokat az állam hagyta lepusztulni 40 évig, ezért kötelessége részt venni a felújításukban. Az önkormányzatoknak például nincs ilyen kötelezettsége, de mi a fővárosnál ezért végeztük el például a Rózsák téri templom rekonstrukcióját.

Mi, liberálisok úgy gondoljuk, kizárólag ez az a három terület – az állami közfeladatok ellátása, a műemlékvédelem és a tulajdonrendezés – ahol az állam pénzt adhat az egyházaknak.

A konzervatívok és a szocialisták mást gondolnak erről. Erről szól e heti kérdésünk:

Támogassa-e az állam az egyházakat?

Konzervatív: Igen, a történelmi egyházak sokat tettek és tesznek a nemzetért, ezért az államnak a költségvetősből kell támogatni őket. Az egyházakat a népszámláláson megállapított vallási arányokat figyelembe véve, az egyházak igényeiből kiindulva kell támogatni.

Szocialista: Igen, de az államnak ugyanolyan arányban kell támogatnia az egyházakat, ahogy híveik teszik. Ezért a személyi jövedelemadó felajánlások arányait figyelembe véve kell az államnak az egyházakat támogatnia, a támogatás nagyságrendjéről pedig meg kell állapodni velük.

Liberális: Költségvetési pénzből ne, az egyházaknak híveik támogatásából kell megélniük. Az államnak lehetővé kell tenni, hogy az egyházak és a civil szervezetek egyenlő feltételek mellett, az adózók akaratának megfelelően részesüljenek a személyi jövedelemadó felajánlható részéből.

Ezeket a kérdéseket a választóknak is feltesszük majd a kampányunk során.

Egy nagyon fontos szempontot külön is szeretnék hangsúlyozni: az SZDSZ-nek nem célja, hogy az egyházak kevesebb pénzből gazdálkodjanak a mainál. Készek vagyunk megvizsgálni, miképp lehetne növelni a felajánlható, összesen két százalékos adóhányadot. A magam részéről akár 3 százalékos szabadon felajánlható részt is el tudok képzelni.

Az SZDSZ és az európai liberálisok ugyanezen az elvi alapon emelnek szót azért is, hogy Európa új alkotmánya semleges legyen a világnézeti kérdésekben. Hogy ne hivatkozzon vallásra és istenre. Még akkor se, ha az európai kultúra zsidó-keresztény gyökerei vitathatatlanok. Ma Magyarországon a többi parlamenti párt vagy mást gondol erről a kérdésről, vagy nem mer megszólalni, mert attól fél magára haragítja a vallásos embereket.

Európa akkor lesz otthona mind a 400 millió polgárának, ha minden ember szabadon gyakorolhatja a saját maga világnézetét, meggyőződését és vallását, anélkül, hogy az unió alaptörvénye – akár csak említés szintjén – megkülönböztetné őket

Előzmény: farkasanti (86)
zvajda Creative Commons License 2004.02.20 0 0 89

Két malom az ami egymás mellett műkszik.Igy nem találkozik a véleményünk.

No mégegyszer bővebben!!

Az Európai Parlament külügyi bizottsága ugyan gond nélkül elfogadta a Magyarországról készített utolsó országjelentést, a jobboldali Európai Néppárt egy képviselője keményen megpróbált betámadni Budapestnek.

Egy Michael Gahler nevű képviselő egy sor módosító indítványt nyújtott be a magyar országjelentéshez. Az egyik indítvány rámutatott, hogy az országjelentés által méltatott kórháztörvényt a magyar alkotmánybíróság megsemmisítette. Egy másik emlékeztetett, hogy "a költségvetési mutatók váratlan és drámai romlása a pénzügyminiszter távozásához vezetett". Egy harmadik lényegesen enyhített volna azon a bekezdésen, amely a státustörvénnyel foglalkozik.



Végül Gahler javasolt egy teljesen új bekezdést az országjelentésbe, amely megállapította volna, hogy "egy súlyos pénzmosási botrány [a K&H-ügy] rázta meg a pénzügyi szektort, amely oda vezetett, hogy magasrangú kormányzati tisztviselők támadást intéztek a PSZÁF ellen, megkísérelték elnökének eltávolítását, és elfogadtattak egy törvényt az Országgyűléssel, [amelyet] kritizált az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank, [amiért] az alig felel meg az uniós szabványoknak, és amelyet ha életbe léptetnek, súlyosan károsítaná a pénzügyi szektor [stabilitását]".

A külügyi bizottság végül Gahler valamennyi módosító javaslatát leszavazta, noha épphogy csak. Egyébként a képviselő - akit egy néppárti tisztviselő "nagy Magyarország-szakértő"-ként jellemzett az Indexnek - megbízható antikommunista is: Szájer Józseffel együtt ő is részt vett annak a néppárti párthatározatnak a megfogalmazásában, amelyet a volt kommunista vezetők uniós szerepvállalását ellenezve fogadott el nemrég a konzervatív tömörülés kongresszusa.

Az országjelentéseket márciusban hagyja jóvá az Európai Parlament plenáris ülése. A Magyarországra vonatkozó dokumentum azonban gyakorlatilag csak formalitás, hiszen a csatlakozási szerződést már ratifikálta Strasbourg és a legtöbb tagállam parlamentje is. Több országjelentés nem is lesz.

Előzmény: sydbaj (88)
sydbaj Creative Commons License 2004.02.20 0 0 88
válasz erre | adatok | e-mail 2004-02-19 15:15:02 (85)

""""BETÁMADTA MAGYARORSZÁGOT A NÉPPÁRTI KÉPVISELŐ"""
Miért kell mindig mellé beszélni,,,ez kötelező a baloldalon?????ha kissé figyelmessen olvasod a véleményezést, (nem a népszabi forditásában) akkor mregtudhatod, hogy nem Magyarországnak szólt a birálat mint országnak,hanem a jelenben regnáló baloldali X kommunista ellitek cselekedetire.
Az egyszer már elkellene fogadni, hogy a volt klientura mai képviselöi nem a Jezsuitáknál tanulták az illemtant.
Azt is szintén figyelembe kellene venni, hogy európánan nem illik illetlenek lenni, hamár annyira europaiaknak akarnak mutatkozni.
Ma már az is köztudatban van, hogy a kommunizmus áldozatai világszerte,töbszörössen fellülmulják a nácikét.Igy az othoni X-nek nincsen miért kifogásokat emelni...
Az is tény ma, hogy a két diktatura között árnyalati külömbségek vannak...mivel ezt nehéz egy szocialistával elhitetni.
Ezért had idézzek "A kommunizmus fekete könyvéböl"""
"A NÁCI NÉMERORSZÁGNAK ÉS SZOVIET-OROSZORSZÁGNAK EZ A TÖKÉLETES EGYETÉRTÉSE MÁR AZ 1939-es SZOVIET-NÁCI EGYEZMÉNYEKET ELÖLEGEZTE,AMELYEKBEN A TOTÁLIS REDSZEREK VALÓDI, ROKONTERMÉSZETE FEJEZÖDIK KI"(Jorge Semprum)
Miért bajlódsz Gahlerrel és Szájettel,???jogukbam áll a nézeteiknek hangot adni, még akkor is ha egyeseknek kelemetlen hallani...




Előzmény: zvajda (85)
farkasanti Creative Commons License 2004.02.19 0 0 87
Most kéne jönni egy liberális képviselőnek, aki a szocialista kormány " erényeit " fel tudná sorolni. Lehet, hogy ez a kísérlet is elbukna!!!

Üdv: farkasanti

Előzmény: zvajda (85)
farkasanti Creative Commons License 2004.02.19 0 0 86

Tisztelt Lajos Bátyám!

Ma ismét mindenben egyetértünk. A választások hol lettek eltolva ( elcsalva ) azt nem tudom. Az biztos, hogy a mostaninál jobban oda kéne figyelni az arra illetékeseknek. A FIDESZ-n belüli liberális erők ellensúlyozására is talán jó a Polgári körös megoldás. A Miniszterelnökünk azon javaslata a közös lista állítása egy paradox felvetés lehet csak. Ugyanis ha a négy parlamenti párt megegyezik a jelöltekről, akkor minek elmenni szavazni, hiszen azon nincs mit változtatni. Az Orbánnak csak valami ésszerű magyarázattal kell elhárítania ezt a marhaságot, különben jön az Ujhelyi képviselő a szokásos dumával, hogy az Orbán határolódjon el mindentől.
Hát az " Útelágazódás " az egy külön történet,erre csak azt tudom mondani, amit te, hogy vagy ő tanul meg magyarul, vagy mi magyarok tanulunk meg románul. Nem tudom, hogy ha egy nyugati m.elnök nem tudna saját nyelvén beszélni mit szólna saját népe?
Mára ennyit tudtam összehozni.

Üdv: Farkas Anti

Előzmény: sydbaj (83)
zvajda Creative Commons License 2004.02.19 0 0 85
Betámadta Magyarországot a néppárti képviselő
A szocialista kormány "bűneit" soroló módosító indítványok tömegével próbálta elítélőbbé tenni a Magyarországról készült utolsó EP-országjelentést egy európai néppárti képviselő. Michael Gahler már korábban is bizonyságot tett harcos antikommunizmusáról, Szájer Józseffel együtt részt vett a kommunista múltat elítélő néppárti javaslat kidolgozásában. Bemártási kísérlete elbukott az Európai Parlament külügyi bizottságában

khmm..


Előzmény: farkasanti (84)
farkasanti Creative Commons License 2004.02.19 0 0 84
Hali: Ha eljöttél volna most tudnád, hogy mi a Magyar politikai helyzet más szemmel. Leírni elég hosszadalmas lenne és még úgy is járhatnék, mint a Bencsik az SzDSz-el. Hívjál meg 1-2 sörre és elmesélem. Közel 3-órán át beszéltek és kurva jó volt.

Üdv: Ánti

Előzmény: Mijo (82)
sydbaj Creative Commons License 2004.02.19 0 0 83
Anti testvér,ha mindenkinek egyfoma lenne a meglátása, akkor k... unalmas lenne ez a szar élet.Csupán az nem tudom lenyelini, hogy a FISESZ ugy Bajaiassan mondva jó el-ba...a a válastásokat.De ez már elúszott a Dunán.
Mindig az motoszkál a fejembe,hogy Orbán nem elég erös ahhoz, hogy a neoliberális vonalat kordába tudja tartani a párton bellül.Ezt te is elismerheted, hogy eppen ugy mint az MSZP -ben (Jánosi-Gyurcsány.) itt is dulnak a belső harcok.Ezért vagyok kissé bizalmatlan a Fidesszel szemben.Ami igaz....náluk jobb eddig nincsen.Ha náluk is az új világ világbirodalom advekátorai kerülnek fölénybe akkor még azt is elherdálják ami eddig megmaradt a nemzetnek.
Ha tévedenék valamiben (ami természetes seki nem tévedhetetlen),akkor becsületessen beismerem még akkor is ha kissé nehéz lenyelnem.
Kiváncsi leszek hogy, hogy reagál Orbán, ehhez a csodálatos "közöslistához",hogyan fog viszonyulni a gazdák követeléseihez.Ebben a két esetben szerintem nincsen semmiféle compromissumnak helye.Még akkor sem ha az a két limodádé párt mutat hajlandoságot.Most olvastam a Gallup felmérését az EU parlament választásokról, itt is nagy előnye van a FIDSZNEK,választások elött szintén ezzel az elönnyel indúlt.ÉS??????????
BLAIR,CHIRAC,SCHÖDET, nem örvend az újanann csatlakozoknak, ma reggel halgattam a véleményüket.De ez egy külön téna.
------------------------------------------------

Maradjunkaminiszterernökünknél::::::
Beszél az ország miniszterelnöke. Figyelnek a képviselők. Figyelnek a meghívott vendégek, külföldiek, hazaiak egyaránt. Figyeli a tévénéző, itthon és határon túl.(Mi itt kivül ugy mint a süketdisznó a buzába.)
A miniszterelnök nem rögtönöz, beszéde írva van. Olvasni kell és előadni egy kis testbeszéddel. Nagyon fontos beszéd, mindenkit érdekelne mit mond, a kormányfő, mert baj van.
Nagy baj.
Különösen az "útelágazódással" van baj. Nehéz szó szerinte.
A kormánypártiak hahotáznak,ha már másra nem képessek.... ellenzék nem olyan jókedvű,barázdásodik a homlokuk,az ország észcománjai meg ironizálnak......NEM MEGY A MAGYAR......egye fene majd csak túlleszessz rajta.....

Nevetni kell rajta. Vicces, VICCES, VICCES????
Ha nem megy magyarul, miért nem mondja románul?
Bifurcatie. Ennyi. Tudják mit akar mondani,ha kell megtanulunk románul inkább, de érteni kellene, hogy mit mond a kormány feje ilyen nehéz időben.
A gazdák az utakon. Az infláció is mozgásban, felfelé.EU 2 hónapra tőlünk itt állunk legatyásodva az útelágozódásnál,azaz bifurcatie
Nem jelentene a magyaroknak nagy gondot néhány "nehéz" magyar szót megtanulása románul.
Megérné, mert akkor tudnák a magyarok, mit akar a kormány.
Bifurcatie annyi, mint útelágazódás. Nem gond.
Csak mondott vona már valamit ez az ember.
Végig hallgattam,(ták) sajnos mindegy milyen nyelven mondta volna.De kurva jól hangzott volna angoluk....
Sületlenség ez így is, úgy is ... Tetundrák.. mondja a román... Egy ördög,... azaz mindegy.

Előzmény: farkasanti (81)
Mijo Creative Commons License 2004.02.18 0 0 82

Hát így persze hogy nincs :((.

Gondolom az elmúlt napokban a képükbe vágták, hogy ne vidéken agyaskodjanak, hanem húzzanak a parlament elé és azokat zrikálják, akiknek köszönhető a sors.

Na mi volt, mit alakítottak a Bencsikék?

Előzmény: farkasanti (81)
farkasanti Creative Commons License 2004.02.18 0 0 81
Tisztelt Lajos Bátyám!

Ma már nem értek egyet mindenben veled. A válaszod első fele igaz, jól látod. Ami a másik felét illeti kicsit kiigazítanám, ha megengeded.
Először is úgy látom, hogy, csak a sajtóból ismered az itteni helyzetet. Ami igaz, az igaz a két nagy pártnál néha vannak közös vonások, de " egykalapalávenni " nem szabad. Ha jól megfigyelted a Ron Werberi taktikát, akkor láthattad, hogy az is " egykalapalávette " akettőt. Abból állt a lényege, hogy mindegy ki van hatalmon a FIDESZ, vagy a SZOCIK az egszerű embernek így se jó, úgy se jó. No ezt a frázist sokan elhiszik még a mai napig is. Viszont a SZOCIK a mai napig mozgósítják a propaganda gépezetüket .(lásd: Demecseri eset ).Ha figyeled a híreket a gazdák most is tiltakoznak félpályás útzárakkal, de semmi hatása sincs a kormányra.
Magyarország tényleg többet érdemel a mostaninál.

Üdv: Farkas Anti

Előzmény: sydbaj (79)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!