Keresés

Részletes keresés

szabojozsi1964 Creative Commons License 2024.03.23 0 0 27319

Szia! Hogy halad az Amazon-palántanevelés kísérleted? :)
Én holnap tervezem az első permetezést vele, pikírozás után 2-3. illetve a paprikánál 5 nappal.

Előzmény: 55judit (27318)
55judit Creative Commons License 2024.03.23 0 0 27318

Köszi.

Én most legjobban a tőled kapottakra leszek kíváncsi, nálam hogy viselkednek, és nagy reményeket fűzök a 10 ujjashoz is.

Nálam a húsosabb, hosszúkás fajták és az ökörszívek szoktam csúcsrothadásosak lenni. Már nem várom meg hogy elkezdődjön, válogatás nélkül mindet permetezem kalciummal mikor kezdenek kötni. Egész szezonban legalább 4x permetezem.

 

Az Amazonhoz azt írják, lombtrágyával együtt is ki lehet permetezni. Én hozzá teszem majd a kalciumot is, remélem elviseli.

Előzmény: CBNora (27317)
CBNora Creative Commons License 2024.03.23 0 0 27317

Nekem van, csalódás.

Iszonyú kényes a csúcsrothadásra, az összes fajtám közül a legkényesebb. Nem is különösebben ízletes. Úgy vettem észre, hogy a féléretten leszedett termések utóérve édesebbek, mint ami a tövön érik, azok egész jók, de ezért nem érdemes tartani.

Nagyon erős növekedésű.

Egy tövem azért lesz idén is, csak érdekességképpen, de inkább a szilvaparadicsomomból szeretnék többet, ha lesz még a zsákbamacskák között. Most annyi azonosított példány van, amennyi szűken elég nekünk és a barátainknak. A szilva valami Lucullus paradicsom, az is csúcsrothadós kicsit, de nem vészesen, és amúgy ellenálló, bőtermő. Nekem ízlik is, nem savas. Erős növekedésű, de nem annyira, mint az Aurija, és lehet rajta oldalágakat hagyni. Az Auriján nem érdemes.

Előzmény: 55judit (27315)
55judit Creative Commons License 2024.03.23 0 0 27316

Ó, nem is értem miért keresgélek még mindig, hisz nem is tudnám már hova tenni.😂

Előzmény: 55judit (27315)
55judit Creative Commons License 2024.03.23 0 0 27315

Régebben kerestem, most ismét felteszem a kérdést, kinek van Aurija paradicsoma? Mi a vélemény? Nem találtam beszerzési helyet.

 

F1DO Creative Commons License 2024.03.22 0 0 27314

Igazad van. Hozzáteszem, valóban gyakori locsolásra volt így - virágládás termesztésnél - szükség. 

Előzmény: Belohin (27313)
Belohin Creative Commons License 2024.03.19 0 0 27313

Ha a ládában 15 cm föld van, akkor a gyökerek nyilván nem tudnak lejjebb menni. De ez nem jelenti azt, hogy a paradicsom ilyen sekélyen szeret gyökerezni. Lemegy az több, mint egy méterre, ha teheti. És sokkal több tápanyaghoz jut, jobban tolerálja a szárazságot.

Előzmény: F1DO (27312)
F1DO Creative Commons License 2024.03.19 0 0 27312

Node mi a baja geotextillel? Elvileg erre való... kiszűri a föld alól támadó 'baj okozókat' segít szeparáltabban tartani az adott földréteget és a vizet átereszti, ezáltal nem lesz pangó víz.

 

A kb 15 cm-es mélység meg onnan jött, hogy a tavalyi műanyag ládás próbálkozásomnál is a fejlődés (szár, illetve levélzet) szépen ment (a gyakori locsolás mellett) és kb ennyi föld réteg volt a ládákban. 

Természetesen lehet mélyebbre ásni, nem ezen múlik.

 

Nekem 'logikusnak tűnik' a használata, illetve más, dísznövényekhez ajánlották kertészetek, onnan vettem az ötlete a felhasználására.

Előzmény: beetee (27308)
55judit Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27311

Én április közepe után ültetem ki, amennyiben nem jósolnak fagyot. ha mégis lenne, vödörrel, ezzel-azzal takarok.

 

Mos 2 fagyos éjszakát jeleznek előre, 3 biztos hogy lesz. A takarókat előkészítettem eperre, fügékre. Az eper virágzik.

Előzmény: CBNora (27310)
CBNora Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27310

Ez erősen helyfüggő is. Mi itt a patakvölgyben május közepe előtt nem ültetünk ki semmi fagyérzékenyet, de mondjuk Dél-Budán lehetne hamarabb is.

Előzmény: eeddie (27309)
eeddie Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27309

Esetleg kartonpapír, de nem geotextil. 

Paradicsom szabadföldbe elméletileg május közepén mehet. Gyakorlatban kísérletezünk korábbi ültetéssel. Én a zömét április v~gén teszem ki. 

Előzmény: F1DO (27307)
beetee Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27308

Miért szeretnéd, hogy a paradicsom gyökerei ne hatoljanak mélyre, és ne teremjenek?

 

Felejtsd el a geotextiles hülyéskedést....

Előzmény: F1DO (27307)
F1DO Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27307

Sziasztok!

 

Tavaly volt egy magról ültetéses kísérletem, aminek az lett az eredménye hogy 'bealudtak' a magok és későn indult el a rügyezésük, fejlődésük és teljesen kicsúsztak a szezonból, nem lett termés egy-két paradicsomot leszámítva. (ez még műanyag ládás próbálkozás, termesztés volt)

 

Ebből és körülményeim reálisabb felméréséből következően (nagyon sok időm nincs szöszölni a terméssel, termesztéssel) idén már palántákkal próbálkoznék. 

KB 10 nm helyem van rá. Mit javasoltok a siker érdekében?

 

Magamtól kiokumlálva: Felásnám ezt a területet a kertben, kb 15 cm mélyen, a kiásott részre geotextilt fektetnék és Tescos, trágya és virágföld keverékét tenném a kiásott részre - a célból, hogy gyom, fű, gaz maradék ne zavarjon be, illetve bízva abban, hogy a geotextil nagy részben elejét veszi ezek föld alóli felbukkanásának, a paradicsom palánták közötti megjelenésnek. Végül az így kialakított kertrészt fadeszkával keríteném körbe, hogy talajszinten illetve kb 15 cm mélyen el legyen különítve. 

 

Kérdésem hogy mikor érdemes a végleges kiültetést megkezdeni? Most még elég hűvösek a napok, felénk 5-8 fok volt tegnap.

CBNora Creative Commons License 2024.03.18 0 1 27306

Igen, és a sajátokon kívül járnak még ide mások is, legalább 6 (két vörös, egy fekete, az Ötfogú, a Dagadt Cirmos és egy szomszéd teknőc), a kandúrok bunyóznak is mostanában.

Van az ajtóra szerelve egy vakondháló, tavalyelőtt mindig le volt eresztve és csipeszekkel rögzítve. Tavaly nem használtam, és nem volt gond, így idén sem eresztettem még le. Ezentúl le fogom, ha nyitva van az ajtó.

Az a paradicsom csak egy tő, arról készült 2 kép. Nem biztos, hogy hiányzott ez nekem, de ha már így megnőtt és szép erős lett, megtartom.

Előzmény: 55judit (27302)
CBNora Creative Commons License 2024.03.18 0 1 27305

Ne tegyél semmit az ablak elé, és legyenek minél közelebb az üveghez! Még az is fontos, hogy a növények közvetlenül az üveg szintjében legyenek, ne az ablakkeret előtt. Érdemes valamire fölrakni a kis poharakat, hogy az egész növényt tetőtől talpig süsse a nap.

Ha kikerülnek a szabadba, eleinte még így is védeni kell majd őket a közvetlen napsütéstől.

Előzmény: szabojozsi1964 (27303)
55judit Creative Commons License 2024.03.18 0 1 27304

Ablakon keresztül nem égnek meg a levelek.

Előzmény: szabojozsi1964 (27303)
szabojozsi1964 Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27303

Sziasztok!
A palántáim déli fekvésű ablakban vannak, most éppen tűz a nap, végre nincs felhős, ború. Erről jutott eszembe, hogy ti mivel védekeztek a napégés ellen? Az ablaküvegen keresztül 8 órán át tűző nap már okozhat gondokat, úgy vélem. Elég egy fehér szúnyogháló az ablak belső felére, vagy egy vékony fehér függönydarab?
Köszönöm a válaszokat.

55judit Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27302

Ahol macskainvázió van, lehet a borogatásra számítani. 😄 Rosszak, de legalább szépek és így is nagyon lehet szeretni őket!

A nagy paradicsomok de gyönyörűek!!!! Látszik a virágon hogy valamilyen nagy szemű fajta. 

Előzmény: CBNora (27298)
CBNora Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27301

Kb egy hét alatt keltek, 16 és 18 fok között volt a hőmérséklet.

A legtöbb tavalyi fogott mag volt, csak a Rugby volt Tintus-féle és a Botkerti 2019-es, abból valahogy elmaradt tavaly a magfogás. Bolti magot nagyon ritkán ültetek. Ezek a 2019-es magok is ugyanúgy csíráztak még, mint a többi.

 

Először én is szörnyen elkeseredtem, aztán minden mást abbahagyva nekiálltam tűzdelni. A végeredmény nem olyan katasztrofális, csak a sárga körte maradhat ki, a többiből legalább 1-2 növény biztosan lesz, a legtöbből pedig megvan a szükséges darabszám. Az nem esett jól, hogy nagyon kellett sietni, nehogy kiszáradjanak a kiborult növények, azonnal neki kellett állni és nem nagyon lehetett abbahagyni, míg kész nem lett.

Annak nem nagyon örülök, hogy így megint túl sok palántám lesz a zsákbamacskák miatt, pedig elhatároztam, hogy pont annyit ültetek, amennyinek lesz hely. Hát ez most nem jött össze.

Előzmény: szabojozsi1964 (27300)
szabojozsi1964 Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27300

Lerántották? :O  Agyvérzést is kapnék, ha nekem vki tönkretenné a veteményesem :)
A paradicsom magok milyen hőmérsékleten keltek, mennyi idő alatt? 

Előzmény: CBNora (27298)
szabojozsi1964 Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27299

Így van, jogos. :)
Megjegyzem, a saját magam fogott magok mind kikeltek 100%-ban. Ugyanabban a földben, ugyanazzal a "technológiával" vetve.

Előzmény: 55judit (27297)
CBNora Creative Commons License 2024.03.18 0 1 27298

Idén nagyon szépen, egyszerre keltek a paradicsomok, öröm volt nézni:

Tegnap metszegettem a rózsákat, aztán mikor kis időre abbahagytam, és mentem vissza a ház felé, azzal szembesültem, hogy az üvegházban az ágymelegítőn tartott tálcát lerántották, majdnem az összes doboz fejjel lefelé feküdt a földön, és az egész kupacot betakarta a lerántott ágymelegítő. Mondjuk ez volt a szerencse, mert a kiborult növényeket legalább nem sütötte a nap.

Úgyhogy a további rózsametszést el kellett halasztani, sürgősen tűzdelni kellett a megmaradtakat. Az összes csíranövényt egyébként sem akartam megtartani, de pl. a sárga körte teljesen kiborult, csak remélni lehet, hogy a földön heverő ömlesztett növények közül sikerült abból is párat elültetni. Van, amelyik fajtából maradt annyi a dobozban, amennyi kell, némelyikből csak kevesebb, és lett egy tálcányi zsákbamacska.

A nagy paradicsomom ilyen:

 

55judit Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27297

A paprika sajnos nálam is vontatott. Az egyiknél 5-ből 4 csírázott, a másikból 10-ből 5 eddig. Ezek már ki is keltek.

 

A paradicsomot legközelebb próbáld ki hogy a dupla vetés helyett csíráztatod, majd egyesével rakod pohárba, így megnyugodva várhatod hogy 2 napra kikeljenek. Csak akkor kell majd átültetni ha megnyúlnak és kinövik a poharat. Gyökerük nem sérül , lejjebb tudod földdel együtt ültetni, és szépek lesznek.

Előzmény: eeddie (27294)
Belohin Creative Commons License 2024.03.18 0 0 27296

A bolti magok kelése időnként nagyon gyér tud lenni. Az is furcsa, hogy pl. a nagyobb tökfélék magja elvileg 6 - 8 évig is csíraképes marad, amit adott évben veszek, az meg rendszerint a következőben lejár. Mintha direkt arra mennének, hogy ne tudj egy tasakot több évre beosztani.

Előzmény: szabojozsi1964 (27293)
szabojozsi1964 Creative Commons License 2024.03.17 0 0 27295

Fura, hogy ilyen gyenge a magok kelési aránya nálad is. Elvileg 92%-ban kelniük kellene. Persze lehet a mi vetési módszerünkben is a hiba, de akkor minden magnak uolyan gyengén, rossz arányban kellene kelnie. Egy biztos, ugyanabba a földbe, uolyan technológiával vetettem minden magot. Van, ami 100%-ban kelt, van, ami 0 %-ban, van, ami 50.....

Előzmény: eeddie (27294)
eeddie Creative Commons License 2024.03.17 0 0 27294

Nekem a paradicsom 90 százalékban kikelt, azt a pár darabot ami nem kelt ki pótoltam a duplákból. Már csak azt nem tudom mit tegyek a duplákkal (mindig 2 magot vetek egy pohárba). Annyi helyem nincs, hogy azok is a lakásban elférjenek, de kidobni sajnálom. Biztos lenne gazdája ha külön tenném őket.

A paprikák már gyengebben keltek, van 2 fajta ami egyáltalán nem jött elő. Azokból tettem csíráztatni, ha úgy se jó akkor megy a helyére a pohárba valamelyik dupla.

A padlizsán eddig 50 százalék. Abból is tettem csíráztatni mert az az 50% csak 3 darab, az meg kevés. 

szabojozsi1964 Creative Commons License 2024.03.17 0 0 27293

Köszi az infót. Fűtök én a paprika magokra annyit, hogy a gáz, ami elment többe kerül, mintha megvettem volna az összes palántát készen, egészségesen :))
Gyanítom, hogy a mag romlott, mivel a Kincsem F1-ből egy db sem kelt ki, pedig a szavatossága szerint még bőven jó (hogy hogyan tárolták a boltban, nem tudni). 
Ugyan nem reprezentatív a kísérletem, vetésem, mivel nem ugyanazon fajtákból vettem különféle gyártóktól magokat, de paprika/paradicsom egyaránt jobban kelt, ami NEM a Rédei mag gyártótól van. A ZKI és LIDL magok gyakorlatilag 95-100%-ban keltek, a Rédei pedig nem igazán.

Előzmény: CBNora (27288)
szabojozsi1964 Creative Commons License 2024.03.17 0 0 27292

Ügyes, grat a kísérlethez! Szépen utolérte a másikat az Amazonos. Várjuk a fejlődésről készített képeket. :)
Pikírozás után én is elkezdem az Amazonos kezelést, kíváncsi vagyok az eredményre. Ugyanakkor a Hildares magom, amit hétfőn vetettem, ma reggelre nagyon megnyurgult sajnos, pedig déli fekvésű ablakban van. Nem hiszem, hogy lesz belőle valami. És bizony a K3 és Korall csírapalántáim is nyurgábbak, mint kellene (ők is 03.10-i vetés). 
Talán a paprika palánták azok, amik jobban néznek ki (02.26. vetés), kevésbé nyurgák.

Előzmény: 55judit (27290)
55judit Creative Commons License 2024.03.17 0 0 27291

A fotón nem nagyon látszik, de a kisebbre ráírtam hogy kezelt. Nehogy összetévesszem később. Bár, szerintem 1 hét múlva már a kezelt lesz a nagyobb.

Előzmény: 55judit (27290)
55judit Creative Commons License 2024.03.17 0 1 27290

Kísérlet!

 

A januárban vetett 2  Ida paradicsom kisebbikét kezelem Amazonnal.

 

Kezelés előtt, és ma, 1 héttel az első kezelés után:

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!