Keresés

Részletes keresés

goldfinger Creative Commons License 2003.06.19 0 0 99
Nincs mit!

Nem volt nehéz megtalálni, beírtam a Google képkeresőjébe, hogy Morgoth, Beren stb., és így előjött egy-két oldal.

beezer Creative Commons License 2003.06.18 0 0 98
Kösz Goldfinger. Ha akad még portugál, spanyol, vagy olasz nyelvű, leköteleznél vele. Ritkán olvashatok ezeken a nyelveken. A Dúvendor remek.
Steve the Great Creative Commons License 2003.06.18 0 0 97
Köszi! Igen tartalms (bár momentán kissé lassú) a honlap
Előzmény: goldfinger (96)
goldfinger Creative Commons License 2003.06.18 0 0 96
Tessék, kezdetnek itt van az az oldal, ami a legjobban felkeltette a figyelmemet:

Dúvendor

Tolkien naptárak számtalan igényes és csodaszép képpel, hatalmas felbontással!

Előzmény: beezer (95)
beezer Creative Commons License 2003.06.17 0 0 95
jaja. Okés. Kösz.
goldfinger Creative Commons License 2003.06.17 0 0 94
Nincs mit, lesz még pár.
De ha tapétának akarod elmenteni, akkor inkább adok linket, mert én lekicsinyítettem az elsőt.
Előzmény: beezer (93)
beezer Creative Commons License 2003.06.17 0 0 93
Nagy vagy. Marha jó képek. az alsót lementettem tapétának. Kösz.
Előzmény: goldfinger (92)
goldfinger Creative Commons License 2003.06.17 0 0 92
De leállt a beszélgetés...
Mindegy, a képek, amelyekről beszéltem, ugyanarról a témáról másként, ahogy a festők látják.
Az én értelmezésemben:
-az elsőn Melkor látható, a valák leghatalmasabbika, amint Fingolfinnal küzd. Itt még van a kinézetében nemesség.
-a másodikon már a vaskoronás Morgoth, a Pokol fejedelme, kinek nevét minden nép rettegte, próbálja térdre kényszeríteni a tündét...

Az első kép kissé heroizált, még Melkor sem látszik olyan nagynak.
Én maximálisan a második festmény mellé tenném a voksomat, ha azt kérdeznék, hogy abban az időben hogy nézhetett ki Melkor/Morgoth. Hát, valahogy így...











goldfinger Creative Commons License 2003.06.16 0 0 91
Steve, aljasabb vagy, mint Glaurung és Gothmog együttvéve!:-)
Ezt a képet én akartam betenni, méghozzá nagyban...

De azért köszi, és jöhetnek még!;-)

Előzmény: Steve the Great (82)
goldfinger Creative Commons License 2003.06.16 0 0 90
Persze, tudom, hogy csaknem komplett nyelv áll mögötte, ezért is mondtam, hogy ő nem csak úgy összedobálta a betűket egymás hegyére-hátára.

Ami a "c"-t illeti, azt azért írtam, mert jobban mutat a leírt "c"-je, mint mutatna ugyanaz a "k".
Az én véleményem szerint.:-)

Előzmény: amanibhavam (80)
amanibhavam Creative Commons License 2003.06.15 0 0 89
egy percig sem hittem, hogy gúnyolódtál, ha ezt lehetett érezni a válaszomból, elnézést
de valóban nem tartom "Tolkien-profinak" magam, még a HoME-t sem olvastam végig
Előzmény: beezer (88)
beezer Creative Commons License 2003.06.15 0 0 88
Nem gúnyolódtam. Komolyan tisztellek a tudásodért, egyébként nagyjából tudom, ki vagy. Én is rajongok a nyelvekért (nem csak a kitaláltakért) ezért külön méltányolom a tudományodat. szerintem egy-egy nyelv egyúttal az emberi gondolkodás mechanizmusának egy-egy oldala is, hiszen valamennyi más nézőpontból tekint a világra. Ha esetleg több nyelvet beszélsz (amit feltételezek) akkor érted, hogy miről van szó. ugyanez vonatkozik Tolkien mesterséges nyelveire, amelyek önmagukban is bámulatos szellemi konstrukciók.
amanibhavam Creative Commons License 2003.06.15 0 0 87
nem vagyok vérprofi, csak a tolkieni nyelvek a kedvenc vadászterületem a tolkieni világban

kukk a honlapomra: eldaryon.webmagazin.hu

amanibhavam Creative Commons License 2003.06.15 0 0 86
igen, az általa ismert nyelveket vegyítette saját nyelvideáljaival
Előzmény: beezer (85)
beezer Creative Commons License 2003.06.15 0 0 85
Bámulatos miket tudsz. Hiába aki vérprofi az vérprofi. Csak azért mondtam amit mondtam, mert felteszem Tolkien, aki mégiscsak nyelvész eredetileg, valahol a létező, földi nyelvekből kiindulva alkotta meg saját idiómáit. Pusztán ezért hoztam elő mindezt.
amanibhavam Creative Commons License 2003.06.15 0 0 84
halál sindául gűr v. guruth, quenyául nuru, a primitív tünde ńgur- gyökből
beezer Creative Commons License 2003.06.15 0 0 83
Érdekes egyébként, hogy az indoeurópai nyelvek kentum ágában (jó nagyképű vagyok mi?) vagyis a különböző latin, kelta nyelvekben a halál gyakran kezdődik m-mel és majdnekm mindig mély, vagy legföljebb vegyes hangrendü, morrigan, mors, morto, muerto, meurt, moarte, de ide jön a szankrit is mriti sőt még az arab maut is. valami köze ennek is lehet Gotmoghoz, sőt mér Morgoth nevéhez is.
Steve the Great Creative Commons License 2003.06.15 0 0 82
Íme neked egy kép Gothmogról:
Előzmény: goldfinger (79)
amanibhavam Creative Commons License 2003.06.15 0 0 81
ja, a "c" betűk persze csak virtuálisak, hiszen mindegyik "k" hangot jelöl
amanibhavam Creative Commons License 2003.06.15 0 0 80
a Gothmog név a "rémület, terror" jelentésű GOTH- és a "kegyetlen, elnyomó, zsarnoki" jelentésű MBAUG (MBAW-) szavakból áll össze, jelentése tehát "kegyetlen terror"

azért érzed annyira jónak Tolkien neveit, mert szabályos nyelv áll mögöttük

goldfinger Creative Commons License 2003.06.15 0 0 79
Néha eltűnődöm, Tolkien milyen remek neveket, kifejezéseket tudott kitalálni. Nem hiába volt nyelvészprofesszor, a tehetségét kamatoztatta az ő fantáziavilágában.

A szavak mágiája.
Ha megnéztek egy átlag fantasy könyvet, ott nagyon sokszor nem képesek kitalálni normális neveket a szerzők. Gyakran csak egymás után tesznek pár betűt, elvégre úgyis fantáziáról van szó, nem kéri számon senki.

Ezzel szemben Tolkien nagyon sok "hitelesnek" tűnő nevet talált ki, az embernek általában eszébe sem jut, hogy elgondolkozzék rajta, vajon ideillő-e ez a kifejezés.
Bár nem készítettem statisztikát, de legtöbbször valószínűleg az "r" betűt használja a neveiben, ez minden fantasy világban egy bevett formula, erőt sugároz. De ilyen például a "b" is, és néhány mély magánhangzó, amik most hirtelen eszembe jutottak (Beor, Melkor, Morgoth, Brithombar stb-stb.) Ezeket később már lehet keverni sok mindennel. De pl. "c" betűi, "th"-i és még néhány másik testvérük ("kh", "s") szerintem teljesen új dimenziókat nyitnak meg. A dolog ellentmondása, hogy abban az időben még nem nagyon volt mit megreformálni, mert a fantasy atyjának őt tekintjük. Példákat ez utóbbiakhoz direkt nem soroltam, mert száz meg száz van, botorság lenne kiragadni egy-kettőt, de ha belenéztek a Szilmarilokba, A Tolkien enciklopédiába vagy bármelyik könyvébe, azonnal szem elé kerülnek. A "kh" a törp vonatkozású dolgoknál, a "c" és a "th" pedig leginkább a tünde nyelvben.

Ezért is élvezzük annyira, és ragad magával minket egy Tolkien könyv, mert a nyelv és a szavak mestere volt ő.

Ha a leghatalmasabb karaktereket nézzük, szinte mindegyik hatalmat, ravaszságot vagy éppen jóságot áraszt, aszerint, kit hogy képzelt el az író.
Ha Morgothra gondolunk, a tudatalattink gonoszat jelez; de a Melkor név még nemes... Glaurung (Glorund) sárkány láttán nekem hamis szavak ötlenek föl elsőre. Beor mintha keménységet, hajlíthatatlanságot jelentene. Lúthien szépséget és kecsességet, Thorondor fenségességet sugároz.

Az én személyes kedvencem Gothmog, a Balrogok Ura, a valaha élt legnagyobb tünde, Feanor gyilkosa. Sajnos az író, jelentőségéhez képest bűnösen kevés szót szánt rá.
Alakját kedvelem, mert ő volt a legmisztikusabb teremtmények, a balrogok atyja, Angband fővezére, Morgoth -szerintem- legnagyobb harcosa. Könyörtelen és hatalmas. De a fő oka, amiért őt szerettem meg a legjobban a "bestiák" közül, az a neve...
Ez az a név, amelyben minden benne van. Élet és halál; hatalom és fenyegetés. Sötétben lappangó veszély. Ő "A" balrog.
Meggyőződésem szerint a Tolkien- univerzum legjobb nevét ő kapta. Puritánságában nagyszerű, szinte üt. Még kimondani is élvezetes, szinte csábítja a mély hanghordozásra az embert.
Ha ő bukkant volna fel abból a móriai tárnából, attól tartok, a harmadkori történelmet át kellett volna írni. Annak ugyanis Mithrandir volt a legfőbb alakja, aki soha többet nem került volna elő a hegyek gyökeréből...

goldfinger Creative Commons License 2003.06.14 0 0 78
Most nem tudok tölteni, mert nem jó a freeweb.
Egyébként ahogy keresek rá Berenre, Morgothra stb. találtam pár, számomra ismeretlen, szép képet. Rakjátok be ti is, ha vannak jó, a Szilmarilokhoz kapcsolódó művek!

GyU-st azért nem ajánlok, mert abból van pár ezer.:-)

goldfinger Creative Commons License 2003.06.14 0 0 77
Nyugodjatok meg, tudom, hogy a két név egy személyt takar, túl komolyan vettétek ezt a témát.:-) A képeket felteszem, mihelyt tudom.
Aewyn Creative Commons License 2003.06.13 0 0 76
"na most nekem nem kell ezt elmagyarázni..."

Ezt én így olvastam:
"na most ezt nekem kell elmagyarázni..." :)

Jó fej vagyok, igaz? Azt hittem félreértettél valamit. Egyébként nem is úgy értettem, hogy neked kellene ezt elmondani, csak úgy erről jutott eszembe.

Tényleg meleg van, na.

---

Goldfinger, figyusz, elő a farbával, vagy rád szabadítom a Balrogokat! Megkavarod itt a jónépet, ehh.

Előzmény: amanibhavam (75)
amanibhavam Creative Commons License 2003.06.13 0 0 75
mindegy, úgy t?nik, két malomban ?rölünk
Előzmény: goldfinger (74)
goldfinger Creative Commons License 2003.06.13 0 0 74
Kövesd figyelemmel a topicot, és fény derül majd a "rejtélyre"!:-)
Előzmény: amanibhavam (72)
Aewyn Creative Commons License 2003.06.13 0 0 73
amanibhavam, úgy látom nagyon meleg van ma. :))

A kipontozott rész -hát persze-: Morgoth(nak)

Pont erre akartam célozni, és némi forráselemzésre késztetni a topiclakókat.

Előzmény: amanibhavam (71)
amanibhavam Creative Commons License 2003.06.13 0 0 72
mutass már egy olyat...
Előzmény: amanibhavam (68)
amanibhavam Creative Commons License 2003.06.13 0 0 71
na most nekem nem kell ezt elmagyarázni...

Melkor: a MBELEKÓ és OR ?stünde gyökökb?l, jelentése "nagyságban felemelked?"
Morgoth sinda név (Quenyául Moringotto), jelentése "Fekete Ellenség" mellékneve Bauglir "zsarnok"

amúgy tökugyanaz

Előzmény: Aewyn (70)
Aewyn Creative Commons License 2003.06.13 0 0 70
A mai nap rejtvénye: mi hiányzik a pontozott részről?

"Az utolsó név a sorban Melkoré, a Hatalmasé. Ám Melkor eljátszotta ezt a nevet; s a noldák, akik a tündék közül a legtöbbet szenvedtek Melkor gonoszságától, ki sem ejtik, hanem ............, a Világ Fekete Ellenségének nevezik. "

;-)

Előzmény: amanibhavam (68)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!