Keresés

Részletes keresés

NAND708 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20912

Szia, a zajon kívül van más ellenvetésed a légcsatornás fűtéssel kapcsolatban?

Előzmény: kiggyo (20894)
a8lang Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20911

Szerintem ha túl akarod bonyolítani akkor neked inkább a split való integrált hmv tartállyal, mert abban tényleg minden benne van.  Én szeretem a monoblokk egyszerűségét. Több mint 30 ilyen rendszerünk van, a legidősebb hamarosan 6 éves lesz.

Előzmény: PvD (20907)
Gödöllői. Creative Commons License 2024.03.15 -2 0 20910

te állandóan mások zsebébe kotorászol.

na vajon miért hm............ 

Előzmény: 1 valaki (20909)
1 valaki Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20909

Így értem.

Puffer mindenképp kell, és az nincs semelyikben sem benne. Keringető is valószínű, a gyáriak nem túl izmosak, de persze semmi részletet nem tudunk a házról, rendszerről.

 

Ha már maradsz a monoblokknál:

A gyári megoldások kipróbáltak, és persze minden van hozzájuk, lehet cserélni.

Ha gépész állítja össze, ott csak a pénztárcád szab határt, van kínai is, és minőségibb darabok is, amik elmennek 10 évet simán.

Például Wilo szivattyú, Heizer puffer tartály.

 

Szóval, csak a pénztárcád szabja meg az irányt. A jól megtervezett, és összerakott rendszer még lehet olyan jó, mint a gyáriak.

Mágneses iszap szűrőt, és mikrobuborék leválasztót ne hagyják ki.

 

Én maradnék a Japán márkánál, kivéve ha tanya, és nem gond ha néha hangosabb lesz.

 

 

Előzmény: PvD (20907)
peterch Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20908

Szia !

 

Mekkora lesz a ház hőigénye és mekkora a HMV tervezett fogyasztása napi szinten ? 

 

Vagy még csak elméleti szinten gondolkodtok , hogy mi és hogyan lenne a legjobb , aztán majd választotok egy megfelelő teljesítményű hőtermelőt ?

Előzmény: PvD (20907)
PvD Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20907

"Mit jelent az, hogy nem kell mindent centi pontosan megtervezni?

Csak úgy kútfőből kitalálod, és jó lesz?"

Azt jelenti, hogy a tágulási tartály, a keringető szivattyú, stb. helyét és bekötéseiket nem kell megtervezni, mert ezek integrálva vannak a készülékbe (monoblokkos hőszivattyú beltéri egységébe) gyárilag.

Típust is említettem, annál meg lehet nézni, hogyan működik a dolog.

 

 

"Van olyan rendszer, amire napkollektort ráköthetsz, lekezeli. Igen, jól látod, csak az nem a te pénztárcád kategóriája, aki a tervezőre sem akar költeni.

Mert az írásodból ez jön le."

Nagyon félreértesz, én nem akarok megspórolni semmit, csak szeretnék képbe kerülni, hogy utána tudjam, melyik szakira hallgathatok.

Mert most 3 gépész(mérnök és/vagy kivitelező) 3 külön megoldást ajánl :D

 

 

"Nem akarom elvenni a kedved, de monoblokkhoz is kell puffer, keringető szivattyú, vezérlés, stb sallangok."

Tudom hogy kellenek, le is írtam az előbb, hogy ezek mind bele vannak integrálva a monoblokk hsz. beltéri egységébe :)

 

 

"B opció tudod mennyivel foglal több helyet? 60*80*30 centi. De ebben benne a vezérlés, szelep, stb."

A B opció amit írtam, az is monoblokkos hőszivattyút takar, csak integrált központi egység nélkül.

Tehát nem egy gyári mondjuk Panasonic 180 cm x 65 cm x 65 cm dobozban van benne majdnem minden, hanem külön van vásárolva és összeépítve a keringető, a tágulásai, a puffer, stb.

Előzmény: 1 valaki (20906)
1 valaki Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20906

Mit jelent az, hogy nem kell mindent centi pontosan megtervezni?

Csak úgy kútfőből kitalálod, és jó lesz?

 

Hát, javarészt nem.

Még monoblokknál sem, mert vagy fagyállóznod, vagy leválasztod a fűtési rendszertől, stb.

De tervező ahol is kell, mert elég elcseszni a cső típus, ár, keresztmetszetét, és nem tudja leadni a hőt a rendszernek.

Oszt jön a bűvös áramlás hiba...

És olyankor jön a másikra mutogatás. Vagy ha kispórolod, kisebb puffert teszel, és elfagy kint a hőcserélő.

Gyakorlatilag egész csere. Nem te lennél az első, idén is volt..

És innentől lesz drága, de  nagyon.

 

Van olyan rendszer, amire napkollektort ráköthetsz, lekezeli. Igen, jól látod, csak az nem a te pénztárcád kategóriája, aki a tervezőre sem akar költeni.

Mert az írásodból ez jön le.

 

Nem akarom elvenni a kedved, de monoblokkhoz is kell puffer, keringető szivattyú, vezérlés, stb sallangok.

 

 

B opció tudod mennyivel foglal több helyet? 60*80*30 centi. De ebben benne a vezérlés, szelep, stb.

Ezek meg kellenek a monoblokkhoz is, mert valahogy le kell kezeld a fűtés, hmv igényt.

Szóval ez megdőlt.

A kiépítése drágább, de ha megáll a monoblokkod, lesz meglepődés.. És nem leszel egyedül.

 

De hogy több idő? Hát, napokkal nem, de vannak technológiai lépések ,amit be kell tartani. És van ,ami 24 órás, ergo 2 nap alatt kész lehet.

 

 

Amúgy meg monoblokkhoz a hmv tartállyal egybeépített cucc pont akkora, mint a split rendszerű beltérije, csak nem víz kapcsolt van vele, hanem hűtőközeg.

De mindenki azt csinál ,amit akar 18 éves kor felett. Oszt vagy bejön, vagy drága lesz.

 

Na most jól megkavartam a gondolataid. De néhány márka és típus után én így látom.

 

 

Előzmény: PvD (20901)
a8lang Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20905

Írtam is hogy nálunk 50fokos víz kell a radiátoroknak. A többi új lakásban, házban amit építettem ott tud 30fokkal fűteni, és akár 24-25fokra is.  Egyébként nálunk nem kell kabát mert 24-25 fokra fűtünk. 20-21fok -ban hideg van, mivel nincs padlófűtés és úgy hideg a padlóburkolat, 24-25fokban meg már kellemes meleg a padló is padlófűtés nélkül is.

Előzmény: Gödöllői. (20897)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20904

Az nem igényszint kérdése, hogy van-e zaj, vagy nincs, hanem a műszaki megoldáson múlik, Én sem szeretem a zajt, de nálam nincs is, és ennyi... semmit sem venni észre a fűtés jelenlétéből, csak azt, hogy jó az idő otthon.

Előzmény: kiggyo (20903)
kiggyo Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20903

Én elfogadom hogy neked jó, nekem nem lenne az. Hidd el, láttam már egy párat.

Mások az igényeink, nincs is ezzel gond.

Előzmény: JAMIE222 (20895)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20902

Ezeket kellene megmutatni a bankos hölgyeknek-uraknak. A második-harmadik egy cég.

 

https://www.cityklima.hu/legcsatornas-klima-futes/

 

https://www.praktikusfutes.hu/

https://www.kadarkockafutes.hu/

 

Előzmény: PvD (20901)
PvD Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20901

Sziasztok,

 

köszönöm szépen a sok hozzászólást és hasznos információkat! :)
Kicsit pontatlan voltam a legelején így félreérthető is.

Most igyekszem konkrétabban fogalmazni.

Az már 99% biztos, hogy monoblokkos rendszer lesz és az is, hogy a HMV-t is alapvetően a hőszivattyúval szeretnénk előállítani.

Viszont a monoblokkos szivattyúknál is (és itt kanyarodok vissza az előző hozzászólásomra) vannak olyan komplett rendszerek,

amiket gyárilag készen megkapni: a kinti hőszivattyú és a benti "torony" egység amibe aztán minden bele van integrálva (HMV tároló, fűtési keringető, tágulási, stb.)

Csak össze kell kötni a tornyot és a hőszivattyút vízcsövekkel meg elektromos kábelekkel és aztán szépen elbeszélgetnek egymással.

És a toronyra meg egyből köthető a fűtés és a HMV hálózat.

Ilyen pl. a Panasonic Aquarea All In One High Performance KIT

Itt egy kép hozzá: https://www.cityklima.hu/wp-content/uploads/2019/11/Panasonic-All-in-One-Monoblokk-600x600.jpg

 

Ezeknél előny szerintem:

- kevesebb helyet foglal bent a lakásban

- egyszerűbb telepíteni

- nem kell mindent centi pontosan megterveztetni hozzá hiszen kész rendszer

 

Hátránya szerintem:

- magasabb ár

- komplex és integrált rendszer emiatt drágábban javítható (nem jöhet ki egy sima mezei fűtésszerelő pl. keringetőt cserélni, azt is a szakszervizes szerelőnek kell csinálnia)

- ha netán úgy elromlik a kinti egység, hogy kuka, akkor ugyan olyat kell venni, mert egy másik márkájú gépet valószínűleg nem lehet a benti toronyhoz illeszteni, nem tudnak majd kommunikálni??

    Bár ez csak feltételezés, nem tudom ezek a kütyük mennyire szabványosítottan kommunikálnak egymással.

- ha esetleg napkollektort kötnék a rendszerbe rásegítésnek, akkor itt sem lehet bármilyet alkalmazni, hanem a saját rendszerelemeit, ami megint csak drágább megoldás.

 

 

Vagy van a  "B"  opció, amikor nem egy ilyen kész rendszert veszek, hanem a gépész tervező tervez egy rendszert egy xy márkájú monoblokkos hőszivattyúval,

bentre egy xyz márkjú indirekt tartályt, megint más márkájú keringetőt, puffert stb.

És akkor nincs minden egybe integrálva egy darab benti készülékben, hanem a kivitelezőnek kell kialakítania a csövezést, keringetőt felszerelni, puffert elhelyezni stb.

Ezeknél előny szerintem:

- olcsóbb komponensek

- mindegyik komponensből ki lehet választani a megfelelő ár/érték arányút és minőségűt

- később könnyebben szervizelhető, bármelyik fűtésszerelő le tudja cserélni a keringetőt. (Magához a hőszivattyúhoz természetesen szakszervíz kell)

 

Hátrányok szerintem:

- gépész tervezővel részletesebben terveztetni kell a rendszert

- több helyet foglalnak a cuccok

- kiépítése több időbe és pénzbe kerül

 

 

JAMIE222 említetted a légcsatornázható fűtést / klímát.

Mi is gondolkodtunk rajta, tetszett is a dolog, de mivel CSOK-ozunk így a banknak van egy csomó feltétele ami pl. a fűtési rendszerre is kiterjed.

Nem igazán értették a banki hölgyemények, hogy hogyan működik egy ilyen rendszer :D így azt sem tudták megmondani, hogy az támogatható, engedélyezett-e...

Biztos ami biztos maradtunk a padlófűtésnél, nehogy ezen bukjon a dolog...

 

Gödöllői. Creative Commons License 2024.03.15 -3 0 20900

Fas-kalap, meeek-elek, nem a fagyálló fagy el gondold át a rendszert ha tudod. 

Előzmény: kiggyo (20886)
Gödöllői. Creative Commons License 2024.03.15 -3 0 20899

komolytalan szakmai intelligencia amit írsz.

Ha mennyezet fűtés-hűtés akkor betonfödém ami tartja is a hőt, nem egy állmenyezett tesók ám .

 

Előzmény: kiggyo (20889)
peterch Creative Commons License 2024.03.15 -2 0 20898

Lényegében igen , mert valóban van ma a piacon sok minden kínálatban . Én törekednék a minél kevesebb berendezésre ( összességében kisebb befektetés ) . Ha a hőszipka nem működik , akkor még lehet a  ház saját rendszerében tartalék megoldás ( fűtőbetét a tárolókban  ) .

Előzmény: JAMIE222 (20892)
Gödöllői. Creative Commons License 2024.03.15 -2 0 20897

ja, de te kabátban alszol. 17 fokban. Így elég a 30 fokos víz még a radiátoraidnak is.

Előzmény: a8lang (20891)
Gödöllői. Creative Commons License 2024.03.15 -2 0 20896

Szerintem meg, te nem tudnál annyit fizetni, hogy klímával fűts, mert nincs annyi gemmád, hogy vegyél egy normális klímát.

Előzmény: kiggyo (20894)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.03.15 0 1 20895

Az enyém nem hangos:)) Ha egy légcsatis klíma zajos, ott valami rosszul van méretezve.

Előzmény: kiggyo (20894)
kiggyo Creative Commons License 2024.03.15 -1 1 20894

Ízlések és pofonok, én sem azt írtam hogy az a tuti, hanem az előnyét - hátrányát az általam ismert megoldásoknak és hogy ÉN mit választanék.

 

Nem akatam rábeszélni semmire.

 

Engem speciel annyira zavar minden nesz, zaj este (csendes környezetben nőttem fel és élek ma is), nem tudnának annyit fizetni hogy klímával fűtsek. 

 

Még légcsatornással is fogcsikorhatva...

 

Pedig építettünk vezérlést jópár profi rendszerhez és sokat voltam USA-ban is pl ahol azzal fűtenek, láttam profi rendszereket. A semminél hangosabb, ez nekem bőven elég. De elfogadom ha másnak ez nem szempont.

Előzmény: JAMIE222 (20893)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20893

És hatékonyan is fűt. Jól hőszigetelt házban a tagoltság sem probléma, tudod a hőszigetelt burkon belül ki fog egyenlítődni a hőmérséklet, elég lehet a lakószobákba befújni, aztán eljut a levegő mindenhová.

Előzmény: kiggyo (20889)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20892

HMV készítésnek azért van sok féle módja, az alap Hajdú villanybojlertől a csillagos égig. Például nagyobb Pana klímakültérire rá lehet kötni melegvizes egységet is, ha jól tévedek, vagy akár indirekt-tároló napelemmel-napkolival, hőszivattyús-bojler többféle árfekvésben.

Az volna itt a lényeg, hogy a kérdezőnknek legyen meg az info, hogy miből választhat, ne higgye azt, hogy  csak vizes hőszipka és gázkazán közül választhat.

Előzmény: peterch (20890)
a8lang Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20891

Miért is kell levalasztani a monoblokkot?

Én sosem választom le, mindig felfagyállózom az egész rendszert.

Hmv-t nem csinálok a hőszipkával, így elég neki ~30fokos vizet csinálni egész életében. De még itthon is simán rákötöttem a radiátoros rendszerre és tök jól működik. 

Előzmény: ojeh (20884)
peterch Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20890

Szia !

 

Igazad van !

 

Azért egy kérdést még tisztázni kellene !  Mi fogja a HMV-t készíteni ?  Köztudott , hogy a mai jól megtervezett házak esetében már a HMV előállítása a legtöbb elektromos energiát igénylő rendszer . Én maradnák a hőszipkánál , mert ugye az is táplálhatja a légcsatornás fűtésre - hűtésre használatos beltérit ( fan-coil  nem gázos mint a klíma beltéri , hanem vizes ) .

Előzmény: JAMIE222 (20887)
kiggyo Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20889

Egy jó légcsatornás azért nem egyszerű művelet, főleg tagoltabb házban.

Viszont hatékonyan hűt.

 

Ha valakinek preferencia a "langyos"=nem hideg padló, akkor pofonegyszerű a padlófűtés, cserébe nem tudsz vele hűteni.

 

Ha ez nem preferencia akkor mennyezet, tud olcsó, egyszerű lenni, főleg ha eleve gipszkarton födém lenne. Manapság divat, a fogópárokon lóg a gk szerkezet, sok szigeteléssel. Abba olcsó, egyszerű beleintegrálni a lemezes rendszert, én így csináltam a tetőtérben pl.

 

A hőszivattyú pedig ellátja a fűtés és hmv igényt is, utóbbi egyre nagyobb szelet a teljes energiaigényből ahogy javul a házak szigeteltségének mértéke.

 

Én ha most építenék mennyezet+hőszivattyú kombót választanék, de nem vagyunk egyformák....

Előzmény: JAMIE222 (20887)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.03.15 -1 0 20888

Így van.

2024-es előírások szerint már ALIG kell fűtési hőbevitel egy házba.

Ara pedig felesleges a gépészetet túlbonyolítani.

SOkmilliót lehet spórolni a gépészeti oldalon is. Padló/fal/mennyezet becsövezése már a múlté.

A gépi szellőztetésnél rengeted lehetőséged van. Akár filléres cekászos fűtéstől egy normális központi klímás gépig.

Előzmény: JAMIE222 (20887)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 20887

Csak így a partvonalról bekiabálva: még előtte állsz, tehát bármi lehet? Felteszem passzívház, vagy aközeli energiaigényű kecó lesz az építmény, gépiszellőzéssel-légtechnikával.

Ebben az esetben egy légcsatornás-klímás fűtés sem lenne az ördögtől való, egy vizes-hőszivattyús fűtésrendszerhez képest gépészetileg egyszerű mint egy faék. Van lehetőség saját munkával kiépíteni, tehát relatíve olcsó is tud lenni. 

Előzmény: PvD (20879)
kiggyo Creative Commons License 2024.03.15 -1 2 20886

El fog fagyni a fagyálló???

 

Nebassz, télen nem viszem ki a hidegbe az autómat!

Előzmény: Gödöllői. (20885)
Gödöllői. Creative Commons License 2024.03.15 -3 0 20885

Murphy törvénye szerint „Ami el tud romlani, az el is romlik.

 

Vagyis : ami elfagyhat el is fog fagyni. 

akár hiszed akár nem 

Előzmény: ojeh (20884)
ojeh Creative Commons License 2024.03.15 -1 0 20884

Szerintem: monoblokk a családiház/lakás méretben

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=162334325&t=9058532

 

******************************
Megj: vigyázat kétféle hőszipka létezik, amik igencsak másként üzemelnek.
olvasmányok ehhez...

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=166331659&t=9058532

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=162039985&t=9058532

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=162590654&t=9058532


*******************************

 



monoblokk 
----------------
Minden egyben van gyárliag, csak a kész melegvíz jön-megy a két csövén.
Ezért épület oldalon csak "hagyományos fűtés szerelés" van >> mintha egy "kazán lenne" a hőforrás.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=162441281&t=9058532


Egyszerűbb-olcsóbb a hűtőközeg miatti macera >> felülvizsgálat téma.
Egyszerűbb-olcsóbb a rendszeres karbantartás (az első üzembehelyzés is).

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=162524602&t=9058532


méretes külső hőcserélő (fagymentes térbe rakva)
----------------------------
Ésszerű a gép oldal és fűtésrendszer oldal közé.
Tökéletes a leválasztás a két oldal között.
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=165966573&t=9058532

és...

fagyállózás a gép oldalon
-----------------------------
A gép+vízcsövek+hőcseréló+minipuffer(ha kell a leolvasztáshoz) körben.
Ezzel a vízcső elfagyás gondja egyszerűen- és tuti üzembiztosan megoldva.


vízcsövek hőszigetelése
-----------------------------
VASTAGON a kültérben és a fűtetlen térben.


*****
Hátrányok....

1.
A hőcserélő elnyel néhány fokot az előremenőből.

2.
Kell egy plusz keringető szivattyú a hőcserelő fűtésrendszer oldalán a vízkörbe.
(mivel a gépben lévő >> a hőcserélős leválasztás miatt csak a gépoldalon keringet)

-------------------------------

Monoblokk tájkép tervminta okítás érthetően.

https://youtu.be/3XI3qGEsolo?t=1081

 

 

Egyéb

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=162619647&t=9058532

Előzmény: PvD (20879)
Gödöllői. Creative Commons License 2024.03.14 -1 0 20883

kizárólag spkit Panasonic t-cap, bármilyen puffer vagy HMV tartályt lehet hozzá csatlakoztatni.

 

Előzmény: PvD (20879)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!