Keresés

Részletes keresés

ppape Creative Commons License 2017.04.11 0 0 984

Sziasztok!

 

Óriás tujákra (Thuja Plicata) is igaz, h sok betegség/korokozó érheti és könnyen barnulhat?

Olyat olvastam, mintha ez kb olyan jól bírná, mint a Leylandi, csak nem kell egy évben 3szor nyírni csak 1szer, cserébe nem nő olyan gyorsan.

 

Köszi,

ppape

Veszpremi Creative Commons License 2017.04.09 0 0 983

Nálam ugyanígy néz ki egy pár éves tuja. Az ágvégektől száradt visszafelé. Lenyírtam a száraz részeket. Félek, hogy ez nem menthető.

Előzmény: gazficek (982)
gazficek Creative Commons License 2017.04.09 0 0 982

Sziasztok!Nem tudjátok mi baja lehet a tujáimnak.Tavaly ősszel lettek ültetve,tavaszig semmi bajuk nem volt,most viszont némelyik elkezdett sárgulni alúl,meg vannak elszáradt ágacskát,vörös és felkete foltok .Adtam neki topsin gombaölőt meg rovarölőt is.Gomás lehet vagy a talajt nem szereti?Agyagos sajnos.

Köszi a segítséget!

Stahlhelm79 Creative Commons License 2017.03.16 0 0 981

köszi az inputot! egyelőre információt gyűjtök, senkit nem fogok lehordani, ha nem sikerül :)

Előzmény: zytasu (980)
zytasu Creative Commons License 2017.03.16 0 0 980

Inkább leylandi ciprus-t vegyél.... de más cipusok, hamis ciprusok is jók és nagyon szépek......

A tuják vagy megmaradnak, vagy nem...lebarnulnak, kiszáradnak... 

Sok helyen olvastam, dicsérik a leylandit.. gyorsan nő, nincs baj vele, lehet formázni is és szép zöld.. --- de nézz utána inkább te is -- nem akarnám, hogy szidjál :D

Előzmény: Stahlhelm79 (979)
Stahlhelm79 Creative Commons License 2017.03.15 0 0 979

sziasztok!

 

kertes házba költöztem, saroktelek. be szeretném ültetni a kerítés mentén végig tujával, hogy ne lássanak be, fogja a zajt, legyen valami zöld :) örökzöld tuját szeretnék, ami viszonylag gyorsan megnő. öntözés nem gond, van fúrt kút. járatlan vagyok efféle kérdésekben, ezért szeretném itt megkérdezni: milyen féle/fajta tuját kell ilyen célra venni? köszönöm előre is!

tomej01 Creative Commons License 2017.03.14 0 0 978

Üdvözlet!

 

Abban kérném a segítségeteket, hogy vasgálic és és keserűsó oldattal - egy évben - hányszor és miéyen töménységben érdemes meglocsolni a tujákat?

 

Köszönöm, üdv.

 

unartis: Creative Commons License 2017.03.01 0 0 977

Szia Princz95!

 

Szerintem már lehet dugványozni félárnyékos helyre, pl. egy lombhullató fa alá, a talajt lazítsd meg, forgasd meg ásóval, majd lehet a talajba nyomni a dugványokat, utána csak öntözni kell és várni! Volt, hogy szeptemberben dugványoztunk, áttelelt és utána hajtott! De a tavaszi is jó, csak ne legyen a talaj nagyon nedves(tocsogós).

Előzmény: Princz95 (976)
Princz95 Creative Commons License 2017.02.28 0 0 976

Sziasztok!

Tud valaki segíteni, lehet ilyenkor már tuját dugványozni, vagy várjak még vele? A tavaszi dugványt is ugyanúgy nedves homokba kell tenni és üveggel lefedni?

Köszönöm!

unartis: Creative Commons License 2017.01.30 0 1 975

Szia S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky!

 

Amikor ráesett a hó akkor kellett volna lerázni(legalább is a havazás után közvetlen), mert a tapadós hó tud ilyet tenni, most már, hagyni kell addig, amíg ki nem olvad, mert több kárt okozol vele! Gondolom nem tegnap fagyott rá a hó, ha már jéggé változott, nálunk már vagy 3 hete megvan  a hó(amikor esett akkor olvadt), azóta éjjel nappal fagy van, itt azóta nem volt olvadás!

Ha meg eltörte némelyik tuját a rá nehezedő súly, akkor már nem tudsz vele mit kezdeni(tavasszal, ha szerencséd van a törés alatt hajtani fog)! Így is elképzelhető, hogy ahol jégbe fagyott, az-az ágrész el fog fagyni, de ez  nem biztos, még várd meg vele a tavaszt, ameddig lemetszed az elfagyott részeket!

Annak idején a szüleim egyik szomszédja nevelt oszloptujákat az utcán, mindig ősszel összekötötte az ágrendszerét, hogy a télen ráesett hó ne nyomja szét a tuja szerkezetét!

Le is rázta róluk a havat, biztosra ment!

 

Ha jön az enyhülés(februárra jósolják), annyit tehetsz, hogy amelyik nem nyeri vissza az alakját, tehát "húr" alakban marad, kikötözöd egy karóhoz, amit  a földbe szúrsz, vagy ütsz!

Előzmény: S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky (973)
unartis: Creative Commons License 2017.01.30 0 0 974

Szia Attila16222!

 

 

Egyáltalán érdemes vele foglalkozni?

Délről terjed a boróka-tarkadíszbogár(Lamprodila festiva), anno nekem sikerült dugványozni, a nyugati tuja levágott ágaiból, nagy részük megfogta! Meg is van a sövényem, alacsonyra neveltem(50 cm magasságúra), idén tervezem felszámolni(oda adom valakinek)!

Mert az Alföldön, ahol lakom, nem tudom biztosítani az igényeit, északi fekvésben van telepítve(ami nálunk a legoptimálisabb elhelyezése), itt szépen is fejlődik, de tájidegenek nálunk, nem mutat jól a többi növény között! :-(

 

A másik probléma,  a páraigényük, egyáltalán nem a mi klímánk növényei, a nálunk általában előforduló száraz nyarakon szenvednek! Nagyon kedvező mikroklímába javasolt a telepítésük, ahol megfelelően párás a környezet, Ilyen az ország legnyugatibb és legcsapadékosabb szeglete a Nyugat-Dunántúl, Alpokalja.

 

Előzmény: Attila16222 (972)
S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky Creative Commons License 2017.01.29 0 0 973

Üdv,

Most vettem észre, hogy hátul a kertben a tujákra (elég sok van) a ráesett hó ráfagyott és lehajoltak mint állat - majdnem húr alakban úgy, hogy a tetejük a hó alatt a földet éri..

 Próbáltam kiszabadítani párat de a hó úgy rájuk fagyott, hogy csak roncsolással lehet leszedni. 

Mit tegyek? Dőljek hátra és a természet majd enyhüléskor rendezi a dolgokat? A meghajolt - de nem eltört-  tuják helyreállnak tavasszal?

Attila16222 Creative Commons License 2016.09.18 0 0 972

Hellotok 

 

       Ki foglalkozik hobbi szinten tuja szaporitással ? 

Viktorinogsz... Creative Commons License 2016.09.07 0 0 971

kicsit terebélyesebbre hagyva.

Előzmény: Viktorinogsz... (970)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2016.09.07 0 0 970

igen értem, nekem kb 50 db van sorban, 4,5-5m körüliek. egy másik oldalon arizoniai ciprusok 12db. nem sövény alakúra nyírom, hanem az előbb leírt módon. A tetejük így egy csúcsban végződik, Idén először korlátoztam a magasságukat, hozzá idomítva az alatta levő ágakat. Így kevésbé sövényszerűek.

 

Pl. így nekem nem tetszik:

 

Én inkább így nyírom:

Előzmény: mcll (969)
mcll Creative Commons License 2016.09.07 0 0 969

Nem egyedól álló tujákról van szó, hanem hosszú sövényként össze vannak nőve.

Előzmény: Viktorinogsz... (968)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2016.09.07 0 0 968

Ne egyenesen nyírd, hanem kúposra. Szebb is, természetesebb is, több fény is éri és ha a tetejét levágod, kevésbé látszik.

Előzmény: mcll (965)
mcll Creative Commons License 2016.08.27 0 0 967

Értem és köszönöm az infókat. Akkor a láncfűrészt egyelőre hanyagolom. Valami erősebb ágvágót fogok beszerezni. Mindenképp létráról fogom csinálni, mivel igen magasan is van. :)

Eddig is én vágtam, de a sövényvágó elég volt. De most már nagyon vastagok a fenti ágak. Akkor az lesz, hogy a sövényvágó amit tud azt viszi, amivel meg nem bír el mert vastag, arra meg lesz ágvágó.

Előzmény: porondmester (966)
porondmester Creative Commons License 2016.08.27 0 0 966

Ránézésre ez oszlopos tujának néz ki, de lehet brabant is.

Láncfűrésznek akkor lenne értelme, ha tőből szeretnéd kivágni, az gyorsan meg lenne! :-), de jelen esetben nem a megfelelő szerszám és, ahogy Te is írtad, kell a megfelelő megtámasztás.

A vezérhajtás visszavágása esetén csak ágvágó jöhet szóba, mert vékony (egy vagy két ujjnyi vastag).

A nagyméretű növények tetejét visszavágni mindig pepecs munka, pláne úgy, hogy azért ne legyen ronda és itt szükséged lesz létrára is, mert a földön állva nem látszik, hogy hol fogod megcsapni és tényleg ronda lesz.

Tehát vagy rászánod az időt vagy megbízol egy kertészt.

Előzmény: mcll (965)
mcll Creative Commons License 2016.08.27 0 0 965

Sajnos mindenképp muszáj visszavágni mert nagyon betakarja a házat, a nappaliban elég sötét van emiatt, és nem is szép így. Ráadásul a parabolaantennákat is már kezdi betakarni, amik a falon vannak. :)

Köszi a tippet, de ha ágvágóval esek neki, akkor hetekig elleszek vele, mert vagy 30m hosszú részről van szó. Ezért is kérdeztem a láncfűrészt, hogy azzal van-e esélyem.

Amúgy a tuja típusát nem ismerem, nem vagyok szakértője, de ilyesmi mint ez:

Előzmény: porondmester (964)
porondmester Creative Commons License 2016.08.27 0 0 964

Szia,

 

Szerintem hiba visszavágni, mert ronda lesz, de Te tudod.

Egyébként ha smaragd tujáról van szó, akkor sokkal magasabb már nem lesz.

Ha le akarsz belőle csapni, akkor nem láncfűrész kell, hanem ágvágó!

Ha létráról vágod, akkor sima, ha a földről, akkor teleszkópos.

 

 

 

 

 

"Az ágvágók 3 fajtája: rávágó; nyíró hegyes vagy nyíró horgos kivitel. A rávágó ágvágók száraz és kemény ágak vágására kiválóak. A Fiskars nyíró, horgos ágvágó a friss ágak nagy erejű vágására, a hegyes kivitel pedig a pontos vágásra (vágóél hegyével is akár) a legalkalmasabb."

 

Előzmény: mcll (963)
mcll Creative Commons License 2016.08.26 0 0 963

Sziasztok!

 

Van egy tujasorom, ami mára igencsak magasra nőtt, és már zavaró. Az oldalait szépen egyenesre vágtam sövénynyíróval, de a tetejét ne, viszi, mert nagyon vastagok az ágak. Jó fél- egy métert kellene minimum leszedjek a most kb 4m magas tujából, de ez sövénynyíróval felejtős. Már a legutóbbi vágásnál is kínlódás volt a sövénynyíróval dologzni. Kézzel szintén mert igen sok van (kb 30m hosszan).

Azon gondolkoztam hogy beszerzek egy elektromos láncfűrészt (amúgy is már kellett volna, és jó ha van a háznál egy). Csak azt nem tudom hogy azzal több sikerem lesz-e? Azaz egyáltalán fogja-e vinni? Mivel ugye az ágak nincsenek rögzítve és lehet csak elmozdulnak a lánc elől (na ezt hülyén magyaráztam de remélem azért érthető) :) Vagy mit javasoltok?

Köszi,

Üdv

Laci

Dakini49 Creative Commons License 2016.08.06 0 0 962

Szia charlie967,

 

foglalkozol még golgotákkal: :)

Előzmény: charlie967 (647)
iphone Creative Commons License 2016.07.21 0 0 961

Előzmény: iphone (960)
iphone Creative Commons License 2016.07.21 0 0 960

Szaisztok par tujamon ilyen feher valami lett tudnatok ra valami gyogymodot meg hogy mi lehet ez? Koszonom

Gianni_Moranni Creative Commons License 2016.06.13 0 0 959

ha túl sok a víz az se jó, ha túl kevés az se :)

Halkan jegyzem meg, hogy én még arra tudok gondolni, hogy túlzásba vittem a lombtrágyázást. Mármint a 2-3 hetes permetezési intervallumot betartottam, de az általános örökzöl tápoldatnál a koncentrátumot elnéztem. Több helyen elkezdtek barnulni az ágak... gombásoddás után - mármint ha tényleg az volt -, remélem helyre jön ez is :D

Előzmény: unartis: (958)
unartis: Creative Commons License 2016.06.11 0 0 958

Azért vicces, hogy egy olyan párakedvelő növény mint a tuja begombásodik! Sajnos a túl nemesítés ide vezet.

Előzmény: Gianni_Moranni (956)
Veszpremi Creative Commons License 2016.06.06 0 0 957

Bárki hasznát veheti az infónak valóban a jövőben.

Előzmény: Gianni_Moranni (956)
Gianni_Moranni Creative Commons License 2016.06.06 0 0 956

Sziasztok!

Na hát választ nem kaptam, de a boltban jó tanácsot adtak. Leírom az utókornak, hátha valaki más is így jár.

A tujáim a túl párás és hirtelen meleg idő miatt elkaptak egy gombás fertőzést. Ezt eddig egyszeri gombaölő permetezéssel sikerült visszaszorítani. A szer amit kaptam egy bizonyos AMISTAR nevű gombaölő.

 

Üdv, J

Előzmény: Gianni_Moranni (954)
vadasz70 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 955

Sziasztok! Tudnátok ajánlani kerítés mellé gyorsan növő sövény tuja fajtát nem kell az a nagyon nagyra növő. Olyan 3 méteres magasságig szeretném meghagyni. De nem is szeretném ha 70 centiket nőne mert akkor meg az lenne a gond. Köszönöm

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!