Keresés

Részletes keresés

mas2000 Creative Commons License 2006.01.10 0 0 185
Olvasd vissza a 157-et.
Előzmény: bronstejn (183)
bronstejn Creative Commons License 2006.01.10 0 0 184
Ha értem, amit szeretnél, vagyis ha jól értem, akkor az lehetséges; nem is bonyolult.

 

Tehát számítógépmonitor képét akarod sztereóvá tenni?

 

Létezik egyszerű prizmás nézőke nyomtatott képpárokhoz. Csak simán egy-egy ék alakú üveg van a két szem elé téve, ezáltal látszólag fedésbe kerül a képpár. Nyilván a prizma iszonyatos diszperziójával. Láttam is ilyent - úgy emlékszem, nem volt jó. Viszont ezt korrektül is meg lehet csinálni, ilyen a tükrös nézőke, házilag is könnyen előállítható. Azt hiszem, a térképészetben használnak ilyent.

 

Két nyomtatott kép helyett pedig bármelyik nézőkét használhatod két monitoron megjelenített képhez is (vagy rosszabb esetben 1 monitoron vetített 2 képhez - mármint "képpárhoz"). Kell hozzá két egyforma monitor nagyon alaposan behangolva (és azonosan lehetőleg :)

 

Ami a kiállíthatóságot illeti, hát... fotókiállítás számítógépmonitoron?... Persze a térélmény sokat kompenzál rajta. Max felbontás jellemzően 1600×1200, esetleg 1920×1440. Spéci LCD-ből létezik néhány millióért 3000-4000 pixel felbontású is, csak annak meg nem tudom, milyenek a színei.

Előzmény: Százbolha (176)
bronstejn Creative Commons License 2006.01.10 0 0 183
A két szűrő elvileg csak egyszer gyengít, mert ugyanolyan állásban van. Igen, háromszoros szűrőfaktorú, ezt most megnéztem, és meg is mértem, tényleg a fény 1/3-át engedi át. Két szűrőre azonos állásban viszont nem az 1/9-ét, hanem az 1/5-ét mértem a beeső fénynek. Ezek optikai minőségű polárszűrők. Találtam egy LCD-ből kiszedett fóliát is, az csak kb. 2,5-szeresen gyengíti a fényt, viszont nincs teljes feketedés keresztbeforgatásnál.

 

mas2000 > "Úgy érzem "fél életem" erre ment rá."

 

Ez jó! ... :-) Légyszi írjál már valami konkrétumot, mire jutottál. Mi ez az "öntapadós" izé? A gyári vásznak alumíniumporral vannak bevonva? Ár/méret?

 

Én szeretném megvalósítani vetítővel a teljes látómezőt is kitöltő sztereoképet, de ahhoz mindenképp középformátum kell, úgyhogy ez nem ma fog megtörténni. Talán ha vászonban előrébblépek, az kicsit lendítene a dolgon.

Előzmény: optikus (180)
optikus Creative Commons License 2006.01.09 0 0 182
Hajts inkabb a lumenre, a ketto kozott nincs egyenes osszefugges.
Előzmény: mas2000 (181)
mas2000 Creative Commons License 2006.01.09 0 0 181
Mese nincs...  ...nyomni kell a wattokat.
Előzmény: optikus (180)
optikus Creative Commons License 2006.01.09 0 0 180

>A szemüveg lényegében nem probléma, mert egy optikai minőségű polárszűrő a szem

>előtt minőségromlást nemigen okoz.

Nem a minosegromlas a fo gond hanem a fenyero, amit igencsak levesz. Nezz meg egy akarmilyen objektivre csavarhato polarszurot, levesz vagy masfel...2ev-t (plusz ugyanennyit a vetitonel).

 

Előzmény: bronstejn (177)
mas2000 Creative Commons License 2006.01.09 0 0 179
Vászonban tudok segíteni. Úgy érzem "fél életem" erre ment rá.
Előzmény: bronstejn (174)
mas2000 Creative Commons License 2006.01.09 0 0 178

Nyitott vagyok minden "barkács" megoldásra. A 400w-os vetítő abban különbözik a 250-estől, hogy rá van kapcsolva egy un. booster egység, ami lényegében egy nagyobb trafó. Ilyen a Kodak SAV 2055, vagy a SIMDA néhány modellje. Valszeg a 250w-os vetítőből házilag is ki lehet hozni 400w-osat, a fényforrás külső "meghajtásával".

 

Ami a szemüveget illeti: nekem most kimondottan vacak darabjaim vannak. Ha sikerül szemüveg ügyben előre lépni, mindenképpen érdekel a dolog.

Előzmény: bronstejn (174)
bronstejn Creative Commons License 2006.01.09 0 0 177
A szemüveg lényegében nem probléma, mert egy optikai minőségű polárszűrő a szem előtt minőségromlást nemigen okoz. Még így is sokkal jobb a "rendszernek" ez a fele, mint ami a vászonra vetített képet hozza létre. A szűk keresztmetszet a vetített kép minősége, ami a felbontást illeti. Egyebek közt ezért is gondolkodok mostanában a középformátum használatán.

 

Ha az ember igazán igényes szemüveget akar, szerintem csináltatni kell optikussal. Lehet kapni polarizált lencsét pl. napszemüvegbe. Ebből olyant kell venni, ami pigmentet nem tartalmaz, csak a polárszűröt. Valószínűleg bármilyen szemüvegkeretbe berakható, így abból érdemes keresni egy könnyű, kényelmes, nem drága darabot. Annyit kell mondani az optikusnak, hogy ne függőleges pol. síkkal rakja bele, hanem 45 fokossal; egymásra keresztbe a kettőt (most azt nem tudom fejből, hogy V, vagy A betűnek megfelelő elrendezésben - ahogy a szabvány van).

 

Kérdés, hogy vajon a polárszűrős lencse is csiszolható-e, mert tudtommal az két réteg üveg/polikarbonát között egy polárfólia. ????

Előzmény: optikus (175)
Százbolha Creative Commons License 2006.01.07 0 0 176

OK, de még mindig ez a legélvezhetöbb megjelenítési forma.

 

Ettől talán csak az lenne jobb, ha az optikai nézőkét lehetne kombinálni a monitorossal.

Mindenféle szürő nélkül, osztott képpel.

 

persze ez csak 1emberes megtekintést tesz lehetővé, de én még mindig a kiállíthatóság felé húznám a szekeret.

 

Mondjuk egy fotókiállítás eldugott szegletében 4-6 monitor/nézőke, amin 10-20 kép "diaporámázik"...

Előzmény: optikus (175)
optikus Creative Commons License 2006.01.07 0 0 175
Raadasul ket szuron megy at a feny a vetiton es a szemuvegen...
bronstejn Creative Commons License 2006.01.07 0 0 174
Sziasztok!

Csatlakoznék én is a témához. Ami a megjelenítést illeti, szintén a vetítésben utazom - mondjuk ez így kissé túlzás, pár éve több-kevesebb erőfeszítéssel törekszem igényesen megvalósítani, vásznam még nincs.

 

mas2000-nek: vigyázz a polárszűrőkkel, köztudottan nem szeretik a meleget! Viszont ha ez így biztonságos, akkor feltétlenül jobb megoldás, mint a képalkotás útjába helyezni. Talán rövidebb élettartamú lesz a polár. Másik lehetőség egy drága, minőségi polárszűrő a vetítő elé.

 

"A következő lépésben megpróbálok szerezni 2db vetítőt 400W-os fényforrással."

 

Ha találsz valami ilyesmit, számolj be róla, kíváncsi vagyok rá. Bár ezzel szerintem várj egy kicsit, lehet, hogy tudok segíteni ilyen téren. 400 W-os vetítőt nem ismerek (biztos létezik ugyan efféle, mert vetítenek egyes helyeken 10m-es képet is); és nem biztos, hogy megoldja a problémádat. Kicsit világosabb lesz a kép (kb. 1 fényértékkel), de az nem sokat segít azon, hogy egy napsütötte tájat félhomályban látsz a sztereoképen. Az én elképzelésem egy másik fényforrás beépítése lenne: fémhalogén gázkisülési cső a halogénizzó helyett.

 

Több előnye és hátránya is van, majd ezekre is sort kerítek. Addig is szép képeket az új évben!

 

Előzmény: mas2000 (173)
mas2000 Creative Commons License 2005.12.30 0 0 173
Hát kipróbáltam. A polárosság megmarad, a kép érezhetően élesebb. Kodak SAV diavetítő legutolsó - diához legközelebbi - sínébe lehet csúsztatni a fóliát (ez szabad). Egyszerűen meg lehet csinálni - és MŰKÖDIK.
Előzmény: mas2000 (172)
mas2000 Creative Commons License 2005.12.30 0 0 172
Lehet, hogy csak az én polárfóliám nem a legjobb minőségű, de evvel a nagyobb felbontású és kontrasztosabb objektívvel nagyon sokat veszít a kép az élességéből, ha a polárfólia az objektív elé kerül. Ma kikísérletezem az "áthelyezést".
Előzmény: optikus (169)
Százbolha Creative Commons License 2005.12.29 0 0 171

A távolság számít!

Viszont a höszürőről megfeledkeztem...

 

Nem tudom mas2000 miért akarja a film elé tenni.

Előzmény: optikus (169)
Százbolha Creative Commons License 2005.12.29 0 0 170

Találtam már valami egyszerű progit cyan/vörös höz.

Ps-hez nem értek.

 

Sajnos optikusnak igaza volt, monitoron az anaglyf nem az igazi.

Előzmény: Törölt nick (168)
optikus Creative Commons License 2005.12.29 0 0 169

Szerintem azt a hot amit a dia kibir azt a folia is ki fogja. Egyebkent a diavetitokben mindig van egy hoszuro uveg mert anelkul par mp alatt kilukad a film (tapasztalat;).

Mondjuk ats sem tom, hogy a meddig es mennyi feny marad polaros ha utana at kell mennie a filmen meg az optikan (es a benne levo hatarfeluleteken). De miert is van erre szukseg? Ha elore rakjuk ha hatra akkor is leveszi a maga x szazalekat.

 

 

Előzmény: Százbolha (167)
Törölt nick Creative Commons License 2005.12.29 0 0 168
he? 3d? a canonnal tudok cián-vörös szemüveghez (nem kék-vörös! a cián-vörös jobb) nyomtatni... ps-sel könnyen be lehet állítani...
Előzmény: Százbolha (165)
Százbolha Creative Commons License 2005.12.29 0 0 167

Sajnos nincs.

majdnem-nek van de nem hinném hogy megrizikózná.

 

Filmgyárból hoztak egyszer TUTI hőálló  kék fóliát halogén lámpa elé.

3cm-re helyeztem el az 500W-os üvegétől és kb 5 perc alatt megolvadt.

Előzmény: mas2000 (166)
mas2000 Creative Commons License 2005.12.29 0 0 166

Nincs véletlenül egy kis darab polárfóliád? Nem szeretném az enyémet elégetni, mert csak kettő van, és ha az egyik tönkre megy, akkor...

Előzmény: Százbolha (165)
Százbolha Creative Commons License 2005.12.29 0 0 165

Hmm... elvileg akkor is müxik. (szerintem..)

 

Viszont a hőelnyelése jelentős lesz!

 

******

 

Lassan dolgozom a monitoros 3d projekten, szerintem mások is.

Talán mire nyugdíjas leszek..

 

Előzmény: mas2000 (164)
mas2000 Creative Commons License 2005.12.29 0 0 164

Tényleg..... mi van akkor, ha a polárszűrőt a fényforrás és a dia közé teszem?

Előzmény: Százbolha (162)
mas2000 Creative Commons License 2005.12.29 0 0 163
Azt hittem, hogy már én leszek az utolsó hozzászóló ebben a topicban. Én folyamatosan javítgatom a poláros vetítés körülményeit. Vettem két retinar 2,8/150mm objektívet, kikísérleteztem egy vetítővásznat (táblát). Az objektív rengeteget javított a minőségen, de még mindig sötétnek találom a képet a polárszűrők miatti fényerőesésés miatt. A következő lépésben megpróbálok szerezni 2db vetítőt 400W-os fényforrással.
Előzmény: Százbolha (162)
Százbolha Creative Commons License 2005.12.26 0 0 162

Igen....

 

 

Viszont ezen az oldalon van nem szemüveg nézőke is.

Az már prezentáció képesebb!! valami állványra szerelt okuláré vagy mi..

 

De akkor is 1 ember 1 monitor.

 

 

Előzmény: optikus (161)
optikus Creative Commons License 2005.12.26 0 0 161

Egyreszt a monitor masreszt az adapter (enyim max 800x600-ban 160Hz, de 1024x768-ban 120Hz).

Eccer lattam ilyet eloben, cad alkalmazasokhoz de akkor meg olyan draga moka volt, hogy foldi halando nem engedhette meg maganak. Egyebkent jo volt a kepe. $100 eleg baratinak tunik egy full szettert (106WL) ennyiert meg en is beneveznek egyre (postakoltseg osztodna).

Persze ugye ez megint olyan dolog, hogy csak az tudja nezni akinek van ilyen cucca, ha nincs akkor marad a kinlodas (kek/piros meg bandzsitas [ami mellesleg marhasag szvsz]).

 

Előzmény: Százbolha (160)
Százbolha Creative Commons License 2005.12.26 0 0 160

hát... a látvány nyilván gyengébb mint nézőkében, de csak..csakk...

 

*********

 

Találtam egy képosztásos szemüveget...

 

http://www.berezin.com/3d/shutterglasses.htm

 

 

Mi a véleményed? Van jobb??

Ma már 100Hz kipréselhető egy 19" CRT monitorból.

 

NOn Interlaced

 

Előzmény: optikus (159)
optikus Creative Commons License 2005.12.25 0 0 159

Jo az a szputnyik kar, hogy a nezeshez fel kell apritani kockakra, pedig milyen ecceru lenne ha egyben maradhatna a ket oldal. Terveimben van egy nezoke gyartmanyolasa. Szerintem digizve sehogy nem lehet jol kinezo kepet varazsolni. Plane nem piros/kek moccerrel akkor mar inkabb az egymas melle rakos...

 

Előzmény: Százbolha (158)
Százbolha Creative Commons License 2005.12.25 0 0 158

Kicsit élesszük fel a témát...

 

Van jópár sztereófotóm. 6x6

Most be tudom szkennelni ezeket.

 

Milyen szoftverrel és milyen módon lehetne képernyőn is élvezni a sztereo hatást??

(Vam  kék/piros szemüvegen, de szoftverem nincs)

 

 

Százbolha

 

 

mas2000 Creative Commons License 2005.02.04 0 0 157

Sziasztok!

 

Küldöm többek között Lévai Gábornak, aki a mintát volt szíves nekem kölcsön adni.

 

  További fejlemények történtek 3D vetítés ügyében;

 

Folytatva a kísérletezést az öntapadós fóliákkal, jobb és jobb eredmények

születtek. A legjobb változat az Avery EM546 (matt ezüst) volt, aminek, mind a

színvisszaadása, mind a visszavert fény erőssége már megfelelő.

 

A "hivatalos" 3D ellátók (főleg USA) általában a DA-LITE vásznakat kínálják, a

piacon ez a legelterjedtebb (SUPER WONDER-LITE). Ritkábban, az állítólag jobb

minőségű STEWART vásznat, de ehhez legközelebb csak Bécsben lehet hozzájutni.

Egyébként a Da-lite vászon nálunk is beszerezhető, akár "méterre" is. Ilyen típusú

vetítővászon mintát kaptam és ezt hasonlítottam össze a saját fejlesztésű öntapadós változattal.

 

Íme az eredmények:

                                              Da-lite                                Öntapadós

 

Színhűség                         jobb kb5%

 

Brillancia                                 +10%

 

Élesség                                +10-15%

 

Visszavert fény

szemből:                                                       azonos

oldalról:                             lényegesen jobb

                                         kb. 30 fok beesési

                                         szög mellett is alig

                                         sötétedik a kép.

 

Egyéb                                A felület enyhén

                                          csíkozott. Csak egész

                                          minimális különbséget

                                          észleltem a vizszintes

                                          és a 90 fokkal elforgatot

                                          függőleges beállítás

                                          között.

 

Összefoglalva:    Házi használatra bőven megfelelő az öntapadós változat,

hiszen van elég hely úgy helyezkedni hogy a vetített kép ne sötétedjen le.

 

Nagyobb létszámú prezentációnál viszont egyértelműen a Da-lite-t kell választani.

 

Azért az sem elhanyagolható tényező, hogy a két módszer között mintegy

30-35x-ös árdifferencia van.

 

 

Előzmény: Százbolha (149)
mas2000 Creative Commons License 2005.02.01 0 0 156

Szia Bolha!

 

  Valami félreértés lehet, mert nincs jó polárszemüvegem.

Annyit mondhatok róla, hogy az alapkövetelménynek megfelel:

a polárfóliával 90 fokban elforgatva kioltják a képet. Egyébként

úgy a leghasználhatóbb a szemüveg, ha a szemtől kb. 6-7cm-re

van a polárfelület. Akkor viszont simán leesik - pedig elég nagy az

orrom. Ráadásul ekkor oldalról (periferikus látás) annyi egyéb hatás

éri a szemet, hogy árnyékolni kell, ha mással nem a kezünkkel.

Mindent összefoglalva: valami búvárszemüveg kialakítás lehet az

optimális - legalábbis avval a minőségű polárral, amit szerezni

tudtam.

 

  Visszatérve a prezentációhoz: a vetítést úgy kell elképzeni,

mintha egy térhatású kép lógna a falon (elég nagy távolságban).

Minél nagyobb a vetített felület mérete annál inkább csökken az

egységnyi felületről visszaverődő fényerő. Plusz hozzáadódik ehhez,

hogy a különböző fényutakhoz más és más élességállítás tartozik,

ezenkívül még növekszik parallaxishiba is. Másképpen: ehhez

a prezentációhoz - legalábbis házi viszonyok között - igazi  térérzet

nem párosul.

 Az imént, amikor a térérzetről írtam arra gondoltam, amit a 6x6-os

dianézőről írtál. vagyis, hogy a látáshatárokon is van "kép". Ilyet

még sosem láttam, szívesen megnézném.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 Ugyan nem ide tartozik; milyenek az MD-s obik??????

 

Előzmény: Százbolha (149)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!