Keresés

Részletes keresés

TtK Creative Commons License 2004.04.22 0 0 71
Hali,

Szerintem ez nem kamu. Az adó és kapcsolócsövekből tényleg jön némi röntgensugárzás. Gondolj bele: több kilovolttal felgyorsított elektronok csapódnak az anódba. A kórházi röntgencső is így működik. A mostani radarjainkban (HC) van is árnyékoló lemez, amire rá van írva, hogy ne kapcsold be a sugárzást nélküle. A manualokban és a csövekkel adott papírokban is szerepel a sugárzásra történő figyelmeztetés. A radar telepítésekor volt is sugárzásmérés (nem mértek káros szintet).
Egy év P-15 üzemeltetés szerintem nem növelte jelentősen a rizikódat, de 40 éves korod után célszerű évente elmenni szűrésre (ez amúgy is javallt azt hiszem, annyi más rákkeltő anyaggal érintkezik manapság az ember).

Előzmény: sandinista (70)
sandinista Creative Commons License 2004.04.22 0 0 70
Szia TtK,

Ha benézel a topicba megtennéd, hogy elolvasod ezt? Lehet ebbe valami, vagy kamu? Egy évig én is P-15-ben ültem.

http://www.bedoe.de/tarsadalom/katona/radar.htm
(bocs a html-t még nem tanultam meg)

Bubor_ Creative Commons License 2003.10.04 0 0 69
Sziasztok!

Örülök hogy rátaláltam erre a radarokkal foglalkozó topic-ra, felélednek a régi katona élmények...
Én is hozzájárulok két saját képpel, a kecskeméti repülőnapon kiállított szépfestésű P18-ról. Ilyen technikánk volt még '97-ben az 5.Kiskun Eh.Ezred-nél.


sandinista Creative Commons License 2003.09.29 0 0 68
A neoncső se rossz, mi is körberaktuk vele az egyik radart :)
A P-15 a higanygőz reflektort szerette le-fel kapcsolgatni. Tíz másodpercenként, amikor az antenna ráforult. Az egész laktanyában csak egy állanóan üzemelő őrtorony volt a lőszerraktár mellett. És mellette volt vagy 40-50 méterre a P-15. Hű de nagyon utálták az őrök a Dzsigit grafikont éjféltől hajnal négyig. Békesen bambultak volna két váltás között, és ehelyett kapták az arcukba - percenként hatszor - a jó kis ezerwattos reflektorfényt.
Előzmény: Mr.Zool (64)
TtK Creative Commons License 2003.09.29 0 0 67
Az SzT is csöves. A végfok klisztron és a meghajto erösitö is csöves. Plusz a vevöben az elsö fokozat HH-csö. A többi része tényleg félvezetös. :))
Előzmény: Mr.Zool (64)
GLASZLO Creative Commons License 2003.09.29 0 0 66
Ezt találtam:

Radarok

Laci

GLASZLO Creative Commons License 2003.09.29 0 0 65
Hali Mr.Zool!

Érdekes dolgok ezek.A PRV13-ak nyikorgását én is sokat hallgattam :)
Ezek szerint tényleg voltak radarok a Szentendrei szigeten (vagy környékén).Előfordult ugyanis,hogy rossz volt a kép és ezt a radarokra fogták.

Laci

Előzmény: Mr.Zool (64)
Mr.Zool Creative Commons License 2003.09.28 0 0 64
Sziasztok!

Azt hittem csak én vagyok egyedül olyan "idióta",hogy leszerelésem óta az orosz radarok érdekelnek.Persze csak hobbyszinten.
Én Molnaszecsődön/valamikori 54/5 Rt század/ voltam katona 1996-ban.Ez a nyugati határtól nincs messze,egy szép nagy erdő mellett a falutól pár kilóméterre a pampa közepén.1997-ben megszünt azóta már az önkormányzaté.
Hát...
Volt
1 db - P-18
2 db - PRV-17
1 db - SZT-68U
1 db - P-14
1 db - P-37
Sajnos a műszaki állapotuk nem mindig volt tökéletes.Az SZT kivételével mindegyik elektroncsöves volt.Kivéve még a PRV kezelőpultját.Rendes hosszú /24óra/ és rövid /12óra/ grafikonokat adtak.PRV-17 ment a P-37 el együtt,az SZT68U egyedül és a másik PRV-17 a P-14-el.Mindig csak párban mentek,4 órás váltásban.Néha a P37-et megfogta a szél,volt hogy kigyulladt az adója,meg volt hogy a PRV-nek eltört a lengetőkarja :)) Viszont a P-14 ben lehetett szaunázni is.A legjobb az volt amikor a PRV-17 VPL kabinjai elindultak.Szerintem hasonlót érezhettek Bajkonurban kilövés elött..:))A lengetőkar ha nem volt bezsírozva rendesen úgy nyekergett,hogy a faluban lehetett hallani.TBK67-es LB telefonokon ment a céladás és a rajzoló fején volt egy füles a diktor meg mint a gép adta Pápának/Kupnak/ a célokat.Egyszerre kb max 15-20 cél lett mérve.A PRV -s mindig rutinból adta,hogy "százas".Amikor üvöltöttek,hogy miért ad a PRV százast a tűnt gépre,akkor ült be a kezelő.:))Az biztos hogy közelről mindegyik félelmetes egy szerkezet volt.Emlékszem,hogy a P-37 kiképző vadászrepülésen stabilan adta a vadászokat.
Igaz ,ha a 14-es ment akkor a környéken nem tv-zett senki :))) 170-190Mhz...Viszont tökéletesen fájt a fogunk pár hétig,és a tizéves almafákon párcentis almák voltak.Viszont a neoncső tökéletesen világitott a 14-es mellett.
Van még rengeteg élményem ,de nem akarok senkit fárasztani vele.Köszi,hogy írhattam és további sok jó radarvadászatot.

Sziasztok

GLASZLO Creative Commons License 2003.08.07 0 0 63
Szia TtK!

Én is ebben reménykedtem,hogy valami zárt helyen vannak,azért nem látom őket.Kabina 66-ot nem láttál?
Még egy kérdés:szerinted lehet fényképezni?

Laci

Előzmény: TtK (62)
TtK Creative Commons License 2003.08.07 0 0 62
Basszus, pont tegnap láttam a táblát hazafelé, hogy zárva van; ma akartam beírni, hogy ne menj.. :(

Ha antenna talán nincs is, magauk a radarberendezések valószínűleg ki vannak állítva egy teremben. Én pár éve jártam ott (bevitt egy ismerős) és akkor még volt PRV és P-37 (tán P-18 is) tanterem, ahol fel voltak állítva a berendezések, szerintem ezek képzik most a kiállítás anyagát.

Előzmény: GLASZLO (60)
GLASZLO Creative Commons License 2003.08.05 0 0 61
Hali!

Nyaralni mentetek? :))
Ezt most találtam,szerintem mostanában tették fel:

PRV 17 bontása

Laci

GLASZLO Creative Commons License 2003.08.05 0 0 60
Hali TtK!

Ma elmentem megnézni,de szokásomhoz híven árnyékra:szeptember 1-ig zárva van.A Lágymányosin átjöttem,rámentem az Üllőire,majd mentem a kerítés mellett.A vasúti hídnál volt egy vaskapu bent egy kis faház.Jó helyen jártam?
Közben ezt találtam:

Haditechnikai Park

Radart nem láttam én sem,pedig kellene lennie(lásd 5.pont). :)))

Laci

Előzmény: TtK (55)
GLASZLO Creative Commons License 2003.08.01 0 0 59
Hali Sandinista!

Ezt sasold meg(különösen a negyedik képet):

P15


Laci

Előzmény: sandinista (57)
GLASZLO Creative Commons License 2003.08.01 0 0 58
Szia Sandinista!

Nagyon jók a képeid!
Nézted tegnap elött a Royce-t?Ha jól láttam pont a Te radarod volt benne(P15).Sajnos sötétben játszódott a jelenet és sokat nem is mutattak belőle.

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Egy másik filmben meg ez volt:

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Ez szerintem P19,de lehet,hogy tévedek.
Mozgó kép is lesz majd róla(hétfőn).

Laci

Előzmény: sandinista (57)
sandinista Creative Commons License 2003.07.31 0 0 57
Szia Laci!

Majd nézz be a képtáramba valamikor, még ma teszek fel képeket Kupról (SZT, P-37, PRV)
A képek minősége most sem valami csodás, digitális "zoom"-ot is alkalmazni kellett, hogy ne csak egy kis légypiszok legyen. Biztos be lehetett volna cserkészni jobb helyet is ahonnan fényképezni lehet, de elég esős idő volt, nem volt hozzá hangulatom.

Előzmény: GLASZLO (49)
GLASZLO Creative Commons License 2003.07.29 0 0 56
Köszi szépen!Majd benézek.Talán még fotózni is lehet. :)

Laci

Előzmény: TtK (55)
TtK Creative Commons License 2003.07.29 0 0 55
Haditechnikai Park, nyitva minden kedden 8-16. A bejárat a kerítés vasúti híd felőli végénél van. Hogy radar van-e kiállítva nem tudom, a kocsiból nem látszik.
Előzmény: GLASZLO (54)
GLASZLO Creative Commons License 2003.07.28 0 0 54
Az információidat előre is köszönöm.

Ennél siralmasabb már csak az én képem lehetett,miután 35 fokban, 40-50 km hiábavaló autókázás után ez a látvány tárult elém.

Laci

Előzmény: TtK (53)
TtK Creative Commons License 2003.07.28 0 0 53
Az Üllőin kifelé a Könyves Kálmán körút után. A sarkon az új távolsági buszpályaudvar van, mellette a Bolyai. Hazafelé jobban megnézem azt a kiállítást reklámozó tacepaót.

Érd elég siralmas képet mutat... Erre mondják a zöldek, hogy ritka növényekkel borított háborítatlan természet, pedig még közelről is gazos ugarnak látszik... :)

Előzmény: GLASZLO (52)
GLASZLO Creative Commons License 2003.07.28 0 0 52
Szia TtK!

Én a katonai radarokat komálom,azokból is a régen nálunk használt példányokat.
Érdnek lőttek.Két hete árnyékra kimentem,ez a mai állapot:

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Az Üllői jól hangzik.Nem vagyok ismerős arra.Pontosan hol van(mármint a Bolyai)?

Laci

Előzmény: TtK (51)
TtK Creative Commons License 2003.07.28 0 0 51
Slattyogj ki Ferihegyre, de hátulról Rákosborzasztó felől a mezőn át; lekaphatod a ferihegyi közelkörzeti radart 10 méterről. Igaz nem katonai, de ha piros-fehér helyett zöldnek képzeled már nem is jársz messze egy katonai cucctól (szvsz ezeket az antennákat árulja az Alenia katonai radarhoz is). :)

Az érdi cég már megszűnt?

Esetleg a Bolyaira be lehet jutni valahogy, ott vannak radarok (meg mintha valami kiállításfélét is reklámoznának, legalábbis olybá tűnik, mikor elmegyek előtte az Üllőin).

Előzmény: GLASZLO (50)
GLASZLO Creative Commons License 2003.07.28 0 0 50
Nincs valami lelőhely Budapest környékén?Minden eddig ismert helyre 800 km-t kell utazni :(((

Laci

Előzmény: sandinista (48)
GLASZLO Creative Commons License 2003.07.28 0 0 49
Szia Sandinista!

Ez a radaros nagggyon király!!!!
Kár,hogy nem nagyobb a kép.Nagyon hasonlít Érdre(mármint a 80-as években).A távolság is stimmel,kb ilyen messze volt a telkünk a radaroktól.
A képek+mpeg érdekelne,a címem:gl4@freemail.hu
Ha ide nem megy(szerintem a méret miatt nem fog), felrakhatnád a TAR.HU-ra és onnan letölteném.
Medinát kellene útba ejteni(ott még Oborona is van),vagy a Keceli Haditechnikai Parkot.

Laci

Előzmény: sandinista (48)
sandinista Creative Commons License 2003.07.28 0 0 48
Pénteken Debrecenbe szólított a munka, odafelé tettem egy kis kitérőt, benéztem Mezőcsátra. Ott sincs semmi a derékig érő gazon kívül :-(
De 92 és a megszünés között lehetett némi változás, mert két új dombot is emeltek "hátul" (mezőcsáti zsargonban az Ibituba birtokon).
Debrecen viszont még működik. Három P-37-et és PRV-17-et számoltam, de lehet, hogy több is van. És forog még ott egy Nato szekunder radar is. Látszanak a 47-es útról, de onnan nem igazán jó fényképtémák. Azért csináltam néhány képet meg egy kis 30 mp-es mpeg-et. Fel nem teszem őket sehová mert elég nagyok, de ha dobsz egy mélt átküldöm.

Ezeket ismered?
http://groups.yahoo.com/group/military_radars
http://groups.yahoo.com/group/RussianArms/

Előzmény: GLASZLO (46)
GLASZLO Creative Commons License 2003.07.18 0 0 47
Pár évvel ezelötti állapot:

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Nem túl jó,mert papírkép az eredetije és az is távolról készült.

Laci

GLASZLO Creative Commons License 2003.07.18 0 0 46
Hali!

Kár értük.Én egy telefonközpontos ZIL-131-en voltam és a mai napig sajnálom,hogy nincs róla képem.Az alábbi kép lelőhelye:

Háttérképek

Itt még van néhány szépség,köztük a kedvencem:


Hétfőn lementem Sóskútra,gondoltam lefotózom a legutóbb ott látott PRV-17-et és P-37-et,de árnyékra mentem:eltüntek. :(((
Semmi sincs már ott.

Laci

Előzmény: sandinista (45)
sandinista Creative Commons License 2003.07.17 0 0 45
Jobbnál jobb képeid vannak.
Áttúrtam az otthoni fényképeimet, néhányat csináltunk a leszerelés előtt bent a laktanyában, volt közöttük pár lokátoros is.
De sajnos ezeket nem találtam, csak az "50 centis" buliról készült képek vannak meg.
Azok meg nem ebbe a topicba valók :-)
Előzmény: GLASZLO (44)
GLASZLO Creative Commons License 2003.07.14 0 0 44
Hali Sandinista!

Megint elsüllyed a topic. :((
Addig is:

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Laci

Előzmény: sandinista (38)
sandinista Creative Commons License 2003.07.10 0 0 43
Vitatakozzak egy szakértővel? :-)
Szóval ez a 450 km valószínűleg "prospektus adat", de tény, hogy mindenhol ezt említik a P-37 hatótávolságának. Emlékeim szerint a P-37 kezelők azt mondták hogy 350 km körül már stabilan hozta a célokat. Ezt nem tudom sem megerősíteni, sem megcáfolni, én Dzsigites voltam. Igaz beültem egy-egy grafikon erejéig a P-37-be (is), de tök mindegy milyen lokátorról volt szó, álatalában elég volt 200 km-nél feladni a célokat. Egyébként a Dzsigit a maga 270 kW-jával is hozta a célokat 180-200 km-ig. Persze ez a magasan repülő, és nagyméretű polgári gépekre igaz.
Szóval csak az tünt fel azon weblapon a műszaki adatoknál, hogy nagyjából minden lokátornál az elméleti hatótávolságot adják meg (P-18 270 km, PRV-17 450 km stb), de a P-37-nél feltünően kicsi hatótávolságot jelölnek meg.
Előzmény: TtK (39)
sandinista Creative Commons License 2003.07.10 0 0 42
Köszi, ez nagyon király kép!
Letöltöttem a videókat is.
Előzmény: GLASZLO (41)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!