Keresés

Részletes keresés

zsolt760730 Creative Commons License 2015.12.13 0 1 1963

Köszönöm szépen a dícséretet Annamária. A mai nap terméke egy húzott kosár. (A tantervtől külön, karácsony tiszteletére, de ez is a saját kezem munkája.)

Sikerült kivételesen félkészként is fotóznom:

 

És a végeredmény: 

A mai napon is 8 fenékkaróval kezdtünk, ezt követően az alj elkészítése előbb gyűrűfonással, majd azt követően berakással készült. Az oldalkarók behelyezése és "gyökkentése" már szinte önállóan megy. 

Viszont ami a végén következett .....

Egész könnyen ment volna, ha legalább három kézzel több van. A tanítóm szerint: 

Ezt a hármat lehúzod, majd megtartod, eléhúzod ezt a hármat, majd rá és a következő alá az előző hármat és közben folyamatosan tartod. Szóval remélem mindenki érti, nem bonyolult. 

Viccet félretéve az oldalkarók mellé jobbról és balról is egy egy szál vesszőt tettünk. Ez ment. Majd elkezdődött a húzás. Elsőre rettentő bonyolultnak és nehéznek (melyik kézzel, hogyan fogjak) tűnt. Most bevallom,  volt egy pillanat amikor azt gondoltam, hogy ezt én nem fogom megcsinálni, viszont a tanítóm türelmének köszönhetően sikerült. Ma ismét bebizonyosodott, hogy lehet bármilyen jó egy leírás, vagy egy video, akkor sem fogja azt a segítséget és tudást megadni, mint a személyes oktatás. 

A végeredménnyel pedig mindenki elégedett volt. 

 

nadudvarikosarfono Creative Commons License 2015.12.10 0 0 1962

Vicuska, nem felejtettem el a kérdésed. Holnap adok részletes választ.

Annamária36 Creative Commons License 2015.12.09 0 0 1961

Komolyan mondom,irigylem a fiatalembert!

Na mindegy,jövő nyáron remélem össze futunk olyan helyen,ahol leülhetek melléd fonni. Addig csiszolom a tudásom,nehogy szégyenben maradjak. :-) 

Előzmény: nadudvarikosarfono (1960)
nadudvarikosarfono Creative Commons License 2015.12.09 0 0 1960

Alig szólok hozzá :) A fiatalember nyugis és fegyelmezett, a legideálisabb alany. Ahogyan írtam korábban: 6, 7, 8 fenékkaró, 2,3, 4 szálas gyűrűfonás, 3 és 4páros szegés. A következő kosár nem fog illeszkedni a sorozatba, ez karácsonyi bónusz, legfeljebb a kerek alj, 8fk  berakással.

Előzmény: Annamária36 (1959)
Annamária36 Creative Commons License 2015.12.09 0 0 1959

Szia!

Le a kalappal előtted,nagyon szépek. 

Egy jó ideig én se tudtam mit csinálok meg,hogy minek mi a neve. Majd lassan kitisztul. Egyszer csak azt veszed észre,hogy egyedül csinálod. Ha a mester látja,hogy tudod,nem fog beleszólni. A mieink legalábbis ilyenek.

Előzmény: zsolt760730 (1958)
zsolt760730 Creative Commons License 2015.12.09 0 0 1958

Üdv mindenkinek!

A mai napon megfontam harmadik kosaramat is. 

A második kosaram sajnos nem tudok feltölteni képet mert túl nagy a kép mérete. 

A harmadik (mai) kosaram:

Hogy a méretét is érzékeltessem kis segítséget vettem igénybe:

 

 Balról jobbra haladva az első, második és harmadik kosár: 

 

A kosáralj készítése már majdnem megy egyedül is, de még mindig jobb, hogy hozzáértő is van melettem. Ma már nyolc fenékkaró volt felhasználva. A mai eredmény már nekem is tetszett, nem beszélve az itthoniakról. 

Ma már azt is sikertült elérjem, hogy második kosaram burgonyatárolásra legyen használva idehaza, ugyanis feleségem eddig azt mondta: "nem teszem be a koszos krumplit abba a szép kosárba". 

Még mindig nem fognék hozzá egyedül egy kosár megfonásához. Még mindig nem mennek a szakszerű megfogalmazások, ezért nem is írok butaságokat, hogy hogyan készültek kosaraim. A képek magukért beszélnek.:)

 

abarta Creative Commons License 2015.12.07 0 0 1957

Tudna esetleg valaki segíteni abban, hogy Tatabányán illetve akár Vértesszőlősön is akadhat valaki aki tanítana kosárfonásra? :-) Előre is köszönöm!

vicuska58 Creative Commons License 2015.12.07 0 0 1956

Sziasztok! A fa          szállításra :-) tőlem egy kandalló kosarat kértek. Ugyan nem sürgős, de sejtelmem sincs hogyan kellene megcsinálni. Karcsi nincs arra valami jó "szabásmintád" hozzá?

Előzmény: nadudvarikosarfono (1954)
Annamária36 Creative Commons License 2015.12.07 0 0 1955

Egy "lányosabb" kivitelű fás kosarat tőlem is kértek. Már csak jövőre készül el.  :-/

Butykosom köszöni jól van. Idén már rá se lesz idő (se meg vessző se).

Milyen jó annak.aki csak úgy be tud ugrani hozzád kicsit tanulni!  :-))

Előzmény: nadudvarikosarfono (1954)
nadudvarikosarfono Creative Commons License 2015.12.06 0 1 1954

Izé, a hp a másik gyengém. És ez nem a Hewlett-Packard... Jut eszembe, a butykossal hogy állunk? 

 

Kedves Többiek! E bennfentes purparlé után mási szezonális igény, a fa (nagyon sok szünet) szállítás. Egy vevő ilyen kosarat kért, ebben a műfajban ezek voltak raktáron:

 

 

Az üzlet létrejött, egy kerek kosár megvevődött. Tegnap ismét volt nálam új tanítványom, Zsolt fórumtárs. Amit ő készített, majd el fog vele büszkélkedni. Munkálkodása alatt pár kosarat összeütöttem, a színük még pocsék, a vaku sem használt nekik, savazás és napozás után szebbek lesznek. Voilá:

 

Előzmény: Annamária36 (1953)
Annamária36 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 1953

Köszönöm a bátorítást.

Egy kisebb fazékra tekertem fel őket. Mentségemre szolgáljon,hogy mind két vessző,csomónál tört meg.

Sörösüveg van nekünk is :-))  csak lent vannak a kamrában. Én meg most nem ott voltam. Komolyan mondom,várom a nyarat! Na akkor aztán kéznél lesznek.

(Most pálinka idény van.)

Előzmény: nadudvarikosarfono (1950)
Annamária36 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 1952

Van máshol is minden Kedden (Győrben),csak arról nem tudok semmit.  :-)

Idén még kétszer ott leszünk,aztán majd jövőre folytatjuk.

Előzmény: Kunca 75 (1951)
Kunca 75 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 1951

Megint nem sikerül eljutnom a gyermekek házába, a szolgálat mindenek előtt :-(

nadudvarikosarfono Creative Commons License 2015.12.06 0 1 1950

A vesszőket gúzskészítéskor feltekerem egy üvegre, ez többnyire sörösüveg (jóvanna, ha hirtelen csak ez van), így kicsi a gyökkenés veszélye. A sörösüveg azért praktikus, mert kisméretű egy szálból készülő gúzs átmérője kompatibilis a női csuklóéval, ld. karkötő. Namármost, ha teljesen véletlenül sörözök (öhmmm), az csak látszat, ugyanis valójában méretet veszek...

 

A koszorúk méltán illeszkednek az Advent hangulatához.  Klasszak.

Előzmény: Annamária36 (1949)
Annamária36 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 1949

Sziasztok!

 

  Ezt műveltem hirtelen ebéd előtt,után.  Két vessző gyökkent meg. Elsőre nem rossz arány.  :-)

Annamária36 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 1948

Áztattam pár órát meleg vízben. Hajlott ez,nem volt gond vele. Csak tényleg nehéz és mit nem adtam volna,hogy több legyen belőle! Fonni jó volt mondhatni jobb,mint a főzött vesszőt. De erős fogás kell hozzá.  :-)

Előzmény: nadudvarikosarfono (1947)
nadudvarikosarfono Creative Commons License 2015.12.03 0 0 1947

Na erről beszéltem én az #1926-os hozzászólásomban! Még a vesszők színe is ugyanolyan. Egyik este csetkeltem meg egy barátom fűzfáját, a kisebbeket még frissen meg is fontam. Két napon belül a nagyot is, nem volt ideje kiszáradni. Hm, áztatás...?

Előzmény: Annamária36 (1946)
Annamária36 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 1946

Sziasztok!

 

Tegnap délután gúzsba kötöttem a tudásom :

 

 

 

Végül is nem akartam az összes vesszőt elhasználni erre (pedig lehet,jobb lett volna). A maradékot kipróbáltam,milyen fonni.

 

  Elég hézagos lett mert a lehetőségek végesek voltak. Egy-egy oldalkarót tudtam csak betenni (ennyi volt). Különben minden előírás szerint ment. Most megvárom mennyire szárad ki. Két hétig volt a garázsban,áztatás után készítettem. Rugalmasságban nem volt hiány. Nem győztem lefogni,hogy úgy maradjon ahogy én akarom. Elsőre érdekes volt nyers vesszőt fonni,továbbiakban szerintem ilyen formán,csak véka fog készülni.  :-)

Kunca 75 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 1945

Szia!

Köszönöm az infót!

 

Annamária36 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 1944

Szia!

 

Gyermekek háza,minden csütörtökön 16.00-20.00-ig ott vagyunk a padláson. Kapus útba igazít,ha jössz.

 

Előzmény: Kunca 75 (1943)
Kunca 75 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 1943

Szeretném én is megtanulni  a kosárfonást. Győrben  lakom. Érdekelnének  a lehetőséget. Hol, mennyiért és mikor lehetne tanulni?

Annamária36 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 1942

Örülök,hogy nem adtad fel és kerestél valakit,akitől tanulhatsz. 

Előzmény: zsolt760730 (1940)
nadudvarikosarfono Creative Commons License 2015.11.27 0 1 1941

Nem személy, hanem gyors :). Én pedig találtam egy tehetséges tanulót, aki már elsőre is szép kosarat font. Íme, a technikák: 6 fenékkaró, 2szálas gyűrűfonás, kerek alj. Oldalkarók be, lábazat fenékszegéssel, háromszálas gyűrűfonás, oldalfonás berakással. Ismét gyűrű, hárompáros szegés. A fülezést is megkísértettük, úgy tűnik sikerrel. Ez kb. 7 technikai elem, nyilván első kosárra nem kötelező a lábazat és a fül sem. De! Mivel a további kosarak is így kezdődnek, az ismétlődések  miatt ez a tudás erősödik. A továbbiakban:

 

1. sűrítünk, 7 és 8 fenékkaró,

2. emelünk, 2 berakás,

3. szegést variálunk, 3p, 4p, ötpáros élcopf, majd oldalcopf,

4. aljat variálunk, kerek alj berakással, majd ovális.

 

Egy-egy alkalom max. 4 órás, innentől egy-egy kosár csak 1-2 dologban különbözik az előzőtől, szóval az első lehengerlés után csak lassan... Gratula, Zsolt!

Előzmény: zsolt760730 (1940)
zsolt760730 Creative Commons License 2015.11.27 0 1 1940

Nos! Bármennyire is magabiztos voltam ezelőtt 3 héttel egy-két dolgot be kellett látnom. Egyedül belevágni a kosárfonásba nem bátorság, hanem butaság lett volna. Gondolom érzitek a feltételes módot. Ugyanis ennek a fórumnak hála találtam itt egy személyt, aki vállalta okításom. A mai napon már túl is estem az első kosaram elkészítésén. Íme:

 

Tapasztalatok: Hát nem könnyű :)

Hozzáértő segítsége nélkül az első próbálkozást követően sose fogtam volna hozzá mégegyszer. Most viszont egy magam által készített terméket hozhattam haza kis feleségemnek, akinek nagyon tetszik. 

Mivel elsőre is sikerélménnyel tértem haza, ezért már várom a következő alkalmat. 

A legfurcsább az volt, hogy sokkal összetettebb, mint gondoltam volna. 

Remélem fogok még ide feltölteni általam készített kosarakról képeket. 

 

Kunovics Richárd Creative Commons License 2015.11.27 0 0 1939

Üdvözletem! Nem pont fonás, de bútorkészítés miatt lenne szükségem fűzfa vesszőre, de az internetes keresés nem hozott túl sok eredményt. Beleolvastam ebbe a beszélgetésbe, és az itt lévők lehetséges hogy tudnak nekem segíteni. A kérdésem egyszerű, Győr, vagy Nagykanizsa környékén tud-e valaki olyan helyet, ahol lehet kapni fűzfavesszőt? A válaszokat előre is köszönöm.

Annamária36 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 1938

Semmi gond,írd csak nyugodtan ha valamit látsz! Azért raktam fel.  :-)

Mindig hallok/látok vagy ép olvasok valamit, amiről még nem tudtam.

 

A vesszők hosszát most nem én határoztam meg, ez volt beáztatva. Ahol szűkült,egy darabig párban voltak a karók,aztán kivágtam az egyiket. Copfnál még így volt,hogy el kellett hagyni egyet-egyet mert sűrű volt. Ha nem vagyok lusta és matekozok,szebb is lehetett volna. Na majd a következő.  :-)

 

Most egyenlőre az a célom,hogy szép egyenletes legyen amit csinálok (jó lenne,ha nekem is tetszene).

Vesszőt kell szerezni tavaszra,onnantól jobb lesz. Nagyon sok minden van a fejemben.

Egyenletes (minél több féle) kosarak után,vár rám a demizsonom is.

 

Most kezdek rájönni arra is,hogy az van amit én akarok (én irányítom a vesszőt). Szóval igazad van. 

 

 

Ui.:  Abba a nagy kutyakosárba egy kis Yorki lakik. Azt hittem elájulok,mikor megláttam. A gazdi kérte ezt a nagy méretet. Bár azt mondja mióta megkapta a kutyus,állandóan abban van. :-)) .

Előzmény: nadudvarikosarfono (1937)
nadudvarikosarfono Creative Commons License 2015.11.27 0 1 1937

Gratulálok az elszántságodhoz, csuda jó dolguk lehet azoknak a kutyáknak/macskáknak. Na igen, az igazság pillanata, amikor a fonást szűkíteni kell. A gömbölyítést szabad kézzel is meg lehet oldani, kötözés nélkül, a boller is készülhet így. Ha rájössz a mozdulatra, bármilyen alakzatot meg tudsz fonni, kötés nélkül. A másik, hogy szűkítés esetén a szomszédos oldalkarók összejöhetnek, párosodhatnak, így a távolságok nem csökkennek le vészesen.

 

A tudásod alapján egyébként megértél arra, hogy mind az ovális, mind a kerek kosarak esetében sűrűbben, több fenékkaróra fonj. A 6 fenékkaró felejtős, 7-re vagy 8-ra kéne fonnod kereket, ovális alj esetén nálam pl. a rövidebb fenékkarók egymástól való távolsága legfeljebb 3 cm. Igen, így több kell, de a formázást és a szegést is megkönnyíti. Oldalcopf alá fordított gyűrűt tegyél.

 

Az irány jó, nehéz ugyan, de el kell szakadni a 80 - 100 cm-es vesszők világától, a megfelelő kéztartást legalább 120-as 140-es vesszővel lehet kialakítani. A nagyobb vesszőméret  nem feltétlenül jár többlet erőkifejtéssel, kis kosaraknál sem könnyű egyenletes oldaltávolságot tartani. Ki kell tapasztalni a kímélő mozdulatsort, amelynek kulcsa berakásnál a fonóvesszők időben történő gyökkentése, kívül, belül. A vessző "enged", nem torzítja az oldalkarókat. Ezért ne kösd össze az oldalkarókat, ami hamis biztonságérzetet ad, kényszerítsd a bal kezed a formázásra, hamar beletanulsz. Bocs, de kibukott a pedagógusi sötét múltam.

 

Még egyszer gratulálok, ne állj le a nagyméretű kosarakról.

Előzmény: Annamária36 (1935)
Newdaron Creative Commons License 2015.11.23 0 0 1936

Tippem szerint a nálatok lévő talaj nem tetszik nekik, ráadásul az idei év nem volt épp gazdag csapadékban. Szerintem a bokrokat vágd vissza teljesen! Jövőre már csak több eső eshet, be kell már indulniuk!

Aranyfűzzel nem sokat fontam. Igaz, azok se törtek el semmiképpen.

Előzmény: nadudvarikosarfono (1934)
Annamária36 Creative Commons License 2015.11.23 0 0 1935

Sziasztok!

 

Fonós hétvégén voltunk. Képek a blogomon vannak:

 

anamisam@blogspot.hu 

nadudvarikosarfono Creative Commons License 2015.11.22 0 0 1934

Hát ez az a fűz, ami nekem egyáltalán nem marad meg. Az általad megküldött dugványokból 3 év után 1-2 tő vegetálgat. Tavaly óta nem mertem visszavágni, azóta kis bokrokként senyvednek. A múltkori "zöld" próbálkozásom valószínűleg aranyfűz, most még vörös és zöld héjjal, később sárgul/pirosodik meg. Egy szál nem tört el, botnyi vastag vesszők is könnyen fonhatók, viszont nem igazán tömöríthető, bárhogyan szorítom, lazának érzem a fonást. A zöld kitérőt egyáltalán nem érzem sikeresnek.

Előzmény: Newdaron (1931)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!