Keresés

Részletes keresés

Százbolha Creative Commons License 2002.01.08 0 0 21
Képkovács!

Kösz a meghívást az agytornára. A méréstechnika az egyik legszimpatikusabb tudomány.
De sajnos ez a véleményem:
1. Nincs tökéletes mérés. (fénymérés sem)
2. Nincs is rá szükség fotózás esetén.
A technológiai folyamat (rekesz, záridő, filmérzékenység, stb) további részei sokkal több állandó és véletlen hibát tartalmaznak, mint a jelenlegi jobb fénymérő eszközök.
Ráadásul: általában 1/2 FE értékkel lehet rekeszt állítani a záridők állítása elvileg lehetne folyamatos is, de hát a mechanikai(!) világban a pontosság....
A filmekről és más nyersanyagokról Te biztos többet tudsz.

---------
(13)-ra
Csak magánvélemény:

eke, majd jól megmondja neked, de...
A fényerő csak egy dolog, biztos lehet elméletileg számolni és lehet mérni is.
Nagyot nem illik/lehet tévedni, sem gyártónak, sem tesztelőnek.
Ne feledd: a belső fénymérők a TTL korszak dereka óta nyitott rekeszzel mérnek!!!!!!!!!!!!!
Az 1,5FE eltérésre lennének találgatásaim, de a konkrét tipusok nélkül semmit sem érne.

Viszont mondjuk átlagos fényerejű (f/4, f/5,6) objektíveknél az f/11 az f/11.
Nagy baj lenne, ha nem így lenne.
A lencserendszer "vesztesége" egy erősebb lerekeszelésen átjutó fény mennyiséget csak akkor modósíthatná, ha jelentős szennyezőanyagokat tartalmazna az üveg (lásd. Duda szűrő elmélete).

Tényleg jó lenne, ha valaki meggyőzne itt a nyilt színen, különben nem sok értelme lenne a fénymérésnek.
(esetleg 36x bracketing a megoldás 1/3 lépésekkel....)

Százbolha

Előzmény: Képkovács (13)
Gingami Creative Commons License 2002.01.08 0 0 20
Kössz. Bár ez logikusnak tűnt..
Előzmény: Képkovács (19)
Képkovács Creative Commons License 2002.01.08 0 0 19
Azért a nyugalmad érdekében:
a nagyobb cégek nem hazudhatnak akkorát, mert nekik presztízskérdés, és könnyen megbuknának, így kiseb a várható lódítás, ha neves gyártótól veszel.
Előzmény: Gingami (18)
Gingami Creative Commons License 2002.01.08 0 0 18
Akkor ezeket ne is vegyem figyelembe? Csak tájékoztató jellegű adatok? Jól nézünk ki...
Előzmény: Képkovács (17)
Képkovács Creative Commons License 2002.01.08 0 0 17
Semmiképp nem állítanám, hogy "geometriából" dolgoznak, ezek mindössze feltevések. Inkább arra gyanakszom, hogy a jobb eladhatóság érdekében a gyártók hajlamosak időnként egy keveset kerekíteni az adataikon, ezek összegződése rossz esetben akár 1.5 blendényi is lehet egy jó és egy kevésbé jó típus között, mint a tapasztalatom igazolta is :-(
Előzmény: Gingami (16)
Gingami Creative Commons License 2002.01.08 0 0 16
A fotósújságokban szokták mérni a tényleges fényerőt is nem? Vagy az másra vonatkozik? Ott többé-kevésbé stimmelnek az adatok. Vagy ott is a geometria alapjűn határozzák meg ezeket az értékeket?
Előzmény: Képkovács (13)
Képkovács Creative Commons License 2002.01.08 0 0 15
Szerintem nem ezekre gondoltak, viszont, ha már említetted: úgy három éve egyszer végigmértem egy csomó polár áteresztési képességeit a két végpontban. Nos egynek sem volt 1,5 blendénél kevesebb, de pl. egy Nikon mutatott 3,5 blende veszteséget is...
Előzmény: Duda (12)
Képkovács Creative Commons License 2002.01.08 0 0 14
Duda!
Mindössze egy ellenvetésem van vele szemben:
nem publikus az algoritmus, ami alapján kikutyulja a "helyes" eredményt, vagyis nem ismerhetem ki tökéletesen a céljaimnak megfelelően, pusztán ráhagyatkozni meg nem akaróddzik.
Képkovács
Előzmény: Duda (6)
Képkovács Creative Commons License 2002.01.08 0 0 13
Kedves Eke!
Ennyi idős fejjel még elhiszed a gyártók "meséit"?
Én bizony már találkoztam olyan csodával, hogy két különböző gyártó azonosan 2,8 fényerejűnek megadott lencséjével 1,5 FÉ fényerőkülönbséget mértem ugyanazon a gépvázon ugyanarról a szürkelapról ugyanannál a fénynél nyitott blendénél. Elképzelhető olyan jelenség is, hogy az induló fényerőt pusztán a lencse geometria alapján adják meg, mert így szebb, és figyelmen kívül hagyják a beépített lencserendszer veszteségeit, szvsz, kell lennie valamilyen optikai hatásfok jellegű tényezőnek, ezért nehéz szerintem pusztán külső fénymérővel boldogulni.
Lehet, hogy hülyeség a feltevésem, győzzetek meg az ellenkezőjéről!
Képkovács
Előzmény: eke (10)
Duda Creative Commons License 2002.01.08 0 0 12
Szerintem az objektiv ele tett kutyukre gondoltak: UV, polar.
Na ezeket tenyleg bele kell szamolni. Az 1x poar talan 1 FE-t vesz le. De ebben nem vagyok biztos mert meg sosem kellett.
Előzmény: taszi2hu (11)
taszi2hu Creative Commons License 2002.01.08 0 0 11
Ja, ja. Én is ebben a tudatban élek, csak valamelyik WEB oldalon olvastam ilyen dolgot, hogy a mért fényből levesz az objektív, hiszen gyengíti a fényt a sok üveg, lencse, műanyag tag.

Szerintük...

Előzmény: eke (10)
eke Creative Commons License 2002.01.08 0 0 10
mi veszik el? :-((
a féynmérô kiírja neked az adott érzékenységhez tartozó rekesznyilást és záridôt (termszetsen ezek közül az egyiket Te állapítod meg.

Olyan ez mintha azt írnád, hogy a 2.8 fényerejű objektívnek a fényereje csak 5.6 , na remélem érted, az objektív annyi fényt enged át magán amekkorát a blende nyilásának megválasztásával megadsz!
Eke

Előzmény: taszi2hu (9)
taszi2hu Creative Commons License 2002.01.08 0 0 9
És általában az objektívek fényvesztesége mennyi szokott lenni a mért fényhez képest?

Állítólag az ún. T rekeszt rá szokták írni az obira, bár én még sohasem láttam... vagy csak filmezésnél veszik el a fény?

eke Creative Commons License 2002.01.08 0 0 8
sajna lemaradtál, több cég is készít ilyet, hogy csak kettôt említsek meg:
Gossen
Minolta (ez az utóbbi talán ismerôsen hangzik :-))
Előzmény: Képkovács (5)
HGyuri Creative Commons License 2002.01.08 0 0 7
milyen típusú Gossen?
Előzmény: Törölt nick (1)
Duda Creative Commons License 2002.01.08 0 0 6
Minek? Van mar ilyen:
A Minolta 14 mezos matrix merese. :))

(Termeszetesen csak vicc volt. Nem becsaphatatlan, de normal korulmenyek kozott tokeletesen mukodik.)

Előzmény: Képkovács (5)
Képkovács Creative Commons License 2002.01.08 0 0 5
Tehát:
Brain storming indíttatik!
Új, többet tudó, becsaphatatlan, a gyakorlatban is szemléletesen, és hatékonyan használható fénymérőkonstrukció fejlesztetik (gondolatkísérlet).
Sothy Creative Commons License 2001.11.08 0 0 3
És ezzel a módszerrel mennyi alatt készítesz egy képet???
Előzmény: Törölt nick (0)
Százbolha Creative Commons License 2001.11.07 0 0 2
Nagy, homogén, egyenletesen megvílágított felületre kell mérni.
Ha így is eltér akkor, vagy elrontottál valamit (ASA,előtét, gossen melyik háromszege,stb) vagy az egyik fénymérő hibás.
Előzmény: Törölt nick (1)
Törölt nick Creative Commons License 2001.03.20 0 0 0
Tudod hogy mer a kamerad? Tudod hasznalni a geped automatikajat?

Ezzel próbálkoztam: többszegmenses kiértékelő méréssel megkapok egy blendét és egy időt. Átkapcsolok kézi üzemmódra, beállítom azt az időt és blendét, amit az automata javasolt. A mérési módot átkapcsolom spotmérésre. A fénymérőm M(anual) üzemódban egy oszlopdiagramot rajzol. Azt jelzi, hogy az éppen mért pont mennyivel van a beállított expozíció alatt illetve felett. Készítek (vagy ténylegesen, papírra ceruzával, vagy csak fejben) egy vázlatot a képről. Megkeresem, a spotmérővel "letapogatom' a legjellegzetesebb pontokat: arc, ellenfény, megvilágított és árnyékos részek, stb. és megnézem, mennyivel vannak a kiválasztott expozíciós érték felett, alatt.

A fórumon azt olvastam, egy negatív átfogása 5-6 fényérték. A letapogatás kiértékelésével úgy korrigálom a kézzel beállított expozíciót, hogy a kép olyan részei, ahol még részleteket szeretnék, ne kerüljenek több mint 2.5 fényértékkel a beállított expozíció alá vagy fölé.

A film és a papír (Gold 100, Gold 400 és Royal papír) sajnos nem bírta a 6, de még az 5 fényérték átfogást sem. Esti tájképnél az égbolt legvilágosabb részei fehérre égtek, a táj sötétebb részei elfeketedtek.

Szobában, adott fény mellett viszont ezzel a módszerrel sikerült többé-kevésbé pontosan exponált képet készítenem annak ellenére, hogy ott is nagy volt a világosság-átfogás. Az arcot sikerült ezzel a módszerrel úgy belőnöm, hogy a fényes és az árnyékos oldalán is vannak részletek és végre van szem is az arcon.

Előzmény: Duda (-)
Duda Creative Commons License 2001.03.12 0 0 topiknyitó
Mondd valamit a 18% szurke?
Tudod hogy mer a kamerad?
Tudod hasznalni a geped automatikajat?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!