Keresés

Részletes keresés

Bign Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2278
Nos jóindulatot feltételezve, csak a félreértés esete foroghat fenn.
Bár ezt csak erős felindulásból foghatom a hozzászólásodra.

"Munkát csak akkor végez a helyzeti energiáját elvesztve, ha egy kútba engeded le. Ahhoz hogy újra a vizoszlop alá kerüljön, hogy ott elbonsd és újra felbuborékoljon, pont annyi munka kell a préseléshez, amennyit nyertél a helyzeti energiával szemben."

Az alap feltevéseidet nemtudom honnan vetted.
Én azt vetettem fel:
1. a vizet felbotják
2. a hidrogén felszál egy magasabb helyre
3. ott oxidálják
4. a keletkező víz lecsorog oda ahol felbontották a vizet, itt veheted ki a helyzeti energiát

Állításod szerint én rosszul alkalmazom a hetedikben tanultakat.
Te meg az elsőben tanultakat (olvasás). :O)

A buborék munkavégzését meg számold ki pl. 0,1m mély víztartályra, aztán döntsd el, érdemes volt-e a fáradságért!

Előzmény: szervetlen vegyész (2269)
pint Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2277
"Mit szeretnél? Legyen, vagy ne legyen?"

tök mindegy, hogy én mit szeretnék. gondolom, az ősember is azt szerette volna, ha nincs tigris. de nem állt le ezen álmodozni, hanem inkább vigyázott.
Előzmény: Törölt nick (2266)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2275
A fizika és  a természettudományok nem szeretném kérdése. 
Előzmény: Törölt nick (2273)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2272
Imádom amikor emberek a minimális ismeretek nélkül okoskodnak tudományos topikokban... Az nem megy neki hogy tudja mennyi a különbség a szobahőmérséklet és kézmeleg között.
Előzmény: JFEry (2267)
JFEry Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2271
Nos csak próbáltam neked valami kibúvót adni, hogy mégse látszódj ordasan ostobának. Ám ha ez a célod, jelentem: SIKERÜLT.
Előzmény: Törölt nick (2270)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2269

A táguló buboréknak van jelentősége mert végez térfogati munkát.

k=p1V1  W=ln(V2/V1)*k  ennyi munkát fog végezni.   A p * deltaV integrálja  V1 és V2 között. Ennyit én is tudok a gázegyenletekről.

 

Tényleg fogalmad sincs a fizikáról, ha a saját súly préselné akkor nem végezhetne munkát. Elemi fizika, tudod erő-ellenerő.  Ez hetedikes fizika az elemiben!

Munkát csak akkor végez a helyzeti energiáját elvesztve, ha  egy kútba engeded le. Ahhoz hogy újra a vizoszlop alá kerüljön, hogy ott elbonsd és újra felbuborékoljon, pont annyi munka kell a préseléshez, amennyit nyertél a helyzeti energiával szemben.

A minimális fizikai ismeretekkel nem rendelkezel haver!

Előzmény: Bign (2263)
JFEry Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2268
Mi itt nem a szeretetről, és még csak nem is a vágyainkról beszélgetünk.
Előzmény: Törölt nick (2266)
JFEry Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2267

Én mondjuk 2 Ah-val számoltam, de azzal sem jött ki. De mindegy.

A hölgy nem egy műszaki, vagy megfigyelő zseni. Itt valami hurá-optimizmus-filozófia alapján osztja az észt, hinti a hitet.

 

Nem fogja belátni, hogy megismételhető igazoló bizonyítékok kellnek. Neki a Gróf szava tény, akik ennek ellenszegülnek, azok pedig faggyanak meg. Lehet hogy a Gróf rokona. Annak van ilyen "szít" tárgyaló stílusa.

Előzmény: szervetlen vegyész (2246)
pint Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2265
"mondd hogy hazudok. Ha ez téged megnyugtat, miért is ne?"

engem mondjuk nem nyugtat meg, hanem éppenséggel zavar. sajnos én nem vagyok az az embertípus, aki mindig azt gondolja igaznak, ami kellemes. sajnos a valóság néha nem kellemes. például nincsen ingyen energia. és a télapó se létezik.
Előzmény: Törölt nick (2259)
pint Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2264
"Csendes elmélkedéssel többre mennél."

én elmélkedéssel keresem a kenyeremet.

te mire mentél csendes elmélkedéssel?
Előzmény: Törölt nick (2254)
Bign Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2263
"Ha egy rendszerben – amelyben p nyomás uralkodik – bármilyen halmazállapotú anyagnak megnő a térfogata, a nyomás ellenében munkát kell végezni, vagy ha csökken a térfogata, akkor a külső nyomás végez munkát. Ezt a munkát nevezzük térfogati munkának."

Ezek után, annak ellenére, hogy többször írtam, hogy az adott folyamatban nincs jelentősége a buborékoknak, te ragaszkodsz hozzá.

Áruld el, hogy az adott buborék mekkora munkát végez a vízen?
Elvileg melegíteni kéne a víz hőmérsékletét (de csak akkor, ha gyorsabban tágul, mint ahogy a külső nyomás csökken) és így hidegebb állapotban éri el a víz felszinét.
Ez az eset természetesen soha nem fordul elő.
Az igaz, hogy a vízhömérséklet növekedést eleve veszteségnek tekintjük.
Tehát miért annyire lényeges külön kiemelni ezt a (feltételezett) veszteséget?

A víztartály alakját se vettük figyelembe, pedig az esetleg jelentősebb mértékben befolyásolja a hőveszteséget.

Azonkívül nem értem miért kéne a vízet lefele "préselni", elég a saját súlya.
Előzmény: szervetlen vegyész (2252)
Simply Red Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2262

Ugye téged sem zavar, hogy kizárólag te tudsz a konyhákban százával működő csodagenerátorokról? :)))

Előzmény: Törölt nick (2260)
Simply Red Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2258

Tessék mondani, hogy egy névtelen nick hazudhat, és ezzel kész.

 

Igen, ez látszik egyre valószínűbbnek.

 

Főleg ez a szép:

Százával működnek ilyenek a harmadik emeleti négy négyzetméteres konyhákban játékból.

 

Azt hiszem, kicsit elragadott téged a fantáziád:-)

Előzmény: Törölt nick (2256)
Simply Red Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2255
De azért azt ugye tudod, hogy a számítógépedet ezek alapján a begyöpösödött fizikai fogalmak alapján tervezték? Ezt nem tartod eredménynek, csak a vízforralást?
Előzmény: Törölt nick (2254)
Simply Red Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2253

Csak tudnám, hogy akkor miért kell szegény mérnököknek öt évet tanulniuk a műszaki egyetemen ahhoz, hogy tervezhessenek? :-)

 

Számítógépes játékokat egy óvodás is tud használni. Bár, ha jól belegondolok, Vonnegut egyik regényében épp ilyen dolog miatt lett öngyilkos egy építész:-) Habár  Vonnegut scifi-író volt...

Előzmény: Törölt nick (2251)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2252

"A buborékok energiát veszítenek?
Ez nem valószínű, akkor nem nőne a térfogatuk."

 

Jézusom, te azt sem tudod mi a térfogati munka!  Ez a nyolcadikos fizika szintjét nem üti meg!  Még te akarod vitatni az energiamegmaradást?

 

Olyan sületlenségeket beszélsz, hogy egy középiskolás kiröhögne! Na elég volt belőled, visszatérek a szakdolimhoz!

Előzmény: Bign (2249)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2250
Tudod mi a kézmeleg?  30 fok feletti.  A szobahőmérséklet pedig 20 fok.  A fogalmakkal nem vagy tisztában.
Előzmény: Törölt nick (2248)
Bign Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2249
Te keversz olyan dolgokat bele, amiről nem volt szó.
Senki se beszélt 100m-es vízoszlopról.
A buborékok energiát veszítenek?
Ez nem valószínű, akkor nem nőne a térfogatuk.
Energetikailag egyensúlyban vannak a környezetükkel, ezért nő a térfogatuk
(mert a környezeté csökken), közben még mozgási energiát is kapnak.

De az adott példában nem szükséges ilyen mélységében foglalkozni a dologgal.

Van egy kütyü.
X energiával felbontja a Y fokos vizet.
Nyílvánvaló, ha közben a víz hőmérséklete emelkedik, akkor az energia nem csak vízbontásra fordítódik. Ez hatékonyság kérdése.

A kapott kétféle gázt újra egyesítjük, és annyi energiát vonunk el belőle, hogy újra Y fokos vizet kapjunk.

Az, hogy ha te nem vagy képes az egyesítés során kivonni ugyanannyi energiát, mint amit belefektettél, az már hatékonyság kérdése, és nem az energia megmaradásé.

Ha az egyesítés jóval magasabban történik, mint a bontás, akkor a keletkező víznek megnő a helyzeti energiája is.
A helyzeti energia nem befolyásolja a víz hőmérsékletét, vagy a kémiai kötés energiáját.
Az, hogy a hidrogén "magától" felmászik az emeletre a folyamatot nem érinti.
Előzmény: szervetlen vegyész (2236)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2247
New York felhőkarcolói állnak, nem?
Előzmény: Törölt nick (2243)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2246
1 kg víz tíz fokkal 10 kcal, ami 41,2 kJ.  Egy ceruza elem 1.5 volttal, max 1 Ah-val számolva  5.4 kJ ha jól számolom.  Vagyis négy ceruzaelemmel sincs meg a 10 fok.
Előzmény: JFEry (2241)
pint Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2245
"Én azt gondolom, hogy elsősorban tényleg a begyöpösödött fizikai fogalmak megújítása lenne a cél."

miért is? mert most rosszul működnek? írod mindezt egy számítógépen ... nevetséges.
Előzmény: Törölt nick (2237)
Simply Red Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2244

Esetleg azért van, mert ezek tényleg bűvészmutatványok. Ha hiszed, ha nem, csalók márpedig léteznek.

 

Azt elhiszem, hogy ugyanazt az energiát lehet jobb és rosszabb hatásfokkal hasznosítani. Ha erről van szó, akkor a dolog lehet komoly, de még akkor is lehet ezer technológiai akadály, amelyek miatt mégis érdemesebb a rosszabb hatásfokú módszert alkalmazni. De az is elképzelhető, hogy érdemes lett volna belenézned a csodagenerátorba, mert esetleg találtál volna benne még négy ceruzaelemet.

 

Ha azt mondod erre, hogy milyen ronda bizalmatlan hozzáállás ez, akkor én erre csak azt tudom mondani, hogy az még rondább és bizalmatlanabb hozzáállás a tudósokkal szemben, hogy egy jöttment mutatványosnak inkább hiszel, mint azoknak, akik évszázadok szorgos, szisztematikus munkájára és sokszázezerszer ellenőrzött tapasztalatokra alapozzák a véleményüket. No meg a piacnak, ami a valóban gazdaságos dologok elől nem szokott elszaladni.

 

Előzmény: Törölt nick (2234)
JFEry Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2242

Szerintem ezeket a törvényszerűségeket azért, éppen azért kell megismerni, hogy nem szakadjon le a híd. Külömben mikéntudnánk arra számítani, hogy nem szakad le?

Előzmény: Törölt nick (2237)
JFEry Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2241

Persze, hogy nem hazudsz.

Csak azt mondod, amit hiszel. Ettől ez még nem szükségszerűen igaz.

Gondolom ezt azért nem kell bizonygatni.

(írod is, nem szokolsz önszántadból hazudni.)

 

Nekem már az is kétséges, hogy tizen fokkal meg lehet emelni az 1kg víz hómérsékletét pár elem kimerítésével.

Előzmény: Törölt nick (2229)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2240
Egyszer bele kellene pislantanod az építész mérnökök acél és beton szerkezetek méretezési kézikönyveibe!
Előzmény: Törölt nick (2237)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2239
Ja!  A felvetésedből is látszik hogy teljesen járatlan vagy a fizikában és az elemi newtoni fizikát nem ismered.  Ha 1 kg vizet elbontasz  10 méter mélyen, majd az 1 kg víz 10 métermélyre kerülésének munkáját hasznosítod, pont annyi munka kell 10 méter mélyen a viz visszapréseléséhez a rendszerbe hogy körfolyamat legyen.  Elemi fizika.  :O)  Tökéletes vízbontás a hő visszahasznosítás esetén sincs semmiféle nyereséged.
Előzmény: Bign (2233)
b_b_b Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2238
"A valóságában senkit nem érdekel hogy elméletileg nem szakad le a híd."

De pontosan hogy érdekli a híd építőit. Először pontos számítások kellenek, hogy a valóságban megépítve nem szakad le a híd. Aztán jön a modellezés, majd a tényleges építés. Netán úgy gondolod, hogy építsék fel tízszer egymás után, hátha tizenegyedikre nem szakad le?
Előzmény: Törölt nick (2237)
szervetlen vegyész Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2236

Te csak ne általánosíts!  A Nernst egyenletet kb középiskolás korom óta ismerem (kémia tagozatos gimi).  A víz bontása több energiát igényel mint amit a hidrogén elégetésével kapsz.  (hidrogén túlfeszültség)

Továbbá ha nagy vízoszlop alatt bontasz, akkor a felszálló buborékok tágulva térfogati munkát végeznek így veszteséged is van.  Fogadjunk nem tudod kiszámolni egy mól víz pluszenergia szükségletét mondjuk 100 méter mély víz esetén, utána kiszámolni a felszálló buborékok végezte térfogati munkát. Talán az egy mol víz 100 méter mélyre visszakerülésének munkáját ki tudod számolni.  De kérdezem, körfolyamatot hogyan szervezel rá, mert azt a vizet vissza kell majd nyomnod a 100 méteren uralkodó nyomásba!  Tekintsünk el a hidrogén túlfeszültségétől!  Ha annyira értesz a témához, akkor ennek a körfolyamatnak az energiamérlegét mutasd meg, úgy hogy nem vesszük figyelembe a Nernst egyenlet gázelektródra vonatkozó nyomásfüggését.  Ha ez nem tudod kiszámolni, akkor abból nyílvánvaló hogy alapvető fizikai/kémiai ismereteid hiányoznak és mint ilyen nem vitatkozhatsz az energiamegmaradásról.

Előzmény: Bign (2233)
Bign Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2235
Én elhiszem amit írtál.

Sokan összekeverik a lehetséges energiát, a gyenge hatékonysággal felhasznált energiával.

Kapcsoljunk be egy normál 40W-os ízzót.
Mérjük a teljesítményét fénymérővel.

Aztán tekerjünk be hasonló fogyasztású energiatakarékos ízzót.
Megint mérjük meg a kibocsátott fényt.

Az árram fogyasztás mindkét esetben azonos.
Honnan keletkezik a plusz fényenergia?
Előzmény: Törölt nick (2229)
Bign Creative Commons License 2008.01.20 0 0 2233
Azért nagyon siralmasok vagytok. Úgy kapaszkodtok ebbe az energiamegmaradásba mint eltévedt gyerek az anyjába.
Nem jobb lenne (legalább időlegesen) kicsit gondolkodni?

Amíg nem vetődött fel a szintkülönbség, mérgett mertetek volna venni, hogy ugyan annyi energiát kell befektetni a vízbontásba, mint ami a hídrogén elégetésével keletkezik.

Mivel kiderült, hogy a két esemény között és után is lehet esetleg még + energiát nyerni (ami a kémiai összetételen nem változtat), most már (szerintetek) energetikailag nem egyenlő a két folyamat.
Előzmény: szervetlen vegyész (2226)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!