Van egy télikertem télen-nyáron 20- 25 °C hőmérséklettel. Mellette egy üvegház télen 30, nyáron 30-40°C-al. Mi bírja a 40-et is a pálmán kívül? (Azzal nincs gond.)
:D Nem, ez a nagyobbik lesz majd a melegház, a kisebbik pedig a hidegház a citrusoknak és amik nem szeretik a +10 fok feletti telelést huzamosabb ideig.
Hogy miből szeretnék sokat enni. :) Igy egyikben egy citrom lesz és pár kisebb növény, mondjuk azori áfonya, a másikban pedig maracuja és egy banánt is megpróbálok.
A kisebbnél ott igen, mert földfeletti. A másik, nagyobbnál ott még nem tudom, kéne. :D A hátsó rész, ahol a nagyobb növények lesznek biztosan. Elől meg...hát lehet nem, de úgy vettem észre, hogy még ha nem is kapnak, akkor is sokkal jobban telel minden, mintha bent lenne a házban az ablakban. Alacsony páratartalom, magas hőmérséklet éjjel-nappal, és ahhoz mérten kevés fény. Üvegházban 90%os pára, nappal 15-20 fok, este 10 fok nagy átlagban és ha nem is közvetlen, de sokkal több fény. Majd különben belülről mindkettő fehér vékonyvakolattal lesz kikenve. Akkor még világosabb lesz nekik.
A tufa alapvetően vizzáró, szóval max pár repedésnél ázik majd át. Inkább az lehet a gond, hogy a visszatöltésnél fog átereszteni mert nem tudtam munkaárok hijján külső vizszigetelést csinálni. Viszont most tél végén rendesen esett és sehol se jött át a viz, csak a leendő pincelejáratnál, de ott meg majd az ideiglenesen kipurhabozott :D rész majd kap egy vakolatot és azt majd lekenem vizszigetelő anyaggal.
A maracuja földjébe szoktam faszént keverni 5%ban, megakadályozza a gyökérrothadást. Egyébként nincs, enyhén savanyú talaj kell nekik és ennyi.
Nálam a déli oldalon vannak, ott minimum 1 méter föld és 1 méter riolittufa van a padlószintig. Persze nem mindenki lakik domboldalban, meg olyan helyen ahol 1 méter után 0.4es hővezetési tényezőjű riolittufa van... :) Hozzávetőlegesen úgy szigetel mint a 30as vázkerámia fal, tehát biztos, hogy 10 fok feletti lesz a talajhőmérséklet. Egyébként ha az alapot kivülről hőszigeteled legalább 5cm XPS-el és 1 méter mélyen van a padlószint, akkor szerintem elég lesz bőven a talajhőd.
Írtad, hogy van, amit kiültetsz, én is olyan üvegházban gondolkodom, aminek van földpadlós része. Azt hiszem, az oldaltalajt is hőszigetelni kell, mert a gyökérzet ugyanolyan érzékeny lehet. Egyébként ezeknek van valami speciális talajigényük?
Tamarillo, maracuja, banán mind teleltethető melegben is, csak óvatosan a vizzel és a legfényesebb hely kell nekik. Mindegyik elfagy -1nél igy teleltetősek.
Bármelyiket, én is ott kezdtem. :) Nyilván az üvegház az ideális, házban nevelve a maracuja nagyon gyenge lett tavaszra, csak június végén virágzott először. Idén már üvegházban voltak és már most van az egyiken 2 terméskezdemény, de mindegyiken jönnek a virágkezdemények is folyamatosan.
A paw/indián banán pedig fagytűrő -25 fokig, azt nem is szabad üvegházban tartani, én is csak az -hajtatás-oltás-eredés idejére fogom őket bent tartani.
Papiron igen. :D Illetve sok növényt egymás cserepébe szoktam rakni. Alul pl cserimoja 50es cserépben, arra rá a maracuja ráfuttatva, annak a cserepébe meg 1-2 éves kis csemeték. :) Rettenetes locsolni, átlátni, de télen szerencsére/sajnos nincs sok teendő velük. A maracujákat pl 2x locsoltam november végétől március végéig. A pawok meg eleve 10 centire visszavágva mennek majd a polcokra, 20 centi magas cserépben, azaz 35ös polc kiosztás lesz, 7x30 méteren, 4es sorban ami 80 centi széles összvissz meg azé jó pár elfér és csak 2 hónapig lesznek bent. De nyilván a puding próbája...
Amit eladásra, az paw/indián banán lesz konténerben polcozva kb elfér 250-300 darab majd, hobbiból meg kiültetve lesz majd maracuja, citrom, illetve cserépben sok egyéb más, banánok, tamarillo, még több citrus és maracuja, szamóca guava, ausztrált cseresznye, stb. :)
Igen, a helyét is én ástam, vagyis véstem mert a nagy része riolit tufa volt. 4.2x3.4 a hasznos alapterülete, a magassága pedig 2.3 és 3 méter. Nem olcsó sajnos manapság az épitkezés, még egy üvegház se, de előhajtatott oltványok lesznek majd benne polcozva. Úgy remélhetőleg hamar kitermeli az árát. :)
A már kész üvegházat különben még idén se kellett április elejétől fűteni, mert megvolt mindig a 12 fok este is, a téli minimum volt 7 fok, akkor amikor kint -15 fok volt és lényegében csak a ház bejárati ajtaja volt nyitva neki pár órát esténként, az volt a "fűtés" és az nincs a föld alatt.(Pl a maracuja is kitelelt és már most szőlőszem nagyságú termés van rajta) Szóval ennek még jobb lesz a hőtárolása, mert az alacsonyabb oldalán 1 méterrel, a magasabbik oldalán 2 méterrel van a föld alatt. Ja és még fontos tényező az is, h nyáron se melegedett fel a kisebbik 36 fok felé, akkor se amikor kint 30 fok volt. Nekem eddig bejön ez a módszer.
1 millió környéke. :) Mondjuk egy ugyan ekkora minőségi üvegház sima egy rétegű üveggel vagy 8-10 mm-es polikarbonáttal se sokkal olcsóbb. 800 körül vannak.
Egy "kis" tömegkályhát akarok majd épiteni, jó nagy ajtóval. Fél hektárról össze fog annyi gally stb jönni amivel egész télen tudom fűteni. Az egész szigetelve lesz különben, lábazaton 10 cm xps, homlokzaton pedig 5 cm EPS, kivéve a beton pilléreket, azok is 10 centit kapnak. Igy egységesen 0.4 körül lesz a hőátbocsátási tényező, szóval a jelenlegi lakóházakra is érvényes előirásoknak is megfog felelni. :) Persze kibaszott sok pénzért... :D DE mivel falazott és üveg igy amig élek remélhetőleg kitart majd és a fűtésen bőven vissza hozza majd a többlet költségeket.