Keresés

Részletes keresés

radio111 Creative Commons License 2021.05.16 0 0 3648

Én is tartottam, de 3 éve bírja :-) Mármint a LED

Előzmény: spotterdombi mesék (3647)
spotterdombi mesék Creative Commons License 2021.05.15 0 0 3647

Igen, láttam is a szellőzőket. Feltételezem hogy az alsón jön be a levegő, ami egyben hidegebb is, és a felsőn megy ki, ami értelemszerűen melegebb és ízlés függvényében még párás is. Nos itt is a rendelkezésre álló szellőző magasan van és alapvetően kifelé, felfelé szelel. Tehát a képeden szereplő felsőt tudná helyettesíteni. Még kigondoljuk.

 

A ledszalag nagyon menő, én elsőre kicsit tartanék hogy valóban bírja-e a 80 °C-ot. Lentre, ahol hideg a levegő, simán, de fent a sarokban? Bátrabbnak kell lennünk. :) Mióta van ott?

Előzmény: radio111 (3646)
radio111 Creative Commons License 2021.05.15 0 1 3646

A szellőzés fontos, de nem a szellőzőaknába vezetném, ugyanis ezt a levegőt lélegzed majd be. Két szellőzőnyílás kell legalább, egy alulra egy felülre, hogy legyen légcsere (5. képen jobb oldalon látsz két kör alakú, a háttérbe beleolvadó szellőzőt, én olyat raktam)

 

Padlóösszefolyóm nekem nincs, nem sok víz kerül le pedig öntök fel rendesen illatokat.

 

Az üvegablak az tényleg húzós lehet, nekem ilyen gondom nem volt mert pincében vagyok. "Fényterápiát" szereltem be ami egy olcsó kínai vízhatlan színes ledszalagból áll, ez egy alumínium sínbe van rakva, opálos műanyag előtéttel. Persze van sima lámpa is.

 

A hangot (mert "hangterápia" is van ám) egy régi minihifi hangládája adja, ez a fekhely alá van berakva a földre, eddig nincs baja a körülményekkel.

 

Mellékelt fotón a használt szellőző és a "fényterápia" látható

 

 

Előzmény: spotterdombi mesék (3645)
spotterdombi mesék Creative Commons License 2021.05.15 0 0 3645

Nagyon jó!

 

 

Esetünk ránézésre hasonló, a fürdőnek ilyesmi sarka van felszabadítva e célra. Az ajtó így a fürdő belseje felé nézne. A korábban említett melegvizes strang a szemközti falon megy, a sarokhoz közel, az kicsit bezavar. Nem tudni hogy azt inkább szabadon kellene hagyni a lambéria felett vagy inkább törekedni arra hogy a lambéria és a szigetelés elfedje. Ugye melegvíz megy benne, de a szaunában a sokkal melegebb környezeti hőmérséklet lehet nem tesz jót neki. A lapos radiátor kb. olyan mélyen lehetne, mint az egyik képen a burkolatlanul maradt alsó negyed látszik.

 

Még egy: most adott az egyik sarokban magasan egy szellőzőnyílás (társasházi szellőzőaknába vezet). Ventillátor volt benne de meg lehet nélküle lenni. Ez ha jól sejtem a szaunában kifejezetten kelleni fog. A képeken ugyan látszik de mi ezzel a lehetőséggel majd élnénk. Emellett természetesen az ajtó alatt lenne a szokásos pár centis rés.

 

Újabb kérdés:

A víz elvezetésére padlóösszefolyó vagy inkább a padló lejtésével az ajtó alatt kifolyó lehet jó? Magában a helyiségben jelenleg még nincs padlóösszefolyó.

Nagy a kísértés hogy valamennyi természetes fény bejöjjön, azaz legalább egy felülvilágító, ha nem ablak legyen. Magának a fürdőnek nincs ablaka, de mellette a folyosó nagyon világos. Tudom, a sima üvegtégla itt felejtős és a rendesen hőszigetelő üveg pedig horror drága. Erre valakinek tapasztalata?

 

Előzmény: radio111 (3643)
LanyUss Creative Commons License 2021.05.14 0 0 3644

Előírásszerűen elkészített profi munka :R Köszönjük a képeket! Sok pihentető szaunázást benne!

Előzmény: radio111 (3643)
radio111 Creative Commons License 2021.05.13 0 4 3643

Pár fotó a saját építésem archívumából

 

Akkori áron (2017) kb 360e Ft volt az összes anyag, meg jónéhány munkaóra az összerakás.

Előzmény: LanyUss (3642)
LanyUss Creative Commons License 2021.05.13 0 0 3642

Köszönöm! Nem tudtam ezt a nyárfa dolgot sem... Uszodába évtizedekig szaunáztam és megszoktam már, hogy felszisszenek ha véletlen a törölköző mellé ülök vagy a hátam találkozik egy csomóval :D

Akkor lesz szigetelés! Mivel a tartószerkezet 10x10, ezért adja magát, hogy abban a vastagságban teszek 10 cm táblás kőzetgyapotot. Az elektromos vezetéket már odahúztam, elvileg jónak kell lennie 5 ér x 4mm vastag réz. Lehet akkor a 7,5kw is simán elég. Csak tetszenek azok a tornyok, mert körülöleli a kő a fűtőszálakat.

Előzmény: radio111 (3641)
radio111 Creative Commons License 2021.05.13 0 0 3641

Fekpadnak inkább nyárfát vegyél, sokkal jobb, nem forrósodik át így jobb érzés ráülni, feküdni. Innen egész olcsó:

 

https://www.zatik.hu/gyalult-nyarfa-deszka-22x-80x2000-mm-szauna-padlec-ivelt-ellel-alp1-4409321911204?keyword=szauna

 

(van több hosszméretben is, így lehet, hogy nem kell vágni sem ha szerencséd van)

 

Kályha az lehet kicsit sok lesz, mi egy nagyobb szaunába 6kW-ost tettünk, ha jó lesz a hőszigetelés a 9kw mindenképpen soknak tűnik (meg az elektromos rendszernek is bírnia kell ám)

Előzmény: LanyUss (3634)
ninnyabanda Creative Commons License 2021.05.13 0 0 3640

Szerintem ne hagyd ki a szigetelést és a hőtükör fóliát. Ez kb. 18-20 eFt többlet költséget jelent de minőségben nagyon sokat számít. Amúgy én is most, a karantén alatt "dobtam össze" egy szaunát, teljesen kezdőként, mindent a YouTube-ról tanulva.

Előzmény: LanyUss (3639)
LanyUss Creative Commons License 2021.05.13 0 0 3639

Örülök neki, hogy hozzászólsz! Dehogy okoskodás! Nagyon szépen köszönöm  a segítő szándékot is. Amit linkeltetek olvastam már régebben és valójában abból indultam ki, hogy több asztalost gyárt 4 cm-es nútféderes deszkából finn szaunát, amit ha beltérre tesznek, akkor nem szigetelik. Ezért gondoltam, hogy egy vastagabb lambéria is megteheti. Plusz hozzátartozik, hogy 600K helyett kihozom 100-ból + kályha.

 

Van egy vörös cédrus infrám 120x100cm, amiben az érzékelőt szépen kikötöttem, de a max. hőfok akkor is csak 70C + nem tudok feküdni benne. Igaz itt nincs extra pára...

 

Rákérdeztem a szebb szaunákra is ( üveg + toronykályha stb. ) 1,5 milla + áfa, így inkább maradtam a low budget megoldásnál. Épp nemrég fejeztem be a gyerekeknek a kerti játszóteret. Asztalos 350e-t mondott, 100-ból építettem meg és itt kezelni is kellett háromszor. Szauna 1-2 nap lenne csak.

Előzmény: István0908 (3636)
radio111 Creative Commons License 2021.05.12 0 0 3638

Jaja

 

Vannak gyorstalpalók is, pl:

 

https://fadepofatelep.hu/szaunaepitesi-segedlet/

 

Előzmény: István0908 (3636)
István0908 Creative Commons License 2021.05.12 0 0 3637

Akik szauna építéssel vagy szauna építőanyagok forgalmazásával foglalkoznak pl finn-szauna.hu

Előzmény: LanyUss (3634)
István0908 Creative Commons License 2021.05.12 0 0 3636

Nem akarok okoskodni de a gyapot mindenképpen kell! Nagyon nagy a hőkülömbség, bent 80 fölött kint 24 körül. A lambéria nem szigetel jól és a hőveszteség a legkissebb probléma, gondolj bele milyen nagy lehet a páralecsapódás ami nem jó se a falnak se a keretnek amire a lambériát rögzíted. De nyugondtan érdeklődj olyan cégeknél akik szauna építéssel vagy szauna építőanyagok forgalmazásával foglalkoznak. Szívesen adnak felvilágosítást.

Előzmény: LanyUss (3634)
radio111 Creative Commons License 2021.05.12 0 0 3635

Nekünk is pont ilyen van, 3 fal között a szuterénben

Vakolt falra 5cm-es fosznik (fagerenda) közé táblás ,5cm-es kőgyapot (érdemes a fosznikat úgy rakni, hogy minél kevesebbet kelljen vágni a kőgyapotból). Erre az egészre hőtükör fólia és ezt a fémszínű "kalitkát" lambériáztuk be. Nem szaunalambériát használtunk hanem borovi hajópadlót, sokkal jobban jött ki árban és sokkal rusztikusabb.

 

Előzmény: spotterdombi mesék (3632)
LanyUss Creative Commons License 2021.05.11 0 0 3634

Én is sokat törtem a fejem mi legyen. Van egy 120x100-as infra szaunám. Úgy döntöttem csinálok magamnak egy kisebb finn szaunát is ( 200 cm hosszú x 110 cm széles és 185 cm magas ).

10x10 fenyőből a váz és azt leburkolom 2 cm-es lambériával. Fűtött helyen lesz beltéren, tehát úgy gondolom, nem kell + 5cm gyapot. Heti 2 x 2 óra használat esetén nem tulajdonítok jelentőséget neki. Kályha pedig egy 7,5kw-os torony lenne, de lehet a 9 kw-ost választom. Fekpad 55 cm széles szintén 10x10-es sima fenyő.

Előzmény: István0908 (3633)
István0908 Creative Commons License 2021.05.10 0 0 3633

Egy időben én is utána jártam az épített szaunáknak illetve a szauna építési lehetőségeknek. Nyilván nem a nyers téglára megy a lambéria, de a lambéria alatt csempézni fölösleges. Sztem egy vakolat minden képpen kell a téglára és arra fogatsz fel léceket kb mint a tetőn a cserépléc, így lesz olyan 40-50 mm rés ahova üveggyapot szigetelés kerül, ha lehet olyan amelyiknek az egyik oldalán van papír réteg azon meg alufólia. Erre már mehet a lambéria mert így megoldott a szigetelés.

Előzmény: spotterdombi mesék (3632)
spotterdombi mesék Creative Commons License 2021.05.10 0 0 3632

Köszönöm. Másik kérdés.

Nem kész kabinos hanem méretre építendő faltól-falig érő szauna-saroknak a falát mivel érdemes burkolni? Nyilván nem a nyers téglára megy közvetlenül a lambéria. Csempézze ki először, esetleg speciális hőszigetelő réteggel bélelje és utána kezdheti építeni?

A padló sima járólap lesz az egész fürdőszobában, viszont kérdés hogy a csempe meddig érjen.

 

Előzmény: radio111 (3630)
BenedekMez Creative Commons License 2021.05.09 0 0 3631

Ráckeve és Bükfürdő már megy, 13-án indul Sárvár.

radio111 Creative Commons License 2021.05.02 0 0 3630

Nem olcsó poén, nyitott radiátorszeleppel szerintem 40 fokig elő lehet fűteni, utána szigetelt radiátortakaró fel és szaunakályha indít.

Előzmény: spotterdombi mesék (3629)
spotterdombi mesék Creative Commons License 2021.05.01 0 0 3629

Köszi!

 

Az már olcsó poén volna hogy a szaunafülkét részben a távhőradiátor fűtse :)

Viszont az biztos hogy a kabint alapesetben nyitva kell majd tartani hogy a radiátor ne csak azt fűtse, hanem a fürdőszoba többi részét is. Esetleg az egész kabint megemelni és a fűtési vezetékeket alatta elvezetni.

Előzmény: radio111 (3628)
radio111 Creative Commons License 2021.04.30 0 0 3628

Én egy ízléses, fával bevont, szigetelt "takarót" csinálnék, ami levehető és csak szaunázáskor kellene feltenni.

Előzmény: spotterdombi mesék (3627)
spotterdombi mesék Creative Commons License 2021.04.29 0 0 3627

Sziasztok!

 

Szauna épülne egy társasházi lakásban. A kiszemelt fürdőszoba-sarokban (máshol nincs hely) megy függőlegesen a két távfűtési strang falon kívül vezetve, rajtuk most egy fürdőszobai radiátor. A batár nagy fűtőtest útban van mindenképpen de a strangokat a felső szomszédok miatt nem lehet kivágni. Kérdés viszont hogy a fülkében ami kb. 4 személyesre jöhet ki, a dobogó alatt érdemes lehet-e mégis elhelyezni egy lapos (olyan jellmezően panorámaablak alá való, alacsony de hosszú) fűtőtestet? Hogy a fürdőszoba fűtésére lehetőleg mégse a villany szaunakályhát kelljen használni, ha már van tűrhető áron távhő. Két kérdés van.

 

A szaunát mennyire befolyásolhatja ha abban nem csak a kályha van, hanem valamekkora hőt ad bele egy kisebb teljesítményű távfűtési radiátor is a pad alól? 

A távfűtési radiátoron a költségosztó ha jól tudni, a radiátor hőmérsékletét méri. Viszont ha ez benne foglaltatik a szaunakabinban, könnyen lehet hogy tényleges távhő-fogyasztás nélkül, a szaunakályha által leadott hőt is méri. Ezt jó volna elkerülni. Esetleg annyira alacsonyra, a padlóhoz közel kerül a radiátor hogy csak a hidegebb levegő érje.

 

Ha tud valaki szauna hőtechnikai tervezéshez néhány ilyen szempontot, ötletet megosztani, azt köszönöm. Nekem csak kész kabinom van, itt most a szűkös hely és a távfűtési strang miatt mindenképpen egyedileg kell tervezni.

 

s.m

 

guliati Creative Commons License 2021.03.15 0 0 3626

Sziasztok! Van vkinek tapasztalata az erdélyi kültéri hordós szaunákkal? Minőség, hatékonyság, időállóság? Tervezünk egy fatüzelésűt venni, de 1.8MIO és mielőtt belevágunk körbejárjuk a dolgot.

TOMTITOM Creative Commons License 2021.03.01 0 0 3625

köszönöm!

radio111 Creative Commons License 2021.03.01 0 1 3624

Szaunából ki, egyből gyors zuhany (hideg) és irány a merülő

Előzmény: TOMTITOM (3622)
dokeee Creative Commons License 2021.02.28 -1 0 3623

Finn szauna után rögtön csobbanás. Szerintem. :)

Előzmény: TOMTITOM (3622)
TOMTITOM Creative Commons License 2021.02.28 0 0 3622

sziasztok ! szeretnék segítséget kérni abban hogy kb mennyi idő múlva lenne érdemes merülni hideg vizbe ? rögtön szauna után vagy kicsit állva a kb 10 fokos levegőn v elég a levegő és langyos vizzel zuhanyozni ! Most itthonra készítettem egy kabint így kb kettő naponta van lehetőség szaunázni a heti eggyel szemben ,nem akarok rosszat tenni a szervezetben .Nem igazán tudom mi lenne a helyes sorrend ! köszönöm szépen a segítséget!

radio111 Creative Commons License 2021.02.24 0 0 3621

Ha egyszer kültérim lesz akkor az finn szauna lesz fatüzeléssel :-)

Előzmény: Zsanniii (3620)
radio111 Creative Commons License 2021.01.03 0 1 3619

a képek

Előzmény: radio111 (3618)
radio111 Creative Commons License 2021.01.03 0 0 3618

Ha már "sóba" hoztam itt van a só-infraszaunáról sztárfotók (első képen sziklasó és sótabletták, második képen balra a sókabin, jobbra a finnszauna, harmadik képen pedig saját gyártmányú sólámpa látható):

 

Előzmény: radio111 (3617)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!