Keresés

Részletes keresés

k.ipse Creative Commons License 2021.04.11 0 0 34303

üdv.

3-5 éves a gyümölcsösöm. Metszést könyvből és főleg a youtube-ról tanulom, bármilyen viccesen is hangzik. Mivel pénzt lehet vele keresni, egyre profibb videók vannak fent.

Ha nem ismerős, akkor ajánlanám Fruttamas videóit.

Azért is írom ide, mert ha jól gondolom a fagyok miatt a nyár végi, őszeleji zöldmetszés fontos.

Eddig nem fektettem nagy hangsúlyt a zöldmetszésre.

A zöldmetszés során eltávolított felesleg nem szívja el a fa erejét tavasszal, és ha később metszek, ez is előny, a fa is jobb kondiban lesz a fagyok idején.

Elnézést, ha nyilvánvaló dolgokat írogatok, de nem mindenki profi. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=d5-gSQ0kPr0

Előzmény: naivkezdo (34300)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.11 0 0 34302

Megúsztuk a fagyot ma reggelre de csak épp hogy 1 fok volt határon billegtünk ! Eddig megúszták a virágok az őszi barackon ,a sárgabarack az némileg károsodott de lehet nem ettől a fagyásoktól hanem a korábbi fagyok lettek most láthatóak ! A másik kertben viszont a gönci kajszi az gyakorlatilag lefagyott tövig egyenlőre még megbecsülni sem lehet maradt-e meg rajta akár 1 szem is ,minden virága rozsdás lett ! Sajnos keddre szerdára megint lehűlés jön és havazást jósolnak ha meg nem üt a guta nem tudom mi legyek ! Megmentem a fagytól a virágokat de ha a méhek nem jönnek akkor nem lesz értelme az egésznek ! Ha csak ma nem lesz nekik repülésre jó idő ! Tegnap hiába sütött a nap hideg szél volt nem repültek ! Az utca végén beszéltem a méhésszel hogy vannak a méhek de azt mondja megint sok elpusztult nekik is ! De nem is csodálom egyik nap nyár van másnap meg tél !

kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.10 -1 0 34301

A szőlőt tavaly akkor metszettem amikor már a fürtök látszódtak a hajtás meg kb 3-4 cm-es volt ! Bőven volt szőlő ! Megint ment az öntöző hajnali kettőkor indítottam mert akkor már 3 fok alá ment a levegő hője ! Tiszta jégpáncél megint minden -3 fok van megint ! Permeteznem kéne már napok óta de vagy hideg van ,vagy ha jó idő is van a szél miatt nem tudom csinálni ! Most reggel nem fújna a szél de a jégtől nem tudnék kezdeni csak dél körül ,de addigra megint szél lesz ! El megyek szárzúzózni ma mást úgy sem tudok csinálni ,hacsak alkonyat tájt nem áll meg a szél.

Előzmény: naivkezdo (34300)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34300

én azt hittem szépen elhúztam az időpontot, már kezdtek fejlődni pirosbimbósból. Aztán valaki ideírta, hogy 2 hét múlva óvatosan.

Franc se gondolta volna, hogy ez lesz belőle.

Előzmény: kavicsos64 (34298)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.09 -1 0 34299

Takarás alá 200 liter viz fekete hordóban az sok hőt tud tárolni ,akár több hordó is lehet .

Előzmény: k.ipse (34296)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.09 -1 0 34298

Én ilyenkor nem metszek se szőlőt se barackfélét ,sőt megvárom a termést hogy látszódjon hol van és ahhoz nyírok !

Előzmény: naivkezdo (34294)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34297

És mi van ha előbb hálót raksz fel és ha jön a fagy akkor a hálóra teszed fel a fóliát azon könnyen csúszik fel is le is . Meg tart is már . nagy melegben árnyékol is .

Előzmény: naivkezdo (34291)
k.ipse Creative Commons License 2021.04.09 0 1 34296

Oszlopok a fa körül és fóliával körbetekerve 1,5-2 méter magasan, szélmozgás megakadályozva. Teteje nyitott.

Ezen belül kialakítani fűtést, ha van rá ésszerű megoldás. Ha az étolajosra lehetne valamit kitalálni, az olcsó lenne, kérdés, hogy működik-e. Ezen még agyalok.

Számolni kell a költséget, mert a fólia is nagyon drága. Egy 4m átmérőjű fa kerülete 12m. 

Érdemes lenne a vizes megoldást is kiszámolni, mert az több évre szóló megoldás, és lehet, hogy nem drágább az első év kivételével, mint a többi.

Én metszéskor több termővesszőt hagytam a szükségesnél, a 2020-as fagyból okolva. De ez a fagy most durvább volt. Rengeteg az elbarnult virág.

fretty9 Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34295

A viragok 10%-at ha levertem en a 4 szeri fel es lebontassal folia takaras eseteben.Ha az ember raszanja az idot akkor a fa kore 4 karo vagy betonvas/betonacel/ a legjobb es arra a folia.Nekem 7-8 fa eseteben erre nem volt idom,igy improvizaltam.Tavaly a 4 meteres Magyar kajszimat betakartam 3 db foliaval.Kettovel korbetekertem oldalt es a harmadikat meg radobtam a tetejere.Utanna meg osszekotoztem oket.Mukodott.Bar egymagam csinaltam,volt vele melo.1 ora alatt osszehoztam.Annyi barack mindig marad amennyi a csaladnak kell.En bolti meg piaci felerett barackot nem vagyok hajlando megvenni es megenni sem.Ha az enyem nem terem akkor abban az evben az kimarad es eszunk mas gyumolcsot.

naivkezdo Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34294

A metszéssel vártam volna, ha tudom, hogy ekkora szopás jön, és akkor nem számít a takarás miatti pici veszteség sem. Jövőre rákészülök.

Előzmény: fretty9 (34292)
fretty9 Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34293

Aki meg biztosra akar menni az betehet a folia ala villanykortet vagy infra lampat.Apameknal egy 2 meteres kis Bergeron fa takaras nelkul is meguszta.Ma delelott neztem es elenk zold volt a bibe a viragokban.Akinek csaladi haznal van par faja az eleve vedettebb mint a kulteruleti fak.Lehet gondolkodni a kiskerti emberkeknek a jovo evi fagyvedelmi megoldasokon.

Előzmény: fretty9 (34292)
fretty9 Creative Commons License 2021.04.09 0 1 34292

En ugy tunik megusztam.Kisebb fakat betakartam foliaval/2-3 metereseket/.Volt olyan nektarin fam amire ratettem kinyitva egy nagyobb 7-8 fokos fa letrat es arra teritettem foliat.Igy szinte nem erintkezett a folia takaras az agakkal.Kisebb oszibarack fak kaptak hullampapir boritast es a koronara dobtam egy pledet.Az 5 meteresMagyar kajszimnak csak par kisebb agat takartam zsakokkal amit ra tekertem es osszekotottem.Ugy tunik sikeres voltam.Ma beugrott egy -5 fok bucsuzoul.Bekes megye.Apam meg az oszibarack faja kore levert 4 karot amit osszekotott es ugy teritett ra foliat.Kiskertben 1-2 fat szerintem igy meg lehet menteni.En tegnap este csak ugy 10 korul tudtam betakarni a fakat,mert addig fujt a szel nagyon.3-4 ejszaka raktam a fakra foliat,de nappal le kellett bontanom reszben a meleg es a szel miatt.A szel verte volna a foliat a gallyakhoz es a viragokat levertem volna.Viszont a tobbszori felrakas a folianak sajnos tobbszori virag leveressel jar.Viszont valamennyi csak marad.En megdolgoztam a sikerert.7-8 fat vedtem meg igy valamilyen szinten.Volt amit nem takartam,igy lesz kontroll csoport is.

Előzmény: naivkezdo (34291)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34291

Én is a fóliázáson gondolkodom, de a fák fölé nem egyszerű, szőlőnél használják, ott egyszerűbb. Vázat kell kiepiteni, vagy te hogy gondoltad?

Előzmény: k.ipse (34290)
k.ipse Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34290

Hajnalban felkeltem, -4,9 fok. Harmadik napja -4 körül. Már barnulnak a virágok.

Nézegettem a védekezési lehetőségeket. 

A parafingyertyának is kerestem az árát, de friss adatot nem találtam, régebbi volt 7 euró/doboz, nagyobb tétel esetén.

Egy doboz 10-12 órát bír. Két doboz/3 éjszaka, az 5000 ft./fa. 

Ez sem olcsó.

A szélmozgás is probléma ismerősöm szerint.

Házi barkácsot kellene kitalálni.

Kerestem lehetőségeket az étolajos megoldásra.

A használt étolaj is problémás lehet, mert ha kerül bele zsír, akkor kidermed.

Egyenlőre csak a kanócos megoldást találtam. De kérdéses, hogy az működik-e hidegben és ad-e olyan hőteljesítményt, ami elég bármire is.

A parafingyertyás melegítők 6 literesek, amit néztem. A képek alapján a bödön teljes felső felülete ég.

Az is eszembe jutott, hogy az a 6-8 fát, ami fagyveszélyes, bekerítem fóliával és azon belül melegítek.

Úgy néz ki, hogy 2020 után ismét csak mutatóba lesz gyümölcs a kertben.

Teljes tanácstalanság.

Előzmény: naivkezdo (34288)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34289

Nem számolgattam, ehhez semmit sem kellett beszereznem, nem kellett éjszaka őriznem, enyhe szélben is működik és nem szidják a szomszédok anyámat.

Előzmény: naivkezdo (34288)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34288

Osztottam szoroztam, fűtés felé fogok lépni jelen állás szerint. Van rá közel 1 évem kitalálni. 

Előzmény: öreg_néne_b (34287)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34287

Fogalmam sincs. A kút kimeríthetetlen. (Duna kavicsterasz.)

Előzmény: naivkezdo (34286)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34286

Vizmennyisegre van tipped?

Előzmény: öreg_néne_b (34285)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34285

Három éjszaka ment, összesen talán harminc órát. Nyilván kútról. 370 W a szivattyú, de ilyenkor a fojtás miatt ennél is kevesebb áramot vesz fel. Nem jelentős tétel.

Előzmény: naivkezdo (34284)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34284

Hány órát ment az öntöző ha védekezési napokra bontod?

Előzmény: öreg_néne_b (34283)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.04.09 0 0 34283

-3,7 °C, egész éjjel ment az öntöző.

kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.08 -1 0 34282

Negyed tízkor már 2 fok volt a hőmérőn ! Kimentem indítottam a szórófejeket és semmi sem történt ,jégkása lett bennük ,pedig a füvön még nincs dér ! Le kellett szednem a szórófejeket mert eltömte a jégkása ! Alig bírtam kinyomatni a csövekből ! Nem is értem egy műanyag csőben hogy lesz jég amikor kint még a füvön nincs fagy ! Még az előbb értem be 3/4 tíz körül mentem ki ,reggelre rengeteg jég lesz a fákon ! Még a tetejébe mennem kell szárzúzózni !

Előzmény: kavicsos64 (34281)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.08 -1 0 34281

Éjjel negyed 12 kor indult a víz és 10 óra után állítottam le ,cirka 11 órát ment ,de 4 fok van és az istennek se süt a nap sem ,még most is jég van sok helyen .

Előzmény: kavicsos64 (34280)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.08 -1 0 34280

A baj az nem olvad le mert olyan hideg van nappal is ,külön slaggal locsoltam le a jég jó részét !

Előzmény: granov (34279)
granov Creative Commons License 2021.04.08 0 1 34279

Anno azt tnultam fagyvédő öntözésről, hogy addig kell öntözni amíg a jég el nem olvad. Az olvadáshoz sok energia kell amit a környezetéből von el. És ez teszi tönkre a növényt. Ha folyamatosan kapja a kisadagú vizet akkor abból veszi fel az olvadáshoz szükséges energiamennyiséget és nem éri fagykár a növényt. 

Előzmény: kavicsos64 (34278)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.08 0 0 34278

Nem igazán nyerő a fagyvédő öntözés mert nem olvad le a fákról a jég ! Most próbáltam nagyadagú vízzel leöntözni róluk a jégtömeget de a jéggel pereg a virág is lefelé csak lefagyott egy része így is . Az a baj csak 4 fok van és nem olvad a jég még a vályúban is be van fagyva a víz .

CBNora Creative Commons License 2021.04.08 0 0 34277

Unalmas, de nyugalmas...

Alma, körte, bogyósok, kis luxusnak mirabolán, legnagyobb luxusnak eperfa, ez utóbbi gyakran lefagy, sokszor a mirabolán is. Ezek vannak nekünk, a többivel csak a bosszúság lenne.

Előzmény: naivkezdo (34276)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.08 0 0 34276

KB olyan lehetett, mint itt az előző nap, -6 körül.

De nekem ez már nem segített csonthejas ügyben. Meggy, alma ok, szomolyai itt-ott fehér, abban csak kicsi a kár egyelőre szerintem. Meggy, alma való ide, de az elég unalmas lenne.

Előzmény: öreg_néne_b (34273)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.08 0 0 34275

Én már nem vagyok versenyben, majd jövőre.

öreg_néne_b Creative Commons License 2021.04.08 0 0 34274

Nálunk havazott, de a hó nem maradt meg.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!