Az a 7ezres számla,évi 84 ezer Ft.Akkor 2270kWh áramot fogyaszt.Ahhoz meg a 2kWp-s rendszer is bőven elég. Az meg messze nem 2,5 millió!Az valahol 900 ezer körül lehet!
Igét azt te próbálsz itt hirdetni. Te napelem-hívő vagy, és ha valaki valamiben elvakultan HISZ, akkor ott az észérvek valamint a számok nem játszanak, tehát feleslegesen is próbálna téged megygyőzni bárki is a valóságról....úgyis leperegne rólad. Tehát terjeszd csak nyugodtan a napelem-mantrát, aki tud számolni, az úgyis nem ellensége a pénzének, az úgyis körberöhög téged.
Érvnek nem érv, de tökéletesen rávilágít egy tendenciára, amiből te szépen kimaradsz.
"még akár neked is sikerülhet."
Nem tudom mikor lettünk ekkora haverok, hogy ilyen paraszt stílust engedsz meg magadnak, de lelked rajta, magad minősíted vele.
11 darab 300Wp panel + egy 3.0kW-os inverterrel optimális tájolás - dőlésszög mellett megtermelhető 4000kWh villamos energia, ami fedezi az éves fogyasztásod.
Ez a rendszer a legrosszabb esetben kerül 1.5 millióba, ennél olcsóbban is lehet telepíteni. De vegyük 1.5 milliónak, mert mondjuk ragaszkodsz a felső kategóriás panelhez, inverterhez, stb....
Tehát ebben a kevésbé ideális esetben is 10 év a megtérülés, amiben már benne van a garancia is, hiszen drágább inverterhez már jár 10 év, és te azt választottad.
Tehát nullán vagy.
Minden egyes kWh, amit ezután termel még 15-20 évig a rendszered, az a zsebedben marad, csak erről nagyvonalúan elfeledkezel.
Mint ahogy arról is, hogy mennyi lesz egy kWh ára mondjuk 5 év múlva? Vagy 10? Vagy 15, mikor te már "ingyen" kapod, hiszen megtérült a rendszered.
Aztán talán mától újra elérhető a 0% THM-el támogatott rendszer telepítéshez a pályázat, ami 20 évre is köthető.
Tehát 150 ezer forint beugróval él a rendszered.....10 év alatt kifizeted, utána ingyen van villanyod....
Nyártól jön a támogatott rendszertelepítés.....igaz nem leszel szaldóra jogosult, de féláron lesz rendszered....
Sok - sok lehetőség van ma, amiből 5 éve mikor én csináltam még semmi sem létezett, mégsem volt ráfizetéses.
De hol érdekel engem mit csinálsz, milyen nyílt égésterű fossal fűtesz, meg mennyi máp+ veszel.....legyen a te dolgod.
Hirdesd bátran az igét, legfeljebb körberöhögteted magad.
Nem általánosságban beszéltem, hanem a saját példámat írtam le. Nekem szükséges volt már a ház külső rendbehozatala, és a költségek tervezésekor a szigetelés plusz tétel volt. És, mint írtam a szigetelés felrakása kb. 25 százalékkal csökkentette a fűtésköltségemet. A 900.000 forintos beruházás annyi rezsicsökkenést eredményezett, mint amennyit a 4,5 milliós hőszivattyús beruházás eredményezett volna.
A meglévő ház optimális esetben szinezve, kőporozva, festve van, ha ezt szigeteled, sajna bele kell számolnod ezt is plusz költségként. Öcsém példája extrém, de jelenleg 200nm szigetelését, szinezését 3-4 millió alatt nem hozod ki...
A szigetelésre írtam a 900.000 forintot. A ház nemesvakolatát, szinezését ebbe nem vettem bele, mert annak a költsége a szigetelés nélkül is adott volt, és azzal nem javítottam volna a fűtésrezsimen. A plusz 900.000 forint befektetés által csökkent a ház fűtésigénye.
A házam 120 nm alapterületű téglalap 12 és 10 méteres oldalakkal. A lábazattól az ereszig 3,5 méter magas. tehát összesen kb. 160 nm szigetelés kellett. 10 éve a 15 cm-es EPS ára brutto 1600 forint volt. Az anyagköltség így ragasztóval és dübelekkel együtt kb. 350.000 forint volt. A brigád két nap alatt felszórta és elkértek 250.000 forintot. A padlásra felkerült a 20 cm födémszigetelés emlékeim szerint 150 ezerbe került. Ezt én tekertem le sk. Összesítve talán még 900.000 sem volt az egész szigetelés.
mert 900.000 forintből megcsináltattam a ház szigetelését,
Öcsém most kapott egy 100nm-es házra 9 millió ajánlatot, szóval, ez sem 900e, ha csináltatod... Az egy másik sztori, amikor ház szigetelés megtérülést akartak bizonítani 3-4 év alattra :-)
Kb egy évtizede rá akart venni egy klímás szakember (itt a fórumon is jelen volt régebben), hogy cseréljem le a gázkazánomat hőszivattyúra. Az egész beruházás benne lett volna vagy 4,5 millióba, mivel a radiátorokat is le kellett volna cserélni természetesen a hőszivattyús fűtéshez alkalmas hőleadókra. Azzal érvelt a szaki, hogy a gáz ára úgyis az egekbe fog emelkedni, és a hőszivattyús beruházás gyorsan, 5-6 év alatt megtérül. Hát, most verném a fejemet a falba, ha hallgattam volna rá, mert jelenleg a gáz ára vagy 30 százalékkal alacsonyabb, mint tíz évvel ezelőtt volt, és a fűtésköltségem pont a fele az akkorinak, mert 900.000 forintből megcsináltattam a ház szigetelését, tehát lazán megspóroltam 3,5 millió forint beruházást, és a fűtésrezsim is alacsonyabb lett (a szaki kb. 30 százalékos fűtésköltség-csökkenést igért) Nem beszélek az évenkénti karbantartási költségről, ami még kb. 400.000 forint lett volna a hőszivattyúra.
A napelemes rendszerek megtérülési időtávlatának semmi, de semmi köze nincsen ahhoz, hogy milyen mértékben növekszik adott idő alatt a telepítésre jogosult cégek száma. Ez nem érv, hanem lózung.
Olyan egyszerű kiszámolni, hogy mennyi a megtérülés, hogy még akár neked is sikerülhet. Tessék:
Az éves villanyszámlám 150.000 forint, úgy, hogy semmin nem spórolok, de ledes világítás van mindenhol, és három helyiségünkben van klímaberendezés, amit olykor átmeneti időben még fűtésre is használok. A téli fűtéshez, a HMV-ellátáshoz, a főzéshez az energiát gáz szolgáltatja.
Ha egy alap 3 kW-os rendszert szereltetnék, az ma kb. másfél millió forintomba kerülne. Mivel nincs 25 év alatti gyermekem, aki egy háztartásban élne velünk, így a jelenlegi, felújításra felvehető vissza nem térítendő támogatás nem pálya számunkra. Könnyű kiszámolni, hogy ha nem számolok semmilyen kockázati tényezővel pl. inverter meghibásodása garidőn túl, teljesítménycsökkenés vagy az elszámolási renszer számunkra hátrányos változása, valamint nem számolok a karbantartás költségeivel, akkor pontosan tíz esztendő alatt hozza vissza a renszer a befektetett összeget. Mondjuk ez nem igaz, mert ha tíz évre lekötöm azt az összeget, mondjuk kincstárjegybe, akkor ez a megtérülési idő megnő kb 16 és fél évre. Ez az időintervallum számomra nem értelmezhető józan ésszel. Az, aki most fel tudja venni a felújítási támogatást, vagy/és nagyobb rendszert szereltet, mert a fűtését is a napelem által megtermelt energiával szándékszik megoldani....ott rövidebb lehet a megtérülési idő, de a 3-4 év nem hihető számomra, esetleg akkor, ha jelenleg villanykazánnal fűt a delikvens, mert egyedül ebben az esetben olyan nagy a különbség a jelenlegi fűtésköltsége és a napelemes rendszer által biztosított 0 költség között.
Van jogosultságom napelem szerelésre, de nem ebből élek.
Amúgy sem itt reklámoznám magam, és nem is szeretek embereket győzködni....nem az én világom.
A sajátom 5 éves, még akkor telepítettem mikor valóban kérdőjeles volt a megtérülés 12 év alatt.
Hogy ma ez mennyire nem így van, arra a legjobb példa a telepítésre szakosodott cégek megnövekedett száma az elmúlt 2 évben, és még csak most léptünk az igazi hajrába, köszönhetően az új támogatásoknak.
Ne haragudj meg, de ha valóban annyira tájékozatlan vagy a témában, mint amennyire az a hozzászólásaidból kiderül, akkor javaslom olvass kicsit, mert amit így előadsz, az már - már kínos kezd lenni.
Ez igaz a a felnőtt korba lépett kazánodra és a Vaillantos mesterre is......gondolom életkorban ő is valahol 60 és Miskolc között lehet.
Az újhoz nem ért, a régit viszont örömmel szexuálja neked évente, mantrázva, hogy "régen minden jobb vót'"....
Sem megsérteni nem akartalak, sem meggyőzni, de tényleg nem ártana átgondolni a dolgokat....
"az a legnagyobb pénzkidobás, amikor egy jól működő gépet (kazánt ebben az esetben) kidobunk csak azért, mert az új pár százalékkal olcsóbban üzemeltethető (vagy nem)"
Az a "pár százalék" lehet akár 50-80 százalék is ;)
Egy kondenzációs gázkazános fűtés ELMÉLETI hatékonysága kb 13 Ft / 1 kwh hőmennyiség. Már ezt a hatékonyságot is lenyomja szinte bármelyik fűtő klíma, hiszen mindössze a 37 forintos áram mellett kell tudnia 3-as SCOP értéket (=12,3 Ft/kWh).
És akkor még nem említettem a komolyabb fűtő klímákat, amelyek SCOP értéke 4 feletti és akkor még azt sem említetten, hogy ezekhez lehet kérni kedvezményes áramtarifájú (37 helyett 24 forintos) villanyórát, ettől kezdve ezek a fűtő klímák (24/4=) 6 forintból gyártanak le 1 kWh hőt.
Kezdünk erősen eltávolodni a gázkazán 13 forintjától ;) DE MÉG NINCS VÉGE:
A gyakorlatban azonban a gázfűtéses rendszerek hemzsegnek a konstrukciós és beállítási/üzemeltetési hibától, szinte nincs is olyan, amelyik 15-18 Ft alatt be tud tenni 1 kWh hőt a lakásba, de láttam már több olyan rendszert is, amelyik annyira pazarló volt, hogy 30-40 Ft/kWh közé saccolom (jól látod: röhejes 30-40%-os fűtési hatásfok méregdrága korszerű kondenzációs kazán mellett) ehhez képest a fent 6 Ft/kWh nem csupán pár százalék ;)
Tehát 3e kWh/év rdsz mennyibe kerül úgy sacc per kb? Akár támogatással, a nélkül. Évente kell karbantartani? Az mennyibe kerül. 10 megtérülés sok. Max 3-4 az elvárt. Tehát akkor kb. 450ezerre kell kijönnie a napelemes rendszernek.
Vaillantos szerelő mondta, eszembe ne jusson cserélni
1. Drágább az új karbantartása
2. Nem strapabíró annyira az új, mint a régi
3. Régihez is van még alkatrész (de pl enyém eredeti tágulási tartállyal működik)
4. Statisztikailag az újabbak gyakrabbn hibásodnak meg.
Cserébe halkabb az új. Nyilvén biztonságosabb a zárt égéstér miatt, de megvaannk az óvintézkedéseink
Racionális okot nem látok cserére. Nem sok gázt spórolok, lévén a kondis átmeneti időben hozza a jó számokat, akkor jobbára klímával fűtök, csúcsidőben kisebb előnye van. Rendszerem nem az alacsony elölőre menőre van méretezve.