Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2020.05.28 0 0 19100

Nehéz ügy! östermelő -kistermelö csak akkor lehetsz, ha saját állatod van., s annak a tejét dolgozod fel

Ha nincs, csak válalkozóként sajtolhatsz, akkor veheted a tejet, de kemény a feltétel, HCCP

Bértartás? Rázos ügy!

Előzmény: Gruu'sMotorcycles (19097)
Cichlid15 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 19099

Sziasztok,

sikerült az elmúlt hetekben visszaolvassam a fórumot, tehát elég sok elméleti infót összegyűjtöttem már, elolvastam a Sajtkészítés ABC-je könyvet is, és most szeretném a gyakorlatban is kipróbálni az elméletet.

Az eszközökről is vannak már infóim, 2 dolognál akadtam el. Az egyik a ph mérő, a használható darabok 30 ezer felett vannak, az lenne a kérdésem hogy minden sajttípusnál szükséges a ph folyamatos nyomonkövetése, vagy csak bizonyos sajtoknál fontos?

A másik kérdéses dolog számomra a sattej pontos  hőntartása. Házi körülmények között ezt hogyan lehet megoldani? Mert ha egy 15 literes edényben 10 liter tejet dolgozok fel, és a tűzhely gázégőjén melegítek akkor azt folyamatosan kevergetnem kell, de ha az alvadékot nem lehet keverni éppen, akkor hogyan tartom a kívánt hőfokon? Illetve a gázégőnél óhatatlanul alul lesz melegebb a tej. Hogyan lesz egyenletesen meleg a 10 liter tejem. Hogyan tarthatom meg a hőfokot egyenletesen akár 30-40 percig vagy még tovább?

 

előre is köszönöm a válaszokat.

 

Jida Creative Commons License 2020.05.28 0 0 19098

Sziasztok! Február óta van kecsketejünk, próbálkozom a sajtkészítéssel... mivel rettentően sajnálom kiönteni a savót, ezért szeretnék zsendicét vagy ordát készíteni. Már több recepttel próbálkozram, de valamiért nem sikerül. Mi lehet a probléma? Friss a savó 

Gruu'sMotorcycles Creative Commons License 2020.05.27 0 0 19097

Üdv Mindenkinek!

Most találtam meg a fórumot, s ahogy időm engedi elkezdem olvasni. Gondolom rengeteg érdekesség és tanulni valót fogok találni. Viszont lenne egy kérdésem, kezdőként.
Komolyabban szeretnék ezzel a csodás dologgal foglalkozni, az elkészített sajtokat eladni. Utánajártam pár dolognak, s el is kezdtem intézni, tegnap "kiváltottam" az őstermelőit. A következő az állatorvos-nébih (+kistermelővé válás) lesz. S ehhez fűződne a kérdésem is gyakorlatilag, miszerint egy valami hiányzik az egyenletből, ami nem más, mint a tehén. Sajnos jelenleg bármennyire is szeretném, nincs lehetőségem tehén tartásra. Bár gondolom vannak így még páran itt. Ki hogy tudta megoldási ezt a problémát? Tud nekem valaki ebben segíteni, mondjuk "papíron bértartás" is egy lehetőség lenne nemde? Vagy valami más megoldás esetleg?
A válaszokat előre is köszönöm!
Szép estét!
Üdv, Zsolti

gombászok Creative Commons License 2020.05.23 0 0 19096

Szerintem nem, de csinálj egy próbát, mondjuk 5 literrel.

Csak az "édes" savóból (friss, oltós eljárással készített savó) lehet az ordát kicsapatni citromsavval. Forrásig kell melegíteni, és a tetejére szórni egy fél evőkanál citromsavat, ha nagy pelyhekben kicsapja a fehérjét, akkor jó, ha apró, fehér vackok lesznek, akkor már savanyú volt a savód.

Én egyszer aludttej savójából próbáltam, semmi nem lett belőle.

Előzmény: Csikky (19095)
Csikky Creative Commons License 2020.05.22 0 0 19095

Savót lényegében eddig mindig kidobtam.

Most 4°c-os hűtőben 2 hét alatt összejött 36L. Ez Ordának felhasználható még szerintetek? Ha igen, hogy készítsem?

gombászok Creative Commons License 2020.03.30 0 0 19094

Értékelem a türelmedet, én nem mindíg szoktam ismételni.

Nem tudom a bolti/nagyüzemi natúr, élőflórás joghurtban van-e valami "nemszeretem" adalék, címkén nincs feltüntetve, gondolom ez gyártási titok. Sok minden nem lehet, az élőflóra miatt.

Tény, hogy a vásárlás napján van, mikor a címke szerint 3-4 hétig is megtartja a szavatosságát, sőt utána még hetekig, legfeljebb savanyodik kissé.

Tény, hogy a belőle készített "házi" szintén olyan jó minőségű, a szavatossági idejét nem teszteltem, 1 heti adag készül mindíg, a vége kissé savanyúbb már, de nagyon kellemes.

Recept: 1 liter tejhez 1 pohár "bóti", ha volt is valami adalék, az hígul.

Előzmény: elefada (19093)
elefada Creative Commons License 2020.03.29 0 1 19093

Nyilván való, azért írom le többször, hogy ne csak elolvassák, hanem készítsék is el. Tegyünk egy lépést az adalékmentes természetes ételek felé, ebben probálok segíteni. 

Előzmény: gombászok (19092)
gombászok Creative Commons License 2020.03.29 0 0 19092

Igen, jó és élőflórás, natúr. Bár én még nem élőflórás joghurtot nem ettem, lehet, hogy az ízesítettek ilyenek?? Na, én olyat nem, köszönöm! Mindegyik pacsuli ízű, illatú, tele mű aromával.

Köszönöm a fáradozásodat, hogy megírtad a házi oltó-kultúra receptjeit, emlékeim szerint ezt már többször elkövetted(visszaesőként).

Egyszer majd úgyis kipróbálom, mivel a házi megoldásokat ahol tudom, megtehetem előnyben szoktam részesíteni.

Előzmény: elefada (19091)
elefada Creative Commons License 2020.03.28 0 1 19091

Igen, ha jó  és élöflorás friss,fagyaszthatod.

Saját

termofil kultúra gyártása: ala elefada

 

 friss édes tejből gomolyát készítünk, a savójából  kb1 litert 50-55 fokig hevítünk.

Lehűtjük 45-46 fokra, befőttes üvegben pokrócba csavarjuk, hőn tartjuk 6 ó, majd hü tőbe tesszük .

Másnap kiadagoljuk és fagyasztjuk. Ez lesz a termofil kultúra, sajthoz 10 lre 0,5-1%

 

Joghurt

Másnap reggel a frissen fejt tejet 90 fokra hevítjük, fél órát itt tartjuk, majd lehűtjük 46 fokra. 7 DL üvegekbe töltjük, s az előző nap készített savóból 10ml-t teszünk minden üvegbe.

Pokrócba takarjuk, hőn tarjuk 6-8-10 órán át és kész a joghurt, hütöbe 24 ó hidegérlelés után fogyasztható

,vagy kis só hozzáadásával , hidegen 24 ó csepegtetéssel görög joghurt,

 48 -72 ó csepegtetéssel(hűtő)labneh azaz joghurt sajt

  A kész joghurtot is használhatod  termofil kultúrának . gyógyszertári kifertőtlenített tégelybe rakod, lefagyasztod.

 

Használom joghurt indítónak, vagy pasta filetához 1%aludttej(mezó kultúra)+ 1%joghurt(termo kultúra)40-42 fok kb 4 ó

 

 

A  mezofil kultúra sima aludttej.

 

PASTA-FILETA 1-1% MEZÓ TERMO 42 FOK 2 Ó KULTÚRÁZÁS, 40 PERC OLTÁS, GOMOLYA TECHNOLOGIA, MIRE VÉGZEL, HA ELÉG MELEG VAN A SAJTKONYHÁBAN, TEHETED IS FEL A VIZET, A SAJT 5,2 KÖRÜL NYUJTHATÓ.

 

Előzmény: gombászok (19088)
gombászok Creative Commons License 2020.03.27 0 0 19090

Nem a kihozatal az elsődleges szempont, hanem az íz és az állag, amit 20 éve megszokott a család. Csak saját fogyasztásra készül, hetente egy alkalommal.

Sok kipróbáláson vagyok túl, csak egy bizonyos gyártó bizonyos márkanevű terméke tudja ezt produkálni, és krémes-selymes, homogén a végtermék, kellemes, nem túl savanyú.Ráadásul ezt még vadászni is kell, nem minden üzlet tartja a polcon.

Minden másból történő  gyártásnál a "joghurtunk" vagy savósodik, vagy túrósodik, vagy túl savanyú lesz. Ráadásul 1-2x még "utángyártani" is tudom, jó minőségben a sajáttal, utána viszont frissíteni kell a kultúrát.

 

Nem tudom, milyen savóra gondoltál, nálunk csak aludttej savó képződik, abból aludttej lesz, sajtot csak elvétve készítettem, most nincs rá idő, nyakunkon a kerti munkák.

Ezért gondoltam fagyasztani a boltit, egyet kipróbálok, aztán meglátom.

Előzmény: Pap Pali (19089)
Pap Pali Creative Commons License 2020.03.27 0 0 19089

Bolti joghurt helyett....., te magad is előtudod savóból àllítani a thermo-t  ès màris van joghurtod. Èn nem fagyasztanàm le, hűtőben elvan ès tapasztalatom szerint nem rosszabb a kihozatal. 

Előzmény: gombászok (19088)
gombászok Creative Commons License 2020.03.25 0 0 19088

Saját joghurt készítéshez bolti joghurtot használok oltóanyagnak. (ne kövezzetek meg érte, így kényelmesebb)

Mióta így otthon marasztaltak, jól bevásároltam oltóanyagból, de ugye az nem tartható el korlátlanul.

Kérdésem: ha lefagyasztom, és kiolvasztás után használom, hatásos marad-e??

elefada Creative Commons License 2020.03.16 0 0 19087

Ért! Azaz sajtosodott.

 

Előzmény: BarnaM7 (19086)
BarnaM7 Creative Commons License 2020.03.15 0 0 19086

Sziasztok,

Az elmúlt pár hónapban újra nekikezdtem a sajt készítéstnek.

A múltkor paranyicának csináltem alapot, betettem a hűtőbe és csak több nap után jutott eszembe.

Gondoltam 1hét után már nem csinálok vele semmit, biztos túlsavanyodott, 10 nap után ki akartam dobni, azt láttam, hogy nem penészedett meg és átalakult, olyan lett mint vmi pizza-mozzarella.

mi történhetett vele ?

Barna

elefada Creative Commons License 2020.02.24 0 0 19085

Szívesen! Én citromsavat sem teszek a kecsketejbe, csak a hö hatására is kicsapodik!

 

Előzmény: fogfutár (19084)
fogfutár Creative Commons License 2020.02.24 0 0 19084

Köszönöm a választ!

Mi is erre a következtetésre jutottunk, de jól jött a megerősítés.

Előzmény: elefada (19083)
elefada Creative Commons License 2020.02.23 0 0 19083

Savanyú volt a savó!

 

Előzmény: fogfutár (19082)
fogfutár Creative Commons License 2020.02.23 0 0 19082

Sziasztok!

 

Tudnátok segíteni mi lehet az oka, hogy nem áll össze az orda?

Ahogy korábban már pár alkalommal, most is citromsavval csapattuk ki. Ki is csapódott, azonban amikor ki akartuk merni a szűrővel, szinte maradék nélkül átszivárgott a lyukakon, pedig eddig így működött.

elefada Creative Commons License 2020.01.22 0 0 19081

Ezt magadnak kell eldönteni, de segítek.

Nyerstej akkor müködik jól, ha saját egészséges állat,saját tejét frissen dolgozod fel, eredmény, egy egyedi ízvilág.

Pasztörözött tej, ha vásárolod, ha nem friss , ajánlatos a pasztörözés, eredmény, egy  kommersz, jellegtelen ,tömegtermék. 

Előzmény: Tadora (19080)
Tadora Creative Commons License 2020.01.16 0 0 19080

Sziasztok, új szereplő vagyok a fórumon és a sajtkészítésben, elnézést, ha kérdésem ezért butaság. Eddig mindig nyers tejjel dolgoztam (saját fejésből), de most már pasztőrizálnék. Próbálta ezt már valaki szuvidáló rúdd?

Xdr Creative Commons License 2020.01.13 0 0 19079

Szia! Köszönöm! Minden rendben ment, nagyon jó lett a mozarella. Illetve 3 részletben készítettem, az első adag brutál kemény, gumis lett. A másik 2 adag pedig puha, krémes. Az elsőt túlságosan kinyomkodtam esetleg? 

Előzmény: Pap Pali (19078)
Pap Pali Creative Commons License 2020.01.04 0 0 19078

Szia!

 

Ne! Szószerint megölöd a tejet. Pasta filata-nal (is) a hőkezelès árt,  minthogy segitene a kàlcium kicsapódás miatt. Olvass vissza Elefada "alap sajtját" keressd meg, mozarella kiindulàsnak tökèletes ès működik! 

Jó sajtozàst!

Előzmény: Xdr (19077)
Xdr Creative Commons License 2020.01.04 0 0 19077

Sziasztok! 

Egy elég kezdő buta kérdésem lenne; mert ahány oldalt olvasok annyi félét írnak.

Sima házi nyers tehén tejből szeretnék mozarellat készíteni. Forraljam előtte a tejet vagy ne? :D

 

eeddie Creative Commons License 2019.11.20 0 0 19076

Rájöttem. Amikor szóltam a gazdának akkor ő fertőtlenített, de persze nekem nem szólt. Az aludttej onnantól jó lett. A kefír azért nem lett jó, mert én a kefirgombával továbbvittem a bacit. Most újra lecseréltem, a korábbit kidobtam. A joghurtom meg azért nem volt nyúlós, mert ezt a spéci bacit a joghurtkészítés negyvenvalahány fokja is már károsította. 

Mégegyszer nagyon köszönöm!!! NEm tudtam, hogy vannak ilyen nyálkaképző bacilusok, bár kezdettől valami fertőzésre gyanakodtam.

Előzmény: eeddie (19075)
eeddie Creative Commons License 2019.11.20 0 0 19075

Köszönöm a választ. Csak az a kérdés, hogy én fertőtlenítsek vagy a tehenek gazdája? Én felfőzöm a tejet, minden edényt, szűrőt mosogatógépben mosok, de ott még tudok felmenni 70 fokra, vagy kifőzni mindent. Csak attól tartok, hogy nem én vagyok a hunyó. Azóta kicsit javult a helyzet mióta szóltam neki, az aludttej már nem nyúlt legutóbb, de a kefir még mindig.

Előzmény: elefada (19074)
elefada Creative Commons License 2019.11.16 0 1 19074

Nyálkaképzö baktérium szaporodhatott el. Alapos fertötlenítés, eszközök kifözése segíthet.

 

Előzmény: eeddie (19073)
eeddie Creative Commons License 2019.11.14 0 0 19073

Tanácstalan vagyok, hátha itt tud valaki segíteni, ti értetek a tejhez én meg laikus vagyok.

Kb 20 éve készítek kefirt, aludttejet, túrót majd joghurtot vásárolt házitejből. Nem kultúrával, csak kefirgombával, tejföllel, vásárolt joghurttal, forralt tejből.

Kb 2 hete a kefir és az aludttej rettenetesen nyúlós, nem tudom felhasználni, ránézni sem birok olyan utálatos. Már lecseréltem a kefirgombákat, mert először arra gyanakodtam, hogy az fertőződött el. De nem, továbbra is vastagon nyúlik. Érdekes módon a joghurt nem nyúlós, pedig régebben azzal fordult ilyen elő, ha nem volt friss a joghurt amivel beoltottam. 

Tudnátok tanácsot adni, hogy mit rontok el? Kérdeztem a tehenek gazdáját, ő nem tud semmi problémáról, eddig más nem panaszkodott.

elefada Creative Commons License 2019.10.29 0 0 19067

Van még egy büdike a talira :)

Előzmény: Pap Pali (19070)
elefada Creative Commons License 2019.10.29 0 0 19066

Végre sikerült! Köszönet Drávai Lacinak!

 három rész:

1. rész

https://www.youtube.com/watch?v=OyJD7HtdBjI

 

2.rész

https://www.youtube.com/watch?v=0nP2Kd0DFqg

 

3.rész

https://www.youtube.com/watch?v=sRa-WyCnUkY

 

  Őrizzéték meg az utókornak, mentsétek le sokunk bibliáját!

 

 

 

 

Előzmény: berkesandor (19061)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!