Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2001.12.27 0 0 172
Templomokba menet egyre több ördögöcskét látok. Ismételten meglepnek, nem tűnt fel, hogy milyen számosan vannak. Kőördögöcskék. Kígyók. Nem a kételkedésre inspirálnak. Tagadását erősítik annak, mit valaha is istenről gondoltam. Így hát jobb híján sokadszorra az Evangélium. És néhány tisztának tűnő könyv. De leginkább az embereket figyelem.
Előzmény: Henoch (169)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.27 0 0 171
Kár, hogy nem vagyok erősebb. Berántanám.
Előzmény: Henoch (170)
Henoch Creative Commons License 2001.12.27 0 0 170
Kopancsi!

Weil egyébkét pontosan ezt mondja nem? Isten kötelet bocsát a viharos tenger fölé, melyet megragadhatsz... ki persze nem tudsz mászni, de már van egy stabil pontod...

Isten így épít hidat.

Előzmény: Törölt nick (166)
Henoch Creative Commons License 2001.12.27 0 0 169
Szia Kopancsi! :)

"Mindenki mindig kész tényként kezeli ezt, ugyanis."

És a kételkedés? :)

Előzmény: Törölt nick (166)
nemisbéka Creative Commons License 2001.12.06 0 0 168
off
Kérdezd meg a Zembert, hogy mi újság van :), mert magától nem mondja el.
on
Előzmény: Henoch (165)
nereusz Creative Commons License 2001.12.06 0 0 167
Salve, Henoch!
Most engedjük haza a diákokat, mert kezd zordulni az idő a Bakonyon. Nem tartasz valük?
:))

A hidakat kezdi ellepni a tenger. Szép fehér.

Előzmény: Henoch (165)
Törölt nick Creative Commons License 2001.12.06 0 0 166
Kedves Hénoch!

Volt-e híd? - ezt sose mertem volna kérdezni. Mindenki mindig kész tényként kezeli ezt, ugyanis.

Felégetés. Leginkább erre gondolunk.

Patakra épített ház? - hasonlóról hallottam.

Kopáncsi képtelen szembenézni ezekkel a kérdésekkel. Engedelmeddel nem is firtatja.

Végül is. Mi közöm a hidakhoz? Nem igaz? Bár nem akarok nullázni.

Úgy érzem, most, hogy majd Isten épít egyet és átjön át Ő hozzám, ha van és szükségét érzi. Ha nem, hát nem. Nincs harag. Marad az Evangélium, csak úgy. Talán nem kéne ezért sem foglalkoznom tovább az egésszel.

Baráti üdvözlettel,

Kopáncsi

Előzmény: Henoch (165)
Henoch Creative Commons License 2001.12.06 0 0 165
Kedves Kopancsi!

S elviheti-e a kiáradt patak a hidat? Volt híd? És ha volt nem inkább magunk égettük fel? Vagy lehet, hogy megálltunk rajta házat építeni?

(van néha Henoch, nereusz, csak ritkán - úőgy alakult a beosztása, hogy már csak öt napot dolgozik egy hónapban, másrészt a munkahelyén is nagy a felfordulás a net körül, hol van, hol nincs...)

Vale! H.

Előzmény: Törölt nick (163)
nereusz Creative Commons License 2001.12.05 0 0 164
De akkor hol van Henoch, hogy történjünk is, ne csak történeteket mesélgessünk?
Te láttad mostanában, kedves Kopancsi?
Magyarul, németül elolvastam miatta az összes H. Hessét.
Előzmény: Törölt nick (163)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.07 0 0 163
Jó, itt egyelőre megállok. Hisz' a Te nyelveden még nem értek. Meglepődtem kissé, mikor a városról írt beszélgetésetekben a napokban éppen Navarrai Margitra hivatkoztál. (De talán állt amit írtál.) Úgy emlékszem - de javíts ki, ha rosszul írom -, hogy a történetek akkor keletkeznek, mikor az eső miatt kiáradt patak járhatatlanná teszi a hidat a város felé. Eső, kiáradt patak, híd. Attól tartok, hogy az az egyetlen, utolsó hídat elvitte a víz és egyre inkább kifogyunk a szórakoztató történetekből. Ezt pedig nem szépen csillingelő búcsúszónak szánom, hanem egyre jobban így látom, érzem.
Előzmény: nereusz (162)
nereusz Creative Commons License 2001.11.07 0 0 162
Világos. De olyan világos, hogy most nem is tudok prizmát tenni, szűröket rakosgatni, hogy bontsam ezt a világosságot. Nem is egészen fényszerű. De semmi misztika nincs benne. A nő kis melege is hozzátartozik. Meg a káposztaleves gőze-illata. Minden, amit szeretsz. S így nyilván kapcsolatban azzal, amit nem szeretsz. Az sem egészen biztos, hogy Szent Pál erről a szeretetről beszélt. Ő beszélt valamiről, ami megrendítette. S az olvasóit ma is megrendíti. Szóval irodalom. Ez egészen közönséges dolog. Nem is érdemes beszélni róla. Bele fogsz érni, kedves Kopancsi. Nincs is más választásod.
Előzmény: Törölt nick (161)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.07 0 0 161
Hmm. Én úgy gondoltam, hogy a közepe=lényege. Tehát, amit a továbbiakban írsz, behelyettesíthetem, hogy közép (centrum)=lényeg?
Előzmény: nereusz (160)
nereusz Creative Commons License 2001.11.07 0 0 160
Nincs közepe? Meglehet. A létezők leglétezőbbje sem lehet hibátlan, amennyiben hiba, hogy ami mindenütt van, annak nincs centruma. Vajon Istenre is ugyanazt mondanánk? Mert az ő centrumáról is bajos beszélni.
De így közép nélkül is nagyon jól elszabályoz bennünket. A gyereket nem kell szeretni, de olyannak teremtődött, hogy ne lehessen nem szeretni. Az apát, anyát már kimondottan törvény rendeli szeretni, mivel az élet végén már nem vagyunk túl szeretetreméltóak. Az ősöket azért kell szeretni, mert ők már szerettek bennünket, s talán most is akad egy-két kedves ötletük az életünkhöz, ha figyelünk az ő elmúlt életükre. A szeretetmegmaradás elve.
:))
Előzmény: Törölt nick (159)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.07 0 0 159
Kedves néreusz!

Kiválóan megállja a helyét amit írsz. Szép. És talán erre is rá merem mondani, hogy "érteni vélem". Vitathatlanul megállja a helyét minden sorod.

Valami - nekem - mégis hiányzik belőle. Olyan, mintha pont a közepe, azaz lényege eltűnt volna -, valahol. Persze, hogy "mi az ami hiányzik?", nem tudnám megfogalmazni. Ezért is kérem, hogy ne neheztelj rám meg a zagyva "kritikámért".

Barátsággal,

Kopáncsi

Előzmény: nereusz (158)
nereusz Creative Commons License 2001.11.05 0 0 158
Nem akarok nagy szavakat használni, de azt hiszem kapisgálom, hogy miről lehet szó.
Ott van a szemünk előtt, épp' hogy ki nem veri. Nem vallás, nem filozófia, maga a bölcsesség, nem anyag, nem démon, nem ismeret, nem vallás. Egyszerűen szeretetről van szó. Pólusa sincs, mint a preszókratikusoknál. Weil is érezte, Hesse is, Hamvas is. Lehet, hogy túlszövegezték? Nem tudni.
Előzmény: Törölt nick (155)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.05 0 0 157
Köszönöm szépen. Nem tudtam rá igazából semmit sem válaszolni, annyira ül amit írsz.
Próbáltam másképpen keresni a választ. Hol ha nem a "Miatyánkban"? Elolvastam, mit ír Weil (Fohászok, Vallomások, Vigila kiadó), de nem mondanám, hogy tudok hozzá mit írni. Weil topichoz pedig igazán nem méltó, hogy csevegve-habratyoljak, mint az indexen levezetésként szoktam. Ezért maradtam csöndben.

Furcsa az a Weil-féle "Miatyánk". Mindenesetre elmentem a templomba a munkaszüneti napok alatt. Találtam is csöndet ott. Olyan Weil-féle, mondatok utáni csöndet.

Előzmény: Henoch (156)
Henoch Creative Commons License 2001.10.30 0 0 156
Kedves Kopancsi!

Érteni véltem én is... ám elmerengve rajta(akárcsak Te), vitatkoznék itt most egy cseppet Weillel... Az ember anyaggá válik a sorscsapások és a kimerültség révén? Inkább az emberi anyag démonizálódik (ha ellenállunk és átkozódunk), vagy tesz szellemivé (de rossz szó ide), és ezáltal közelebb visz Istenhez...

Nem tudom, csak merengek...

Vale!

Előzmény: Törölt nick (155)
Törölt nick Creative Commons License 2001.10.29 0 0 155
A közelgő „halottak napja” előtt olvasom Weil-t a Jegyzetfüzet, Visszateremtés fejezetében.

A katolikusok áldozása. Isten nem csupán egyszer testesült meg, hanem minden nap anyaggá lesz, hogy átadja magát az embernek, aki elfogyasztja. Megfordítva, a kimerültség, a sorscsapások, a halál révén az ember is anyaggá válik, és Isten elfogyasztja őt. Hogyan is utasíthatnánk vissza ezt a kölcsönösséget?

Szép. És érteni vélem. De őszintén nem tudom átélni. Weil talán ezért még hitelesebb nekem.

Kedves Topicgazda! Bocsáss meg az elmerengésért.
Visszateremtés.

Henoch Creative Commons License 2001.09.14 0 0 154
:)
Meggyőztél!
Előzmény: Törölt nick (153)
Törölt nick Creative Commons License 2001.09.12 0 0 153
Persze, csakis azt nézem.

" - Mi az Út ?
- Menj! "

Előzmény: Henoch (152)
Henoch Creative Commons License 2001.09.11 0 0 152
Szerintem túlzottan a praxis szempontjából nézed ezt a dolgot...
Előzmény: Törölt nick (151)
Törölt nick Creative Commons License 2001.09.11 0 0 151
Persze hogy járt, de ez nem a vízről szól, hanem a testsúlyról... a szidhik - a tudat megvalósításával együttjáró különleges képességek egyike, hogy roppant könnyűvé tud válni az illető, akar. (Patandzsali jóga-szútrája, Narópa hat jógája, stb...)

Előzmény: Henoch (150)
Henoch Creative Commons License 2001.09.11 0 0 150
Kedves Micuember!

Egyetértek veled, de ez szerintem nem mond ellent annak, amit írtam. Jézus is, Buddha is járt a vizen... vagyis uralták is azt.

Vale! Henoch

Előzmény: Törölt nick (149)
Törölt nick Creative Commons License 2001.09.09 0 0 149
Erről a víz-dologról: szerintem a víz mint hasonlat arra szolgál mindenhol, hogy a tudat tökéletes állapotát leírja. Ez egy eléggé jó párhuzam rá, a megvilágosodott tudat olyan, mint a víz: szabad, kötetlen, formátlan, nem merev, nem osztható részekre, stb. Másik jó párhuzam a levegő, a szél, illetve a végső párhuzam a tér.

- Tao Te King: a legfőbb jó a vízhez hasonló

- Japán: a Zen szerzetesek neve unszui: szél és víz. A szerzetes tudata tiszta és szabad, mint a szél és a víz...

- Jézus: újjászületés víztől és lélektől, na ezt én úgy értelmezem, hogy amikora lélek (tudat) olyanná válik, mint a víz. Ezt erősíti meg, amit utána mond (Jn. 3:8) : az újjászületett ember olyan, mint a szél, nem tudod honnan jön és hova tart, csak a zúgását hallod...

Előzmény: Henoch (35)
Törölt nick Creative Commons License 2001.09.09 0 0 148
Simone szerintem magasan a legspirituálisabb gondolkodó - bár... ami spirituális, az tapasztalat, nem gondolat... - volt a XX. századi európai kultúrkörben, még Alan Watts sem ért a nyomába. Két idézet tőle:

"A felületességből fel nem ébredt emberek között a nem hívőknek van igaza a hívőkkel szemben."

"Az ellentmondásosság az igazság megkülönböztető jegye."

Előzmény: Henoch (-)
Törölt nick Creative Commons License 2001.08.17 0 0 147
Végre egy majdnem "dícséret" a Bakonyból.
Előzmény: nereusz (146)
nereusz Creative Commons License 2001.08.17 0 0 146
Köszönöm, Felician!

Az ortodox vallásnak a világa, szvsz., nem nagyon érintette Simone Weilt.
Vagy csak én nem tudok róla.
De nem szégyellem, ha valaki felvilágosít erről.

Kedves Kopancsi!
Hogy maga miket talál?
:))

Szeretettel: nereusz.

Előzmény: Felician (145)
Felician Creative Commons License 2001.08.16 0 0 145

Sziasztok.

Egyrészt azért kotyogok bele, mert tetszik a topic, s mivel régen történt az utolsó hozzászólás, nehéz megtalálni...
Másrészt szeretném ajánlani a
http://www.uniworld.hu/vt/valltort/index.htm
címet. Itt Horváth Pálnak egy vallástörténeti áttekintője olvasható, ami - a téma nagyságából következően - elég vázlatos, ám lényegretörő, érthető, s (nem utolsósorban) korrekt és tárgyilagos. Úgy érzem, nyújthat némi választ pár itt felmerült kérdésre(pl. az ortodoxiával kapcsolatban), s jobb eredetiben olvasni, mintha én idézgetnék ide...
(Jól tagolt szöveg, nem kell tőle félni.)

Üdvözlettel:
Felician

Henoch Creative Commons License 2001.08.09 0 0 144
Kedves Kopancsi!

Köszönöm! Régen néztem már fel a Pázmány könyvtárára - pedig anno jártam oda is - , de sokáig nem frissítettek valami sokat, így elmaradtam... :)

Előzmény: Törölt nick (143)
Törölt nick Creative Commons License 2001.08.09 0 0 143

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!