Keresés

Részletes keresés

olahtamas Creative Commons License 2019.03.01 0 0 69095

Jó távoli vidék :)

Szép emlékek fűződnek hozzá nekem is:

http://indafoto.hu/olah_tamas/20120315_szeged/page/9

Nem is gondoltam, hogy megvannak még ezek a képek, de jó volt visszanézni.

Már akkor is néztem, hogy fel kellene deríteni a zöld többi részletét, de aztán valahogy kimaradt.

Azért kíváncsi volnék rá, hogy milyen látogatottsága és követhetősége van a jelzésnek?

Előzmény: Güsziológus (69093)
Garofano Creative Commons License 2019.03.01 0 0 69094

Én a végigmenő manóra voksolok és egyszer már nagyon szeretném kipróbálni, milyen lehet az. :) (Lehet ehhez a Peremtúra a Gerecsében elnevezésű 20 km hosszú utat kellene választanom.)

Előzmény: Gizi aljas Feri (69088)
Güsziológus Creative Commons License 2019.03.01 -2 0 69093

Turistautak Magyarországon

Sikerült kihasználni az elmúlt napokat, sok probléma oldódott meg.

A legfontosabb a Marosháti ZÖLD, mely sajnos továbbra sem folyamatos (az M43-ast kerülni kell, jelzés azonban nincs), de a Királyhegyestől délre lévő szakadás "felszámolása" már realitás, a trekk elkészült.

Okozott némi problémát a megközelítés, de a szerencse nem pártolt el tőlem, rátaláltam a megoldásra.

Két egykori tanya is felkerül majd a térképre, na és találtam füves utat, mely kb. féltávon kivezet az országúthoz. Azt hiszem, ez nagyon fontos, hisz a dűlőút közel 5 kilométer hosszú, gyakorlatilag nyílegyenes. Egy helyi traktoros mesélte, hogy ez illegális út, a hivatalos térképen sincs, de van.

Az egyik tanya már-már erdőfolt, de még látszanak az épület falai.

A jelenlegi állapot:

Ez az utolsó jelentősebb szakadás a TUHU térképén.

Nagyon vártam már!

csg65 Creative Commons License 2019.02.28 0 0 69092

Majd elfelejtettem szokásos távirati stílusomban közölni a mai Heyjoe kvíz eredményét:

1. donjuan1984 - 4181 pont,

2. soos93 - 3861 pont,

3. mizso - 3687 pont.

Gratulálok!

És tét nélkül mehet a menet: //heyjoe.hu/okt/oldal/nemverseny.php

csg65 Creative Commons License 2019.02.28 0 0 69091

És hova lesz így a hedonizmusod? Bár aki szereti a múlt hétvégi "baráti" időjárást, még akár élvezheti is. :-))

Én egy kicsit ropogósra fagytam múlt vasárnap az Írott-kőn az Index stábját várva (befejezték a Kék menetet), ma meg 20 fokban jöttem haza?! Hát mi van itt?

Előzmény: Tavaszi Széll (69090)
Tavaszi Széll Creative Commons License 2019.02.28 0 2 69090

Reményeim szerint lesz folytatása a hasonló akcióknak.

Előzmény: annyi baj legyen (69087)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.02.28 0 1 69089

egymenetes --

Előzmény: Gizi aljas Feri (69088)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.02.28 0 2 69088

Thru-hiker - végigmenő manó,  egymentes csavargó, szünetmentes láb - ez utóbbi akár a nagy mokaszin indiántörzs egy tagjának neve is lehetne... 

annyi baj legyen Creative Commons License 2019.02.28 -1 2 69087

'You're perfect, yes, it's true', kiáltotta Mike Patton, majd egy szaltóval lesodorta a dobost a színpadról.

És lesz folytatása is a hasonló akcióknak, vagy ez csak egyszeri kipróba volt?

Előzmény: Tavaszi Széll (69086)
Tavaszi Széll Creative Commons License 2019.02.28 -1 4 69086

Reményeim és ígéretem szerint jövő héten én is írok (Rövidebben? Hosszabban?) az Északi Zöld egy szakaszán szerzett tapasztalataimról. Addig is hadd osszak meg egy másik tapasztalatomat, ami talán az életközépi válság elleni küzdelem egy újabb lépcsőfoka lehet az esetemben. Vagy csak nem vagyok normális.

„Csörög a fagyos föld, hideg van,
hópihe fészkel a hajadban,
gyűlnek a varjak az egekben,
gyűlnek a gondok a szívedben.”

Csorba Győző: Csörög a fagyos föld

Alapvetően hedonista természetjárónak tartom magam. Többnapos túrák esetében rendszerint ragaszkodom azokhoz a szállásokhoz, amelyek biztosítják a vetett ágyat, a meleg vízzel ellátott fürdőszobát, és ha van rá lehetőség, akkor a vacsorát. Ehhez képest a múlt hétvégén, amikor egy bájos kis lehűlés érte el az országot, péntekről szombatra virradó éjszaka másodmagammal – hogy ne legyek totálisan off – a Kevély-nyergi OKT bélyegzőhelytől néhány méterre aludtam egy sátorban.

Pénteken 21.00 magasságában sétáltunk fel a Kevélyek árnyékában magát szégyenlősen meghúzó tisztáshoz. A csillagok hidegen ragyogtak, a szürreális méretű Hold korongja vonzotta a tekintetet. Lepakoltunk az esőház padjaira, társam tűzrakásba kezdett, míg én a hidegre való tekintettel önmagam sajnálatába, és ez a tevékenységem olyan 20-30 percig ki is tartott. Ekkor tudatosult bennem, hogy:

1. Amíg nem kerülök bele a hálózsákba, addig fel kellene vennem a hátizsákomban felcipelt több réteg ruhámat.

2. A fejemen fityegő vékony, kendővé formált csősál helyett vegyek már fel egy normális sapkát.

3. Ne álljak szerencsétlenül, önmagam sajnálva a setét éjszakában, hanem igyekezzek valami hasznos tevékenységet folytatni.

Ennek, valamint a fellobbanó tűznek

köszönhetően már komfortosabban éreztem magam. Megsütöttük és elfogyasztottuk a grillkolbászokat, majd ittunk néhány kortyot A. Attila, az istenadta nép újkori Robin Hoodjának kedvenc italából. Villámgyorsan átöltöztünk, és a hálózsákokba fészkelődtünk. Éjfél körül, már az álom feneketlen mélységéből visszakapaszkodva köhögés és közeledő léptek neszére tágult kosárlabdányi méretűre a pupillám. Egy-két percnyi fülelés után meggyőztem magam arról, hogy a Gyatlov túracsoport tragédiája hat évtizeddel később nem a Pilisben fog megismétlődni, és gyorsan elaludtam.

Hajnalban a sátor belső hőmérséklete -8 °C volt, ami -10 °C alatti külső hőmérsékletet feltételezett.

Reggel hat óra körül kiólálkodtunk a zúzmara lepte sátorból. Egy másik sátor is állt a tisztás Nagy-Kevély felé eső oldalán, így az éjszakai rémületem okozóira is fény derült. Keményre fagyott talaj zörgött a talpam alatt, amíg a Stromfeld emlékpad kilátást nyújtó tömbjéhez sétáltam. Az Encián Emlékek kódját most nem láttam a padon vagy annak a közelében, de lehetséges, hogy nem is kerestem eléggé.

Az erősen eljegesedett vizeinkből

összecsorgattunk annyit, hogy tudtunk kávét főzni, megreggeliztünk, jót beszélgettünk egy debreceni kéktúrázó párral, még megmártóztunk a Nagy-Kevély mögül előbukkanó Nap sugaraiban, majd a felszerelésünket elcsomagolva,

nagy létszámú, jellemzően a tapasztalt életkorba tartozó tagokból álló turistacsoportokat üdvözölve ereszkedtünk le a hegyről.

Előzmény: jzp2107 (69084)
Pulmy Creative Commons License 2019.02.28 -1 0 69085

Játék!

jzp2107 Creative Commons License 2019.02.28 0 2 69084

Északi zöld volt már a héten? :-)

Szervezem a húsvéti menetemet, egyik guglizásnál Rókáék blogja jött szembe

Gondolom nem kell őket bemutatnom, azon kevesek egyike akiknek kitartott az elszántsága egyvégtézni az OKT-t (vagy hogy lehet magyarosítani a thru-hiker-t?)

Visszakanyarodva a zöldre: hol mosolyogtam hol a fejem csóváltam hogy túl sok minden nem változott: Gyarmattól engem is visszatántorított 1.5 nap után a hőség és a tüskés bozót, Litke után szintén küzdelem volt az út az adótoronyig (nomeg letérni a szurdokig)

Nógrádszakált én is hasonlóan a szívembe zártam hogy alig vártam hogy indulhassak, és bizony a Karancsról legurulás után is nehézkes az útvonal követése

Viszont ami változott: Ipolytarnóc-Somoskőújfalu között amikor én jártam '14 áprilisában, akkor volt megvalósítás alatt egy EU pénzes (Nógrád-Novohrad geoparkos projekt) tanösvény, biciklis és lovas út kialakítása.

Ezekszerint 2016-ra valóban kialakult és a pihenőpadok mellett egy kilátóval is bővült a látnivalók sora!

Végül még egy pirospont a szerzőnek:

szépen összeszedte a Kárpáti Lapokból az útról szóló cikkeket, aki még nem tette, ajánlom megnézni az 5. rész 14. oldalán levő képet, vagy a 6. rész 6. 7. oldalán lévő képeket, na, többek között ezért is sajnálom a megszüntetését :-(

Utolsó sorom mi lehetne más? Olvassátok el a 11. részben a legvégén található Epilógust meg az utána levő számvetést is! Aztán pedig zöldre fel! :-)

Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.02.25 0 2 69083
VéPetya Creative Commons License 2019.02.25 0 0 69082

Igen tudom, követem a csatornáját! :)

Előzmény: Gizi aljas Feri (69081)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.02.24 0 0 69081

Már kész van vele. Tavaly járta be.

https://www.youtube.com/watch?v=camkTuED_Cg

Beüt nála a skandináv gén és az u hang. 

Előzmény: VéPetya (69080)
VéPetya Creative Commons License 2019.02.24 0 0 69080

Ashley halad, a következő rész már az OKT-rúl fog szólni. :)

https://www.youtube.com/watch?v=lTOvYe8Ougc

V43 1279 Creative Commons License 2019.02.24 0 0 69079

Oké, nem tudom mi az, elhiszem. Annyit láttam, hogy van aki ott vezeti, hogy áll a kékkel.

Köszönöm az adatokat!

Logikus, mivel lefelé folyik a Duna. De mivel dombság szélén fekszik, így nem vágtam volna rá, hogy 100 méter alatti. Persze ott sem mindegy, hogy a szőlőhegy vagy a vasútállomás, de esetemben az utóbbi játszik.

Előzmény: olahtamas (69077)
perempe Creative Commons License 2019.02.24 -1 0 69078

én az óraátállítás előtt akarom megcsinálni valamikor márciusban tömegközlekedéssel Miskolcról. valószínűleg csak a Szádelői-völgybe megyek.

Előzmény: hadidoki (69049)
olahtamas Creative Commons License 2019.02.24 0 2 69077

Heyjoe túratervezőjével könnyű megkeresni :)

Szekszárd 93 méter
Visegrádnál 102 méter
Keszthelynél 106 méter
Badacsonytördemicnél 107 méter

Mondjuk a Szekszárdot fejből is az alacsonyak közé soroltam volna.

Előzmény: V43 1279 (69076)
V43 1279 Creative Commons License 2019.02.23 0 0 69076

Jogos észrevétel, köszönöm!

Hasraütésre magasabb számot mondtam volna rá, ezért is a Kemeneshátnál nézegettem, de úgy tűnik ez a legalacsonyabb pont.

Előzmény: ssimi (69074)
KFeri_2+4 Creative Commons License 2019.02.23 -1 2 69075

OKT 10.: Bodajk - Gánt

Az év első kéktúráján folytattam a vértesi szakasz bejárását. Az indulás előtti este megkérdeztem a gyerekeimet, hogy kinek van kedve reggel korán kelni és egy 20 km-es szakaszt végiggyalogolni. Legnagyobb meglepetésemre a 11 éves fiam egyből jelentkezett, hogy ő szívesen jönne. (Azért lepett meg, mert nem szeret korán kelni…) Így reggel 6 óra előtt, még sötétben, ketten indultunk útnak autóval Gántra, ahonnan egy csákvári átszállással buszoztunk Bodajkra.

Kissé nosztalgikus hangulatban ültem fel Csákváron a bodajki buszra, mivel középiskolás és egyetemista éveimben szinte minden héten megtettem ezt az utat, de azóta már eltelt több, mint 25 év… Bodajkon ködös, borongós, hűvös idő fogadott bennünket. A buszmegállótól néhány lépést kellett csak megtenni, hogy a Fenyő büfében beüthessük az első (két) pecsétet: az OKT bélyegző mellé egy Gaja-völgy bélyegző is bekerült a füzetbe.

Fél 9 után néhány perccel léptünk ki a büféből és indultunk el Csókakő irányába. A következő 4 km-ben az volt a jó, hogy nem tartott örökké… Végig aszfaltozott úton kellett gyalogolni, ahol autók száguldoztak, hol kisebb, hol pedig még annál is kisebb távolságot tartva mellettünk, teherautók között kellett átkelni a 81-es főúton, mindehhez pedig ködös, szeles, hűvös idő társult. (A leírásokból tudom, hogy van ennél rosszabb szakasz is, de ott még nem jártam...)

Csókakőn a vár alatti parkolóban tartottunk egy rövid tízóraiszünetet, majd pecsételés után indultunk tovább, végre erdei úton. A várba még ilyen időben is megérte felmenni, mert nagy része szépen fel van újítva, a toronyból pedig szép kilátás nyílt az alatta elterülő völgyre. A várból a kékre visszatérve egy enyhén emelkedő, köves, helyenként havas vagy jeges, de végig jól járható úton haladtunk tovább. Fél óra alatt értük el az aszfaltozott erdei utat, ami egyben azt is jelentette, hogy onnantól kezdve szinte csak szintező, vagy lefelé vezető út állt előttünk. A megérdemelt csúcscsokit (müzliszeletet) az aszfalton továbbsétálva fogyasztottuk el.

500 m múlva az aszfalt balra kanyarodott, de nekünk egyenesen kellett továbbmenni. Az volt a szerencsénk, hogy kissé fagypont alatt volt a hőmérséklet, mert így a mély keréknyomokkal átszőtt úton nem nyakig érő sár, hanem hó és a jég fogadott bennünket. Nem szívesen jártam volna arra egy héttel később, amikor +10°C körül volt a nappali hőmérséklet…

A következő 6 km nem sok izgalmat tartogatott. Volt erdő, tarvágás, aszfalt, széles földút, mindez napsütéses, helyenként kissé szeles, de végig kellemes időben, így jól tudtunk haladni. A Géza-pihenőnél egy kisebb csoporttal találkoztunk. Elég hangosak voltak, ezért mi egy távolabbi padon ültünk le ebédelni.

A pihenő után kicsit több, mint egy óra gyaloglás várt ránk Gántig, ahol reggel az autót hagytuk. A falu széléig végig jól lehetett haladni. Habár a hőmérséklet már fagypont fölé emelkedett, de az út még mindig nem volt sáros és többnyire lefelé gyalogoltunk.

Az első házakat elérve aztán változott a helyzet. A kertek végében összegyűjtött, immár olvadt hónak köszönhetően végre összesározhattuk egy kicsit a bakancsainkat, így a család otthon maradt tagjainak is megmutathattuk, hogy nem egy kényelmes városnézésen voltunk, hanem az OKT 10. szakaszának Bodajk és Gánt közötti részét jártuk végig.

ssimi Creative Commons License 2019.02.23 0 0 69074

A nagymaros-visegrádi kompnál 104-105 méter a magasság. Szerintem ez esélyes legalacsonyabbnak.

Előzmény: V43 1279 (69073)
V43 1279 Creative Commons License 2019.02.23 -1 0 69073

Urak!

Tudja valaki, hogy hol van az OKT-DDK mozgalmak legmélyebb pontja? Nekem eddig 139 méterrel Kisvásárhely áll nyerésre.

zozo.1982 Creative Commons License 2019.02.22 0 1 69072

https://www.alpenverein-austria.at/austria/wir-ueber-uns/vereinsstruktur/statistiken.php

Ebben a cikkben van egy táblázat, amely az Österreichischer Alpenverein tagságának a megoszlását mutatja tartományonként. Ezt összeadva kb. 545 500 fős tagság jön ki, gondolom, hogy a többiek lehetnek a külföldiek. Ebből gondolnám azt, nem kimondott nemzetközi szervezet, annak ellenére, hogy más állampolgárok is lehetnek tagjai. Gyorsan körbenézve egy pár országban, mindegyiknek megvolt a saját "szövetsége".

https://www.alpenverein.de/

https://www.sac-cas.ch/

https://www.cai.it/en/18294/

https://www.ffcam.fr/

http://www.fedme.es/

HEV Creative Commons License 2019.02.22 0 1 69071

A korábbi kártyára kellett ragasztani az érvényesitő matricát. Most is ìgy van. Akinek nincs az kérhet és kap kártyát.

Előzmény: Mr Long (69070)
Mr Long Creative Commons License 2019.02.22 -1 0 69070

Tavaly már nem osztogattak kártyát, a matricát a párttagkönyvembe ragasztottuk. :( Azt miért vezették ki? Több túrán is adnának rá kedvezményt, csak hasitasiban szétizzadnám a kis kartonom, a plasztik meg bírná.

Előzmény: HEV (69069)
HEV Creative Commons License 2019.02.22 0 1 69069

Mióta a kártyák vannak az MTSZ tagdíj nem változott! Nálunk az egyesületi tagdíj is csak 1500 Ft, tanulóknak és "tapasztalt" természetjáróknak csak 1000 Ft. A TEKA kártyát ha valaki kérne azt ki kell fizetni de idén nincs rá igény.

http://mtsz.org/regisztracios_felulet

Itt az utóbbi 5 év pontos MTSZ taglétszáma is megtalálható, nem kell találgatni, nyilvános.  

Az un. TEKA kártya az ami pár ezer Ft de aki MTSZ tag annak csak 1500 most is.  Erre van sok kedvezmény csak a legfontosabb az utazási már nincs igy szerintem érdektelenné válik.

Előzmény: jzp2107 (69066)
jzp2107 Creative Commons License 2019.02.22 0 2 69068

szerintem ötnél azért több :-)

Előzmény: olahtamas (69067)
olahtamas Creative Commons License 2019.02.22 0 0 69067

Hány fő volt az egyesületben, aki kérte az MTSZ tagságot, itt ez ami jelentősen módosítja a nevező értékét a képletben :)

Előzmény: jzp2107 (69066)
jzp2107 Creative Commons License 2019.02.22 -1 1 69066

> egyesületnek 100 főig 10.000 Ft azaz 100 Ft/fő

ez változott mostanában?

amikor én voltam tag néhány éve, ott valami 1500-2e ftot kértek (bocsánat, remélem jó összeget írok, de nem emlékszem pontosan)

ez akkor volt mikor az a bankkártya formájú izé járt hozzá

(és ez nem az egyesületi tagdíj volt, azon felül kérték az MTSZ tagságra/kártyára)

> Cserébe nyilván nem kap semmit. 

a semminél azért többet:

a túraminősítés lehetőségét (érdemes természetjáró stb)

néhány túramozgalom csak MTSZ tagsággal elérhető

arra sem emlékszem hogy túravezetői képzéshez felététel az MTSZ tagság? valami ilyesmi rémlik, de lehet hogy rossszul

nem tudom van-e még valami?

Előzmény: HEV (69065)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!