Tiszteletem Arthur C. Clarke munkássága előtt, de sem a geostacionárius műholdakat, sem az űrliftet nem hogy nem találta fel, de még maguk az ötletek is évtizedekkel megelőzték őt. Ő pusztán népszerűvé, ismertebbé tette ezeket az elképzeléseket az írásain keresztül.
Hát persze..! Majd teszünk bele Duracell tartós elemet. És csak megy és megy és megy.. :DD
Nem 100 évről, inkább 100 ezer évről lenne szó, ennek 99.99% -ban abszolut nulla pont közelében lenne minden rajta így a hagyományos energiaforrások szóba sem jöhetnek. sőt a vezérlőrendszerhez, memóriához is kell pár ujítás, de mivel ilyen célú kutatás se volt még eddig ezért mindenképp új fejlesztés kell.
Az hogy 'ráérünk még' az nagyon jó Pató Pál közmondás, de bármikor beüthet a ménykű (üstökös, napkitörés, hypernovasugár stb) és a technológiai lehetőségeink könnyen a jelenlegi 1% alá zuhanhatnak vagy akár az emberiség ki is pusztulhat és új élőlényeknek adhatjuk át a helyünket.. :(
A jelenleg elérhető módszerekkel 10 000 évekig tartana az út a legközelebbi csillagokhoz is. Még ha lenne is ilyen szándék, célszerűbb várni, mert valószínűleg egy fejlettebb, mondjuk 100 év múlva indított szonda sokkal előbb odaérne.
Csak akkor fognak egyáltalán nekikezdeni, kifejleszteni bármilyen űrhajót, ha ennek van értelme.
Ez úgy jöhet össze sztem, hogy vagy jön bármilyen formában üzenet, vagy a távcsöveket fejlesztik olyan mértékben, hogy kimutatják közeli bolygók felszínét és ha az érdekesnek tűnik, mert értelmes lények építette formációk vannak rajta, akkor indulhat a kutatás a meghajtás ügyében.
Embereket nincs értelme vinni, mert akkora más a robotok vehetik át a munkát, ezáltal nagyságrendekkel olcsóbb lehet a járgány.
Aztán hogy vissza is tér, vagy valamilyen módon haza sugározza az adatokat, az majd kiderül.
Lásd Plutó szonda, majd egy évvel az utolsó találkozás után még alig vannak képek.
Élő utasok szállításához kell sok pénz. Ha nincsenek élő utasok és az áletfeltételeket biztosító drága eszközök akkor alig kerülne többe mint egy mars szonda. Lehetne tucatjával küldeni őket különféle irányokba..
"Amúgy szerintem sose lesz más bolygórendszerekhez utazás, mert értelmetlen és a fizika törvényit sohasem tudják majd áthágni."
Szerintem meg lesz. Csak nem élő utasokkal. Az se baj ha több ezer évig tart az út, vagy akár pár millió évig. Sőt az is lehet hogy más idegen lények járművei már jártak a naprendszerben régen (évezredekkel ezelőtt) csak nem szálltak le mert nem akartak inváziót indítani a meglevő ökoszisztéma elsöprésére. Ezért hivatkozok Clarke regényére.
" Amúgy szerintem sose lesz más bolygórendszerekhez utazás, mert értelmetlen és a fizika törvényit sohasem tudják majd áthágni."
Szerintem sem. Mivel statisztikailag feltételezhető, hogy a galaxisban máshol is van értelmes élet, ami már kifejlődhetett akár évmilliárdokkal ezelőtt, ezért ha gyakorlatilag lehetséges lenne a csillagközi űrutazás, már rég itt lennének és belakták volna a Földet a kifejlődésünk előtt.
"itt vannak a "közeli" csillagok. Néhány fényév. Emberi gyorsuládssal és sebességgel idővel ezekre nem lehet eljutni? Mondjuk pár emberi generációra gondoltam, így számolgatás nélkül."
Véges energiakészletekkel csak olyan projektek indíthatók, melyek megtérülése még a finanszírozó generáció életén belüli. Nem tudnék olyan gazdasági erőforrásokat igénylő projektet mondani az emberiség történelmében, amibe adott generáció tudatosan úgy invesztált, hogy megtérüléssel nem számolhatott, és az elkövetkezendő generációknak szánta a hasznot. Ha lenne már nagyságrendekkel olcsóbb mondjuk fúziós energia, akkor nyílna meg a lehetőség, az egy civilizációs ugrás lehetne.
Én ezt a sci-fit kivettem a könyvtárból és elolvatam, de már nem emléksyek rá tisztán . Nem valami nagy henger halad át a Naprendszeren, ami feltölti magát a Napból energiával és aztán tovább áll ?
Én inkább A.C.Clarke: Randevú a Rámával c regénye szerint tudom csak elképzelni a csillagközi űrutazást. Ő találta fel a műsorszóró (geo.stac.) műholdakat és az űrliftet is, szerintem ebben is igaza lesz..
Egyetlen realis modja van az utazasnak, egy Hoyle nevu csillagasz mar sok evtizede kitalalta es scifisitette. Radion elkuldjuk a dnsunket otven fenyevnyire, esetleg az emberiseg altal tarolt par milliard gigabajt informaciot is. Az ottlakok osszeraknak es kikeltetnek minket
Egy millio.ev eleg volt az osizettol a mai emberig, tovabbi egy millio csak eleg arra hogy potoljak a Napot. Egyebkent nem a apsutes hianya lesz a problema, hanem inkabb a tulzott napsugarzas, masfel milliard ev mulva elerheti a Fold homerseklete a szaz fokot. Bar evi szaz negyzetmeter napernyovel siman ki lehet vedeni ezt is.
Az élet az egy különös és ritka természeti jelenség. Az intelligens még ritkább. A robotok, mesterséges intelligenciák kifejlődése se lehet túl gyakori. Nem úgy néz ki ez az egész ahogy a Star Wars-ban van. Mindenütt a síri csend.
Én nem számolgattam ki, de itt vannak a "közeli" csillagok. Néhány fényév. Emberi gyorsuládssal és sebességgel idővel ezekre nem lehet eljutni? Mondjuk pár emberi generációra gondoltam, így számolgatás nélkül.
A Nap még 5milliárd évig ontja magából az energiát, ezért egy másik „Nap” és annak élhető bolygójának felkutatása és oda átköltözése, nagyjából annyi időbe tellene, mint a saját napunk hátralévő ideje. Megérkezésünkkor, abban a „kritikus” helyzetben találnánk magunkat, mint amikor elindultunk. Csöbörből, vödörbe jutnánk. Mivel a térugrás időtlenséget, azonnaliságot igényel, a fénysebességű utazás, pedig tömegnélküliséget, egyik változat sem kivitelezhető. Az Einstein egyenletek megoldásai, csak azokat a lehetőségeket növelik, amelyek megfelelnek valamilyen logikának, de nem a valóságnak.
Nem igazán a mi akaratunkon múlik. Két-három feltétele van szerintem. Az energia, ez csak valami fúzió lehet. Mesterséges intelligencia, aminek lenne elég esze, hogy a problémáinkat megoldja. És a szintén intelligens robot siserehad, ameliyk képes lenne ezeket a csillagközi járműveket, utazó városokat megcsinálni, megépíteni. Óriási munka igény. Már olyasmi amire az ember egyáltalán családostul felülne. Kérdéses.
Inden rendes scifiben fereglyukon ketesztul.ugrandoznak a fohosok, a sorozatnezoknek nem lemne turelmuk.kivarni azt a par evtizedet, amig odaernek a kovetkezo.bolygora. a megfigyelesek szerint partiz fenyevnyi korzetunkben nincs egy fereglyuk vagy feketelyuk sem igy partucat fenyevnyit mindenkeppen kene hagyomanyos modon utazgatni
A nyersanyagok szétszóródnak, a rozsda szétszóródik, másik részükből szemét lesz, az energia elfogy. Fúzió nincs. Elfogynak az erőforrások. Inkább Mad Max világ köszönt ránk, majd vissza a középkorhoz hasonló öko gazdaságba. Teljesen zárc ciklusú korlátozott gazdaságnak nyoma nincs.
Ez a cillagközi utazás egy kor szellem. Elmúlik, ha nem lesz fúzió.