Emlékeimben él egy anno kazettán "talált" intró, időről időre eszembe jut de nem találok róla semmit.
Mintha egy játék kezdőképernyője lett volna, talán "Drakula kastélya" volt a címe, és egy várat tartalmazó grafika. A zene szerintem digitalizált volt (vagy nagyon jó minőségű digi konverterrel szólt) és lejátszás közben a keret villogott. Esetleg van valakinek tippje, hogy mi lehetett ez? Játék nem tartozott hozzá (legalábbis nem sikerül előcsalni), ebből gondolom, hogy egy tervezett játék indítóképernyője lehetett.
Itt a nyár, a szobasportok ideje egyelőre lejárt, a kültéri elfoglaltságok dívnak mostanság, ennek megfelelően kevés újdonságot kapott a nagyérdemű. Az első egy ősrégi stratégiai játék átirata Super Star Trek (electron.greg) címmel. Utána kaptunk egy újabb szöveges kalandjáték sorozatot Airlock Collection néven, ami hat részből áll. Végül Gaia frissített a YAPE emulátort az 1.2.3-as verzióra.
Május csendes periódusnak bizonyult. Csak Luca buherálta meg a Karting Grand Prix című régi játékot és jelentette meg a Karting Grand Prix 101%-ot, illetve Gaia írta át VIC-20-ról az Othello 1k-t.
Kerültek szép képek, amiken az NST 4-Bit Sound Digitizer látható, illetve egy másik csokor, amik a 8255 Interface kártyát ábrázolják. Látszólag ez utóbbival csatlakozik a gépekhez az NST 4-Bit Sound Digitizer és a múlt havi digitális frekvenciamérő is. A múlt bámulatos hardver ereklyéi...
Az áprilist egy masszív PETSCII grafika gyűjtemény, a PETSCIIBOTS és az Uncertain Future demo javított változata indította Luca, illetve siz jóvoltából. EdToo egy újabb résszel kedveskedett a Sam Boon Adventures kalandjáték sorozat kedvelőinek, aminek címe A Case Of Murder. Gaia konvertálta a '82-es Radar Rat Race-t, Csabo+4 pedig az 1.2-es változatra frissítette a Tetris 2K21-et, egy igen furcsa hibát javítva. Az idei Revision demóparty-n gépeinkről két rilíz versenyzett: a Chromatic Distortion 4k demó és a TED Vibes zenelemez. Az előbbit mindenféle 64-es tagok kalapálták össze, az utóbbi Murphy gondozásában jelent meg. A zenelemezről Csabo+4 a saját szerzeményét (VolBass) külön is megjelentette. Luca átfaragott egy idei Freescape játékot C64-ről, a Sulphur Eye-t. Egy újabb lazán összedobott logikai játék is érkezett Digits címen Csabotól azoknak, akik bírják az elemi matematikát. Luca tovább serénykedett egy újabb 64-es konverzióval. Ez alkalommal egy szerepjátéknak örülhetünk, az Avventura 1-nek. EdToo a The Mystery of Markham Manor átírásával teljessé tette a megkezdtett kalandjáték trilógiát. Csabo meg ha már úgyis sebességbe tette magát, javított a Wizard Of Wor Classicben a botkormány kezelésen, hogy olyan gépeken is működjön, amikben a TED billentyűzet bemeneti tárolói elromlottak.
És ne felejtsük megemlíteni a hónap furcsaságát: 1992-ből előkerült egy obskúrus hardver, egy digitális frekvenciamérő.
A március is potyogtatott friss szoftvereket a rajongóknak. Elsőnek megkaptuk a multiplatform GEOS játékot a GeoLudo-t xahmol jóvoltából. Ezt követte egy váratlan felhasználói program, mert ki is számítana egy kazettás gyorstöltőre a XXI. században? De itt van a Speedy V3mc68k szorgalmának eredményeként. Az idei 10 soros BASIC programozó verseny ismét hozott nekünk néhány nevezést: a Mini Tront és a Soli PongotHaegar/Synergy-től, illetve a Route66 E256-ot FeCO-tól, valamit a Mini Mars Plust raze-től. Gaia megdobott minket egy Galaxian átirattal, aminek nem meglepő módon Galaxian Plus4 lett a címe. Egy új szöveges kalandjátékot hozott LogikerMemory Lane címmel, ami ismét csak egy multiplatform program. Csabo+4 készített egy sudoku-szerű logkai játékot, a Sumplete-et és ha már lendületben volt, konvertált is két szöveges kalandjátékot, a Gnome Rangert és a Time And Magiket. Inufuto ismét alkotott, ezúttal egy Lode Runnerhez hasonlító játékot, a Cracky-t. Kaptunk még egy átiratot egy régi PET játékból, a Deflex Remake-et és a hónapot Charlemagne zárta egy aknakeresővel MineDetector címen.
A hónapban többször tiszteletét tette odaát a fórumon Pigmy Maestro, és felfedezésre került egy bug a YAPE-ben.
Eredeti ic-t teljesen felesleges venni, kb ugyanolyan öreg, mint a halott példányod. Sajnos ahogy telik az idő, egyre többünk gépében fog megpurcanni ted, cpu, pla...
Joystick csatlakoztatásával nézted már? Annak is kell valami eredményt mutatnia, ha tologatod az irányokba és nyomkodod a tűzgombot. Ha azzal sincs eredmény, akkor van egy nagyon rossz TED-ed. Ha úgy látsz valamit, akkor döglött PLA. Szerintem. De legjobb lenne végig menni a gyári javítási utasítás szerinti eljáráson.
A február kicsit szerényebb számú újdonsággal örvendeztette meg a nagyérdeműt. Az első egy minijáték Flappy Bird 256 címmel Ko-Ko-tól. A 10 soros BASIC programok idei versenyébe FeCO benevezett egy szép színes kis játékkal, ami a keresztségben a Tron264 nevet kapta. Lykia elveszett szigete újra kapott valami javítást, amit végső változatnak kereszteltek az alkotók. Hermit frissítette fantasztikus zeneszerkesztőjét a TEDzakkert az 1.2-es verzióra. Az új változat elérhető Windowsra és Linuxra csomagolt változatban is, így akik nem szeretnék bonyolítani az életüket külön emulátor futtatásával, azok most örülhetnek. Egy újabb régi játék került kipofozásra és egyúttal a 16K-s gépeken is játszatóvá lett téve. Fogadjuk szeretettel a Sir Knight C16-ot C64Mark-tól! A videó alapján amit Csabo+4 mellékelt a HoF bejegyzéséhez őrült nehéz egy játék. Hardver fronton egy User Portra csatlakozó MIDI kártya került bejelentésre, amit Chizman alkotott. Született egy kockajáték Usagyuuun Kniffel címmel, amit Sirhadisen hozott össze. Végül a korábban már flickerfixelt Elite kapott mégegy javítást, az Elite +4 Flicker free Π-t.
És a Plus4World fórumot figyelgetve úgy tűnik, hogy a március is fog legalább egy érdekességet hozni.
Megint jatekon dolgozom December ota (KiCHY-vel es Unreal-lel). Mikor utoljara kerdeztem, abszolut senki nem irt, de gondoltam megprobalom megint: kene teszter. Ha van idotok es energiatok ilyesmire (valoszinu idoigenyes a dolog, es olyan emberke kene aki detail oriented), irjatok (plus4 kukac rogers pont com).
Na, addig szerkesztgettem a recenziót, míg sikerült összekutyulni. Az "Egyúttal frissítette.." mondat jó helyen az "Ismét süvegeljük.." előtt lenne. Arcpálma.
Az év egy szomorú eseménnyel indult. Elhunyt Skoro, számos demó, zenegyűjtemény és játék szerzője. Munkái közt ott volt az elismerésre méltó Xplode Man, Memento, Pac-Pac és Adventure Park. Akik ismerték programjait, emlékezzenek meg róla egy gondolat erejéig.
A szomorú felütés után térjünk rá a januári szoftver felhozatal szemlézgetésére. TRP szintén benevezett a Plus/4 programozó versenybe a T-Rex Run játékkal. Ide valamikor titokban belopakodott még egy BASIC játék, a Pipe Master + is. A verseny assembly szekcióját epy116 pálcikaembere nyerte, BASIC kategóriában az imént említett alkotás diadalmaskodott, a közönségdíjat pedig TRP tirannoszaurusza hódította el. Gaia kiadta a YAPE új verzióját, az 1.2.2-t. TCFS ismét nagyot alkotott, így megkaptuk a Wizard Of Wor C64-es eredetijéhez hű átiratát, a Wizard Of Wor Classic-ot. Ismét süvegeljük meg a Maestro-t! Újabb szöveges kalandjátékot is kaptunk The Dragnet Case címmel EdToo-tól. Egyúttal frissítette a Retro Sprite Workshopot is az 1.3-as verzióra. A Methabolix archívumából pedig előásódott egy játék prototípus, stílszerűen Prototype címmel.
TRP játéka kiváló eredményét egy apró introval ünnepelte meg. Murphy pedig kipofozta a tavalyi Function Party-n kiadott demóját a Fixed Points-ot. Szerintem érdemes volt kivárni a maradék 18%-ot. :D
Misfit hozta az első karácsonyi ajándékot az X-Massacre című lövöldözős játékával. Nem sokára egy javítást is adott ki hozzá. Utána következett a Whirlybirds első személy nézetű 3D mászkálós a Puls4r gondozásában. Ezt követte a Dizzy Three and a HalfUlysses777-től. Ezután egy interneten meghirdetett játékfejlesztői verseny eredményei is elkezdtek érkezni: Intervallo Plus4ern0-tól, a korábban sosem látott gyerekkori szösszenet KarácsonyPigmy-től, a Kávégame Orosz Olivértől, epy116Stick Man-je és végül A Két Zsivány szintén Orosz Olivértől. Lykia elveszett szigetei kaptak frissítést, így már az 1.4-es változatnál tart a játék. Valamint kaptunk egy játékkönyvek feldolgozásából álló szöveges kalandjáték gyűjteményt Gamebooks címmel Fredrik Ramsbergtől. Volt még két logikai jellegű játékocska Parolarama címen raze-től és a Cross VerbixFabrizio Caruso-tól. Csabo pedig mutatott egy érdekes BASIC technikát zeneprogramozásban az Xmas Magic technológiai demóban.
A témához nagyon lazán kapcsolódik: Lacoste folytatta Gameboy programozói munkásságát és megjelentette a Tynesoft C16 Classics gyűjteményt a Nintendo klasszikus kézi konzoljaira.