Keresés

Részletes keresés

cucu Creative Commons License 2019.02.23 0 0 9422

https://index.hu/belfold/2019/02/22/kivizsgaljak_miert_kellett_25_perc_a_mentoknek_hogy_kierkezzenek_egy_belvarosban_osszeesett_fiatalhoz/

 

Itt van egy részletesebb leírás a történtekről.

 

Én mint laikus, azt tartom furcsának, hogy a Kútvölgyiből hazatérő mentőegység miért nem hallotta a rádión, hogy a Nyugatinál mi történt. Lehet, hogy ez az új rádiós rendszer hibája? 

 

Amikor URH-n ment a forgalmazás, akkor mindenki hallott mindent, így lehetősége volt egy közelebbi egységnek rájelentkezni az esetre. Most nem így volna? 

 

Bár ellentmondok magamnak, de van itt egy régi videó a mentőkről, még Felkai Tamás idejéből. Véleményem szerint akkor is soká lett riasztva a 122-es rohamkocsi, pedig jobb lett volna párhuzamosan riasztani a 137-es esettel. Ketten haltak meg akkor a Bartók Béla úton.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Xsq3P4zv43M

Előzmény: cucu (9421)
cucu Creative Commons License 2019.02.23 0 0 9421

http://www.atv.hu/belfold/20190222-rtl-meghalt-a-17-eves-fiu-akihez-fel-ora-alatt-erkeztek-ki-a-mentok-a-nyugati-palyaudvarhoz/hirkereso

 

Nagyon hasonló esetről írtam nem is olyan régen. Rákoskeresztúron a Pesti úton eszméletlenül fekvő emberhez küldtek mentőt, amely Kőbánya irányából érkezett, miközben az esettől 200 méterre lévő XVII. kerületi mentőállomáson bent állt a kiválóan felszerelt orvosi esetkocsi. A beteg itt a helyszínen meghalt...

 

(Bár az utóbbi évtizedben vannak kifejezetten jó tapasztalataim a mentőkről, mégis belinkelem ide. Nem értem, hogyan lehetséges rosszabb pozícióban lévő mentőegységnek kiadni a feladatot, miközben informatikai értelemben is óriási változásokon ment át az irányítás. Külön szégyen, hogy jelen esetben (is) a Nyugati tér szintén 200 méterre van a Központi Mentőállomástól. Vagy már unják, hogy két óránként érkezik onnan bejelentés, ami legtöbbszőr hajléktalanokról szól...?)

cucu Creative Commons License 2019.01.28 0 0 9420

Úgy kezdtem írni, hogy rájár a rúd a 72-re, de aztán töröltem...

Ellenőrzés képpen megnéztem egy videót, ahol az erzsébeti mentők vonulnak, és ott 71-et láttam. (1.24-nél)

 

https://www.youtube.com/watch?v=dDXpwPn_3RY&NR=1

Előzmény: John Lemon (9419)
John Lemon Creative Commons License 2019.01.28 0 0 9419

Erzsébeti kocsi a 72.

A pár évvel ezelőtti is a 72-es kocsi volt. Az 2010-ben történt az Üllői - Petőfi kereszteződésében.

 

Felborult egy mentőautó az Üllői úton

Előzmény: cucu (9418)
cucu Creative Commons License 2019.01.28 0 0 9418

http://www.atv.hu/belfold/20190127-ujabb-reszletek-az-ulloi-uti-mentobalesetrol-video/hirkereso

 

Ez a Kispesti eset, a 72-es? 

 

Pár éve ugyancsak az Üllői úton, a Szarvas csárdánál borult fel a 71-es Erzsébeti eset... 

 

Veszélyes az Üllői út...

_Nyuszi Creative Commons License 2018.11.15 0 0 9417

...

- tolókocsijából kiesett és nem tud visszamászni

- szórakozóhely előtt félmeztelenül a járdán ül és néz, kérdésre nem válaszol

 

Nos igen. :'(

Előzmény: BBéla789 (9416)
BBéla789 Creative Commons License 2018.11.15 0 0 9416

A kocsihiány meg gondolom így jött létre:

-megkérném a lászlóból az istván ct-be

-megkérném a raditec mrbe

-megkérném a városmajorból, kútvölgyiből határőr ct-be

-megkérném a toxiról péterfy ct-be, vagy bármelyik pszichiátriára

-ül a padon és sír

-fekszik a földön és fázik

-rontja a város látképét

-mezítláb sétál a járdán

-nyolcadikról látja, hogy ül a fa alatt és órák óta nem mozdul (két zsák falevél)

-villamosról látta, megsajnálta, mert a földön ül

-3 napja lázas, nem mer nekimenni a hétvégének

-háziorvosa szabadságon, a helyetteshez nem akar elmenni

-háziorvos beutalja kórházba, de előtte még a rendelőből busszal hazamegy összepakolni

-szoc. otthonban háziorvosi ellátásra van szüksége, de a háziorvos csak péntekenként jön, ügyelet nem hajlandó kimenni

Csak pár példa hirtelen, ami eszembe jutott.

Előzmény: _Nyuszi (9414)
cucu Creative Commons License 2018.10.21 0 0 9415

Amúgy megint csak azt tudom mondani, hogy a kiérkező 0375-os mentőautó személyzete szemlátomást profi módon végezte a dolgát.

Rövid vizsgálatot követően hordágy, és be a mentőbe. A betegen laikusként is látható volt, hogy a fekvő helyzet segített rajta.

Erre vártunk 50 percet.

Előzmény: _Nyuszi (9414)
_Nyuszi Creative Commons License 2018.10.20 0 0 9414

Ahogy én képzelem:

- Kocsihiány miatt 20 perc előtt még Keresztúrról kérném.

- Tessék mondani, jegyzem!

- N. N. nő, kb. 65, eszméletét vesztette, elesett, zavart, beszéde nehezen érthető. Rákoskeresztúr, piac bejárata, 11.46, 12.35, adta a ....

Előzmény: cucu (9412)
cucu Creative Commons License 2018.10.19 0 0 9413

Kiegészítésül: Budapesten, a XVII. kerületről van szó.

Előzmény: cucu (9412)
cucu Creative Commons License 2018.10.19 0 0 9412

Üdv

Az imént majdnem egy órát vártak a mentőre Rákoskeresztúron a piac bejáratánál.

Egy vásárlásból érkező 65 év körüli hölgy eszméletvesztéssel járóan (vagy ennek következtében) elesett. Felültették, beszéltek vele a járókelők akik megálltak segíteni, de szemlátomást nem volt teljesen magánál.

1146-kor telefonáltak a mentőknek, 1242-kor érkezett a segítség.

Ez van.

Törölt nick Creative Commons License 2018.08.15 0 0 9411

PISA negatív.

Előzmény: Törölt nick (9410)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.15 0 0 9410

Nem maradok itt csak láttam valamit:


Természetesen a 2-3 perc nem áll meg. Fizikai képtelenség különösen olyan nagyvárosban mint Tel Aviv. Amikor a második infarktusomhoz kijöttek (miután elküldtem az EKG-mat a biztosítómhoz és ők küldték a mentőket) emlékeim szerint kb. 10 percig tartott pedig nem Tel Avivban élek hanem kisvárosban viszont van mentőállomásunk. A kocsiban tényleg nem volt orvos csak szanitéc vagy hogy is mondják. Én döntöttem el melyik kórházba vigyenek ugyanis a mentőben megkérdezték tőlem! Mivel a biztosítom riasztotta a kórházat 4 ember várt a bejáratnál akik ágyra tettek és felvittek az osztályra.

Akkor még nem volt a városban ambuláns kocsi ezért más városból indítottak egyet amivel egy találkozási ponton átpakoltak volna. Ettől azonban eltekintettek mert jó állapotban voltam így normál kocsi is megfelelt.

Előzmény: cucu (9404)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.14 0 0 9409

robi alsovonal sz kukac jahú pont kom

Előzmény: hodográf (9408)
hodográf Creative Commons License 2018.08.14 0 0 9408

Jeruzsálemben volt szerencsém egy műszakot dolgozni :) Tel Avivban barátaim laknak. (próbáltam írni neked, de az Index meghülyült... adsz egy email-címet? )

Előzmény: Törölt nick (9407)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.14 0 0 9407

Főleg Tel Avivban.

Előzmény: hodográf (9406)
hodográf Creative Commons License 2018.08.13 0 0 9406

Melyik településen dolgozol?

Előzmény: Törölt nick (9403)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.12 0 1 9405

Kicsit hosszu lesz és egy része angolul, mert nem tudom magyarul. 

 

Hogy a 2-3 percet meg lehessen érteni ismerni kell az itteni rendszer működését, ami nagyon más, mint Magyarországon. (Egyébként az AHA (American Heart Association) által végzett kutatások és protokollok leginkább az itányadóak)

 

A következőkben kizárólag a prehospitális kezelésekre értendő minden.

 

Az első nagy különbség, a mentőszemélyzet. Az izraeli (és amerikai) felfogás szerint a legtöbb esetben teljesen felesleges orvos, vagy akér paramedic, mert ezek jelenléte nem szükséges a beteg megfelelő professzionális ellátásához. 

Röviden pár szót a sűrgösségi szakemberekről, mivel teljesen más, mint Magyarországon:

 

https://www.ems.gov/pdf/education/EMS-Education-for-the-Future-A-Systems-Approach/National_EMS_Scope_Practice_Model.pdf

 

1. EMR: 

The following are the minimum psychomotor skills of the EMR:
• Airway and Breathing
o Insertion of airway adjuncts intended to go into the oropharynx
o Use of positive pressure ventilation devices such as the bag-valve-mask
o Suction of the upper airway
o Supplemental oxygen therapy
• Pharmacological interventions
o Use of unit dose auto-injectors for the administration of life saving medications
intended for self or peer rescue in hazardous materials situations (MARK I, etc.)
• Medical/Cardiac Care
o Use of an automated external defibrillator
• Trauma Care
o Manual stabilization of suspected cervical spine injuries
o Manual stabilization of extremity fractures
o Bleeding control
o Emergency moves

 

2. EMT
Ez egy 180* órás kurzus.

 

The following are the minimum psychomotor skills of the EMT:
• Airway and Breathing
o Insertion of airway adjuncts intended to go into the oropharynx or nasopharynx
o Use of positive pressure ventilation devices such as manually triggered ventilators
and automatic transport ventilators
• Pharmacological Interventions
o Assist patients in taking their own prescribed medications
o Administration of the following over-the-counter medications with appropriate
medical oversight:
 Oral glucose for suspected hypoglycemia
 Aspirin for chest pain of suspected ischemic origin
• Trauma Care
o Application and inflation of the pneumatic anti-shock garment (PASG) for
fracture stabilization

 

3. AEMS

Airway and Breathing
o Insertion of airways that are NOT intended to be placed into the trachea
o Tracheobronchial suctioning of an already intubated patient
Assessment
• Pharmacological Interventions
o Establish and maintain peripheral intravenous access
o Establish and maintain intraosseous access in a pediatric patient
o Administer (nonmedicated) intravenous fluid therapy
o Administer sublingual nitroglycerine to a patient experiencing chest pain of
suspected ischemic origin
o Administer subcutaneous or intramuscular epinephrine to a patient in anaphylaxis
o Administer glucagon to a hypoglycemic patient
o Administer intravenous D50 to a hypoglycemic patient
o Administer inhaled beta agonists to a patient experiencing difficulty breathing and
wheezing
o Administer a narcotic antagonist to a patient suspected of narcotic overdose
o Administer nitrous oxide for pain relief

 

4. Paramedic

 

Airway and Breathing
o Perform endotracheal intubation
o Perform percutaneous cricothyrotomy1
o Decompress the pleural space
o Perform gastric decompression
• Pharmacological Interventions
o Insert an intraosseous cannula
o Enteral and parenteral administration of approved prescription medications
o Access indwelling catheters and implanted central IV ports for fluid and
medication administration
o Administer medications by IV infusion
o Maintain an infusion of blood or blood products
Medical/Cardiac Care
o Perform cardioversion, manual defibrillation, and transcutaneous pacing

 

5. Physician 

 

A hívások azonnal riasztanok 2 szervezetet, a hivatalos mentőket és egy másik szervezetet, ami egy non-profit, adományokból élő szervezet, mely a response-time csökkentését próbálja elérni.

 

A mentőautók 95%-án nincs orvos. Az egyszerűbb esetekhez EMT, vagy AEMT érkezik, a súlyosabb esetekhez Paramedic. A mentőautókon kívül sokezer motors és biciklis EMT/AEMT szolgál és ők teszik lehetővé a 3 perces reakcióidőt. Továbbá az őnkéntesek egy része, mint pl. én is saját autót is használunk.  

A riasztást nem csak a mentők, hanem az ünkéntesek is kapják. Egyrészt PTT csatornán, másrészt egy erre írt aplikáción keresztül. A telefonom GPS adatai alapján autómatikusan kapok riasztást, ha a közvetlen környezetemben történik valami. 

Valahogy így müxik: https://www.youtube.com/watch?v=derWGrTdsTM

 

És így: https://israelrescue.org/

 

És így kezdődött (TED - érdemes megnézni!)

https://www.youtube.com/watch?v=F67ehSogJ_Y

Előzmény: cucu (9404)
cucu Creative Commons License 2018.08.11 0 0 9404

Üdv a topicban!

 

Remélem hamarosan jönnek a mentők, akik szakmailag felkészültek a beszélgetésre! (Nálam biztosan jobban...)

 

Örülök, hogy érdekesnek tartod eddigi írásainkat!

Így elsőre eléggé meglepő az a 2-3 perces érkezés.

 

Akkor várjuk a beszámolódat! 

Előzmény: Törölt nick (9403)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.11 0 1 9403

Üdv minden topiclakónak.

 

Én Izraelben élek, ahol önkéntesként mentőzöm, teljesen más munkám mellett. Jelenleg BLS vizsgám van, úton az ALS felé.

Itt nagyon-nagyon más a sűrgősségi ellátás, a first responder szerezése, mint Magyarországon, ezért nagyon érdekes olvasgatnom a topicot.

 

Itt a mentők és first responderek jelentős része önkéntes, aki társadalmi munkaként, hobbiból, vagy felelősségtudatból csinálja - mint én is. Míg az országos mentőszolgálatnak körübelül 2000 dolgozója van, addig több, mint 25000 önkéntes segíti a sűrgősségi ellátást. A 25000 önkéntes azt jelenti, hogy a response time, azaz a telefonhívástól az első BLS (including AED), vagy ALS megérkezéséig 3 perc átlagban. Nagyárosokban, pl Jeruzsálemben ez 2 perc alatt van. 

 

Épp írok egy hosszabb cikket erről, amit majd itt is megosztok. 

 

Nagyon sokat tanulok abból, amit itt írtok és nagyon érdekes.

cucu Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9402
cucu Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9401

Igazad van! Legyen így! Csak a kétszeri, profinak mondott mentőegység után mellbevágó volt a különbség!

Végül is az ápolóval sem volt semmi gond, miután félrehívtam és megbeszéltem vele a tényállást!

Onnantól ő is profi volt a maga módján. De úgy látom, ez a taxi üzemmód egyből beugrott nála, egyből ráharapott... pedig indokolatlan volt. (Itt is mesélték már h van aki taxinak képzeli a mentőt.)

A mégfiatalabb gépész pedig végig nagyon udvarias volt!

 

Köszi, sajnos már évek óta készültem erre.

Előzmény: alvin (ex JHE) (9400)
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9400

Gondolom azt akarod mondani, hogy mekkora különbség van az adott "szállítós" kolléga, és a többi udvariasan, lelkiismeretesen dolgozó mentő közt. (Függetlenül attól, hogy eseten, szállítón stb. dolgozik.)

Részvétem  az édesanyád miatt!

 

Üdv.!

Előzmény: cucu (9399)
cucu Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9399

Üdv!

Korábban megírtam a velünk kapcsolatos történetet. Édesanyám még akkoriban meghalt, azaz 2017. 10. 09-én.

 

Három alkalommal vettük igénybe a mentőket. Kétszer volt nála a 17. kerületi esetkocsi, mindkét alkalommal profi módon látták el. A Bajcsyban is rendesen kezelték, nem mondhatok semmi rosszat a kezeléssel kapcsolatban. (Sok fiatal orvos van ott, akik nagyon lelkiismeretesen állhat hozzá.)

 

Október 7-én szombat délután  -több hetes otthoni ápolás mellett- ismét nehéz légzésre panaszkodott. Most nem a mentőket, hanem az orvosi ügyeletet hívtam, éreztem, hogy itt már "csak" fájdalom csillapításról lehet szó. Vagyis nem ragaszkodtam a kórházhoz, amennyiben otthon is biztosítható a fájdalommentes néhány nap, ami még a kezelő orvosai szerint hátra volt neki...

Az orvosi ügyelet azonban hívta a mentőt, hogy ismét visszakerüljön a Bajcsyba, mert a mellkasi folyadékot el kellett távolítani, az okozta a nehéz légzést.

Mondta az ügyeletes orvos a telefonba, hogy akár ülve is lehet szállítani, ha úgy fájdalommentesebb neki. A mentőt 3 órán belülre kérte.

 

A mentő szállító kocsi 20 perc múlva ott volt. (Korábban a Pestlőrinci rohamkocsi volt, ezt a sofőrtől tudom, de ennek nincs nagy jelentősége.) 

Amit viszont sérelmeztem, és még most is nehezen emésztem meg, hogy a mentőápoló nem értette, mi a probléma. Alaposan el kellett mondanom mindent, hogy miről van szó, miközben azt is megemlítettem amit az orvostól hallottam, hogy akár ülve is szállítható az édesanyám, ha így kisebb a fájdalma. Erre a mentőápoló egyből rávágta, hogy azt taxinak hívják...

 

Az eszem megáll! Ott állunk a 96 éves, fulladozó édesanyám ágya mellett, ő meg érthetetlenkedik, és ízléstelen megjegyzést tesz a haldokló beteg füle hallatára...

 

Ekkor kihívtam a szobából, hogy anyukám ne hallja amit mondok, és két mondatban elmondtam neki, hogy értse meg, hogy fulladozik, (amit amúgy lehetett látni) és be kell vinni a Bajcsyba, mert már kétszer volt ott és ismerik a problémáját.

 

Ekkor végre megértette a helyzetet. Hordágyon betették a mentőbe anyukámat, ott tett rá oxigénmaszkot, és így kerültünk ismét be a Bajcsyba, ahol végül is két napra rá leállt a szíve.

 

Mindezt azért meséltem el, hogy mekkora különbség van a szállító és az esetkocsi személyzete között...

Előzmény: cucu (9388)
cucu Creative Commons License 2018.06.27 0 0 9398
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2018.02.07 0 0 9397

Néhányaknak ismerős lehet az alábbi cikk az utóbbi időből:

http://www.origo.hu/itthon/20180205-kereset-vagy-alapber-nagyon-nem-mindegy.html

 

Érdekelne, hogy a cikkíró honnan veszi, hogy egy 4-6 éves munkaviszonnyal rendelkező OKJ-s végzettségű ápoló bruttó keresete 2018 januártól 309.345 Ft???!!!

 

Összehasonlítás végett itt az én 2018 januári bérpapírom, 10 éves munkaviszonnyal, OKJ végzettséggel (D/4 kategória):

 

Csak az enyém marad el a hazug médiában nyomott bérektől?! Nem hinném....

 

Üdv.!

_Nyuszi Creative Commons License 2017.12.20 0 0 9396

Ugyan, számtalanszor hallani szolgálatkezdetekor, hogy az egység jelzi, hogy nincs respirátoruk. Nem is fontos az..

:( :( :( :( :(

Előzmény: zo_om (9394)
cucu Creative Commons License 2017.12.20 0 0 9395

https://index.hu/belfold/2017/12/20/112es_segelyhivo_tiz_perc_sztrok/

 

Szerintem az sem megoldás, hogy a vezetékes telefonról érkező segélyhívást beazonosítják, ill. a mobilról érkező esetében a cellainfót vizsgálják.

 

Van olyan eset, amikor pl. egy gyerek otthonról felhívja a munkahelyen lévő apukáját, mert megrázta az áram, mi tévő legyen. Ekkor az apuka felhívja a 112-t hogy segítséget küldjön a gyerekéhez, de ez a hívás nem a baj helyszínéről fog történni. Ekkor megtagadják a segítséget?? 

Szép lassan vissza jutunk a hatvanas évekhez...

zo_om Creative Commons License 2017.12.13 0 0 9394
zo_om Creative Commons License 2017.12.13 0 0 9393

Nemrég Szlovéniában fordultam elő;ott is 112 volt megadva segélyhívószámként. Ezek szerint műxik ott is . Az Indexen korrekt kis összegzés a témában :
http://index.hu/kulfold/eurologus/2017/12/12/eu_segelyhivo_112/

Előzmény: cucu (9392)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!